Američan, který vtrhl do Kapitolu, žádá o azyl v Bělorusku

Americký občan Evan Newman, který se zúčastnil lednového „útoku na Kapitol“ ve Washingtonu, požádal o politický azyl v Bělorusku.

Ve Spojených státech je obviněn v šesti případech, ale sám se považuje za nevinného, ​​uvádí RT na svém kanálu Telegram.

„Když jsem byl u Kapitolu, nikdo tam nevstoupil okny. Byly tam stovky lidí a poté, co ten muž rozbil okno a vyzval nás, řekl nám, abychom šli dovnitř, nikdo to neudělal. A vláda od 90. let vytváří tyto situace, pak to nazývá teroristickou událostí,“ řekl Newman.

Po útoku na Kapitol byl zařazen na seznam hledaných. 

Nejprve projížděl Amerikou a ukrýval se v různých státech.

“Přidali moji fotku na seznam nejhledanějších zločinců FBI a žádali veřejnost o pomoc při mé identifikaci.  A někteří z mých přátel mě varovali. Mám mnoho přátel, kteří pracují pro vládu. Věděl jsem, že mě okamžitě identifikují. Začal jsem se schovávat a cestovat napříč Amerikou z jednoho místa na druhé. Najal jsem si právníka. A právník řekl, že bych mohl odjet do Evropy na služební cestu.  Právník řekl, že by to bylo dobré, protože to získá čas. A pak bude jasné, co se děje s mými záležitostmi.  Ostatně žádné soudní řízení nebylo vedeno.  Takže, když jsem pochopil, co se děje, odešel jsem,“ řekl Američan v rozhovoru pro běloruská média.

Podle Newmana je v USA obviněn v šesti případech.

“A myslím, že to všechno jsou trestné činy. Trestný čin je velmi závažné obvinění. Znamená to, že jste někomu nebo něčemu způsobili škodu. Nevěřím, že jsem se dopustil nějakého trestného činu, jedno z obvinění bylo velmi urážlivé. Údajně jsem zasáhl policistu. Nejsou pro to žádné důvody,“ řekl.

V Evropě se pohyboval se po trase Itálie-Švýcarsko-Německo-Polsko-Ukrajina.

Poté, co v dubnu dorazil do oblasti Rivne, kde žil čtyři měsíce v pronajatém bytě, si uvědomil, že je sledován, ocitl se pod dohledem SBU. Pak se Evan rozhodl uprchnout do Běloruska.

15. srpna byl zadržen běloruskými pohraničníky při nelegálním překračování hranic přes bažiny.

Nevěděl jsem, že v pripjaťských lesích je tolik bažin, neměl jsem žádné zkušenosti s pohybem v bažinách. Bylo těžké je překonat. Chodil jsem od poledne do půl druhé ráno. Bažina, hadi, divočáci, to všechno pro mě bylo nové,“ řekl Newman.

15. srpna se vzdal běloruským pohraničníkům, ale až nyní se rozhodli tento příběh zveřejnit.

https://bit.ly/3khvYb3
https://bit.ly/3odoiYi
https://bit.ly/3bUXvua

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
9. 11. 2021 13:31

Tento odvážný a rozumný muž si zaslouží uznání.?