politika

Američané jsou připraveni vydržet půl roku, Rusové – věčnost (LCI TV vrací Francouze zpět do reality)

Rusové jsou připraveni obětovat se v zájmu vítězství“ (Thierry Walton, únor 2023). „Američané jsou připraveni obětovat kohokoli pro svou ekonomiku“ (zpráva RAND Corporation, leden 2023).

Nepříjemné, pro Evropu. Místo ohlášeného vítězství Kyjeva se Ukrajina dočkala ruské ofenzívy a stavu na frontě, který se blíží katastrofě. Místo ruské ekonomiky zničené sankcemi je tu prognóza MMF o jejím růstu v letech 2023-24 a růst bude vyšší než v západních zemích.

A nyní přicházejí novinky zpoza oceánu, které při bližším zkoumání mohou zastínit vše ostatní.

Iniciátorem je Pentagon, respektive s ním úzce spojená nezisková organizace „RAND Corporation“. Americké vojenské oddělení tuto organizaci často používá k neformálnímu vyjádření svého postoje k nejvýznamnějším otázkám.

Takže “RAND Corporation” v lednu připravila zprávu: “Avoiding a Long War. U.S. Policy and the Trajectory of the Russia-Ukraine Conflict (Vyhnout se dlouhé válce. Politika USA a trajektorie rusko-ukrajinského konfliktu).

Popravdě řečeno, zpráva sama o sobě je průměrná, 25 stran ospalého, místy uplakaného textu, který kvůli nedostatku seriózní analýzy by to stěží dotáhl na semestrální práci.

Jeho hodnota je ale v závěrech.

Zde je ten hlavní: “Kontrola území, i když je pro Ukrajinu nesmírně důležitá, není pro Spojené státy tím nejdůležitějším aspektem války. Věříme, že kromě zamezení možné eskalace konfliktu ve válku mezi NATO a Rusko, pokud jde o možné použití ruských jaderných zbraní, cíl vyhnout se vleklé válce je pro USA také mnohem větší prioritou než pomoci Ukrajině znovu získat kontrolu nad ztracenými územími“.

O tom, že se toto dílo objevilo z nějakého důvodu, svědčí to, že se ve vlajkových lodích amerického tisku „Washington Post“ (1. února) a „New York Times“ (4. února) objevily dva články věnováné tomuto výtvoru mimomanželské „dcery“ Pentagonu.

„Washington Post“ i „New York Times“ se chopily a rozvinuly hlavní myšlenku, která se zprávou táhla, jak červená nit – Američané chtějí ukončit konflikt co nejdříve a za každou cenu.

Skutečným důvodem k obavám evropské „beau monde“ (vzácná, vznešená společnost) bylo prohlášení ředitele CIA Williama Burnse po jeho návratu z cesty do Kyjeva.

Burns, ačkoli se neodvolával na zprávu “RAND Corporation” (není vhodné, aby důstojník CIA citoval kvazi-Pentagonskou kancelář), se držel jejich teze: „Nemyslíme si, že Putin chce skutečně vyjednávat a situace by měla být rozhodnuta „na místě“ během příštích 6 měsíců. Naším úkolem je ukázat Putinovi marnost jeho záměrů dalšího postupu na Ukrajině…“.

Zpráva Washingtonu Evropany zaskočila. Proč je na všechno čas jen 6 měsíců a co čeká spojence za šest měsíců? Velmi pozoruhodná společnost se sešla, aby o tom diskutovala ve studiu LCI TV (Musíme Putinovi ublížit, a to rychle. William Burns, ředitel CIA).

Otázka moderátora: Nejvzácnější případ, kdy ředitel CIA učinil veřejné prohlášení. Co to znamená?

