Alexandr Rogers: Číňané rozbíjejí fantazie USA o převratu na Kubě

Úvodem.

Jak nás informují zpravodajské agentury – „na Kubě začaly masivní protivládní demonstrace.“

Celkem několik tisíc demonstrantů po celém ostrově, kteří požadovali zrušení pandemických omezení a také měli politické požadavky na „svobodu a demokracii“.

USA téměř okamžitě vyzvaly k „nepoužití síly proti pokojným demonstrantům“ (víte, s tím vyrukují okamžitě, pokud ti demonstranti nejsou ve Washingtonu, tam je okamžitě označí za vnitřní teroristy) a také zapojily celý propagandistický aparát na podporu protestů, včetně kubánské diaspory v Miami.

Kuba tentokrát zažívá kromě standardních obtíží spojených se sankcemi USA i důsledky epidemie koronaviru, která ochromila ekonomiku Ostrova Svobody obecně a zejména cestovní ruch.

Omezení, stejně jako jinde, navíc způsobují protestní nálady, což celkově dává kumulativní účinek, který vedl k pouličním „představením“.

Duch Majdanu se jasně šíří vzduchem.

Prezident Kuby již uvedl, že „opozice“ na Kubě získá moc pouze přes jeho mrtvolu a nikdo nikomu nedá revoluci Fidela. 

Poté na Kubě začalo zatýkání organizátorů demonstrací a ve městech začaly další masové demonstrace tentokrát pod sloganem „Jsem Fidel!“ navržené tak, aby ukazovaly podporu kubánské komunistické straně. Chavisté ve Venezuele jednali stejně. 

https://twitter.com/KawsachunNews/status/1414382277363224578 

A je zde ještě jedna rovina.

Protesty jsou navíc podněcovány kvůli skutečnosti, že Kuba vstupuje na trh se svou vakcínou Abdala, která má o něco vyšší účinnost než ruský „Sputnik V“ a americký „Pfizer“. 

Kuba by tedy mohla díky hromadné výrobě této vakcíny a díky rozsáhlé síti kubánských lékařů rozmístěných v Jižní a Latinské Americe ukousnout solidní kus trhu s vakcínami. Což samozřejmě farmaceutické společnosti v USA netěší.

Navíc – Institut Samuela Robinsona ani neskrývá https://isrobinson.org/investigaciones/movimiento-san-isidro-radiografia-y-evolucion-del-golpe-blando-contra-cuba/ (docela zajímavý článek, pokud ho někdo přeloží, zveřejním to zvlášť), že se na Kubě pokusí o hybridní barevnou revoluci v rámci nového konceptu změny režimů v Jižní a Latinské Americe.

Liberalizace, která zde na Kubě proběhla za současného prezidenta Kuby Díaze Canela, definitivně vytvořila určité příležitosti pro využívání sociálních sítí a propagace protestů prostřednictvím sociálních sítí (v duchu Běloruska a Hongkongu).

Předpokládá se, že pokus o provedení barevného scénáře na Kubě selže.

Na druhou stranu to nevyvrací existenci objektivních ekonomických problémů na ostrově způsobených sankcemi a pandemickými omezeními. Pro Kubu bude obtížné je překonat bez vnější pomoci.

„Důvodem protestů je zhoršení sociálně-ekonomické situace na Kubě“ a „nedostatek potravin a léků“, oznamují zpravodajské agentury.

Vážně? Nikdo, ale nezmíní, že za „zhoršením sociálně-ekonomické situace na Kubě“ a „nedostatkem potravin a léků“ stojí Spojené státy a jejich mnohaleté sankce uvalené na Kubu.

A samozřejmě pokaždé, když se někde ve světě zhorší socioekonomická situace nějakého státu, vystoupí představitel amerického ministerstva zahraničí a odříká standardní mantru o „nepřípustnosti potlačení pokojných protestů“, kterou vysloví pokaždé, když někde USA zahájí státní převrat.

V Mexiku bylo během posledních voleb zabito více než sto opozičních politiků a občanských aktivistů.  Často na veřejnosti s příkladnou krutostí

V Kolumbii eskadry smrti a drogové kartely, vyzbrojené lépe než vojenské a policejní speciální jednotky, zabijí každého, kdo se odváží vyjádřit svou nespokojenost na veřejnosti. 

V Bolívii, během těch pár měsíců vlády proamerické junty, zabili stovky Indiánů a levicových aktivistů.

Ale ve všech těchto případech nevystoupil ani Sullivan (velvyslanec Spojených států amerických v Ruské federaci), ani Jen Psaki (mluvčí Bílého domu), aby vyjádřili své rozhořčení.

