Ali Shamkhani: „Pavučina tkaná sionisty se roztrhla“

Tajemník Nejvyšší rady národní bezpečnosti Íránské islámské republiky Ali Shamkhani na svém účtu na sociální síti napsal, že pavučiny, které sionisté považovali za železné, se raketami palestinského odporu roztrhaly.

„Revoluční mládež Palestiny rozšířila pole opozice vůči nepříteli až do samého srdce okupovaného území a změnila rovnici bezpečnosti.“

„Palestinské protesty proti plánům sionismu na judaizaci Al-Quds a jeho provokací, včetně zmocnění se oblasti Sheikh Jarrah a vyhnání Palestinců z ní, se zintenzivnily na okupovaných územích, Západním břehu Jordánu a pásma Gazy, začalo masivní povstání arabského obyvatelstva proti sionistům a pekelnému zlu, které páchali..“

Podle zdrojů počet zabitých Palestinců jde již do desítek, více než 700 lidí bylo zraněno …

Na „izraelská“ města padají střely …

Odbojové milice vydaly prohlášení, že okupant zaplatí vysokou cenu za jeho zjevnou agresi proti Palestincům v Al-Quds a mešitě Al-Aksá.

„Železná kupole“ se taví v modrém oparu

Dokud se Izrael bude bránit proti Hamásu, bude se islámský svět bránit proti Izraeli.

Počet obětí izraelsko-palestinského konfliktu stále roste. Izrael čelí hrozbě občanské války mezi židovským a arabským obyvatelstvem. Na tomto pozadí začaly Turecko a Írán mobilizovat islámský svět proti Izraeli. 
Současně Ankaru napadlo uplatnit v oblasti konfliktu zkušenosti s Ruskem se společným udržováním míru, testované v Sýrii, Libyi a Náhorním Karabachu. 

Rusko tuto myšlenku ponechalo bez komentáře, zároveň však zdůraznilo potřebu zintenzivnit mezinárodní úsilí o vyřešení konfliktu. Mezitím nebylo možné dohodnout prohlášení RB OSN o situaci.

Palestinské hnutí Hamas hrozí rozšířením své ostřelovací zóny na izraelském území z Eilatu na jihu země do Haify na severu. Hrozby byly brány vážně: bylo rozhodnuto o otevření protileteckých krytů v Haifě. 
Za dva a půl dne války mnohokrát letěly palestinské rakety z pásma Gazy do Tel Avivu, což vedlo k přestávkám a změnám v harmonogramu na mezinárodním letišti Ben Gurion. Studium na školách na jihu a ve středu země bylo zastaveno. 

V reakci na raketové útoky zahájil Izrael nálety na pásmo Gazy. 

Diskutuje se o možnosti pozemní operace. Izraelská armáda neustále podává zprávy o cílené eliminaci vůdců palestinských skupin „Hamas“ a „Islámský džihád“.

„Chtěl bych zdůraznit, že v důsledku našich útoků evidujeme nulové ztráty civilních obyvatel (v pásmu Gazy),“ uvedl ve středu mluvčí izraelských obranných sil Jonathan Conricus.

Podle palestinských úřadů celkový počet obětí v pásmu Gazy přesáhl 50 lidí, z toho 14 dětí. 

Navzdory skutečnosti, že izraelský systém protiraketové obrany Iron Dome zachycuje většinu raket letících na cíl, v zemi již zemřelo šest lidí, včetně 16leté dívky a indického občana. 

Vrchol výměny útoků nastává v noci.

Ale obzvláště vážné obavy v Izraeli jsou způsobeny situací ve městech, kde jsou velké arabské komunity. 
Již několik nocí po sobě došlo ke střetům mezi Židy a Araby. Hamas aktivně vyzývá arabské občany Izraele,
aby se vzbouřili a bojovali za Jeruzalém, a nemlčí ani aktivisté extrémně pravicových izraelských organizací. 

Na tomto pozadí vypadá mezinárodní společenství zmateně.

V důsledku mimořádného zasedání, které se konalo ve středu, se Rada bezpečnosti OSN nemohla dohodnout na společném prohlášení o prohloubení konfliktu mezi Palestinou a Izraelem.

Diplomatické zdroje v New Yorku agentuře TASS sdělily, že jednotné prohlášení nelze vypracovat „kvůli postoji USA“. Výsledkem je, že Ankara a Teherán vypadají nejaktivněji.

