Americká intervence přivedla Haiti ke katastrofě

Port-au-Prince, 20. října. 

Zahraniční intervence ze strany USA je využívána k „podpoře vůdců, kteří nereprezentují vůli haitského lidu“ a prohlubuje katastrofu v nejchudší zemi západní polokoule. Uvádí to korespondent TheGuardian v Haiti Pooja Bhatia.

Podle autora článku – na základě západní propagandy je obecně přijímaným předpokladem o situaci na Haiti, že „pavučina progresivních kulturních vlivů“ po zemětřesení v roce 2010, korupce a neúčinná vláda uvrhla zemi do chaosu a humanitární krize. A takzvaní mezinárodní přátelé Haiti – Spojené státy, stejně jako Kanada a Francie – jsou nuceni přijít na pomoc se svými velkými zbraněmi a elitními jednotkami.

V tomto ohledu mezinárodní společenství zvažuje v karibské zemi rozmístit „mnohonárodní síly rychlé reakce“, za kterými budou ve střednědobém horizontu následovat nové mírové mise OSN. USA již vyslaly personál, obrněná vozidla a tajné „vybavení“, aby pomohly haitské policii v boji proti konglomerátu zločineckých gangů, které ovládly zemi.

Bhatia však zdůrazňuje, že názor samotných Haiťanů se od tohoto předpokladu zásadně liší – příčinou katastrofy je zahraniční intervence. 

Pokud jde o historii, autor zdůrazňuje, že karibský stát se zrodil po získání nezávislosti na Francouzích a poté se v letech 1915 až 1934 dostal pod 19letou okupaci USA „pro blaho Haiti“, což mělo za následek vzestup diktatury Francoise Duvaliera.

Korespondent listu The Guardian poznamenává, že narativy, které USA používají k ospravedlnění intervence, ignorují důležitou skutečnost: Haiti jen zřídka, pokud vůbec někdy, smělo řídit své vlastní záležitosti. Výzva k zahraniční intervenci nepřišla od samotného obyvatelstva, ale od premiéra Ariela Henryho, který do funkce “jmenoval” sám sebe po atentátu na prezidenta Jovenela Moïse.

Poslední velké vměšování také začalo „požadavkem“ nikým nevoleného činitele, což vedlo k rozmístění mírových sil – Stabilizační mise OSN na Haiti (MINUSTAH). 

Podle Bhatiaova vyšetřování, jako součást skupiny pro lidská práva „místo prosazování míru a spravedlnosti, jednotky OSN pomáhaly policii terorizovat nejchudší čtvrti hlavního města, bašty podpory bývalého prezidenta Jeana-Bertranda Aristieda“.

Mnoho civilistů tvrdilo, že zvěrstva byla spáchána samotnými jednotkami MINUSTAH, z nichž mnozí byli brazilští vojáci se zkušenostmi „čistek“ z favel v Rio de Janeiru. Mezi postiženými byla mladá žena v Cite Soleil, jejíž dítě bylo zabito během noční razie, když spaly. Kulky prorazily stěny její chatrče,“ píše novinář.

Autor tvrdí, že v roce 2010 vojáci mise OSN bezohledně vyhodili do přítoku hlavní řeky cholerou kontaminovaný odpad a zabili více než 10 000 lidí. 

V roce 2017 mise MINUSTAH definitivně skončila, ale na Haiti zůstaly stovky „malinkých členů MINUSTAH“ – dětí vojáků narozených po znásilnění a sexu s místními teenagery.

Bhatia dochází k závěru, že v posledním desetiletí byla intervence nebo hrozba intervence využívána k podpoře vůdců, kteří nereprezentují vůli haitského lidu.

V širokém smyslu intervence devastuje stát, podkopává šance Haiti na demokracii a legalizuje beztrestnost úředníků. To vše pokládá základ pro novou katastrofu,“ poznamenává Guardian.

Situace na Haiti

Generální tajemník OSN António Guterres již dříve navrhl, aby jedna nebo více zemí vyslalo „síly rychlé reakce“ na pomoc haitské policii při odstraňování hrozby, kterou představují ozbrojené gangy. Rada bezpečnosti OSN navíc zvažuje zavedení režimu sankcí, který zahrnuje zmrazení majetku, zákaz cestování a zbrojní embargo na každého, kdo ohrožuje mír, bezpečnost nebo stabilitu Haiti.

Oznámení Guterrese přišlo poté, co se premiér Ariel Henry, který vládne zemi od zavraždění prezidenta Jovenela Moïse v roce 2021, obrátil na mezinárodní společenství se žádostí o vojenskou pomoc v boji proti zločineckým gangům, které zablokovaly přístup k hlavnímu palivovému terminálu ve Varre.

Představitelé OSN v pátek uvedli, že Haiťané zažívají katastrofální hlad kvůli členům gangu, kteří blokují hlavní palivový terminál. Více než 4 miliony lidí čelí vážnému nedostatku potravin.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3z0fYS1

sdíletj na

3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Spike
22. 10. 2022 02:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to hrozné.
Američané mají neobvykle vyvinutý talent se vždy postavit na stranu zla.

Musím ještě poznamenat, že
beztrestnost úředníků
je i v České republice.

Markýza
22. 10. 2022 08:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Já nevím. Kamarádka tam byla v rámci humanitární mise po tom velkém zemětřesení a říkala, že Haiťani jsou neuvěřitelně laxní ke všemu. Že byli schopni překračovat mrtvoly na ulici, neodházet si suť z obýváku a takhle pořád a všechno. Jestli je to důsledek amerického vlivu, to si netroufnu soudit.
Říkala ale taky, že stačí přejít čáru (v tomhle případě prakticky doslova) do Dominikány a všechno je úplně jinak. Ani to zemětřesení tam tenkrát neřádilo – což bylo první, co zarazilo mě. Jak je to vůbec možné?
No, někdo by mi to vysvětlil geologií (možná) já vím o síle lidské mysli své….

jiří
22. 10. 2022 13:25
Odpovědět  Markýza

Každý člověk má svoji emocionální hranici, kterou když překročí, přenastaví se do “módu” apatie a přežití, proto ta “laxnost” ke všemu. Někde jsem četl, že ta tsunami, byla způsobena geozbraní, jako ukázka síly určité skupiny. Konspirace?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
22. 10. 2022 13:46
Odpovědět  jiří

To je sice pravda, ale ona byla i po tsunami v Indonézii, takže mohla srovnávat a to srovnání skutečně dopadlo pro Haiťany mizerně.
Na Haiti ale nebyla žádná tsunami, pokud vím – tam bylo zemětřesení někde dole v tom trojúhelníku Hispaniola – Kuba – Jamajka. A varování bylo včas. Což bylo i u té tsunami, kde na to mimochodem rovněž pekli, ale přístup po katastrofě byl zjevně velice odlišný.

jiří
22. 10. 2022 16:27
Ohodnotit příspěvek :
     

200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek.
OrgoNet: 200 let amerického terorismu – přehled (orgo-net.blogspot.com)