nezařazenépolitika

Austrálie se přiznává k válečným zločinům v Afghánistánu

Austrálie dnes oficiálně připustila, že její vojenský personál spáchal v Afghánistánu válečné zločiny. 
Tuto zprávu vydal velitel ozbrojených sil země Angus Campbell.

Podle dokumentu mluvíme o událostech, ke kterým došlo v letech 2005 až 2016. Během tohoto období se nejméně 39 Afghánců, vojáků i civilistů, stalo oběťmi australských speciálních sil. 

Campbell se omluvil obyvatelům Afghánistánu a slíbil, že rodiny zabitých obdrží odškodnění.

“Toto chování je hlubokou neúctou k důvěře, kterou do nás vkládá afghánský lid, který nás požádal o pomoc ve své zemi,” řekl velitel australských ozbrojených sil Angus Campbell.

Australské úřady rovněž zveřejnily zprávu o zneužívání ze strany jejich armády, která sloužila v Afghánistánu. Je založena na výpovědích více než 400 svědků a analýze desítek tisíc dokumentů provedených soudcem Nejvyššího soudu Nového Jižního Walesu Paulem Breretonem. 

Zpráva uvádí 39 vražd a dva případy nepřiměřeného špatného zacházení, k nimž většinou došlo v letech 2009 až 2013. Všechny popsané epizody se neuskutečnily na bojišti. Podle SBS World News zpráva celkem obsahuje jména 25 aktivních a bývalých australských vojáků.

Campbell rovněž uvedl, že vojenské jednotky a jednotky zapojené do zločinů budou rozpuštěny. Je pravda, že samotní zabijáci, jak se zdá, zůstanou na svobodě – budou zbaveni pouze titulů a cen.

Připomeňme, že po teroristických útocích z 11. září 2001 bylo do Afghánistánu vysláno více než 26 000 australských vojáků, aby se spolu s americkými a spojeneckými silami zúčastnili vojenských operací proti Talibanu, Al-Káidě a dalším islamistickým skupinám. 

Když australská armáda opustila zemi, hned poté se podle britských novin Daily Mail objevila řada zpráv o trestných činech elitních jednotek australských speciálních sil.

Vláda se snažila zabránit tomu, aby oznamovatelé šířili zprávy o údajných trestných činech. Ale v roce 2017 zveřejnila národní veřejnoprávní vysílací společnost ABC takzvaný „afghánský spis“, který tvrdil, že australské jednotky v Afghánistánu zabíjejí neozbrojené muže a děti.

12. listopadu bylo zahájeno trestní řízení proti válečným zločincům a australský premiér Scott Morrison, s odvoláním na obvinění ze „závažného protiprávního jednání a případně trestného činu“ jmenoval zvláštního žalobce, čímž se vyhnul řízení u Mezinárodního trestního soudu.

Válečné zločiny v Afghánistánu spáchali nejen Australané, ale také britská armáda. V listopadu 2019 Sunday Times a BBC zveřejnily výsledky vyšetřování válečných zločinů spáchaných Brity v Afghánistánu a Iráku, a jak uvedla TASS, vláda a velení ozbrojených sil si byly těchto skutečností vědomy. 

Mezi nimi – vraždění civilistů, mučení a sexuální zneužívání vězňů. 

Vyšetřování bylo založeno na výpovědi 11 britských detektivů.

Mezi fakty zmíněné při vyšetřování patří vražda tří dětí vojákem Britské speciální výsadkové služby (SAS), které pily doma čaj.

Případ byl postoupen vojenské prokuratuře, ale nikam to nedošlo. 

Druhý případ se týká údajného zneužívání vězňů ve věznici v iráckém městě Basře skotskými mariňáky z praporu Black Watch v roce 2003. Poté dva civilisté zemřeli mučením. 

Třetí případ se týká vraždy iráckého policisty z roku 2003.

Současně je oficiálně uznán pouze jeden případ zločinů britské armády. V září 2003 byl v Iráku zadržen 26letý zaměstnanec hotelu ve městě Basra Baha Musa. V hotelu, kde muž pracoval, byly nalezeny zbraně a falešné doklady. Iráčan byl umístěn do britského vojenského vězení, kde o dva dny později zemřel. Znalecké šetření ukázalo, že příčinou smrti byla četná zranění utrpěná v důsledku bití.

Podobné zločiny spáchala americká armáda. 

V roce 2016 zveřejnil Mezinárodní trestní soud (ICC) zprávu, ve které popsal fakta o válečných zločinech amerických vojenských pracovníků. Podle zprávy americká armáda v Afghánistánu praktikovala násilí proti vězňům, mučila a ponižovala lidskou důstojnost vězňů.

Americké válečné zločiny v Afghánistánu byly hlášeny již v minulosti. 

Při operaci v roce 2010 bylo americkou armádou zabito sedm civilistů, včetně dvou těhotných žen. Pentagon rozhodl, že armáda během operace použila „nezbytnou a vhodnou sílu“. 

To se stalo známým po zveřejnění výsledků interního vyšetřování na portálu The Intercept. 
Zástupci ozbrojených sil USA se za incident omluvili, ale žádný z účastníků operace nebyl postaven před soud.

V březnu 2020 se Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu rozhodl pokračovat ve vyšetřování amerických válečných zločinů, které bylo v roce 2019 pozastaveno. To se stalo důvodem velkého skandálu a konfliktu mezi Trumpovou administrativou a Mezinárodním trestním soudem.

“Vidíme tedy, že mezinárodní společenství nemá nástroj, který by umožňoval vyšetřování armády velmocí, zejména Spojených států a jejich spojenců, kteří páchají trestné činy,” uvedl Stanislav Tkačenko, odborník z klubu Valdaj, profesor Petrohradské státní univerzity.

Velitel australských ozbrojených sil Angus Campbell se omluvil za zločiny australských vojáků během vojenské operace v Afghánistánu. Podle odborníků tak předvedl příklad neobvyklý pro diplomatickou praxi. 

Britští a američtí vojáci spojeni s Australany jsou známí mnohem větším počtem zvěrstev, ale nenesou za ně žádnou odpovědnost.

https://bit.ly/330MVh9
https://bit.ly/330GAlZ

sdílet na