Americké velvyslanectví omezuje svou práci v Rusku

Velvyslanectví USA omezuje svou práci v Rusku.

Velvyslanectví USA v Moskvě sníží od 12. května konzulární služby na minimum. Vydávání turistických a obchodních víz nesouvisejících s diplomatickými akcemi bude ukončeno. To je uvedeno ve zprávě americké diplomatické mise.

Důvodem omezení bylo 75% snížení personálu konzulární služby na žádost Moskvy. 23. dubna ruské úřady oznámily zákaz najímání cizích státních příslušníků pro práci v americké diplomatické misi.

„Litujeme, že nás kroky ruské vlády přinutily omezit náš konzulární personál,“ uvedlo velvyslanectví ve svém prohlášení.

Ruský prezident Vladimir Putin dříve podepsal dekret omezující zaměstnávání občanů Ruska v diplomatických misích „nepřátelských států“. Seznam nepřátelských zemí určí vláda, dříve však takový termín nebyl v ruské legislativě zakomponován.  Dokument uvádí, že byl vytvořen v reakci na „nepřátelské akce Spojených států a dalších cizích států“. Vyhláška se nevztahuje na akreditované diplomaty.

https://www.svoboda.org/a/31231228.html 

Velvyslanectví USA také doporučilo občanům, kterým končí platnost víz opustit Rusko do 15. června. 
Návrhy RF na „zrušení“ diplomatické války zůstávají bez odpovědi.

https://russian.rt.com/world/news/858085-posolstvo-ssha-rossiya

Ministerstvo zahraničí USA se obává o osud „Rádia Svoboda“.

Ministerstvo zahraničí USA se obává o osud „Rádia Svoboda“, které je v Rusku uvedeno na seznamu zahraničních agentů.  „Pokud ruské úřady budou pokračovat ve svých krocích směřujících k nucenému ukončení práce RFE / RS, budeme reagovat,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí N. Price. 

RS“ opakovaně zveřejňovalo fejky, dezinformace, různé polopravdy. Přiřazení statusu zahraničního agenta společnosti „Radio Svoboda“ podle USA údajně odráží významnou nesnášenlivost a přísná omezení.

Price „zapomněl“, že RT ve Spojených státech byla před čtyřmi lety uznána jako zahraniční agent a neustále má potíže s prací v této zemi. Byla zbavena akreditace v Kongresu USA. Seznam zahraničních agentů zahrnuje také partnerské společnosti „Sputnik USA“. 

Ve Washingtonu však s cynismem nadále překládají vinu z bolavé hlavy na zdravou a obviňují Moskvu z genocidy amerických médií. V Ruské federaci musí zahraniční mediální agenti odpovídajícím způsobem označovat materiály. „Rádio Svoboda“ ignoruje tento požadavek a dostává za to pokuty. Rozhlasová stanice již dluží více než 53 milionů rublů.

https://t.me/boris_rozhin/14802 

Vzhledem k tomu, co se děje v americko-ruských vztazích, nemyslím si, že je správnou otázkou, zda bude „Rádio Svoboda“ v Rusku uzavřeno nebo ne. Otázka by měla znít, kdy se to stane a z jakého důvodu.

Společnost Medusa má také problémy.

Medusa, registrovaná v Lotyšsku, zaměřená na rusky mluvící publikum, varovala před finančními problémy vyplývajícími z uznání zahraničním agentem.
Ministerstvo spravedlnosti 23. dubna 2021 zařadilo právní subjekt společnosti Medusa –
SIA «Medusa Project» – na seznam zahraničních médií vykonávajících funkci zahraničního agenta. Podle dopisu redakce na webu novin, kvůli tomu Medusa již ztratila své inzerenty.

„Dramaticky jsme snížili náklady. Už nemáme kancelář – ani v Rize, ani v Moskvě. Prakticky jsme přestali spolupracovat s autory na volné noze. Snížili jsme platy: snížení se pohybuje od 30 do 50%,“ uvádí redakční rada Medusy o důsledcích ztráty inzerentů. Ani tato opatření však neumožní, aby publikace nadále existovala samostatně, proto Medusa požádala své čtenáře o jednorázovou nebo pravidelnou platbu jakékoli částky.

https://www.rbc.ru/technology_and_media/29/04/2021/608ac2d09a7947687ac214d9 

Kromě toho Rusko znovu varovalo Twitter, aby odstranil požadovaný obsah. Podle ministerstva, poté, co pohrozili vypnout Twitter v Rusku a zahájili zpomalení jeho práce, Twitter odstranil pouze 60% požadovaných příspěvků a vystupuje se sliby užší spolupráce s RKN. RKN s tím není nijak zvlášť spokojená, a proto je Twitteru připomínáno, že má termín do 15. května na odstranění všeho nebo téměř všeho, co je požadováno. 

To vše je samozřejmě dobré, ale nevyřeší to problém svévolného blokování ruských médií Twitterem.

Také stojí za zmínku, že včera byl Apple v Rusku pokutován miliardou rublů.

Federální protimonopolní služba Ruska (FAS) uložila americké společnosti Apple obrovskou pokutu ve výši téměř miliardy rublů – přesněji 906 299 392 rublů a 16 kopejek. Důvodem je zneužití dominantního postavení na trhu mobilních aplikací pro operační systém iOS.

https://ichip-ru.turbopages.org/ichip.ru/s/novosti/fas-oshtrafovala-apple-pochti-na-milliard-rublej-750852 

Pro Apple to rozhodně není bůhví jaká suma, ale v tomto případě se chystají žalovat Federální protimonopolní službu a zpochybnit jak skutečnost porušení, tak i uloženou pokutu.

Všechno, co se děje, logicky vyplývá z degradace vztahů mezi USA a Ruskou federací. 

A to rozhodně není konec. Výměny vyhoštění diplomatů, sankce a protisankce, omezení práce médií, cenzura, atd., atd., k tomu bude docházet pravidelně.

https://bit.ly/3e9Lovq

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
Souhlas
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře