politika

Americká námořní základna v Sevastopolu: proč Američané chtěli získat Krym

Krym byl vždy považován za „nepotopitelnou letadlovou loď“, díky které je možné ovládat nejen celý černomořský region, ale i polovinu Středomoří. 

Rozhovor poskytl Bogdan Bezpalko, člen Rady pro interetnické vztahy prezidenta Ruska.

18. březen je pro Krymčany zvláštním datem. V tento den, před sedmi lety, byly Krym a Sevastopol přijaty do Ruska jako plnoprávní subjekty. 

Jen málo lidí však ví, že předtím, než se Krym stal součástí Ruska, USA na poloostrově plánovaly otevřít svou diplomatickou misi. Informoval o tom bývalý úřadující ministr zahraničí Ukrajiny Volodymyr Chandogij. Podle jeho slov toto téma bylo projednáváno za prezidenta Viktora Juščenka .

Důvodem pro zahájení těchto jednání bylo odmítnutí NATO v roce 2008 poskytnout Kyjevu akční plán pro členství v Alianci.  Podle Chandogije, se poté setkal s tehdejší americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou a podepsal listinu o strategické spolupráci mezi Washingtonem a Kyjevem. Tento dokument zejména obsahoval klauzuli, která uvádí, že je nutné v Simferopolu vytvořit „čestnou nebo nějakou diplomatickou přítomnost USA“.

Kromě toho, jak pro agenturu “ИА Regnum” řekl bývalý důstojník CIA, zakladatel organizace veteránů americké rozvědky  Raymond Berkeley McGovern, se na Krymu měly objevit vojenské základny NATO. 
Jinými slovy, nebýt povstání Krymčanů, už v roce 2021 by nad Sevastopolem vlála americká vlajka a v jeho zátoce by byly umístěny lodě 6. flotily amerického námořnictva.

Stojí za povšimnutí, že Krymčané byli vždy proti přítomnosti západní armády na území poloostrova. 

Od 27. května do 22. června 2006 ve Feodosiji místní obyvatelé demonstrovali v přístavu, aby zabránili jeho použití pro přistání vojsk členských zemí NATO v rámci cvičení Sea Breeze. Současně na cvičišti na Starém Krymu zorganizovali Krymčané další demonstraci, aby se v objektu neuskutečnily vojenské manévry NATO.

Bogdan Bezpalko v rozhovoru pro Federální zpravodajskou agenturu řekl, proč Američané chtěli znovu získat Krym. Podle jeho slov byl poloostrov vždy považován za „nepotopitelnou letadlovou loď“, díky které je možné ovládat nejen celý černomořský region, ale i polovinu Středomoří.

“Krym hrál vždy velmi důležitou roli – vojenskou i politickou. Poloostrov je považován za nepotopitelnou letadlovou loď Ruska, která umožňuje ovládat nejen celý černomořský region a průlivy, ale také polovinu Středomoří. Je zřejmé, že výhoda, kterou si Rusko ponechalo v důsledku rozdělení černomořské flotily, Američanům nevyhovovala,“ uvedl.

Člen Rady pro interetnické vztahy prezidenta Ruska rovněž poznamenal, že USA chtěly nejen vytlačit černomořskou flotilu Ruské federace z Krymu, ale také uzavřít ruský stát v hranicích 16. století.

“Ukrajina v té době nemohla udržet dostatečnou úroveň své flotily, a proto se rozhodla převést Krym na Američany. Zaprvé – převod znamenal, že někteří členové ukrajinské elity obdrží peněžní bonusy. 
Zadruhé, akce Kyjeva a Washingtonu měly za cíl vytlačit Rusko z Krymu. 

V zásadě nepřekvapuje, že Ukrajina chtěla poloostrov převést na Američany. To by umožnilo, aby bylo Rusko odsunuto a uzamčeno v hranicích 16. století,“ shrnul Bogdan Bezpalko.

Pentagon plánoval do roku 2021 vytvořit rotační základnu pro 6. flotilu USA v Sevastopolu, ale návrat Krymu do Ruska tyto plány zrušil.

Washington nyní přiděluje Kyjevu finanční prostředky na vytvoření vojenské základny v Ochakově-Očakiv (Mykolajevská oblast). Již několik let jsou v tomto městě budována speciální zařízení, která budou schopna pojmout nejen ukrajinské jednotky, ale také jednotky ozbrojených sil USA. Do práce jsou zapojeni pracovníci
1. stavebního praporu americké námořní pěchoty.

Před návratem Krymu do Ruska plánovaly USA umístit své vojenské zařízení v Sevastopolu. Za tímto účelem Západ tlačil na Ukrajinu, aby vyhnala ruskou černomořskou flotilu. Měli v úmyslu tam vytvořit plnohodnotnou základnu NATO za přítomnosti amerických vojáků.

Podle plánů měl být vojenský objekt v Sevastopolu vybaven do roku 2018 a v roce 2021 by byl kompletně přeškolen jako základna pro lodě 6. flotily amerického námořnictva. 

Krymské jaro však Pentagonu „zamíchalo kartami“. Americké finanční prostředky byly promarněny.

Krym a Sevastopol v těchto dnech oslavovaly výročí svého návratu do Ruska.

https://bit.ly/3d9ECnN
https://bit.ly/394Impb

sdíletj na