politika

“Americkí kongresmani sú prekvapení, že Nemecko nezaplatilo Poľsku vojnové reparácie”

Varšava 7. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP/MTI-Lajos Soos)

Poľská diplomacia sa snaží získať podporu USA a OSN v spore s Nemeckom o reparácie z druhej svetovej vojny, informuje REMIX News

Na snímke poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau

Poľsko sa snaží vyvinúť medzinárodný tlak na Nemecko v súvislosti s reparáciami, ktoré mu Nemecko podľa jeho tvrdení dlhuje za druhú svetovú vojnu vo výške približne 1,3 bilióna USD. Námestník poľského ministra zahraničných vecí Arkadiusz Mularczyk počas cesty do Spojených štátov uviedol, že o otázke reparácií diskutoval s niekoľkými politikmi oboch strán, ktorí prejavili “väčší záujem, ako sa očakávalo”.

“Vidíme určité možnosti spolupráce s kongresmanmi a senátormi z oboch strán,” povedal Mularczyk počas tlačového brífingu. Vysvetlil, že mnohí politici si neboli vedomí rozsahu problému, ale navrhli “niektoré možné spôsoby” konania.

“Tu v USA je vlastnícke právo také silné a mnohí kongresmani boli ohromení, že Nemecko ukradlo Poľsku a dodnes to nevyriešilo. Bol to pre nich poznávací šok,” povedal námestník poľského ministra zahraničných vecí.

Mularczyk dodal, že existuje priestor na spoluprácu medzi USA a Poľskom, pretože kongresmani uznávajú, že nemecké správanie “je nezlučiteľné s normami právneho štátu a ochrany ľudských práv”.

“Dúfajme, že táto záležitosť sa stane predmetom spolupráce, krok za krokom, pretože si to vyžaduje čas,” povedal Mularczyk

Zdôraznil, že otázka reparácií “nijako neovplyvňuje vzťahy vo vnútri NATO a EÚ”.

Minister vo štvrtok opustil Washington a odcestoval do New Yorku, kde sa stretol so zástupcami generálneho tajomníka OSN, aby prediskutoval možnosť spolupráce OSN s Poľskom aj v otázke nemeckých reparácií.

V septembri 2022 Poľsko zverejnilo úplnú správu o všetkých škodách, ktoré krajina utrpela počas invázie nacistického Nemecka a následnej okupácie Poľska a ktoré sa odhadujú na viac ako 1,3 bilióna dolárov.

Začiatkom októbra Poľsko vydalo diplomatickú nótu o náhrade škôd spôsobených počas vojny a formálne ju predložilo Nemecku. Nemecká vláda reagovala vyhlásením, že záležitosť považuje za uzavretú a že nemá v úmysle viesť žiadne rokovania o reparáciách.

Zdroj : Hlavné Správy

sdílet na

51 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zuzana
7. 2. 2023 11:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle šéfa Doněcké lidové republiky Denise Pušilina použily ukrajinské síly chemické zbraně na frontové linii v Donbasu v oblastech Bachmut a Ugledar.

https://aktax.cz/sef-dlr-varuje-ukrajinske-sily-pred-pouzitim-chemickych-zbrani-shazovanych-z-dronu/

All
7. 2. 2023 14:12
Odpovědět  zuzana

Ahoj zuzano, Taky jsou velmi zajímavé ,,Anglicky psané sociální sítě ” ,kde je plno spekulací o tom,že HAARP mohl spustit masívní zemětřesení v Turecku a Sýrii o síle 7,8 st….Zlomové linie podél anatolské desky jsou v hloubce ,,pouhé 2 Km “..Tektonické zbraně,HAARP,nebo projekt THOR ?..Špinaví bankéři Rothschildů kypí zuřivostí,vztekají se,že Turecko obchoduje s Ruskem..a nejen to !..navíc chce vystoupit z NATO.. a snažilo se zorganizovat mírovou smlouvu mezi Ruskem a UK..,V Turecku je snadné vyvolat zemětřesení,leží na křižovatce geodesek..Před zemětř.bylo nad Tureckem podivně modré nebe..Turecko se globalistům velmi znelíbilo..

