politika

Američtí a evropští představitelé otevírají téma mírových jednání s Ukrajinou, říkají zdroje

Rozhovory obsahovaly velmi široké nástiny toho, čeho by se Ukrajina možná musela vzdát, aby dosáhla dohody s Ruskem.

Američtí a evropští představitelé začali v tichosti diskutovat s ukrajinskou vládou o možných důsledcích mírových rozhovorů s Ruskem s cílem ukončit válku, podle jednoho současného vysokého představitele USA a jednoho bývalého vysokého představitele USA obeznámeného s diskusemi.

Rozhovory obsahovaly velmi široké nástiny toho, čeho se Ukrajina možná bude muset vzdát, aby dosáhla dohody, uvedli představitelé. Některé z rozhovorů, které představitelé označili za delikátní, se uskutečnily minulý měsíc během setkání zástupců více než 50 zemí podporujících Ukrajinu, včetně členů NATO – Ukrajinská obranná kontaktní skupina, uvedli představitelé.

Přicházejí uprostřed obav mezi americkými a evropskými úředníky, že válka dospěla do patové situace a že nebudou moci nadále poskytovat pomoc Ukrajině, uvedli úředníci. 

Představitelé Bidenovy administrativy se také obávají, že Ukrajině docházejí síly, zatímco ruské zásoby se zdají být nekonečné, uvedli úředníci. Ukrajina má také potíže s náborem vojáků a nedávno zaznamenala veřejné protesty kvůli některým požadavkům prezidenta Volodymyra Zelenského na brannou povinnost na dobu neurčitou.

Americkou vládu znepokojuje, o kolik méně pozornosti veřejnosti válka na Ukrajině získala od začátku války mezi Izraelem a Hamásem, uvedli představitelé. 

Někteří američtí vojenští představitelé začali soukromě používat termín „patová situace“ k popisu současné bitvy na Ukrajině. Ani jedna strana neudělala velký pokrok na bojišti, které nyní někteří američtí představitelé nazývají válkou palců. Úředníci také soukromě uvedli, že Ukrajina má pravděpodobně čas jen do konce roku nebo brzy poté, než začnou naléhavější diskuse o mírových rozhovorech. Američtí představitelé sdíleli své názory na takovou časovou osu s evropskými spojenci, uvedli představitelé.

Prezident Joe Biden podle dvou lidí obeznámených s touto záležitostí věnuje velkou pozornost ubývajícím vojenským silám Ukrajiny. 

“Pracovní síly jsou v současné době hlavní starostí administrativy,” řekl jeden z nich. Spojené státy a jejich spojenci mohou Ukrajině poskytnout zbraně, “ale pokud nemají kompetentní síly k jejich použití, je to k ničemu.”

Bidenova administrativa nemá žádné náznaky, že by ruský prezident Vladimir Putin byl ochoten jednat s Ukrajinou, uvedli dva američtí představitelé. 

Západní představitelé tvrdí, že Putin stále věří, že může „přečkat Západ“ nebo pokračovat v boji, dokud USA a jejich spojenci neztratí domácí podporu pro financování Ukrajiny nebo dokud nebude boj o zásobování Kyjeva zbraněmi a municí příliš nákladný, říkají úředníci. 

Ukrajina i Rusko se snaží udržet krok s vojenskými dodávkami. Rusko zvýšilo produkci dělostřeleckých granátů a v příštích několika letech bude schopno vyrobit 2 miliony granátů ročně, řekl západní představitel. Podle úředníka však Rusko loni vypálilo na Ukrajinu asi 10 milionů nábojů, takže se bude muset spolehnout i na jiné země.

Bidenova administrativa utratila 43,9 miliardy dolarů na bezpečnostní pomoc Ukrajině po únoru 2022, uvádí Pentagon. Americký úředník říká, že administrativě zbývá asi 5 miliard dolarů, které má poslat Ukrajině, než peníze dojdou. 

