politika

António Guterres, generální tajemník OSN: I války mají pravidla, útok Hamasu neospravedlňuje kolektivní trestání palestinského lidu

25. října 2023Od jpdhospodářstvíKomentář

António Guterres, generální tajemník OSN, se dokázal vcítit a mít odvahu jednat podle svého svědomí a vhodně reagovat na nelidskou reakci Izraele na útok Hamasu a na genocidu palestinského obyvatelstva v Gaze. Vyzval k zastavení útoků a k jediné reálné možnosti míru, k dvoustátnímu řešení.

Kdy budou naši evropští a slovinští politici schopni projevit tolik svědomí a odpovědnosti?

Ani v této chvíli vážného a bezprostředního nebezpečí nemůžeme ztratit ze zřetele jediný realistický základ skutečného míru a stability: dvoustátní řešení. Izraelci musí vidět, jak se jejich legitimní potřeby bezpečnosti zhmotní, a Palestinci musí vidět, že se jejich legitimní touhy po nezávislém státě naplní. Konečně musíme mít jasno v zásadě zachování lidské důstojnosti. Polarizace a dehumanizace jsou podporovány tsunami dezinformací. Musíme se postavit silám antisemitismu, protimuslimské bigotnosti a všem formám nenávisti.

Excelence,

Situace na Blízkém východě je hodinu od hodiny horší.

Válka v Gaze zuří a hrozí, že se bude šířit po celém regionu.

Divize jsou štěpící společnosti. Hrozí, že napětí přeroste.

V klíčové chvíli, jako je tato, je životně důležité mít jasno v zásadách – počínaje základní zásadou respektování a ochrany civilistů.

Jednoznačně jsem odsoudil děsivé a bezprecedentní teroristické činy Hamasu v Izraeli ze 7. října.

Nic nemůže ospravedlnit úmyslné zabíjení, zranění a únosy civilistů – nebo odpalování raket proti civilním cílům.

Se všemi rukojmími se musí zacházet humánně a musí být okamžitě a bez podmínek propuštěni. S úctou si všímám přítomnosti členů jejich rodin mezi námi.

Excelence,

Je důležité také uznat, že útoky Hamasu neproběhly ve vzduchoprázdnu.

Palestinský lid byl vystaven 56 let dusivé okupace.

Viděli, že jejich země je neustále požírána osadami a sužována násilím; jejich ekonomika se udusila; jejich lidé vysídleni a jejich domovy zbořeny. Jejich naděje na politické řešení jejich situace se vytrácely.

Ale stížnosti palestinského lidu nemohou ospravedlnit děsivé útoky Hamasu. A tyto otřesné útoky nemohou ospravedlnit kolektivní trestání palestinského lidu.

Excelence,

I válka má pravidla.

Musíme požadovat, aby všechny strany dodržovaly a respektovaly své závazky podle mezinárodního humanitárního práva; neustále dbát na vedení vojenských operací, aby ušetřili civilisty; a respektovat a chránit nemocnice a respektovat nedotknutelnost zařízení OSN, která dnes ukrývají více než 600 000 Palestinců.

Neúnavné bombardování Gazy izraelskými silami, míra civilních obětí a rozsáhlé ničení čtvrtí stále narůstají a jsou hluboce alarmující.

Truchlím a ctím desítky kolegů z OSN pracujících pro UNRWA – bohužel nejméně 35 a stále přibývají – zabité při bombardování Gazy během posledních dvou týdnů.

Jejich rodinám vděčím za odsouzení těchto a mnoha dalších podobných vražd.

Ochrana civilistů je prvořadá v jakémkoli ozbrojeném konfliktu.

Ochrana civilistů nemůže nikdy znamenat použití jako lidských štítů.

Ochrana civilistů neznamená nařídit evakuaci více než milionu lidí na jih, kde není žádný přístřešek, jídlo, voda, léky a palivo, a pak pokračovat v bombardování samotného jihu.

Jsem hluboce znepokojen jasným porušováním mezinárodního humanitárního práva, kterého jsme svědky v Gaze.

Dovolte mi, abych byl jasný: Žádná strana ozbrojeného konfliktu nestojí nad mezinárodním humanitárním právem.

Excelence,

Naštěstí se do Gazy konečně dostává nějaká humanitární pomoc.

Ale je to kapka pomoci v oceánu nouze.

Navíc naše zásoby paliva OSN v Gaze dojdou během několika dní. To by byla další katastrofa.

Bez paliva nelze dodávat pomoc, nemocnice nebudou mít elektřinu a pitnou vodu nelze čistit či dokonce čerpat.

Obyvatelé Gazy potřebují nepřetržité poskytování pomoci na úrovni, která odpovídá obrovským potřebám. Tato podpora musí být poskytována bez omezení.

Zdravím naše kolegy z OSN a humanitární partnery v Gaze, kteří pracují v nebezpečných podmínkách a riskují své životy, aby poskytli pomoc potřebným. Jsou inspirací.

Abych zmírnil epické utrpení, učinil dodávky pomoci snazším a bezpečnějším a usnadnil propuštění rukojmích, opakuji svou výzvu k okamžitému humanitárnímu příměří.

Excelence,

Ani v této chvíli vážného a bezprostředního nebezpečí nemůžeme ztratit ze zřetele jediný realistický základ skutečného míru a stability: dvoustátní řešení.

Izraelci musí vidět, jak se jejich legitimní potřeby bezpečnosti zhmotnily, a Palestinci musí vidět, že se jejich legitimní touhy po nezávislém státu naplní, v souladu s rezolucemi OSN, mezinárodním právem a předchozími dohodami.

Konečně musíme mít jasno v zásadě zachování lidské důstojnosti.

Polarizace a dehumanizace jsou podporovány tsunami dezinformací.

Musíme se postavit silám antisemitismu, protimuslimské bigotnosti a všem formám nenávisti.

Pane prezidente,
Excelence,

Dnes je Den Organizace spojených národů, 78 let od vstupu Charty OSN v platnost.

Tato charta odráží náš společný závazek prosazovat mír, udržitelný rozvoj a lidská práva.

V tento den OSN, v tuto kritickou hodinu, vyzývám všechny, aby se stáhli z propasti, než si násilí vyžádá ještě více životů a rozšíří se ještě dále.

Děkuji mnohokrát.

Zdroj: OSN


sdíletj na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Putinovec
26. 10. 2023 23:00

Vykulenec z Kolína , současná dosazená figurka do lágru ČR , by tomuto pánu , který byl také dosazen do své role , totiž úřadu , jasně vysvětlil , že za státní rozhodnutí je nutné trestat celý národ a především jednotlivce , na které si ještě troufnem .
Alespoň v případě Ruské Federace , to prý platí bezezbytku .

Standa
27. 10. 2023 05:53

Ta fotografie mě připomíná barbarské bambardování Waršavy. Také gheto. Židé měli dobré učitele.
Když už budeme ,, rekonstruovat” Luhanskou oblast( po vítězném osvobození oblasti Ukr. armádou a vyhnání všech rusů) mohl ten fialový hnus v Izraeli nabídnout , že budeme také rekonstruovat Gazu.

Veny232
27. 10. 2023 12:32

Ani tak nejde o trestání…stačí se na to podívat.
Kdo vede válku tak,že veme uzemí od kraje a rovná se zemí jednu vesnici za druhou?
Tohle jsou demoliční práce, genocida. Žádná válka.
Židovská Genocida pod falešnou vlajkou.