Magali Barthezová (žurnalistka LCI): “Američané si uvědomili, že je nemožné posadit Rusy k jednacímu stolu. Dynamika je na straně ruských jednotek. Moskva se rozhodla, že válka bude dlouhá a provedla mobilizaci. Američané chtějí dát Rusům jasně najevo, že jejich cíle jsou nedosažitelné. A Burns o tom mluvil. Musíme pochopit, že ve Spojených státech již několik týdnů probíhá debata o tom, jak zastavit válku. Američané potřebují rychlé řešení. A všechny řeči o dodávkách zbraní jsou potřeba k tomu, aby Moskvu dostali k jednacímu stolu a zajistili příměří. Tento konflikt těžce tíží Spojené státy.”

Claude Blanchemaison (bývalý francouzský velvyslanec v Rusku): “Američané chtějí ukončit válku. Kvůli ní se nemohou soustředit na Čínu. Navíc se blíží prezidentské volby. Odtud se odvíjí Burnsova cesta do Kyjeva a nabídka vzdát se 20 % území ve prospěch Ruska. Jak vidíme ze zprávy, Spojené státy již souhlasí i s rozdělením území Ukrajiny. A to je velmi důležitý obrat. I když celkově není jasné, co Burns chtěl vlastně říci.”

Moderátor: Proč se USA rozhodly ukončit tuto válku, proč 6 měsíců? Náš publicista Mathieu Carmen se seznámil se zprávou „korporace RAND“.

Mathieu Carmen: “Podle autorů zprávy jsou náklady na konflikt pro Spojené státy a pro svět příliš vysoké. Čím déle trvá, tím větší je pravděpodobnost použití jaderných zbraní a riziko konfrontace mezi NATO a Ruskem. A co je důležitější, zvyšuje se pravděpodobnost, že Rusko získá nová území kromě Krymu a Donbasu. Zpráva se také zaměřuje na válkou vyvolaný ekonomický pokles ve světě, růst cen energií a obilí, jehož vývoz se snížil o 70 %.”

Nápis na obrazovce: “Rychlý mír – nová obsese Američanů?”

Otázka moderátora: Jak plánují Američané zastavit válku?

Mathieu Carmen: “Přivedou ji do patové situace, kdy ani jedna strana nebude schopna dosáhnout absolutního vítězství, proto se Ukrajina bude muset vzdát Donbasu a Krymu. Zpráva předkládá mnoho způsobů, jak přimět Moskvu k jednání, například zmírnění režimu sankcí proti Rusku“.

Moderátor: Ano, tato zpráva opravdu hodně mění.

Pascal Bonifas (ředitel Institutu IRIS): “RAND Corporation je organizace velmi, velmi blízká Pentagonu a můžeme předpokládat, že text zprávy je schválen Pentagonem. Zpráva je zkušební balón. Ale první prohlášení bylo ještě dříve, když předseda Sboru náčelníků štábů Spojených států amerických Mark Milley prohlásil, že není možné vrátit Krym Ukrajině.

Biden samozřejmě říká, že bude Ukrajině pomáhat až do vítězství. Nikdo ale nedefinoval, co se rozumí „vítězstvím“. (Pascal Bonifas si v době vysílání zřejmě ještě nestihl přečíst zmíněné články v amerických novinách, v nichž autoři začali připravovat americkou veřejnost na myšlenku, že tolik vytoužené vítězství … už bylo dosaženo!!! Argumenty jsou – za prvé: podařilo odtrhnout Rusko od evropské pupeční šňůry. Za druhé: ruská ekonomika je roztrhána na kusy. Argumenty jsou samozřejmě takové „zvláštní“, ale pro amerického laika budou stačit).

Zpráva je do jisté míry vzkazem Ukrajině, aby nebyla příliš náročná, jinak může dostat ještě méně. To jsou otevřené dveře pro Rusko a způsob, jak vyvinout nepřímý tlak na Ukrajinu. Washington, když se mu zdálo, že je možné pokořit Moskvu, Kyjevu aktivně pomáhal. Ještě před měsícem a půl jsme hovořili o kolapsu ruské armády a hrozící ztrátě všech území, které Rusko získalo. Je ale zřejmé, že tomu tak zdaleka není.