All
7. 2. 2023 14:23
Odpovědět  All

K tomu Polsku,co dodat ? Žádají od Německa reparace. Řinčí zbraněmi a touží po velkopolsku,nacionální snílci. Kšeftaři a čorkaři.Zapoměli i na Varšavu srovnanou se zemí.Ukrajinci nenávidí poláky a poláci berou ukrajince jako ,,podlidi”-méněcenné. A mohlo by se pokračovat. Ne nadarmo se mluví o ,,Polských vších”.

unor 2022
7. 2. 2023 15:02
Odpovědět  All

Rusove si usetri spoustu namahy. kdyz ponechaji ukrajinsky banderastan Polakum. Staci kdyz pockaji, roztahnou sukynku a jablko jim do ni spadne samo.

All
7. 2. 2023 19:42
Odpovědět  unor 2022

Ano,ano,.

Albi
7. 2. 2023 20:57
Odpovědět  All

Nesmysl – USA si potom to území od Poláků – ať už “vyjednáváním” (a známe, jak to potom dopadá) nebo vyhrožováním (nezapomínejme, že i Poláci jako Slované jsou pro USA podřadné etnikum) a budeme je mít (bývalý ost-blok komplet) jak se říká “na zadním dvorku” Poláci pak přímo v domě.
Zatím – aspoň zdánlivě je tu máme jako pozvané a vítané hosty, kolem ktrerých skáčeme jak oni pískají.

Gales
7. 2. 2023 19:09
Odpovědět  All

Pšontkům zablokovala EU dotace ve výši 800 miliard a proto na ni,přes reparace němců,tlačí. Má dojem že potom němci budou tlačit na odblokování dotací.

Pavel K
7. 2. 2023 19:34
Odpovědět  Gales

Dej si SR je tam Štefec, výživný. 👍👍😊

Pavel K
7. 2. 2023 20:52
Odpovědět  scipio

Promiň, Svobodné rádio. Kapal. Ale dá se to poslechnou i ze záznamu. 😊🙋‍♂️

unor 2022
7. 2. 2023 11:32
Ohodnotit příspěvek :
     

nejdrive z clanku ..

“Tu v USA je vlastnícke právo také silné a mnohí kongresmani boli ohromení, že Nemecko ukradlo Poľsku a dodnes to nevyriešilo. Bol to pre nich poznávací šok,” povedal námestník poľského ministra zahraničných vecí.

pak z nazoru ..

Stejny namestek jistojiste tleskal, kdyz tu onen, tam ten, vcera okradl jak Rusko jako stat tak jeho statni prislusniky jako soukrome osoby o miliardy a stamiliony dolaru.
Polsko, Polsko, prestavas si hlidat o cem hovoris a cim dal tim vic si protirecis. Lidove receno, nevidis si do huby.

Boomer
7. 2. 2023 12:17
Odpovědět  unor 2022

.. možná to znamená jeden z dalších kroků k nahrazení Německa jako úhlavního spojence USA v Evropě. Němci, díky zkušenosti z minulé velké války, nejsou tak bojechtiví jako Poláci a dost jim taky skřípe mezi zuby ta děravá trubka na dně Baltu, od které si slibovali posílení své vůdčí ekonomické pozice.

Německý plyn do každé domácnosti!

Markýza
7. 2. 2023 20:51
Odpovědět  Boomer

Huš! Víte, jak to je: je lepší, když Rus plyn zavře, než když ho Němec pustí.

janle57
7. 2. 2023 11:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Výborně !! Lepší zpráva od amerických soudruhů nemohla přijít,ušišlaní Pšontkové
můžou na Helmuty znovu zatlačit,když jsou tak bohatí a můžou živit 2 milióny
čmoudů z celého světa,tak mají určitě prachy na zaplacení reparací za to,co příbuzní
madam Lejnové a reichsführera Scholze v Polsku za války napáchali,každý Polák
má právo na odškodnění,že jeho předkům hrozilo vypuštění komínem v Osvětimi,
doufám,že je Řekové budou brzy následovat,nic lepšího pro rozpad EU nemohli
američtí soudruzi pro nás v naší kotlině udělat !!

unor 2022
7. 2. 2023 11:46
Odpovědět  janle57

Proc nebyt pragmatik, ze.
Vzhledem k tomu, za jakym ucelem byla EU vytvorena, navic jeji soucasne podobe a stavu, nas muze tato roztrzka jen potesit.

zuza
7. 2. 2023 12:26
Odpovědět  janle57

“vypuštění komínem” v Osviečime bol síce hrozilo mnohým poľským občanom, ale nie poľskej národnosti. Podľa Norimberského tribunálu 90% obetí Osvienčimu boli židia.
Čo sa týka toho ostatného, s tým súhlasím.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaroslav
7. 2. 2023 13:36
Odpovědět  zuza

Zuza, zkuste se zamyslet proč byli největší vyhlazovací tábory práve v Polsku? Pokud neznáte odpověď, zkuste přečíst knihu židovského autora Hermana Wouka, “War and Remembrance”, já to mám v angličtině. Tam se autor nad tím zamýšlí a dochází k závěru že…hádejte! Ať si také poláci vzpomenou, kdo pomáhal němcům za odměnu chytat uprchlé vězně. A třeba, jestli nemají nějakou vinu na pogromech proti ukrajincům a bělorusům…Třeba by je někdo mohl také vyzvat k reparacím….

