„Bambusová opona“

V konfrontaci s Čínou proměňují Anglosasové Austrálii v nepotopitelnou letadlovou loď.

Artjom Ignatěv

Austrálie vstoupila do TOP 10 světových dovozců zbraní.

V polovině března v rámci vojenské aliance AUKUS Bílý dům souhlasil s prodejem 220 řízených střel Tomahawk pro Austrálii. A také v rámci AUKUS, toho „anglosaského NATO“, získá Austrálie 8 jaderných ponorek v hodnotě od 268 do 368 miliard australských dolarů (přes 245 miliard amerických dolarů). 

Australský premiér Anthony Albanese oznámil, že bude modernizována námořní základna “Stirling” v západní Austrálii. Od roku 2027 sem začnou vplouvat 4 americké ponorky třídy “Virginia” a britská ponorka třídy “Astute”.

Začátkem roku 2030 koupí Canberra z Washingtonu tři nejnovější ponorky třídy Virginia a v Adelaide postaví pět ponorek nového typu SSN-AUKUS. 

Současně Londýn plánuje zvýšit počet svých ponorek ze současných 7 na přibližně 20 během příštího desetiletí. V rámci toho hodlají ostrovní Anglosasové do dvou let navýšit svůj vojenský rozpočet o 6 miliard liber.

Na nedávné schůzce vedoucích představitelů AUKUS v San Diegu byly podrobně popsány plány na přesun pěti amerických jaderných ponorek do Austrálie pro výcvik australských námořníků.  Postupem času je bude moci Canberra odkoupit a nahradí tak své staré dieselové ponorky z počátku 90. let. Souběžně s tím bude v britských loděnicích zahájena výroba nových ponorek speciálně pro Austrálii.

Podle údajů SIPRI se Austrálie v letech 2018-2022 i bez všeho výše uvedeného dostala do TOP 10 světových dovozců zbraní ve světě.

Mapa rozložení sil v asijsko-pacifické oblasti

13. prosince 2021 Austrálie podepsala protičínskou vojenskou dohodu s Jižní Koreou. V rámci tohoto obchodu v hodnotě zhruba miliardy australských dolarů (přes 720 milionů amerických dolarů) dodá jihokorejská vojenská společnost “Hanwha” australské armádě dělostřelecké zbraně, vozidla a radary.  Jde o největší vojenský kontrakt uzavřený mezi Austrálií a asijskou zemí. A jak zdůrazňují západní analytici, dohoda byla uzavřena v době zvýšeného napětí mezi Austrálií a Čínou. 

A 13. března tohoto roku starosta Soulu vyzval k zahájení vlastního jihokorejského programu vytvoření jaderných zbraní, zatímco Washington diskutuje o přesunu svých jaderných hlavic do Jižní Koreje.

Spolu s Kanadou a Novým Zélandem tvoří spojenci „anglosaského NATO“ také zpravodajskou alianci “Five Eyes”, která jim umožňuje efektivněji sledovat vojenské přípravy a kontrolovat akce Číny v regionu.

Austrálie loni potvrdila plány na vybudování nových amerických vojenských základen na kontinentu a nákup 120 nových tanků a obrněných vozidel z Washingtonu, včetně 75 bitevních tanků M1A2 SEPV V3 Abrams, a také uzavřela „přelomovou“ vojenskou smlouvu s Japonskem o posílení vojenských vazeb. Dohoda, podle Austrálie, podpoří regionální stabilitu, protože „Čína rozšiřuje svůj vojenský a ekonomický vliv “.

To vše svědčí o úsilí Anglosasů vytvořit koalici nepřátelských zemí kolem Číny a do středu umístit svou nepotopitelnou letadlovou loď v podobě Austrálie, na území které budou americké vojenské základny, britští důstojníci, jaderné ponorky, obrněná vozidla, atd.

Někteří pozorovatelé hovoří o vytvoření „bambusové opony“ na způsob „železné opony“ z dob studené války. 

Jedním z jejích hlavních úkolů v této fázi je donutit Peking, aby vynaložil úsilí na vojenskou soutěž s členy této koalice, ale ne přímo se Spojenými státy.

Čína však nesedí nečinně s rukama v klíně. Návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě, významná zprostředkovatelská role Pekingu při řešení vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií, posílení pozice Pekingu v Africe a Latinské Americe naznačují, že časy hegemonie „jediné supervelmoci“ končí.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3GmNCW3

sdíletj na

4 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vanja
29. 3. 2023 03:21

Dělat z Austrálie protičínskou ponorkovou základnu a letadlovou loď pro posílení velmocenského postavení anglosasů je utopie. Do roku 2030 bude Čína mnohem silnější.