Američané se snažili rozehrát kartu totálního vítězství, ale nevyšlo to. A nyní vzali iniciativu do svých rukou a vyslali signál znepřáteleným stranám, že lze dosáhnout rychlejšího ukončení konfliktu.“

Moderátor: Pozice Rusů je nyní taková: tato válka bude pokračovat a pokračovat, máme dostatek zdrojů a vyčerpáme Západ (všichni ve studiu smutně přikývli). Existují dvě strategie: americký „rychlý úder“ vs. ruská „opotřebovací válka“.

Thierry Walton (žurnalista, specialista na Rusko): Nenechte se zmást. Přání Američanů dosáhnout rychlého vítězství je jedna věc, realita je úplně jiná. Nepodařilo se jim toho dosáhnout v Koreji a na mnoha dalších místech. Je zřejmé, že Putin se rozhodl pro dlouhou válku. Jeho projev ve Volgogradu je odkazem na bitvu u Stalingradu, na Velkou vlasteneckou válku.

A nemůžeme jeho slova ignorovat a říci: “Je to jen řeč, prostě propaganda.” Ne, to je to v čem se Rusové vaří celý život, v tom vidí v svůj osud a jsou tak vychováváni od dětství. Jsou připraveni na oběti, protože jejich předkové se dříve obětovali.

A Rusové mají dobré důvody pro přechod k dlouhé válce. Mají zdroje (lidské i materiální) a sovětská minulost naznačuje, že jsou připraveni pro vítězství přinést oběti.

Takže to vypadá, že Rusové jsou připraveni k sebeobětování v zájmu vítězství. Američané jsou připraveni obětovat Ukrajinu pro své vlastní účely. A musím říct, že Putin je dnes realitě blíž než Biden. Rusko je připraveno na dlouhou válku a povede ji. Co se týče Američanů a jejich schopnosti zastavit Rusy za 6 měsíců – tím si nejsem vůbec jistý.

Ve skutečnosti je zpráva „Rand Corporation“ porážkou Ukrajiny. Před námi se odkrývá vyhlídka, která by měla mezi Ukrajinci vyvolat extrémní úzkost. A Američané mají dostatek pák, aby je donutili k jednání.

Jedinou možností, jak jim pilulku osladit, je garantovat přijetí země do EU a NATO. Ale Evropané do toho nepůjdou. Jedním slovem, vypadá to, že pilulka bude hořká.”

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3EawAJB

sdílet na

22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
18. 2. 2023 22:47
Ohodnotit příspěvek :
     

ano to se mi v mládí stávalo často velkej mejdan žrádlo chlast ženský rokenrol celej víkend v rauši ale ta realita v pondělí ráno byla vždy tak krutá celej tejden jsem se vzpamatovával a o víkendu to jelo znova prostě mladej blbej nepoučitelnej – no evropa je to samý ta se z toho průse.ru bude hrabat cca 20 let a to jen tehdy když rusák na ni bude hodnej no a potom znova bude vyskakovat prostě lidi jsou nepoučitelní no já z toho mám alespon vzpomínky a dnes s tomu smějeme jaký to bylo mejdlo to mládí

Editor
18. 2. 2023 23:27
Odpovědět  Pavel

je to tak. Zamlada jsme chlastali od pondělka do soboty, v neděli jsme se z toho vyspali a nanovo. Teď si dáme v neděli k obědu dvě piva a a vzpamatováváme se z toho do další neděle.

Autor
18. 2. 2023 23:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusku stačí držet svoje a dělat si, kromě jiného, i pořádek doma od zrádců. Amerika se na nový průmyslový boom nezmůže v dohledné době, Evropa natož pak už vůbec ne. Pak stačí teď ještě “jen kousíček” postoupit, aby Rusko vyvolalo paniku a pak znova jen kousíček.