Janaz
7. 2. 2023 18:54
Odpovědět  Jaroslav

Pred viacerými rokmi som videla dokument, kde jedna stará židovská pani hovorila, že to najhoršie, čo jej utkvelo v pamäti, keď bol Osvienčim oslobodený a ich naložili do vlaku, aby ich odviezli do bezpečia bolo to, keď popri trati postávali miestni Poliaci a vykrikovali na tieto ľudské trosky vo vlaku, že mali všetci podochnut. Ona ako dieťa / mala cca 12 rokov/ nechápala a doteraz nechápe tu totálnu absenciu súcitu a ľudskosti .

skeptik
7. 2. 2023 19:39
Odpovědět  Jaroslav

Hlavně mají Poláci vinu, že vůbec byla II. světová válka!

Jak president Beneš odsoudil pakt Poláků s Hitlerem – aneb – Co se stalo v Evropě roku 1934 https://www.novarepublika.online/2020/01/jak-president-benes-odsoudil-pakt-polaku-s-hitlerem-aneb-co-se-stalo-v-evrope-roku-1934

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
7. 2. 2023 21:26
Odpovědět  skeptik

Ale nesmysl. Když mocní banksteři rozhodli, že válka bude, tak prostě být musela. Nebo si snad myslíte, že zbídačelé Německo ve 30-tých létech min, století bylo dostatečně bohaté, aby vedlo válku?
Máme někdo tady představu, kolik může nějaká válka stát, natož světová?
Tím nechci Němce omlouvat. Možná k té úloze byli vybráni a cílleně vedeni pro svou jistě bojovnější povahou než jiníé.
Ale válku určitě nemohli zabránit – ani Poláci, ani často uváděná československá armáda a naše kvalitní obranné bunkry.

skeptik
8. 2. 2023 08:35
Odpovědět  Albi

Dobře vím kdo financoval Německu válku, co se dělo ve 30. letech a kdo inicioval válku.
Nutil někdo snad Poláky aby se paktovali s Hitlerem? Byla to jejich vůle a proto mají svůj podíl.

Na zasedání Společnosti národů 13. září 1934v Ženevě vypovědělo Polsko všechny smlouvy o ochraně národnostních menšin a 28. září jeho ministr zahraničí Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa… Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“

Hitler by válku nikdy nezačal, kdyby neměl podporu dalších států.

Janaz
7. 2. 2023 18:38
Odpovědět  janle57

Psonci získali od Nemecka rozsiahle územia na západe, priemyselné a rozvinuté,takže o čom dristaju? Okrem toho ukradli územie Česku aj Slovensku, svoje zlodejske a vydieračské spôsoby sa snažia stále uplatňovať. Okrem toho , psonci sa dosť veľkou mierou podieľali na huckani hitlera proti ČSR a ZSSR, akurát ako hlupáci s penou u papule, ktorými historický sú, si mysleli, že si budú deliť korisť a nie že budú sami korisťou.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pijack
7. 2. 2023 11:35
Ohodnotit příspěvek :
     

No tak, berme to takto – intelekt Amerických kongresmanů je všeobecně znám. Kdo nerozumí, nechť si poslechne naše hluboce předkloněné servilní politiky jaká je jejich rétorika a jejich myšlenkové pochody. Uslyšíte přesně to samé. Nikoliv proto, že by odpovídala jejich intelektu, ale pro to jak Americkou ideologii kopírují do posledního písmenka. To ukazuje přesně na význam slova “servilní”. Je u nás takovým zvykem se vždy připodobnit a dobrovolně se podřídit. Plagiátorství a napodobování je v jedné věci užitečné – ukazuje intelekt i té strany, kterou kopírujete. A nemusíme umět ani pořádně angličtinu – stačí si poslechnout politické plagiátory 🙂 wou 🙂

me2d44
7. 2. 2023 12:49
Odpovědět  Pijack

Hezký den. Zatím je to asi předčasné, ale až zazní: Vstavaj, strana ogromnaja.mp3 | Ulož.to (uloz.to) , tak si držte kalhoty – doporučuji stáhnout a poslechnout si. Mimochodem, i v protiruském seriálu “Trestný prapor” – taky je k nalezení na ulož.to si to zpívali i trestanci, pochodující na frontu na smrt (zaplatit prohřešek krví). Doba je sice jiná, ale Rusi jdou do boje vždy se zpěvem – jako kdysi Husiti u nás.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaroslav
7. 2. 2023 13:41
Odpovědět  me2d44

