politika

Alex Lo: V multipolárním světě nebude „třetím pólem“ Evropa, ale globální jih

Alex Lo

South China Morning Post: Evropa se nestane „třetím pólem“ ve vznikajícím multipolárním světě, její místo zaujme globální jih.

Ukrajinská válka a nová studená válka proti Číně urychlily znovuobjevení starého nezúčastněného hnutí rozvojových zemí.

Yanis Varoufakis má trochu zpoždění. V hlavním projevu na Kubě začátkem tohoto roku bývalý řecký socialistický ministr financí vyzval země globálního jihu, aby vybudovaly nové nezapojené hnutí ve vznikajícím multipolárním světě.

Zástupná válka Západu na Ukrajině proti Rusku a jeho nová studená válka proti Číně však již výrazně urychlily formování tohoto nového, či spíše obnoveného, ​​nezařazeného hnutí, které sdružuje rozvojové země. Zatímco vysocí úředníci ve Washingtonu a Bruselu – a jejich echo tisk, který jim slouží – si stále myslí, že jejich prohlášení skutečně mají váhu, nebo alespoň reprezentují pozici světového mínění „dobré“ části světa proti špatné propagandě darebáckých států, zbytek světa zjevně uvažuje úplně jinak.

Rozvojové země, z nichž mnohé dokázaly v posledních desetiletích vybudovat významné ekonomické zdroje a politický vliv na světové scéně, mají své vlastní zájmy, které musí hájit, své vlastní hodnoty, které je třeba prosazovat, a narativy, které musí šířit. Volí si své vlastní cesty a otevřeně vyjadřují své názory. 

Západ již nemůže diktovat podmínky globálních konfliktů a konfrontací. Prozradil to i způsob jakým hlavy států jednaly se západními politiky, jako Emmanuel Macron a Kamala Harrisová, při jejich nedávných návštěvách v několika afrických zemí.

Macron se mýlí. Evropa nebude „třetím pólem“ v tomto vznikajícím multipolárním světě. 

Válka na Ukrajině učinila Evropu ekonomicky i vojensky ještě více závislou na Spojených státech. Třetí pól patří spíše globálnímu jihu. Nic to neprokázalo jasněji než reakce globálního jihu na válku na Ukrajině a vznikající studenou válku mezi Západem a Čínou.

Začátkem března loňského roku na mimořádném zasedání Valného shromáždění OSN 141 zemí drtivou většinou podpořilo rezoluci odsuzující kroky Ruska proti Ukrajině, 35 se zdrželo a pouze pět hlasovalo proti.

Západ triumfálně vyhlásil jednotu nejen svou, ale i světa proti Rusku. 

Později ve stejném měsíci a na stejném shromáždění však 52 států, téměř všechny z globálního jihu, odmítlo podpořit západní sankce proti Rusku. O měsíc později se 82 států odmítlo připojit k úsilí Západu o vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva.

Jednoduše řečeno, první hlasování Valné hromady bylo politické divadlo, morální hra, která byla také vyvolána šokem z brutální invaze. Ale poslední dvě hlasování byla realpolitika v akci.

Globální jih si vzpomněl, že to bylo teprve včera, kdy západní země hromadily vakcíny proti Covid-19 v jimi vytvořeném distribučním systému, který byl popsán jako „globální apartheid“. Vzpomněl si také na oběti invazí v minulých desetiletích a svévolných sankcí uvalených různými zeměmi NATO zcela beztrestně, v přímém rozporu s mezinárodním právem.

Západ možná zahájil bezprecedentní sankce ve snaze svrhnout ruskou ekonomiku a Putinův režim, ale zbytek světa nevidí nic špatného na pokračování obchodu s Rusy. 

Západ může tyto sankce rozšířit na země, které s ním nebudou hrát. USA již mají zákon Counting America’s Adversaries Through Sanctions Act. Nyní ale by nebylo moudré pouštět se do konfrontace s „přihlížejícími“ státy, protože to jen povzbudí více z nich, aby se sjednotily za účelem kolektivní bezpečnosti nebo odporu.

„Nemyslíme si, že se nás [Ukrajina] týká,“ řekl mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador.

Indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar hezky vysvětlil všeobecnou nelibost globálního jihu a proč se odmítl připojit a podporovat Západ v jeho pokusech o izolaci Ruska. 

„Problémy Evropy jsou problémy celého světa, ale problémy celého světa nejsou problémy Evropy,“ řekl.

Jednou jsem musel napsat celý sloupek vysvětlující tento nezápadní pohled, ale Jaishankar to všechno řekl jedinou větou. Naprostá elegance, která odhaluje aroganci Západu!