Pavel z Moravy
19. 2. 2023 10:27
Odpovědět  Peter 008

Petře, nechci zde být za tak mocného pesouše, ale konkrétně v naší zemi se na nějaký boom dá úplně zapomenout. Teprve nás čeká ten nestrmější pád, a se současným řídícím složením statních institucí to bude velmi brzy. I o Ukrajinu přestaneme mít zájem. Nyní je to pouze klid před bouří, tou bouří myslím ten tvrdý pád na dno.

František
19. 2. 2023 12:58
Odpovědět  Peter 008

Proč USA pořád mluví o válce NATO s Ruskem na území EU?? To se jako USA netýká? Přece víme, že největší podíl NATO tvoří americká armáda. Takže válka s Ruskem se jich týká v první řadě. Putin to dobře ví. Řekl jim jasně. Útok NATO povede k útoku na USA v první řadě. Bude mu na to stačit půl hodiny. Posejdony, Sarmaty, Bulavy a mnoho dalšího na to má už připravené v palpostech. Washington to ví a je z toho zoufalý a už se jen utěšuje výhrůžkami Rusku. Putin z toho má srandu a hraje si s nimi jako kočka s myší.

19. 2. 2023 19:51
Odpovědět  Peter 008

Rusko výrazne zvýšilo výrobu zbraní, podľa šéfa zbrojárskeho koncernu niekde až 50-násobne (sic !!!)
https://cz24.news/rusko-vyrazne-zvysilo-vyrobu-zbrani-podla-sefa-zbrojarskeho-koncernu-niekde-az-50-nasobne/

Velitel
18. 2. 2023 23:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Fialenko a jeho klony po EU hovoří o válce připravuji mobilizace,alternativní media u nás v čele s Aeronetem, střídají články o nasunování NATO na Ukrajinu s články o mobilizaci a tím jak Poláci obsadí Ukrajinu.
Pojďme se podávat realitě do oči. Chcete válčit potřebujete, zbraně, munici, suroviny a peníze.
1.Zbraně. Komici z NATO už 2 měsíce básní o tom jak Ukrošům dodají tanky, složili se a došli k závěrtu že do roka dodají 300ks totálně zaostalého šrotu. Problém je, že když se podvali do skladů zjistili, že tem šrot nedokáží dostat aspon do stavu, aby to aspon chvíli jelo. Dodali pár desítel děl a značmá část NATO je prakticky bez dělostřelectva.
2. Munice. Ukroši stříli z děl NATO cca 6 měsíců, stříli 10x méně než Rusové, přesto je NATO prakticky bez munice USA už přišlo o značnou část i nouzových zásob, které pro případ války skladovali v Izraleli a jinde. Jeveliny a Stingery, USA jich ukrošům dodali tolik, že zásoby budou doplňovat 6 až 8 let , pokud seženou suroviny,
Reálně mají evropské země NATO zásoby munice na 3 až 7 dní války , sní že někdy bidou mít munici na 30dní. Rusové při spoučasné spotřebě mohou střílet do konce roku 2026. Ruská spoučasná výroba dělostřelecké munice je přes 3M granátů /rok USA není schopno vyrobit více než 400k ročně. Evropa je na tom dost podbně a hlavně, tento typ munice se nedá vyrábět bez antimonu a wolframu . Veškerý wolfram v EU se vozí z Ruska, za poslední 2 roky import wolframu do EU z Ruska stoupl 5x.

