Ani do NATO, ani do EU. Dokud to nezrušíte. Maďarské ultimátum Ukrajině

27.03.2023 21:15

Maďarská diplomacie kritizuje potlačování jazykových práv maďarské menšiny v Zakarpatské oblasti na Ukrajině. Dokud se lidskoprávní situace nezlepší, plánuje blokovat integraci Kyjeva do evropských a transatlantických struktur, uvedl ministr zahraničních věcí Maďarska Péter Szijjárto. Budapešti vadí ukrajinský školský zákon, který prý diskriminuje maďarsky mluvící obyvatele, jejichž školy jsou nyní v ohrožení. Premiér Viktor Orbán ve svém únorovém projevu k národu odsoudil strhávání maďarských národních symbolů na Ukrajině a slíbil maďarské diaspoře podporu.


Popisek: Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó

Maďarsko nepodpoří integraci Ukrajiny do evropských a transatlantických struktur, dokud Kyjev nezmění svou politiku vůči maďarské menšině v Zakarpatské oblasti. Takto se vyjádřil maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjárto po setkání s náměstkyní generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ilzou Brandsovou Kehrisovou. Budapešť viní ukrajinské úřady z diskriminace maďarské menšiny např. v oblasti školství a vzdělávání. Szijjárto zmínil, že ačkoliv ukrajinští migranti v Maďarsku navštěvují 1 300 tamních škol a školek, 99 škol pro maďarsky mluvící obyvatele na území Ukrajiny je nyní ohroženo.

„Je to škoda. Od roku 2015 Ukrajina přijala řadu zákonů, které postupně porušovaly a omezovaly práva menšin související s používáním mateřského jazyka. Ukrajinský zákon o vzdělávání z roku 2017 svévolně rozdělil ukrajinskou společnost na čtyři kasty: Ukrajince, krymské Tatary, menšiny s mateřským jazykem EU (sem spadají Maďaři) a menšiny s mateřským jazykem mimo EU (Rusové, Bělorusové),“ píše se v prohlášení státního tajemníka pro mezinárodní komunikaci maďarské vlády Zoltána Kovácse.

„Každá z těchto kast měla v ukrajinském vzdělávacím systému jiná jazyková práva. Podle pravidel se Maďaři mohli učit ve svém mateřském jazyce pouze do 4. třídy základní školy a poté se měl postupně zvyšovat podíl předmětů v ukrajinském jazyce v učebních osnovách,“ vysvětluje Kovács. Situace pro maďarskou menšinu se prý už jen dále zhoršovala. „Poté přišel zákon o ukrajinském jazyce z roku 2019, který se rozhodl ‚zajistit fungování ukrajinštiny jako státního jazyka‘ a dále zpřísnil jazyková pravidla. Podle tohoto zákona byli všichni občané Ukrajiny povinni ovládat ukrajinštinu na úrovni B1. Tím však zákon nekončil: všichni vládní úředníci, poslanci parlamentu a doslova kdokoli ve státní správě, školství a zdravotnictví byli nuceni používat ukrajinštinu a pouze ukrajinštinu. Než byl zákon letos v zimě nahrazen, byl doplněn o různá opatření, od povinnosti státních zaměstnanců skládat zkoušky z ukrajinštiny přes kontrolu jazyka kulturního života až po omezení práv jazykových menšin,“ popisuje lidskoprávní postavení příslušníků maďarské menšiny na Ukrajině mluvčí kabinetu premiéra Viktora Orbána.

Kovács dále připomíná, že národnostní a jazykové diskriminaci maďarsky mluvících obyvatel nijak nezabránil ukrajinský ústavní soud. Ačkoliv prý Kyjev sliboval zlepšení, podle Budapešti k žádným výrazným změnám v zacházení s maďarskou menšinou zatím nedošlo. „Přestože byl v prosinci schválen nový zákon o vzdělávání, který sliboval výrazné zlepšení jazykových práv Maďarů v Zakarpatí, ukrajinská vláda tento slib zatím nesplnila,“ uvedl Orbánův mluvčí.

