politika

Alžírsko hrozí vypovězením smlouvy na dodávky plynu do Španělska

Alžírské ministerstvo energetiky hrozí vypovězením smlouvy na dodávky plynu do Španělska.

KÁHIRA 27. dubna – RIA Novosti. Alžírsko může vypovědět smlouvu na dodávky zemního plynu Španělsku, pokud Madrid poruší své závazky a zahájí reverzní dodávku paliva, uvedlo ministerstvo energetiky arabské země.

V prohlášení ministerstvo poznamenává, že ministr Muhammad Arkab obdržel zprávu od svého španělského protějšku Teresy Riberové o „rozhodnutí Španělska zahájit reverzní tok plynu přes plynovod Maghreb-Evropa (MEG)”. Zahájení procedury je plánováno ve středu nebo ve čtvrtek, uvedla španělská strana.

“Jakékoli množství alžírského plynu vyvezeného do Španělska, ale zaslané straně neuvedené ve smlouvě, bude považováno za porušení smluvních závazků a může vést k ukončení smlouvy mezi alžírským Sonatrachem a španělskými zákazníky,“ uvedlo ministerstvo.

Alžírský prezident Abdelmadjid Tebbun minulý týden slíbil, že země bude pokračovat v dodávkách „bez ohledu na okolnosti“.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová již dříve uvedla, že Polsko a Bulharsko, které odmítly platit za plyn od Gazpromu v rublech, dostávají plyn od svých sousedů v EU.

V roce 2021 Alžírsko neobnovilo smlouvu na čerpání plynu do Španělska přes hlavní plynovod Maghreb-Evropa procházející Marokem. Toto rozhodnutí souvisí s narušením vztahů mezi Alžírskem a Marokem. Všechny dodávky paliva z Alžírska do Španělska od listopadu probíhají prostřednictvím plynovodu Medgaz přes Středozemní moře.

Alžírsko je jedním z deseti největších producentů plynu na světě. 

Úroveň těžby ropy v zemi před zavedením omezení v rámci dohody OPEC + v květnu 2020 byla asi 1,3 milionu barelů denně, v únoru 2022 – 982 tisíc barelů. Alžírská státní ropná společnost Sonatrach se zabývá těžbou, zpracováním, přepravou a prodejem uhlovodíků a je největší nejen v Alžírsku, ale v celé Africe.

https://bit.ly/39fRvhv

sdíletj na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
28. 4. 2022 09:39

Na trhu s plynem a ropou se v Evropě podvádí zcela nepokrytě. Jen se to nesmí dávat do médií, aby se veřejnost nepohoršovala nad cynizmem a pokrytectvím politiků. Takže takový plyn se přece nakupuje na Burze v Lipsku – jejda, ještě to nikomu nedocvaklo? Tam totiž nakupují pouze obchodníci – spekulanti a distributoři… A tito hráči na komoditním trhu prodávají do svých zemí podle potřeby. Takže poptávka je na straně soukromých subjektů, nikoliv vlád zemí EU. Takže tito soukromí překupníci nakoupí klidně plyn z Ruska za ruble a svým zemím je vyčenžují za eura nebo usd. A veřejnosti se předkládají hrdinné floskule premiérů, že Rusku rubly platit nebudeme. My jako jejich plyn nepotřebujeme bla bla bla. Protože náš stát dostane plyn přece od soukromých dodavatelů. Státy EU, ani samotná EU plyn prostě z Ruska nekupuje – to je ten největší podvod na obyvatelstvu Evropy. nechápu, co tím vládní média sledují, když zatajují metodiku obchodování na komoditních trzích. Je to nechutné lhaní.

Gales
28. 4. 2022 11:15
Odpovědět  Pijack

Proto Fiala furt vysílá jen jasné signály protože na nic nemá nárok a nic nemůže ovlivnit.

Vladimír
28. 4. 2022 12:53

Vypovědět smlouvu, vytvořit novou, ve které bude platba prováděna podobně, jako to mají zařízené Rusové…

Milan h
28. 4. 2022 13:51

ale to nebyla slivovice ale slibovica jinak velmi dobre napsano aby ses nedivil ze nepisu carky tecky a jine ja totiz vidim velmi spatne bo mam zeleny a sedy zakal jinak si te pamatuju v ac24 nevim jiste ja sem se driv nikde neprihlasoval jenom sem byl na hlavnich spravach no a ty byli zavadne jak jiste vis

trtal
29. 4. 2022 15:31
Odpovědět  Milan h

no enom sa neposerte…

black
29. 4. 2022 00:16

? ? ?