Americký velvyslanec: Washington uznává suverenitu Japonska nad jižními Kurilskými ostrovy

Spojené státy podporují Japonsko v otázce „Severních území“ (jak se v Japonsku nazývá jižní část Kurilských ostrovů) a uznávají suverenitu Japonska nad nimi. Oznámil to v pondělí u příležitosti Dne severních území, americký velvyslanec v Japonsku Rahm Emanuel.

„V tento den, 7. února, kdy Japonsko slaví Den Severních teritorií, chci být zcela zřetelný – Spojené státy podporují Japonsko v otázce Severních teritorií. A uznávají japonskou suverenitu nad čtyřmi spornými ostrovy ještě z 50. let,“ řekl diplomat ve video zprávě, jeho slova cituje agentura TASS. 

Emanuel zároveň vyjádřil podporu snahám „japonské a ruské vlády při pokusu o uzavření mírové smlouvy“, která podle velvyslance „už měla být dávno uzavřená“.

Americký velvyslanec v Japonsku se také vyjádřil, že „neúcta Ruska k suverenitě ostatních není nic nového a neomezuje se pouze na severní území“, a poznamenal, že se v pondělí setkal s ukrajinským velvyslancem v Japonsku. V této souvislosti zmínil Krym a „východní Ukrajinu“, čímž zopakoval nedávná obvinění Západu, že Rusko, podle nich, soustřeďuje vojáky na hranici s Ukrajinou.

V souladu s rozhodnutím přijatým v roce 1981 japonskou vládou se každoročně 7. února konají „Národní shromáždění za návrat severních území“ na památku první rusko-japonské smlouvy podepsané v tento den v roce 1855. Takových setkání se tradičně účastní ministři, poslanci obou komor parlamentu z vládních i opozičních stran a také bývalí obyvatelé jižní části Kuril.

Moskva a Tokio jednají od poloviny minulého století o mírové dohodě po výsledcích druhé světové války. Hlavní překážkou zůstává neshoda ohledně práv na jižní část Kuril. Po skončení války bylo celé souostroví zahrnuto do Sovětského svazu, ale Japonsko zpochybňuje vlastnictví Iturup, Kunashir, Shikotan a skupiny malých neobydlených ostrovů. 

Ruské ministerstvo zahraničí přitom opakovaně zdůrazňuje, že ruská suverenita nad těmito územími, která má odpovídající mezinárodně právní formu, je mimo pochybnost.

https://bit.ly/3gtVasr

3.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Františe
8. 2. 2022 06:46
Ohodnotit příspěvek :
     

To si všichni myslí, že Rusko neví o co vlastně jde? Proč se Japonsko tak rve o NEOBYDLENÉ sopečné ostrovy kde nic, kromě ztuhlé lávy, není? Japonsko je dodnes okupováno USA a tady je ten problém. USSA potřebují ostrovy pro své základny blízko Ruska. A Rusko je tam nepustí i kdyby se Japonci pos..li. Kdy už to těm pitomcům dojde a přestanou otravovat?

Janka
8. 2. 2022 10:45
Ohodnotit příspěvek :
     

a to USA oficialne neuznali Kurily ako sucast ZSSR po 2.sv.vojne? Ja mam pocit, ze ano, tak ako museli byt potvrdene zapadne hranice Polska apod.

Mcmillan
8. 2. 2022 13:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Spojené státy podporují Japonsko v otázce Severních teritorií.“ To znamená, že Spojené státy otevřeně odstoupily od rozhodnutí Jaltské konference v roce 1945. Předpokládám, že jde o přelomové rozhodnutí s katastrofálními důsledky pro bezpečnost Evropy.