Al-Džazíra: „Druhé Guantánamo“: Taliban obvinil Spojené státy z porušení Ženevské úmluvy ve vězení Bagram

Katarská informační služba Al-Džazíra zveřejňuje materiál, který líčí svědectví bývalých vězňů ve vězení Bagram. Nedaleko vojenské základny USA se nacházelo velké vězení. Vězni této věznice byli propuštěni zástupci teroristické skupiny Taliban (* v Ruské federaci zakázána) poté, co získali kontrolu nad Kábulem.

Jeden z bývalých vězňů (jeho jméno je – Khajimumin Hamza) říká, že američtí vojáci a místní strážci používali mučicí systém. Podle Hamzy, kterého cituje Al-Džazíra, byly proti vězňům použity různé prostředky, metody a míry ovlivňování: elektrické šoky, bití, kopance nohama, atd.

Bagramské vězení v Afghánistánu nazývají „druhé Guantánamo“. Fungovalo více než 19 let. Původně se předpokládalo, že vězení bude střediskem pro dočasné zadržení. „Dočasná“ vazba pro tisíce vězňů se však někdy počítala na roky.

V srpnu 2021 bylo ve vězení Bagram drženo více než 5 tisíc lidí, přestože při zprovoznění vězení byl výpočet maximální kapacity na 1,5 tisíce vězňů.

Tálibánci, kteří pro katarské novináře zorganizovali prohlídku vězeňských prostor, ukázali novinářům text Ženevské úmluvy na jedné ze stěn. Úmluva výslovně zakazuje špatné zacházení a mučení. 

A následně ukázali místnost, ve které toto mučení praktikovali Američané a místní strážci. 

V tomto ohledu Taliban na základě svědectví vězňů z vězení Bagram obviňuje Spojené státy z porušení Ženevské úmluvy.

Bývalý vězeň říká, že byli mučeni tím, že je pověsili za nohy na hák na stropě cely, polívali je ledovou vodou a použili slzný plyn. Existoval tam také systém cel trestu – jednotliví vězni bez soudu a vyšetřování strávili měsíce v celách o rozloze asi 3 metry čtvereční – bez světla nebo naopak s jasně rozsvíceným světlem.

Hamza:

Docházelo také k mučení v podobě sexuálního násilí. Udělali vše pro to, aby zlomili vůli lidí – ať už byli zločinci nebo ne.

Z materiálu „Al-Jazeera“:

„Ve Spojených státech byla existence „druhého Guantánama“ nebo takzvané „Černé věznice“ Bagramu popřena. Existují však důkazy o vězních v této věznici. Je jich mnoho. Říká se, že nikdo z těch, kteří se odtamtud dokázali dostat, se nevrátil do normálního života bez psychických potíží“.

Vzniká dojem, že se Taliban snaží získat odpověď mezinárodního společenství na otázku, kdo byl větší terorista – oni nebo Američané …

https://bit.ly/3zCrIrf

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ZRX1200
23. 9. 2021 09:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Vzhledem k tomu, že i Taliban, respektive terorismus v podobě, jak ho vnímáme v současné době, je produktem amerického imperialismu, není pochyb o tom, kdo že je největší terorista.