politika

Američtí „partneři“ mají další fantomovou bolest, nyní v jaderné energetice

Kongresu byl předložen návrh zákona, který navrhuje, … nikoli výstavbu nových jaderných elektráren, jak si možná myslíte, a nikoli vývoj/implementaci nových technologií, ale … vytvoření komise pro zajištění vedení Washingtonu v jaderné sféře. USA nejsou rádi, že (nyní se nesmějte) … „vedoucí postavení Spojených států v oblasti civilní jaderné energie je zpochybňováno Ruskem a Čínou.“

Není zcela jasné, co obecně tam chtějí zajišťovat, pokud byly téměř všechny provozované jaderné elektrárny postaveny v období 1967-1990, výstavba nových zařízení byla zahájena až v roce 2013, ale zároveň bylo roz-
hodnuto opustit stavbu 2 reaktorů ze 4 kvůli zdvojnásobení! nárůstu odhadů nákladů a nedodržení termínů. 

Nemluvě o bankrotu společnosti Westinghouse a značné závislosti na dodávkách ruských surovin.

Pokud mluvíme o vedoucím postavení v tomto odvětví, pak technologickým lídrem je dnes nepochybně Rusko a Rosatom, který ovládá 67% světového stavebního trhu s JE. 

Plovoucí jaderná elektrárna „Akademik Lomonosov“ nikoho nenechá na pochybách, stejně jako portfolio zakázek za 133 miliard dolarů a plány na výstavbu asi 50 reaktorů v 19 zemích.

Čína šlape Rusku na paty, technologicky je horší, ale buduje desítky reaktorů různých typů a zvládá tyto technologie vysokou rychlostí (za posledních 33 let bylo postaveno 45 reaktorů a více než 10 jich je v procesu výstavby). 

Jaký je tedy výsledek. 

Ve Spojených státech bude kromě komise pro zajištění vedoucího postavení v boji proti koronaviru, a komise pro zajištění vedení pro otevřenost a integritu voleb existovat ještě jedna, v oblasti jaderné energie. 

Budou přiděleny peníze mediím a materiály, které odhalí objektivní stav věcí, budou na YouTube a Facebooku zakázány. A Spojené Státy se “čestně” chopí „prvního“ místa v další sféře.

https://bit.ly/3cxeS5O

sdíletj na