Alexandr Rogers: Putin vlastně řekl, že jsme zpět

Včera se konal summit Ruska a Spojených států, po kterém ruský vůdce Vladimir Putin uspořádal tiskovou konferenci.  Odpověděl také na jednu z otázek týkajících se obav USA z militarizace Arktidy a ujistil, že Rusko v tomto regionu nedělá nic víc než SSSR, pouze s využitím moderní infrastruktury.

Jinými slovy, neměli byste si dělat starosti s něčím, co vás dříve, za sovětské éry, neznepokojovalo.

Ekonomický expert Alexandr Rogers interpretoval tato slova ruského prezidenta jako prohlášení o návratu ruské moci srovnatelné se SSSR. Řekl to v komentáři pro «Журналистской правды».

„Vladimir Putin, na dotaz o tom, že Západ má obavy z „militarizace Arktidy“, odpověděl, že Severní mořská cesta je strategický ekonomický projekt, který zajímá mnoho zemí světa, a že po vojenské stránce Ruská federace nedělá v Arktidě nic, co by tam nedělal už Sovětský svaz.

[Citát: „My tam přece neděláme nic takového, co by tam nebylo za Sovětského svazu, jen obnovujeme kdysi zcela zanedbanou a zničenou infrastrukturu. Ano, provádíme to na moderní úrovni, budujeme tam i vojenskou i pohraniční infrastrukturu, a také tu, která tam nebyla, která souvisí s ochranou přírody. Budujeme tam odpovídající základnu pro Ministerstvo pro mimořádné situace, aby bylo možné na moři provádět záchranné práce, budou-li, nedej Bože, zapotřebí, a také kvůli ochraně životního prostředí.“].

Tato slova mě obzvlášť potěšila. Ve skutečnosti to znamená: „Jsme zpět.“ Rusko obecně se vždy vrací.

Je toho hodně co dodat. Například skutečnost, že existuje takzvaná „Arktická rada“, která zahrnuje země, které se nacházejí v odpovídající zeměpisné zóně. A Spojené státy mají v této radě velmi slabé postavení. Bývalý prezident Trump konkrétně chtěl koupit od Dánska Grónsko, aby zvýšil svůj vliv v regionu. Ale nevyšlo to.

Ve skutečnosti Západ vůbec nezajímá ekologie, ale potenciál rozvíjet arktický šelf, kde se nacházejí velká ložiska uhlovodíků.  Pokud si někdo myslel, že Rusko bude klidně sledovat, jak někdo vrtá poblíž jeho pobřeží, pak se hluboce mýlil. To je oblast našich výlučných ekonomických zájmů.

Obecně platí, že bez ohledu na to, o čem Američané mluví, vždy mluví výhradně o penězích. 

To je mentalita. 

Proto by neměla být věnována pozornost křiku o právech a svobodách ledních medvědů.“

Alexandr Rogers
https://bit.ly/3zzC6Bt

sdíletj na