Alžírsko požádalo o vstup do BRICS

Alžírský prezident Abdelmadjid Tebboun již dříve řekl, že republika má zájem o připojení k BRICS

RABAT, 7. listopadu. /TASS/. Alžírské úřady podaly formální žádost o připojení ke skupině BRICS.  Oznámila to v pondělí zvláštní vyslankyně tamního ministerstva zahraničí pro mezinárodní partnerství Leyla Zerrougiová podle informačního portálu Al-Shorouk.

„Alžírsko podalo oficiální žádost o vstup do skupiny BRICS,“ řekla.

V USA vyzývají k sankcím vůči Alžírsku po dohodě se zbraněmi s Ruskem

Skupina zákonodárců předala americkému ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi dopis, v němž vyjádřila obavy z rostoucích vazeb Alžírska s Ruskem a vyzvala k sankcím proti představitelům alžírské vlády kvůli dohodě o zbraních s Moskvou.

Skupina 27 amerických poslanců zaslala dopis americkému ministru zahraničí Anthonymu Blinkenovi, ve kterém vyzvala k sankcím proti Alžírsku v souvislosti s tím, že Alžírsko podepsalo dohodu s Ruskem o dodávkách zbraní (stíhaček Su-57, S -500 systémů protivzdušné obrany a dalších typů moderních zbraní) za 7 miliard USD.

Takový obchod je podle členů Kongresu USA „významný“, a proto spadá pod zákon CAATSA. Podle zákona Counting America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA), který Kongres schválil v roce 2017, mají být uvaleny sankce proti zemím, které uzavírají obranné nebo zpravodajské dohody s několika zeměmi, včetně Ruska.

„Tento nedávný alžírsko-ruský nákup zbraní by měl být podle CAATSA jednoznačně kategorizován jako ‚významná transakce‘. Přesto ministerstvo zahraničí nevypracovalo žádné sankce, které máte k dispozici,“ stálo v dopise Blinkenovi, který podepsalo 27 členů Kongresu.

„Spojené státy musí světu poslat jasný vzkaz, že podpora Vladimira Putina a barbarské válečné úsilí jeho režimu nebudou tolerovány,“ stojí v dopise.

Dopis iniciovaný kongresmankou Lisou McClainovou, o kterém píše Al Arabiya English, je v podobném duchu jako dřívější výzva senátora Marca Rubia, aby Bidenova administrativa uvalila sankce proti Alžírsku.

Alžírsko může být napadeno kvůli kontaktům s Moskvou.

Alžírsko se zejména zdrželo hlasování v OSN o protiruských rezolucích přijatých v souvislosti s událostmi kolem Ukrajiny. Moskva a Alžírsko také po 24. únoru 2022 udržují vysokou dynamiku zahraničněpolitických kontaktů.

Na konci září ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho alžírský protějšek Ramtan Lamamra jednali o „rozvoji bilaterální spolupráce a posílení koordinace v otázkách zahraniční politiky“.

Návštěva alžírského prezidenta Abdelmajida Tebbuna v Rusku by se mohla uskutečnit do konce letošního roku. Uvedl to velvyslanec Ruské federace Valerjan Šuvaev. Rusko podle jeho slov také nemá námitky proti přání Alžírska vstoupit do BRICS a lídři Alžírska a Ruské federace již o této otázce jednali. Tebbun v srpnu oznámil, že země je připravena vstoupit do BRICS.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

sdíletj na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sergej
8. 11. 2022 05:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo uteče od nejprodluženějších jinam (prý nejvyspělejších zemí – do demence?) VYHRAJE

Pavel K
8. 11. 2022 06:26
Ohodnotit příspěvek :
     

……a komu se to nelíbí, tak ať nám p….l políbí

Veny232
8. 11. 2022 06:37
Ohodnotit příspěvek :
     

To je rozumné,dolar je nanic,nekryté vagony zelených papírků nasáklé kokainem a slinama….akorát ničí tržní prostředí..

Aleš
8. 11. 2022 07:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobrá zpráva.

Aleš
8. 11. 2022 07:44

Neber to svinstvo, pak tu zvracíš.

Pavel K
8. 11. 2022 08:39
Odpovědět  Aleš

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣
Ten bude mít namazanej vejfuk.

Frankie
8. 11. 2022 08:39

A ty jsi chudý na duchu. Zřejmě si také vdechl plodovou vodu.

Pavel K
8. 11. 2022 08:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Voni si ty amíci zkrátka musí sr…t do všeho. To už je tak legrační až je to trapný.
To je jako by můj soused odnaproti prodal auto sousedovi vedle a on s ním začal jezdit. Tak já budu protestovat a vyhlašovat nevím co, že to auto sousedovi prodal a je dokonce lepší než to moje. Neskutečná drzost.

Pavel z Moravy
8. 11. 2022 10:10
Odpovědět  Pavel K

Pavle, jakmile svět( západní) spadne do takového stupně degenerace, není mu pomoci. Užívej poslední dny normality, protože tady je bohužel hotovo. Člověk to nemá vzdávat, ale koukni se kolem sebe, co vidíš? Škoda, že si spolu nemůžeme zavdat. I když jsem pesouš, třeba si někdy spolu zavdáme v lepších časech i když to by se tady vše muselo změnit fofrem. Když ale Einstein řekl, že svět nezničí zlí lidé, ale ti, kteří tomu přihlížejí a nic neudělají, tak ti vlastně nahrávám na smeč, protože ty burcuješ pořád. A je to asi správné, co by z toho života bylo, kdyby se člověk třepal strachy co s ním grázlové provedou. Stejně jde o ho.no. Dnes jsme tady, zítra ne, ale důležité je, že jsme kámoši.

Pavel z Moravy
8. 11. 2022 09:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Grázlové jsou prostě grázlové. Zajímalo by mne, jestli i prostí amíci mají v hlavách průvan. Tato amícká , tzv. elita si jede svoji ligu ‚ o tom žádná, těm na těch chudobných lidech své země nezáleží. Ti bivakují někde na chodnících, pojídají polévku od armády spásy a pokouší se přežít. Kruci, to je ale demokracie v praxi.