Pokrok v ukrajinské protiofenzívě je velmi pomalý a naděje, že Ukrajina dosáhne významných zisků, včetně dosažení pobřeží poblíž ruské frontové linie, mizí. Nedostatek výrazného pokroku na ukrajinském bojišti nepomáhá snahám zvrátit trend klesající veřejné podpory pro zasílání další pomoci, říkají úředníci.

https://1url.cz/eu3Sk
Více zde:
Zprávy NBC

sdíletj na

27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
6. 11. 2023 20:28

Británie zakázala Ukrajině mírová jednání už v březnu 2022. Proc muselo zemřít tolik Ukrajinců ? Jak řekl Klaus, někdo za oceánem …

Jura S
7. 11. 2023 10:33
Odpovědět  Aleš

Pejzy čouhající z vojenského průmyslu…

unor 2022
6. 11. 2023 21:11

Tak za prve .. jakapak valka, kdyz po kyjevskych bulvarech poklidne korzuji lide a kdyz v restauracnich zahradkach nebylo v lete volneho mista. Valka vypada uplne jinak.
A za druhe .. kdyz se myslelo, ze se Rusko v konfliktu vyvolanem zapadem lehce porazi tak Ruskem predlozene predstavy a navrhy byly smeteny se stolu. A ted, kdyz je KoZa v haji bude si hrat na mirotvorce a zachranovat co se da? Rusove by museli byt na hlavu padli.
Zapad jako takovy se choval a chova jako obycejny bastard a cesky receno ‘vycuranek.’

Ijn
6. 11. 2023 22:36
Odpovědět  unor 2022

Mejdan ještě neskončil a USA dřevěné bedny 40 tun zlata odvezly do WDC, tak už peníze dojdou 55 mld.$ je hodnota kyjevského Au,….tak pomáhá USA dodá zelený šrot za Zlato,
…pouze naši idioti nás odzbrojí a z Ukrajiny máme hovno a tady platíme Chocholy,…na naše důchody nemáme….české vládní zrůdy u koryt moci!!!!

Frank1
7. 11. 2023 12:15
Odpovědět  Ijn

To zlato jako vse co nekde USA ukradnou si USA ponechaji a kompenzuji jim sve dodavky na Ukrajinu, aby meli zbrojari obrat.
7 miliard $ z Afghanistanu taky ukradli a nechteji vratit. Poslednimu jejich mistodrzicimu v Afghanistanu se podarilo odtud vcas uletet se stovkami milionu $.
Ponechani vyzbroje US Army v Afghanistanu melo dva duvody.
Kompenzace teto vyzbroje pro US Army prinese dalsi zakazky US zbrojarum.
Je to dar nepriteli Talibanu, ze na ne pri jejich uteku nebude strilet.

Albi
6. 11. 2023 22:54

Ten kolektivní Západ je prostě nepoučitelný. Kdyby za tou myšlenkovou nedostatečností nebyly ty hory mrtvých, bylo by to docela zajímavé. Např.:

Ani jedna strana neudělala velký pokrok na bojišti”,
A analyzovat důvody takového nulového pokroku se strany Ruska (kam by spěchalo, když své cíle má prakticky na dosah) a Ukrajiny (už není zajímavá a prakticky nemá NIC – hlavně ne lidi. Stala se z ní “invalidní země” a to ve všech ohledech – ekonomickém, vojenském a hlavně lidském)

Představitelé Bidenovy administrativy se také obávají, že Ukrajině docházejí síly, zatímco ruské zásoby se zdají být nekonečné“.
To si tedy všimli brzy – a hlavně ty lidské!
Nebo je to výsledek amerického vzdělávání? Tak pozor – naše školské reformy nabírají americký směr vývoje. Vláda už v to směru úspěšně složila státnici. 🙁