Správně, kdysi! Tehdá- tehdá dávno ve 14. století se jich bála a třásla se před nimi půlka Evropy. Jestli je dnes Čezko osídleno potomky Husitů, to se pradědové obrací v hrobech. Po skončení husitských válek si husitu najmul kdejaký panovník, cosi jako Švýcarskou gardu- dnešní AČR v čele s ministryní je, obrazně řečeno, k …. a slušně řečeno k smíchu. Běda mužům, kterým žena vládne- metaforicky řečeno

Pijack
7. 2. 2023 14:29
Odpovědět  Jaroslav

Ani bych to jako za metaforu nepovažoval, spíš za smutnou reálii.

katango
7. 2. 2023 14:34
Odpovědět  Pijack

Ono okřídlené rčení o metafoře teď doporučuju přidávat ke všem dezolátským výrokům. Sice to bude asi prd platný, ale proč to nezkusit. To je taky metafora, abyste věděl.

KarelDar
7. 2. 2023 15:57
Odpovědět  Jaroslav

O století ses seknul…

Markýza
7. 2. 2023 12:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Jo tak svaté…..to se podívejme. Asi jak kterého vlastníka. Pokud je tím vlastníkem Rusko či nějaký ruský občan, tak to zřejmě neplatí.

me2d44
7. 2. 2023 13:13
Odpovědět  Markýza

Nezlobte se, ale jak kde. Pokud ná Ruský občan své úspory pod kontrolou USA, tak je už nemá – a veřejně se o tom nemluví. Pokud je to podpinostník, tak sklapne krovky a jde si nakrást zpátky do Ruska – ovšem s tím, že tam je dneska ve “vyšší sféře” trochu “větrno”. A pokud “nějaký ruský občan, tak to zřejmě neplatí”, tak to zaplatí kdo? Jinak, kdy jste za služby, nákup, svoje potřeby od státu , nemusela nic platit? Mám pocit, že ta doba skončila “plyšovým převratem” (samet se mi příčí v hrdle). Já tenkrát za 3+1 platil 412 Kčs – dneska za 2+1 15 000 – ať zdechne kapitalismus!!!

me2d44
7. 2. 2023 13:29
Odpovědět  me2d44

P.S.: oni totiž v USA už nemají komu co ukrást – tak se zaměřují na majetky ruských oligarchů, co mají majetky uložené na západě. Ty na západě uložené miliardy dolarů se nějak musí zpracovat (při té konfiskaci). Z hlediska západu – normál, z hlediska ruských oligarchů: ” musíme si znovu nakrást, ale šefovi jsme pomohli”.

Pijack
7. 2. 2023 14:37
Odpovědět  me2d44

Medvěde, kořistnictví Anglosasů je od samého počátku základem politiky nejen domácí, ale i zahraniční. Domácí se vyznačuje nadvládou rodinných klanů s mafiánskými způsoby k ovládnutí majetku těch slabších. Na tom byly vybudované USA. No a tyto osvědčené manýry se přesunuly do zahraniční politiky, kde to taky vynášelo. Prostě pokračování v duchu Britského impéria. Geny se nemění ze dne na den.

ladik
7. 2. 2023 15:58
Odpovědět  Pijack

Na odcizené práci je založen celý kapitalistický způsob výroby.

Boomer
7. 2. 2023 15:38
Odpovědět  me2d44

.. oligarchové sice můžou protestovat, můžou se i bránit soudně, ale to je tak asi všechno, co v tomto případě můžou. Ale na druhou stranu si nemůžou stěžovat, že je Putin nevaroval před okradením na Západě..

Putin přemlouvá oligarchy, aby převedli majetek do Ruska. Straší je americkými sankcemi26. 12. 2017, 15:56 – Moskva; napsaly Novinky.cz

;-)))))))

Pavel z Moravy
7. 2. 2023 13:56
Odpovědět  me2d44

Ať zdechne nadvakrát. Jó, bejvávalo blaze a nejenom v Praze a pak přišli lumpi a my spadli do žumpy.