Mike
29. 3. 2023 11:29
Odpovědět  Vanja

Proč mám stále takový zvláštní pocit, že v roce 2030 nebudou Američané schopni dodat Austrálii ani toaletní papír.

janle57
29. 3. 2023 13:19
Odpovědět  Vanja

O Austrálii jsem si udělal ten správný obrázek v době Covidu,nejodpornější totalita
jak vyšitá ze školy Klementa Gottwalda,pochybuji ovšem,že by si všichni normální
Australané chtěli něco začít s Čínou,do čehož je hotdogové a jejich poslušní váleční
místní gauleiteři zatahují.

František
29. 3. 2023 17:57
Odpovědět  Vanja

A Rusko bude celá ta léta jen sedět a dívat se? Už dnes je daleko před USA Kde bude za deset let? A kde amíci seženou tolik materiálu na ponorky, když dnes už skoro žádné suroviny nemají. A svět už asi také nebude čekat a přidá se k Rusku a Číně.

Frank
29. 3. 2023 08:06

Hezky kolem sebe za anglosaská svoloč kope. Ale stejně jim to bude prd platné.

Jozef
29. 3. 2023 11:28
Odpovědět  Frank

To bude spolok. Rozpadnuté Spotené šaty, malá británia a ostrov v zajatí Ázie, ktorí keď bude Čína chcieť, nechá ho vyhladovieť. :)))

Pedro
29. 3. 2023 09:07

Zbabělý amík jen štve všechny aby si on zachránil prdel. Nejpodlejší křivák světa.

zuzana
29. 3. 2023 10:22

Bulharsko odmítá poslat zbraně na Ukrajinu a připojuje se k neutrálnímu postoji Maďarska a Rakouska

https://aktax.cz/bulharsko-odmita-poslat-zbrane-na-ukrajinu-a-pripojuje-se-k-neutralnimu-postoji-madarska-a-rakouska/

unor 2022
29. 3. 2023 10:59

Zapad a svobody, Australie a svobody ? Ale kdeze. Predevsim Australie se ukazala za covidove doby kym vlastne je. Ani za Husakovy ery Ceskoslovensko takovou nesvobodu nezazilo.
A ted, kdyz nemas lidstvu co nabidnout tak hrr do prekotneho zbrojeni.
Mozna mas, ale hlavne a predevsim kdyz nechces nabizet klid a pohodu.
Cloveka v divadle, na vystave ci koncertu nenapadne chopit se kveru a jit zabijet sousedy.
Takze vsechno spatne.
Amerika dnes je opravdu hnus.

Pavel z Moravy
29. 3. 2023 11:48
Odpovědět  unor 2022

On to řekl Řek Zorbas jasně- Nevěřím v člověka. A nikdo to nezpochybní.

unor 2022
29. 3. 2023 13:16
Odpovědět  Pavel z Moravy

Na planete Zemi je vedle nekolika ciste ‘Sorosu’ dost ‘prodejnych devek’, kteri je realizuji v praxi. A ac slusni ‘clovekove’ hodni nazvu clovek prevazuji, nejak se porad nedari.

Jozef
29. 3. 2023 11:25

Isto AUKUS? Nechceli ste napísať AUŠUS?

Pavel z Moravy
29. 3. 2023 11:43

Človíček asi nikdy nedozraje, není na to duševně vybaven. Takže, kdybyste se probudili třeba za 100 let, a tato planeta bude stále funkční i se svojí populací, budou se zde řešit stále stejné věci. Jak přežít v nenávistném prostředí. Proto je absolutně kontraproduktivní dělat si z lidského jednání těžkou hlavu. Nemůže li lidstvo dozrát, nedozraje.

Jozef
29. 3. 2023 12:42
Odpovědět  Pavel z Moravy

Dovolím si nesúhlasiť (alebo aspoň polemizovať) s vašim konštatovaním, že človek je duchovne slabý tvor. Ja si myslím (hraničí to s presvedčením), že človek môže dozrieť na Človeka, ba dokonca bol k tomu stvorený. Treba mu však k tomu vytvoriť aj podmienky, a nie naopak robiť všetko preto, aby sa zacyklil niekde medzi biorobotom a démonom.
V každom prípade dnes vypadá všetko tak, ako popisujete vy. A však podmienky, ktoré nútia ľudí behať z jedného extrému do druhého nie sú vytvorené prirodzene a už vôbec nie sú človeku vlastné. Ak pozriete trochu do minulosti a zamyslíte sa, dáte za pravdu skôr mne. 🙂

zuzana
29. 3. 2023 13:25

OSN: Finanční prostředky EU umožnily mučení a sexuální otroctví v Libyi

https://aktax.cz/osn-financni-prostredky-eu-umoznily-muceni-a-sexualni-otroctvi-v-libyi/

Pedro
29. 3. 2023 19:00

Musím uznat, že tady Okamura je o třídu výš, než Rajchl.
https://www.youtube.com/watch?v=pQZx7XTVtpk