Bidenova administrativa nemá žádné náznaky, že by ruský prezident Vladimir Putin byl ochoten jednat s Ukrajinou“.
Náznaky? Gosudar nevysílal žádné náznaky (signály 🙂 ) mluvil velice otevřeně, ale kdo nechce slyšet, musí spapat, co si navařil.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
František
7. 11. 2023 09:24
Odpovědět  Albi

Západní představitelé tvrdí, že Putin stále věří, že může „přečkat Západ“ . Hlupáci.
Putin mohl Ukrajinu zničit americkým způsobem hned na začátku SVO. Jenže Putin má, na rozdíl od KOZY v hlavě mozek. V té době měly ještě na západě plné sklady zbraní. A ty by se určitě přivalily přes Polsko, Rumunsko Slovensko všechny najednou. A to by stálo život milionů lidí. A Putin nechce ničit civilisty. Proto zvolil pomalou taktiku odzbrojování KOZY. Takže válka oficiálně není a sklady západu se rychle vyprazdňují po malých částech, které Putin, bez masivních ztrát, snadno likviduje. Dnes už všichni řvou, že už samy mají málo. Tak tak je to s tím Putinovým váháním? Nakonec Putin bude diktovat podmínky KOZE.

Markýza
7. 11. 2023 09:49
Odpovědět  František

Mohl. Štefec tuhle konstatoval “to na Ukrajině není válka. Kdyby to byla válka, Kyjev a Lvov by už dávno vypadaly jako Gaza – ale nevypadají.”

Boomer
7. 11. 2023 10:36
Odpovědět  Markýza

.. lze oprávněně usoudit, že student Štefec nechyběl, když probírali von Clausewitze.

Markýza
7. 11. 2023 09:50
Odpovědět  František

Že bude Putin diktovat podmínky víme my, lid sprostný. Papaláši k tomu ještě nedospěli. Bude to bolestné probuzení……..

David
6. 11. 2023 23:06

Mírové rozhovory? Myslím, že zde je možná jen bezpodmínečná kapitulace.

Ladislav 💤
7. 11. 2023 03:14
Odpovědět  David

Až bude celé území jen Rusko! Pak možná jednat.

Skeletor
7. 11. 2023 08:04
Odpovědět  Ladislav 💤

Zajímavé, dokud ukradinci měli dost masa pro jatka, tak se o tom nesmělo ani muknout. To je jen proto aby Yankees neměl vyditelný další otisk boty na jeho prdeli, ono po nedávném Afgánistánu by to bylo pro tyto světové teroristy asi už moc v očích zbytku světa.

Jaris
7. 11. 2023 02:17

Ikdyz bych si prala, aby na Ukrajine zavladl mir, tisickrat prolhanymUSA se neda verit. HnUSAci by toho vyuzili k prezbrojeni a jako odpocinek a za nejakou dobu by Ukrousi pod vedenim svinskych USA zautocili znovu. Tenhle konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou musi byt vyresen jednou pro vzdy vojensky.

Boomer
7. 11. 2023 08:17

.. inu, pokud bude Rusko nuceno nakupovat kupříkladu dělostřeleckou munici v zahraničí, bude za ni muset zaplatit. Ovšem platby nebudou muset probíhat v dolarech, tím pádem SWIFT zůstane stranou a význam BRICSu se tím jen posílí. No, a barterový obchod mimo dolarovou kontrolu bude vzkvétat…
Komu dobře, komu zle?

Markýza
7. 11. 2023 09:51
Odpovědět  Boomer

Munici a šroubováky, nezapomeňte 😎

Boomer
7. 11. 2023 10:01
Odpovědět  Markýza

.. když měníte granáty za plyn a jiné potřebnosti, nutné k výrobě čehokoli v míře větší než malé, dobrý mrav velí přibalit nějaký ten gratis šroubovák jako pozornost podniku…

Markýza
7. 11. 2023 13:19
Odpovědět  Boomer

Taky pravda 😀

Albi
7. 11. 2023 14:07
Odpovědět  Boomer

🙂 🙂 🙂

skeptik
7. 11. 2023 09:22

Jako jednu z podmínek mírové dohody bych požadoval vydání všech zločinců USA a KoZa, kteří mají podíl na zorganizování puče na Ukrajině, a kteří podporovali Ukrajinský banderonacismus.