Jaroslav
7. 2. 2023 14:00
Odpovědět  me2d44

Já těm rusům co mají úspory v cizích bankách jejich ztráty přeji. Chápu tzv. oligarchy. Ti byli vybráni pod slibem, že budou svůj lup ukládat na západě a dnes vidíte proč. To byl snad jejich hlavní kvalifikační předpoklad. Ti ostatní jsou především aparátčíci, kteří si došli k penězům korupcí. Mám je litovat? A ruský stát chránící své rezervy na západě, přes všechnu úctu to by nikdo jiný, než zrádce svého národa nemohl udělat. Stačí teda dohledat, kdo je za tím a obrázek kdo je v cizích službách se vyjasní. Jak prosté, řekl by metaforicky Sherlock Holmes.

Markýza
7. 2. 2023 18:13
Odpovědět  me2d44

Pokud ná Ruský občan své úspory pod kontrolou USA, tak je už nemá

Ale přesně tohle jsem myslela – veškeré to zabavování a “zadržování”. Mimochodem, souhlasím s tou myšlenkou, že už nemají komu co ukrást – dokonce mě napadlo, že ty jejich megadluhy můžou být příčinou toho zoufaleckého drangnachosten.
Teď to čtu ještě jednou – tím “pokud je to ruský občan….neplatí” jsem měla na mysli že neplatí ta zásada, ne že peníze :-)))

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
orinoko
7. 2. 2023 12:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdy zaplatí emero degen reparace Libyi, Iráku, Sýrii… to jen tak namátkou. A také Srbsku. V Polsce není všechno úplně jednoduché, údajně tam vzniká tlak na samosprávu Slezska, které se neshlizi v projektu Trojmori. A to je pořádný kus polské mapy. Polsko má turecký apetit. Kdyby spolu sousedili, už by si vyhrožovali. Neukojené představy vedou vždycky ke konfliktům.

Aleš
7. 2. 2023 13:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Německo dluží i ČR, ale fialový kolaborant tvrdí, že si nebudeme poškozovat vztahy s Německem.

Pepa
7. 2. 2023 13:13
Ohodnotit příspěvek :
     

No nevím, ta “hyena Evropy” (slova Churchilla a adresu Poláků) si zase koleduje. Oni by chtěli jak Halič, tak i reparace. Pokud ale zaberou Halič teď, tak jak už jsou na to celí nažhavení, tak dostanou od Německa kulové, protože to bude vyžadovat ať jim Polák vrátí Slezsko. No a bez Haliče a bez vrácení Slezska dostanou velké kulové s přehazovačkou a navijákem. Tak a včil mudruj. Psia krew!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
7. 2. 2023 13:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Z mého pohledu- Němci jsou již docela slabí a oslábnou i ekonomicky a Poláci to vědí a navíc mají za sebou amíky. Podle mne je to stejně jedno, protože Evropa jde do kytek a my jdeme v jejím čele.

Pijack
7. 2. 2023 14:30
Odpovědět  Pavel z Moravy

Kopejte do nich, dokud jsou na kolenou 🙂

Jan
7. 2. 2023 13:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Po kompenzacich Polsku prijdou na radu i znicene zeme pri agresich USA. Nedoplateji se!

Jaroslav
7. 2. 2023 15:46
Odpovědět  Jan

Jane, jsem skeptický. Německo je v pozici kolonie a od 2. svv nikdy nemělo státnost/samostatnost. Na druhé straně, USA je hegemon. To je v současnosti realita, i přes snahu jisté země z východu to narušit. Takže kontrolní otázka: platí hegemon reparace? Odpověď je všem jasná, pozitivní odpověď je pouze “Vlhký sen”

Jan
7. 2. 2023 14:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Cilem je, pomoci loutek v Polsku znicit Nemecko a Evropu.

Pavel z Moravy
7. 2. 2023 16:23
Odpovědět  Jan

Tu už nezachrání nic. Metaforicky řečeno degenerace a debilizace je hrozná svi.ňa.

David
7. 2. 2023 16:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Až Němci zažalují Poláky za auta, která tam od roku 1990 nakradli, tak se ta částka směle vyrovná. A nebo až bude Polsko zažalováno za rozněcování války na Ukrajině, tak se nedoplatí.