Pokud kolektivní Západ nedokáže zničit Rusko, může zapomenout na hroutící se Čínu s její mnohem větší a sofistikovanější ekonomikou, která je plně integrována do všech koutů globální ekonomiky.

Během nedávné návštěvy Ottawy vydal Albert Park, hlavní ekonom Asijské rozvojové banky, jemné varování.

„Pro Kanadu je skvělé, že rozvinula užší vztahy se všemi zeměmi v [asijsko-pacifickém] regionu, protože mnozí vůdci v Asii nechtějí, aby si museli vybrat stranu,” řekl.

Myslel tím, že Kanada nyní učinila svůj obrat směrem k asijsko-pacifickému regionu jako součást své oficiální zahraniční politiky, která však ještě musí jasně definovat svou ekonomickou, diplomatickou a vojenskou složku. Park zdůraznil, že Kanada by mohla pomoci uspokojit obrovské infrastrukturní potřeby v regionu, ale bylo by pošetilé a hloupé pokoušet se vrazit klín mezi státy regionu a Čínu. A Park by totéž mohl říci všem západním zemím, které nyní následují nástup Washingtonu proti Pekingu.

Země ASEANu říkaly totéž znovu a znovu, ale může je Západ se svou arogancí a předstíráním vznešenosti a dobra slyšet?

Dokonce i Filipíny, které se za prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího podle všeho přiklonily k USA, již daly jasně najevo, že jejich nové základny pro americkou armádu nelze použít k účasti v konfliktu o Tchaj-wan. Byl to zjevně pokus zmírnit hněv Pekingu nad novým vojenským uspořádáním.

Je pravda, že nové hnutí nezúčastněných stran bude trpět stejnou nejednotou jako to staré, protože jich je prostě příliš mnoho na to, aby měly soudržnou politiku nebo podnikaly kolektivní akce jako Evropská unie. Ale tentokrát budou mnohem efektivnější v odmítání nebo vzdorování západním požadavkům a tlaku, protože řada z nich se od konce studené války stala mnohem silnější a vlivnější.

V určitém okamžiku si Západ, navzdory své aroganci a krátkozrakosti, bude muset uvědomit, že zatímco se mohou spolčit proti Číně, globální jih s nimi hrát nebude.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

Alex Lo je publicistou Post od roku 2012 a zabývá se hlavními problémy ovlivňujícími Hongkong a zbytek Číny. Jako novinář pracoval 25 let pro různé publikace v Hongkongu a Torontu jako zpravodaj a redaktor. Přednášel také žurnalistiku na University of Hong Kong.

https://bit.ly/3NBXX4z

sdíletj na

11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vanja
5. 5. 2023 07:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Evropa se patrně nadlouho stane čtvrtým pólem, zaostalou oblastí.

Aleš
5. 5. 2023 08:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Pád EU a Západu je rajská hudba pro mé uši. Zlo a zločin to je Západ. Obluda srovnatelná s Hitlerovou říší.

Pavel z Moravy
5. 5. 2023 09:24
Odpovědět  Aleš

Aleši, my obyčejní lidé jsme pro zdejší aristokratickou evropskou bandu pouhými otroky. Jestli není, ale spíše nechce tato banda zajistit slušný život pro lid a pracuje v rámci globálního na absolutní likvidaci Evropy, k čemuž dostala příkaz, je opravdu jedno jak skončí. Já z toho těžké spaní mít nebudu. A o naší koloniální zemičce lépe pomlčet.

Markýza
5. 5. 2023 15:17
Odpovědět  Aleš

Já bych to zas tak nepřeháněla – ale je pravda, že hento Dobro a Zlo mi nešlo pod nos ani jako děcku. Svět je složitější a my nejsme počítače, abychom znali jen plus a mínus, jedna a dvě.
Že se ovšem Západ šine do propadliště dějin, to je reál – a mně to ani nevadí. Někdy se dají za větrem vymyslet lepší věci, než ve vichru dějin.
Že se to takříkajíc silnější polovině Západu nelíbí a zuřivě se tomu brání….no, to si myslím, že je velký problém.

Pavel
5. 5. 2023 16:31
Odpovědět  Aleš

Však myšlenku sjednocené Evropy a její základy položili pohrobci třetí říše a pokud se podíváte na mapu Evropy okupovanou Hitlerovským Německem je téměř totožná s dnešní EU. EU není nic jiného než čtvrtá říše,tentokrát pod vedením USA!