Velitel
18. 2. 2023 23:45
Odpovědět  Velitel

Rusové nemusí dodat ani kg a EU nevyrobí ani průrazný šíp do kuše a jediným dalším dodavatelem je Čína.
Prachy. Raketa do Patriotu stojí 1M dolarů, do starých šrotů s malým dosahem a 5M pro ty nejnovější modely s dosahem 60 km. Rusko výstřel PVO vyjde až 10x levněji.
Země NATO snad kromě Norska patří mezi největší dlužníky planety, dluh USA je dnes 31,6 bilionu $,Rusko patří mezi 20 nejméně zadlužených zemí planety.
Přičtete-li fakt, že Rusové mají jak suroviny, tak energie, kdežto Evropa musí vše dovést a USA na tom nejsou lépe. Je jasné že EU ani NATO nebo USA žádnou válku vést nemohou. Nebo si jako představujete, že vyrazí na Ukrajinu a po třech dnes střílení co , požádají o time out na doplnění zásob munice
Pokud nevěříte podívejte se do minulosti a najděte jedinou válku kterou USA posledních 70 let vyhráli, já o žádné nevím. Porazili je i pasáci koz v Afránistánu a rákosníci ve Vietnamu.Důvod nemají lidi ochotné pro svou zemi zemřít a voják i technika, která se neobejde bez klimatizace nemají v skutečné válce šanci. Slavné F-35 vyžadují klimatizované hangáry, za palivo do klimatizací USA v Afganistánu více než SSSR stála celá afgánská válka

19. 2. 2023 06:03
Odpovědět  Velitel

No, některou tu válku vyhráli, né že ne. Třeba Panamu. A taky Grenadu, ale tam jim pomáhali taky jiní. Za 3 dny bylo po všem:

Invaze Spojených států na Grenadu začala za úsvitu 25. října 1983. Spojené státy a koalice šesti karibských národů napadly ostrovní stát Grenada, 100 mil (160 km) severně od Venezuely. Ostrov oválného tvaru je přibližně 21 mil (34 km) dlouhý a 12 mil (19 km) široký.

me2d44
19. 2. 2023 14:12
Odpovědět  primak

Pokud myslíte to jedno komando, co tam bez varování vtrhlo a zabilo prezidenta – bez vyhlášení války – to je přesně americký styl. Kdyby volby vyhrál Babiš – místo Laudona, tak jsme se možná dočkali téhož. Jenže volby, kde mohou volit i lidé, kteří mají dvojí občanství a do Česka za 20 let nepřijeli ani na dovolenou – to je výsměch celému národu! Na zvolení Laudona mají hlavní podíl přesně tito. A to ještě prosazují korespondenční volbu!

zdena
19. 2. 2023 10:24
Odpovědět  Velitel

Cože !? Drahou klimatizaci pro letadla ? A takové zbraně chce ta čúza koupit pro Česko ?

me2d44
19. 2. 2023 10:59
Odpovědět  zdena

Jak vím od kamaráda-veterána z Afganistanu, je to ještě horší. Bez palubního počítače jim nejede ani Humwee, natož stíhačka. Rusovi, když vypadne autopilot, tak jen přepne na ruční řízení a odlétá to sám – včetně bitvy. U armády nikdy nešlo o přeelektrizovanou techniku – aspoň u PVOS šlo vždy o lidi a jejich výcvik. Pak i Rusové uznali, že s jejich starou technikou toho umíme víc, než oni s novou – jenže to jsme byli ještě armáda, připravená na obranu vlasti a ne na hlídání zadků amíků v misích.

me2d44
19. 2. 2023 14:16
Odpovědět  me2d44

Mimochodem: ten Humwee nakonec odjel. Amíkům sice oznámili, že servis přijede až za 2 dny, ale za volant sedl Čech, chvíli se vrtal pod palubkou, pak škrtl o sebe dvěma drátky – zařvalo to a bylo to schopno provozu!

me2d44
19. 2. 2023 14:06
Odpovědět  Velitel

Jen doplním: Zásoby výrobků pro Ruskou armádu vzrostly 5x, ruský zbrojní průmysl jede 7 dní v týdnu na 3 směny, lidí je dostatek – a hlásí se k obraně vlasti dobrovolně (a nejsou v tom peníze). Rusko má zdroje surovin, dostatek peněz, i bez západu. Ochotu lidí pracovat – a některé “špičky”, co plánovaly zradit jsou pod kontrolou – a vydíratelné, takže musí dělat to, co jim bylo nařízeno. A že z Ruska někdo zdrhne? Nět problema – doroga nazad něbudět! (omlouvám se, Rusky mluvím, ale nemám nainstalovanou azbuku)

