politika

Američtí generálové hrozí rezignací v případě Trumpova příkazu k potlačení nepokojů

Šéf náčelníků štábů ozbrojených sil USA generál Mark Milli a několik dalších amerických generálů mohou odstoupit, pokud Donald Trump před volbami nebo po nich použije zákon k potlačení povstání v zemi pomocí armády, píšou média.

Úředníci Pentagonu soukromě diskutují o scénáři, ve kterém Trump vydá rozkaz potlačit nepokoje pomocí armády, uvádí TASS s odkazem na New York Times.

Takový rozkaz podle zdrojů publikace by mohl vést k rezignaci řady generálů, včetně Millieho, náčelníka štábu letectva Charlese Browna a dalších. Část armády je zásadně proti takovým opatřením, píše deník.

Pentagon nevyvíjí konkrétní akční plány pro případ takového rozhodnutí Trumpa, ministerstvo rovněž vylučuje možnost použití armády k vyvedení současného prezidenta z Bílého domu, pokud odmítne přiznat porážku ve volbách.

K tomu jim bude stačit použít Tajnou službu nebo americké Maršály, uvedly noviny. 

Pentagon také studuje pravděpodobnou možnost, že Trump nařídí použití armády v rozmezí mezi hlasováním a inaugurací.

V červnu šéf Pentagonu Mark Esper odmítl podpořit použití zákona o povstání z roku 1807 proti demonstrantům.

Připomeneme, Trump nechtěl ani zaručit pokojné předání moci ve Spojených státech po volbách.

Bílý dům uvedl, že Trump uzná výsledky „svobodných a spravedlivých“ voleb. Prezident USA věří, že Američané nikdy nezískají přesné výsledky hlasování kvůli zasílání hlasovacích lístků voličů poštou.

https://bit.ly/2G9GQXc

sdíletj na