„Posledních osm let nám ukrajinské úřady slibovaly, že tento problém vyřeší, ale ve skutečnosti neudělaly nic,“ kritizoval postup Kyjeva nedávno šéf maďarské diplomacie Szijjárto.

O porušování lidských práv zakarpatských Maďarů se zmínil i sám premiér Orbán ve svém projevu k národu letos v únoru. „Zatímco se v Munkácsi/Mukačevu sundavají maďarské symboly, zatímco se z našich škol vyhazují maďarští ředitelé, mnozí umírají hrdinskou smrtí na frontě. Maďarská menšina v Zakarpatí si to nezaslouží. Více úcty k Maďarům z Munkácse/Mukačeva, Kyjeva/Kijeva, Bruselu a Washingtonu!“ prohlásil maďarský státník.

Orbán ve svém únorovém proslovu ujistil Maďary žijící v zahraničí, že budou mít podporu Budapešti v ochraně svých práv. „Národní sjednocení bude pokračovat a Maďaři za našimi hranicemi s námi mohou i nadále počítat, protože jsme stejné krve,“ konstatoval premiér.

Maďaři, kterých na Ukrajině žije přes 150 tisíc, v zemi tvoří jednu z nejpočetnějších národnostních a jazykových menšin.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

5 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
27. 3. 2023 23:07

Instalovaná fašistická diktatura v Kyjevě má svůj vlastní způsob jak na menšiny, jinak by nebyla současná válka.
Stačí i názvy ulic nesoucí jména zločinců, kterým menšiny vadily tak, že z jejich jednani je na zvracení i dnes. Ale to jiné diktatuře jako je EU nevadí, tma se přitahuje.

Pavel
28. 3. 2023 21:21
Odpovědět  Aleš

takový malinký seznam dnes už jistě zastaralý https://forward.com/news/462916/nazi-collaborator-monuments-in-ukraine/

Frank
28. 3. 2023 00:42

A co by ta hladová nacistická chátra prolezlá korupcí proboha dělala v EU?

sergej
28. 3. 2023 13:55
Odpovědět  Frank

Mimikranti batalióny monaco, vídeň a kde všude? °!° °!°

Markýza
28. 3. 2023 20:46
Odpovědět  sergej

Já to přeložím Sergeji, když dovolíte 😀 – doufám, že správně:
Dělala by tam ten enzym – urychlovala rozklad.

aamater
28. 3. 2023 06:08

Tak veru, netreba si nechať skákať po hlave. Aj kolegom v EU treba vysvetliť nech idú do … tam s kade vyšli.

Markýza
28. 3. 2023 08:48
Odpovědět  aamater

Já se s tím pořád nemůžu srovnat: fandím Maďarům! Co se to proboha stalo? Už jsem se párkrát přistihla, že jsem zafandila i Němcům!!

sergej
28. 3. 2023 14:01
Odpovědět  Markýza

Tak tam mají atomovou základnu od okupantů ramštein, v turecku jim ji erdogan po rozstřílení parlamentu odpojil od elektriky a nově prý zemětřesení na šprajcnutí finska švédska do nato?

Markýza
28. 3. 2023 20:47
Odpovědět  sergej

Jakože ramštain je krotí? No to bych neřekla. Spíš to vypadá, že v hodně spodních vrstvách se něco rapidně změnilo. A hodně spodní vrsty jsou základem všeho.

Gales
28. 3. 2023 11:35

Menšiny na Ukrajině by si měli prosadit zákon,že kdo nebude umět ukrajinsky,nebude smět na frontu.

Markýza
28. 3. 2023 20:49
Odpovědět  Gales

No, prozatím je to úplně obráceně, jak jsem se dočetla: házejí je do mlejnku vidlema.

zuzana
28. 3. 2023 12:30

Německo vyhostí 30 ruských diplomatů kvůli obavám ze špionáže

https://aktax.cz/nemecko-vyhosti-30-ruskych-diplomatu-kvuli-obavam-ze-spionaze/