Boomer
19. 2. 2023 13:41
Odpovědět  Velitel

. a ceny obou komodit na trhu za tu dobu narostly nejméně dvojnásobně. Jednoduchá kupecká matematika mi napovídá, kdo to dokáže vydržet déle, obzvláště pokud má vlastní energie a plynu na rozdávání….

ladik
19. 2. 2023 08:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Malují si to fašouni hezky. Ale howno dojednají. Rusové by se museli totálně zbláznit, kdyby přistoupili na jejich podrazácké sliby.

zdena
19. 2. 2023 10:26
Odpovědět  ladik

Minské dohody jim konečně otevřely oči…. pro Rusy je dané slovo hodně, pro ušáky jsou to jen slova či kus papíru…

me2d44
19. 2. 2023 14:23
Odpovědět  zdena

Rusům určitě – už nevěří ani tomu, že by to s nimi západ myslel férově. A i proto teď Ruskem zní: Денис Майданов “Сарматушка” (оригинальная версия) – YouTube

me2d44
19. 2. 2023 14:39
Odpovědět  me2d44

Taky jsem si ji teď pustil – na zklidnění. No, pokud to západní šílenství (na kterém se podílí i naše vláda) neskončí, tak na okraj “Sarmatuška”- Sarmat: rychlost 20 Mach, dostřel 18 000 km, nálož 16 jaderných hlavic 100 až 150 kt. Dost na to aby třeba u nás vylidnili celý kraj. A podobné hlavice má i torpédo poseidon – kolik jich asi – “spících torpéd” v hloubce 1000 m – bude potřeba na Londýn (způsobují Tsunami), New York, Woshington, San Francisko – na likvidaci NS museli Norové vyslat bombardéry. A kde se dneska “fláká” ruský Belgorod – řídící ponorka pro Poseidony, to je utajené objeví se, až bude nejhůř!

me2d44
19. 2. 2023 14:50
Odpovědět  me2d44

dodatek: zásoby vzduchu na několik měsíců bez vynoření, provedení: stealth = těžko viditelný, což znamená i tiché motory. Asi nebude sám – Rusové mají i tiché Varšavianky, které amíci zachycují av když z Mexického zálivu odplouvají. Ale to je to “zaostávání ruské techniky za západem”. Neberte to! Amík Vám nabídne proutěné koště, Rus vysavač. Většina bydlení v USA jsou prkenné baráky, Rus má byt v panelovém domě, nebo srub. Rus si vystačí s nožem a sirkami, Američan by si tím ublížil. Rusy znám, byl jsem tam 4x. Amíky znám taky – stačí se podívat na libovolný Hollywoodský film – čím větší hajzl, tím větší hrdina!

Boomer
19. 2. 2023 09:30
Ohodnotit příspěvek :
     

.. vstup Ukrajiny do EU a NATO by znamenal, že ostatní členské země by současně převzaly také podíl na jejím astronomickém zadlužení. Ať dopadne tato válka jakkoli, na jejím konci bude země s těžce poničenou infrastrukturou, psychicky a fyzicky zdecimovaným obyvatelstvem a s dluhem, který nebude mít z čeho splácet.
A na další Marshallův plán USA s největší pravděpodobností nebudou mít potenciál, řeči o plánech obnovy ze strany EU jsou jen plané řeči bez ekonomického základu.

Pavel z Moravy
19. 2. 2023 10:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Nu, já už na to reaguji dokonce i s malým posměchem. Takové generace, které dnes řídí celý kolektivní západ a takové generace, které v této degeneraci vyrůstají se již dají jedině politovat. Být agresivní, chtít rozdělit zemi tak odhodlanou bránit se po všech historických zkušenostech a stát se takovým zlým tvorem může být jedině zde na západě. Lituji vás děti v čem a s kým budete žít.