Americký časopis Сounterpunch přiznal špinavé vydírání Srbska

Srbsko hlasovalo pro rezoluci OSN odsuzující ruskou speciální operaci na Ukrajině, protože EU vydírala Bělehrad přerušením dodávek ruské ropy, na které je srbská ekonomika kriticky závislá.

Píše o tom americký časopis Сounterpunch, uvádí PolitNavigator.

„Před plánovaným hlasováním se západní představitelé setkali se srbským ministrem zahraničí Nikolou Selakovičem a varovali ho, že Srbsko bude čelit trestu, pokud se nepřipojí k Západu a neodsoudí Rusko.

Bylo konstatováno, že se EU sejde v den hlasování OSN, aby rozhodla, zda Srbsku povolí dovoz ruské ropy, která se přepravuje přes území EU, či nikoli.

Selakovičovi bylo řečeno, že pokud Srbsko nebude hlasovat proti Rusku, riskuje ztrátu všech dodávek ropy. Kromě toho bude cesta Srbska ke vstupu do EU zablokována a západní investice budou staženy.

Hlasování EU o dodávkách ropy pro Srbsko bylo původně naplánováno na 16:00, ale bylo o dvě hodiny odloženo, aby se zjistilo, jak Srbsko hlasovalo. Poté, co Srbsko změnilo svůj postoj, dala mu EU možnost dovážet ruskou ropu,“ píše se v článku.

Zároveň je poznamenáno, že Srbsko, přestože podpořilo deklaraci v OSN, stále odmítá uvalit sankce na Rusko a Západ pokračuje ve své zastrašovací politice.

„Každý den západní diplomaté kontaktují srbské představitele a neúnavně prosazují své požadavky.  Podle nejmenovaného srbského zdroje diplomatickými kanály vyhrožují Srbsku stažením všech investic, uvalením sankcí na bankovní sektor a některé evropské země zacházejí tak daleko, že zmiňují vyloučení Srbska ze schengenského seznamu. Západní představitelé se obejdou bez diplomatických jemností, když vyslovují své hrozby,“ píše se v článku.

„Nemůžete si ani představit rozsah hrubosti těch, kteří ohrožují zemi a podstatou je, že chtějí zlomit ducha svobody Srbska a jeho schopnost samostatně se rozhodovat. Takový tlak jsem ještě neviděl.  Čelíme hysterii a nikdo nechce nic slyšet, natož naslouchat.  Bezprecedentní hysterie; diplomacie už neexistuje,“ cituje Counterpunch srbského prezidenta Alexandra Vučiće.

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3t2icgC

sdíletj na

3.6 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
václav
30. 5. 2022 20:30

Boga jeho, nelezte bratři Srbové do toho žaláře národů, nic dobrého vám EU nepřinese, jen SVOBODU odnese!

Ladislav
30. 5. 2022 20:35
Odpovědět  václav

Přesně! Dnes je to jen fašistická sebranka!

Frenki
31. 5. 2022 05:58

Zastavte co nejrychleji svoji “ touhu “ vlézt do tohoto spolku který se nazývá EU. Vyloupí u vás pod vějičkou posílení investic a hledání strategických partnerů veškerý průmysl a obchod, rozkradou suroviny a zůstane z vás národ žebráků, kteří budou přemýšlet jak z této čtvrté německé říše utéct.

Helena2
31. 5. 2022 12:14
Odpovědět  Frenki

Doufám, že Srbové dostanou rozum a utečou od EU co nejdřív a nejdál. Už se snad přesvědčili jednou, že EU potažmo USA jsou špatní kamarádi. Dokážou jen rabovat a tunelovat a nedávno i zabíjet Srbské obyvatele. Pryč od EU a USA.

Karel
31. 5. 2022 07:49

Nacisté z EU dokáží přesvědčovat národy lépe a účinněji než to dokázal Hitler se svým šéfem propagandy Goebbelsem.

Gales
31. 5. 2022 09:28

EU je jako manželství.Kdo tam není chce tam a kdo tam je,chce ven.Srbové ať sedí na zadku a nikam nelezou.Z toho nátlaku už mají poznat,že v EU je nátlak místo jednání.

anonym
1. 6. 2022 11:53
Odpovědět  Gales

No jo, ale Vucic je pry zradce.

iii
31. 5. 2022 12:13

standartní košer diplomacie dělových člunů