„Řekl jsem Vladimiru Putinovi, že je nutné vypracovat otázku vyslání mezinárodních sil do regionu za účelem ochrany mírumilovných Palestinců, a zdůraznil jsem, že věřím v úzkou spolupráci mezi Tureckem a Ruskem o těchto tématech s OSN,“ řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, napsal to v Telegramu po výsledcích telefonického rozhovoru se svým ruským protějškem. 

Podle oficiálního prohlášení tureckého vůdce se pan Erdogan domnívá, že „mezinárodní společenství musí Izraeli dát silnou a odstrašující lekci“. Rovněž upozornil na důležitost shody názorů Ruska a Turecka na události v Jeruzalémě, kde se palestinské protesty od poloviny dubna nezastavily.

Ruská verze rozhovoru s prezidentem Erdoganem je zdrženlivější než verze turecká.

„Bylo vyjádřeno vážné znepokojení nad probíhajícími střety, rostoucím počtem zabitých a zraněných lidí,“ uvedla ve svém prohlášení tisková služba Kremlu.

Moskva si je však dobře vědoma negativního postoje Izraele k jakýmkoli pokusům o zprostředkování konfliktu. V posledních letech Rusko mnohokrát nabídlo uspořádání jednání mezi palestinskými a izraelskými vůdci na vlastní nebo jiné platformě, ale Izraelci tyto myšlenky zdvořile, ale pevně odmítli. 

Izraelci dříve také opakovaně vystupovali proti rozmístění mírových sil mezi nimi a Palestinci, kdokoli s takovými iniciativami přišel. Mírové síly OSN v tuto chvíli kontrolují demarkační linie mezi Izraelem na jedné straně a Sýrií a Libanonem na straně druhé. 

S Palestinou je však situace jiná. Pro Izrael jde z velké části o vnitřní konflikt, pokud jde o území, a Izraelci nikdy nedovolili a nedovolí rozmístění mírových sil na jejich území.

Moskva zároveň trvá na tom, že problémy mezi Izraelem a Palestinou lze vyřešit pouze jednáním.

V Moskvě, na rozdíl od západních hlavních měst, kde se také snaží o udržení rovnováhy, nejsou útoky Hamásu proti Izraeli otevřeně odsouzeny. Z Moskvy zaznívá, aby se nezapomínalo na důvody poslední eskalace.

„Považujeme za nelegální a neplatné pokusy Izraele změnit geografický, demografický a historický charakter a status Svatého města Jeruzaléma a vystupujeme za okamžité a úplné zastavení všech vypořádacích aktivit na okupovaných palestinských územích v souladu s četnými rozhodnutími i Radou bezpečnosti OSN,“ uvedl v rozhovoru pro RIA Novosti náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Veršinin.

Moskva se obává, že izraelsko-palestinský konflikt ovlivní rovnováhu sil v celém regionu. 

Situace v Palestině se stala hlavním tématem návštěvy íránského ministra zahraničí Mohammada Javada Zarifa v Damašku.  Podle něj byla návštěva plánována již dlouhou dobu, nyní však v regionu nastaly „zvláštní okolnosti“. V Damašku se Zarif setkal nejen se syrským vedením, ale také se zástupci různých palestinských frakcí se sídlem v Sýrii, a také hovořil s vůdcem islámského džihádu Zijada al-Nahala. 

Palestinci požádali íránského ministra o podporu v boji proti izraelské okupaci, a ten s tím okamžitě souhlasil. 
Je pravda, že to, co by měla být íránská podpora, nebylo specifikováno, ale Izrael se dlouho obával hrozeb ze „severu“ – útoků libanonského šíitského hnutí Hizballáh podporovaného Teheránem. 

Informace o tom, že Hizballáh je v pohotovosti a je připraven jednat, pokud o to bude požádán, se objevily počátkem tohoto týdne v íránských médiích spojených se Sborem islámských revolučních gard.

Odborníci zároveň pochybují, že Hizballáh rozhodne o přímé akci proti Izraeli z libanonského území v obavě z odvetného úderu.

„Írán není v současné politické době připraven zahrnout Hizballáh do konfrontace s Izraelem, protože jakákoli válka povede ke katastrofickému scénáři v jižním Libanonu,“ uvedl libanonský vojenský expert Nizar Abdel Qader v rozhovoru pro arabskou televizní stanici RT. 

Současně nelze zcela vyloučit útoky na Izrael ze severu, včetně ze Sýrie, kde se také nachází Hizballáh a další šíitské skupiny loajální k Íránu. Takový vývoj událostí by nebyl v zájmu Moskvy.

https://bit.ly/3o9ySPM
https://bit.ly/3uIrr4p

sdíletj na