Protože „pokojných demonstrantů“ se nikdo nesmí dotýkat, pouze v tom případě pokud jsou financováni a kontrolováni americkým ministerstvem zahraničí. 

I když jsou ozbrojení a házejí Molotovovy koktejly na policii.

Protože v USA mají patent na ochrannou známku „pokojných demonstrantů“. 

A pokud demonstranti, jako např. příznivci Trumpa, neobdrželi licenci od držitele autorských práv, okamžitě se mění na „vnitřní teroristy“.

Ale to jsem odbočil.

Každému musí být jasné, že protesty na Kubě jsou spontánní a populární! A skutečnost, že stránky o demonstracích na Wikipedii ve španělštině, angličtině, ruštině a ukrajinštině se objevily synchronně a ne-li před samotnými protesty – to je samozřejmě náhoda. Náhoda.

Občas slyším – „Nerozumíš tomu! Jedná se jen o to, že lidi už to nemůžou vydržet! “ 

Odpovídám dokola: „Co se vlastně stalo? Po celá desetiletí žili lidé na Kubě přibližně stejným způsobem, nikdy to nebylo lepší – a najednou jsou teď unavení? “

Žádná odpověď.

Málokdo z Kubánců věří v pohádky o tom, že „Američané přijdou a jim se bude dařit dobře“. 

Už jen proto, že poblíž mají Haiti a Portoriko, kam Američané přišli, ale „dobro“ s sebou nepřinesli. 

Stejně jako Evropané a Američané přišli na sousední Ukrajinu před sedmi lety (a pokud počítáte od „oranžové revoluce“, tak již sedmnácti lety) a také nepřinesli „dobro“.

Mimochodem, vnější dluh Portorika se přibližně rovná ukrajinskému dluhu. Ale populace jen tři miliony plus … přidružený stát, prakticky zámořský majetek Spojených států (pouze nevolí ve volbách) – a úplná chudoba a devastace.

„Američané přijdou a dají věci do pořádku“, …. ale ta zatracená realita ničí všechny sny a iluze.

A při pohledu na Kalifornii-statisíce bezdomovců a narkomani v ulicích Los Angeles a San Franciska – se mnohým do hlavy vkrádá buřičská myšlenka, že tam, kde jsou demokraté, je totální devastace.

Obecně platí, že „Amerika prostě naléhavě potřebuje někde úspěšný převrat.“ 

Po neúspěchu ve Venezuele a Bělorusku – alespoň někde. Potřebují dokázat, že „Amerika je silná a děda Biden není impotentní, a na něco se ještě zmůže.“ Protože „spojenci“ (kvůli nedostatku zlatých rezerv) se začínají rozutíkat.

Závěrem – čínští soudruzi píší, že na Kubu již poslali více než tucet letadel s humanitární pomocí

A myslím si, že i naši také pomůžou se specialisty (opakování venezuelského případu).

Pokud by došlo k násilné změně systému, pak je „haitizace“ Ostrova Svobody nevyhnutelná. Postoj USA ke Kubě bude stejný jako k Portoriku. Krutá pomsta za šedesát let skutečné svobody a velikosti.

https://bit.ly/2UQ1XFc

Alexandr Rogers
https://bit.ly/36CCQIC

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
16. 7. 2021 18:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Nevěřím, že by se ta prokletá anglosasko-yankejská verbež skutečně odvážila rozpoutat svinskou agresi proti Kubě. Ona ta hnusná chamraď se odváží jenom slabé země přepadnout (Jugoslávii, Irák, Libyi a pod.), na Kubu si netroufnou, tam by dostali pořádně po čumáku jako ve Vietnamu a za Kubou stojí RF a ČLR! Obě země tam mají ekonomické i politické zájmy jako ve Venezuele, kde se yankejům státní převrat také nezdařil! Už vůbec si netroufnou na KLDR, která vlastní atomové zbraně a s ČLR má velmi těsné vztahy po všech stránkách.
Není to tak dlouho, co byl Miguel Diaz-Canel Bermúdez na státní návštěvě v KLDR a pokud si dobře vzpomínám podepsal tam s Kim Jong Unem novou smlouvu o přátelství a vojenské spolupráci mezi Kubou a KLDR. Takže jestli to už donesli dementovi v Bílé Kadibudce (pardón, v tzv. „Bílém Domě“ 🙂 ), tak se ten ňouma ničeho vůči Kubě neodváží!

BB Rad
16. 7. 2021 23:36
Ohodnotit příspěvek :
     

A opět to bude jako kdysi — CUBA SI , YANKEY’S NO !!! Cubánci , tak ti svoji kůži neprodají LACINO !?????? Jen je bijete ty pankarty