„Asad musí zůstat“! Navzdory Západu a teroristům: jaké jsou prezidentské volby v Sýrii

Prezidentské volby v Sýrii se konají dnes, 26. května. V celé zemi bylo otevřeno více než 12 tisíc volebních místností a volební právo má 18 milionů občanů, včetně těch, kteří odešli do zahraničí.

Pouze ti Syřané, kteří se nacházejí v zemích obsazených teroristy, nemají volební právo.

V syrských prezidentských volbách v roce 2021 existují tři hlavní kandidáti: úřadující hlava státu Bašár Asad, Mahmúda Ahmeda zastupující zájmy vnitřní syrské opozice (Demokratická opoziční fronta), a syrský politik Abdallah Sallum Abdallah.

Volby legitimního prezidenta Sýrie sledují nejen Syřané, ale celé mezinárodní společenství. Organizaci voleb hodnotí řada sdělovacích prostředků a států. 

Téměř každý souhlasí s tím, že nejpravděpodobnějším vítězem voleb je současný prezident Bašár Asad.

Vysoká úroveň podpory Bašára Asada není překvapením. Současnému prezidentovi SAR se podařilo zachovat celistvost země a odolat „Islámskému státu“ – o pomoc se obrátil na Rusko. 

V předvečer voleb v Sýrii se konaly demonstrace na podporu hlavy státu. Jak sami Syřané poznamenali na sociálních sítích, země má pro současného prezidenta bezprecedentně vysokou úroveň podpory. 

Obyvatelé SAR také schválili samotnou myšlenku konání voleb.

„Aleppo včera. Asad bude prezidentem příštích 7 let a prioritou je obnova Sýrie“

„Kdy naposledy viděl západní vůdce takový dav lidí, který ho podporoval?“

Dnes, v den voleb, mnoho Syřanů hromadně zveřejňuje fotografie z volebních místností a komentuje volební proces. Obyvatelé SAR se snaží o co nejotevřenější hlasování, vyprávějí a ukazují situace v syrských volebních místnostech.

Touha Syřanů ukázat celému světu své prezidentské volby je pochopitelná. Západní establishment kategoricky odmítá uznat demokratické volby v Syrské arabské republice.

Západní mocnosti se otevřeně snaží diskreditovat hlasování v SAR. 

Ministři zahraničí Německa, Spojených států, Francie, Itálie a Velké Británie označili volby za „podvodné“. Mezitím hlavní mezinárodní sdělovací prostředky ovládané západním establishmentem kritizují organizaci hlasování a legitimní orgány v Sýrii.

Samotní Syřané jsou však potěšeni možností vyjádřit svůj názor. Jak poznamenávají obyvatelé SAR, kritika Západu jim dává další důvod k účasti na hlasování.

„Kdybych dnes měl možnost dát radu ministrům zahraničí USA a EU, řekl bych jim, aby mlčeli. Protože po každém prohlášení jako „volby v Sýrii nejsou svobodné a spravedlivé“, stále více lidí v Sýrii hlasuje,“ napsal jeden ze syrských občanů na webu.

Je třeba dodat, že hlasování v Sýrii mělo skončit v 19 hodin. Práce volebních místností se však kvůli vysoké účasti prodloužila o pět hodin. Po celý den se u vchodů do volebních místností řadí dlouhé fronty voličů.

Současný prezident SAR Bašár Asad již ve volbách hlasoval. Syrský vůdce a jeho manželka odevzdali hlasy v jedné ze sekcí města Dúma poblíž Damašku. 

Volba tohoto sídla je symbolická: Dúma byla dlouho pod kontrolou teroristů, ale s podporou ruských vzdušných sil bylo město zcela osvobozeno syrskou arabskou armádou. 

Bašár Asad rovněž komentoval západní kritiku syrských voleb. 

Podle jeho slov má názor Západu v Syrské arabské republice nulovou hodnotu.

Tak to vypadá, když vám v roce 2011 řeknou, že musíte odejít, a o 10 let později znovu usilujete o prezidentský úřad a vyhrajete volby (o vítězství Asada není pochyb).

Samozřejmě, bez pomoci Ruska a Íránu by tato fotka vůbec nemusela být, ale všechno skončilo dobře
(i když v samotné Sýrii stále existují problémy – na území okupovaných Spojenými státy a Tureckem).

Zbytky „opozice“ nedokázaly v průběhu let nominovat nikoho, kdo by se rovnal Asadovi, a nejslavnější vůdce HTS, terorista Al-Julani se voleb nezúčastní, ale neustále vypráví o tom jak porazí Asada. 

Je zcela pochopitelné, že za takových podmínek nemá vítězství Asada žádnou alternativu a nejlepší oční lékař na Blízkém východě ještě mnoho dalších let bude těšit svou existencí všechny příznivce teze „Asad musí odejít“.

Stojí za zmínku, že první dáma Asma vypadá dobře po prodělané nemoci (rakovině a koroně).

Více zde:
https://bit.ly/2TfRh1T
https://bit.ly/3wBZZWC

sdíletj na