Gales
5. 5. 2023 10:02
Ohodnotit příspěvek :
     

WHO – světová zdravotnická organizace bude ovládaná zločinci a bude určovat co a s čím se bude léčit.Takže se můžeme těšit na nějakou plandemii kterou bude smět léčit pouze fájzr.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
5. 5. 2023 14:01
Odpovědět  Gales

Já se na nic netěším, jestli podle Tytlerova kruhu po apatii a závislosti přichází otroctví, tak to mne mohou přímo zlikvidovat, protože já se jejich otrokem nestanu. Pro takový život jsem se nezrodil. Takže nastane li to, půjdu rád na druhý břeh bez jakéhokoliv strachu. Nežli živořit na kolenou, je lépe umřít ve stoje. Proč se stále strašit co na nás chystají, no tak se jim na to zmrdům vyse.rme. Já například nemám ani platební karty, ani účet a žijí. Sice mne škubají kde to jde, kupříkladu za daň z bytu, kterou jsem teď platil ve výši 140 Kč chce pošta na poplatku za poukázku 52 Kč, ale já je se.ru. Tím mne nezlomí, Dám si o dvě zprasená piviska méně, nebo si nekoupím nějaké šmejdovské chemií prosáklé ovoce a hotovo. Chtějí a zavádějí do společnosti strach, to je jejich cíl. Přece se nenechám v mém věku zotročovat, když nechci nic jiného než slušně žít. Ať se ti kdo chtějí nechají vakcinovat a nechat na sobě provádět jakékoliv pokusy. Já jsem důstojný člověk a se.ru vám na to.

Gales
5. 5. 2023 15:51
Odpovědět  Pavel z Moravy

Důchodce to má jednodušší.Když nechce tak nemusí.Mimo domovy důchodců,tam musí.Horší je to ze zaměstnanejma.Těm začnou hrozit propouštěním a pod.Odbory stojí za prd a zaměstnanci se sami dohromady nedají.Pokud to takhle půjde dál,tak lidi vezmou spravedlnost do svých rukou a budou se dít věci.Začne snižování populace ale z jiného konce.

Pavel
5. 5. 2023 16:46
Odpovědět  Gales

Galesi, oni ti zaměstnanci se o ty odbory nechali připravit sami.Mimo jiné,když v listopadu vyřvávali na Národní třídě študáci, nic se nedělo a socík by to ustál.To až Miller dotáhl do ulic “pragováky” a dělníci vyhlásili generální stávku šlo to do kopru! Já nikde nezvonil a ještě v prosinci jezdil vysvětlovat “děckám” na středních školách v okolí Tábora o co jde a jestli chtějí tady kapitalismus.Nikdo nechtěl a přece jej tu máme! Takže každý dostal to co chtěl. “Dělňasi” nechtěli “komanče” ,mají topkaře, pětikolky a jiné pidistrany. Mohou být spokojení!Za komárů jsme žili 50 let v míru, ve vlastním a pošmakovávali si na vlastním kvalitním žrádélku. Dnes jsme ve válce s Rusem,nepatří nám tu už ani voda a učí nás jak si pošmáknout na moučných červech a cvrčcích!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
5. 5. 2023 18:19
Odpovědět  Pavel

Jmenovče, řekl jste to přesně a to je asi tak jediné co můžeme dělat, tedy něco říkat. Musíme být ale rádi, že nás pár rozumně smýšlících zůstalo.

Gales
5. 5. 2023 18:37
Ohodnotit příspěvek :
     

§ 309
Vlastizrada(1) Občan České republiky, který ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem spáchá trestný čin rozvracení republiky (§ 310), teroristického útoku (§ 311), teroru (§ 312) nebo sabotáže (§ 314), bude potrestán odnětím svobody na patnáct až dvacet let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, nebo výjimečným trestem.
(2) Příprava je trestná.
 
§ 310
Rozvracení republiky(1) Kdo v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost České republiky anebo zničit její samostatnost se účastní násilných akcí proti České republice nebo jejím orgánům, bude potrestán odnětím svobody na osm až dvanáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku.
(2) Odnětím svobody na dvanáct až dvacet let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt,
c) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu,
d) způsobí-li takovým činem závažné ohrožení mezinárodního postavení České republiky, nebo
e) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.
(3) Příprava je trestná.
 
Těchto trestných činů se dle mého názoru dopustí každý z poslanců či senátorů, kdo pro schválení Smlouvy O spolupráci v oblasti obrany s USA zvedne ruku. Ano, já vím, že jsme v politickém kapitalismu a neúčelově a nepoliticky pojaté zákonnosti a spravedlnosti se nelze dovolat. Což zajisté platí i v tomto případě… zatím.
JUDr. Klára Alžběta Samková, Ph.D