Pavel z Moravy
7. 11. 2023 09:28

To by se jim západním parchantům líbilo, tak lehce z toho vycouvat. Vymlátili tady mozkovny většinové evropské populace, která jim jejich blivajzy hltala jako čuňata pomeje z korýtka. Rozdávali všimné a to ne drobné na Ukrajinu jak na běžícím pásu a ruinovali evropské země. Vylévali kýble špíny na Rusko, řvali nepříjemně ty svoje fráze nenávisti vůči Rusku. Ti již nemají na svých postech co dělat. A zruinování evropské ekonomiky by měli zaplatit tito lidé, kteří to tady provedli. Jenže evropský lid spinká, ten je již covidově načatý a je ve stádiu klinické smrti. Takže jak se zdá, nic se nestane.

Jura S
7. 11. 2023 10:39

Náš náčelník generálního štábu Řehka se včera zas v prasotelevizi ČT vykvákal, drží pořád “doktrínu- latrínu” konečné porážky Ruska a vypráskání rusů z Krymu a 4 republik. Měl by být zřejmě hospitalizován na psychiatrii s tím, že by mu udělali lobotomii mozku a ponechali pouze vegetativní funkce, nebo´t by z tama zřejmě vydlabali jen howna….

katango
8. 11. 2023 11:14
Odpovědět  Jura S

Myslíte udělat z něj takový nervosvalový preparát?

Jura S
8. 11. 2023 17:35
Odpovědět  katango

Zajisté, byl by pak vystaven v předsálí ODS jako ExPONÁT 🙂

Frank1
7. 11. 2023 12:07

Hahaha! Minsk II nema sanci. Rusove dotahnou do konce co rekli.

Miro 2
7. 11. 2023 13:06

Od začátku bojů na Ukrajině se jevil problém, který byl Ukrajinou a Západem utajovaný, a sice že Ukrajina válkou ztrácí mnohem více vojáků než Rusko. Vždy byl vychvalován vojenský um ukrajinských vojáků na ničení živých a materiálních sil Ruska. Vždy bylo udáváno neúměrně vysoké číslo padlých ruských vojáků a skutečná čísla padlých ukrajinských vojáků byla zatajována. V současné době udává ISW jedno sto tisích padlých vojáků Ukrajiny i Ruska, ale i to se mi jeví jako malé číslo, jinak by Ukrajina neměla takový problém zapojovat do bojů další vojáky. Podle mého odhadu by číslo padlých vojáků Ukrajiny mělo být minimálně pětkrát vyšší. Pak by to odpovídalo oněm problémům, na které se upozorňuje.

Jura S
8. 11. 2023 17:47
Odpovědět  Miro 2

Já tedy na vojně BYL, ještě za komančů, kdy proti nám stál Kundeswehr 🙂 . Když se zakopeš fakt fest, bunkry na 3 patra jak to dělal Vietkong, tak takové stanoviště, pokud to je v evropském charakteru území (né sahara, jak si fešácky štrádovaly Abramsy v písečku, kde nelze zahrabat zákopy) skoro nelze dobýt bez ztrát 1:10.
Institut ISW jsou imbecilní prostituti hlásající celou dobu jen s.račky… měli by skončit za prohlubování genocidy u zdi…
Heroinista Zelenina to tam posílá jak Adolf, na jatka….divize a a divize, rusi to tam pohodlně střílejí jak slepice na dvorku… vylezou z teplíčka bunru, postřílejí a pobombardují ty ukrouše a za chvilku si jdou dát fafčo, jak je vystřídá další šichta… a ti zas jich pobijí haldy a jde to tak dokola….