Akcelerátor vývoje

Autor Vidlák a.a.

No jo… co nám zbývá, budeme muset tu prezidentskou hospitalizaci také prokydat. Už se nejedná o  dočasnou indispozici starého pána, ale už se do celé věci zatahuje ústava, už kolem pobíhá policie, vyjadřuje se současný i budoucí premiér, dělají se nezrušitelná prohlášení a nevratné kroky… a ve včerejší diskusi se stejně skoro o ničem jiném nemluvilo, takže to dneska probereme trochu více. 

Já začnu hned jednou hezkou hyperbolou.

Když se předevčírem začal Prostrčil ohánět dopisem z nemocnice, tak mluvil o tom, že prezident není schopen vykonávat práci. Tak jasně, když někdo leží v nemocnici, tak si tam nebere soustruh ani notebook aby dále pracoval, ale prostě je nemocný a je v pracovní neschopnosti.

Ovšem včera už se psalo jen o tom, že Zeman není schopen vykonávat funkci. Což je podle jednoho venkovského Vidláka poněkud rozdíl. Ale možná jsem jen starý, hloupý a ošklivý a tak tomu nerozumím. Ovšem pokud mi to vidlácky ještě trochu myslí, tak bych řekl, že tohle je první věc, která mi smrdí. 

Naši vždy pravdomluvní novináři použili vpravdě goebelsovskou taktiku, kdy změnili jediné slovíčko, ale celá věta dostala rázem jiný smysl. 

V celé té záležitosti toho smrdí víc… Víte, já nevěřím na iracionální jednání jen tak z plezíru a zde na Kydech se vždycky ptáme cui bono… tedy kdo z toho má prospěch. Já prostě nevidím žádný smysl v Mynářově a Ovčáčkově počínání, pokud by Zeman byl opravdu už mimo.

Jaký má smysl hrát hru, že je v pořádku? Jaký má smysl, udržovat zdání, že normálně prezidentuje, když se to dříve nebo později provalí?Já prostě neuznávám argument, že to Mynář dělá proto, že je Mynář = hajzl. Tohle je ale běžný argument demobloku.

Nezaznamenal jsem u pravdoláskařů nikoho, kdo by si položil otázku, proč to Mynář s Ovčáčkem dělají. Stejně tak si nikdo nepoložil otázku, proč se k těmto dvěma pánům přidala i Ivana Zemanová a Kateřina? Proč? Jestli je Zeman nemohoucí a oni si hrají nějaké svoje hry, tak v tom musí být nějaký důvod. Ale sakra dobrý důvod, protože jim muselo být jasné, že brzy po nich půjde policie a mrchožrouti se slétají na svůj podíl ze zádušní hostiny. 

Třetí smrdící věc je Babiš – ten se Zemanem mluvil v neděli po volbách a bezprostředně poté Zeman odjel do nemocnice a máme z toho ty divoké fotky. Po celý týden se k věci víceméně nevyjadřoval. Až teď najednou mluví o tom, že Mynáře odvolá a Vondráček nebude kandidát na předsedu sněmovny. Na druhou stranu se vyjadřuje proti použití článku 66 ústavy.

Co dělá Babiš? Opět proplouvá mezi Scylou a Charybdou? Nebo už prostě ví, že Zeman má na kahánku a tak minimalizuje škody? A nebo je stejně mimo jako všichni ostatní a zase jednou se připosral v předstihu? 

Rovnou říkám, že Babiš se v tomto případě střílí do vlastní nohy. Jeho vstřícnost k demobloku bude vyhodnocena jako slabost. Nejen u soupeřů, ale i u jeho voličů. Nedokážu si představit, že jindy velmi opatrný oligarcha v jednu chvíli odhodí všechny masky a s vědomím, že Zemana už nepotřebuje, ho hladce zatratí jen pár dní poté, co ho Zeman přijal po volbách jako prvního a ještě na něj čekal na Hradě před odjezdem do nemocnice. 

K tomu Andrejko považoval za nutné sdělit národu, že mu Zeman slíbil dva pokusy o sestavení vlády, ale on že je odmítne a půjde do opozice. Je to znamená, že Zemana považuje za odepsaného? Nebo prostě jen umí počítat, nepláče nad rozlitým mlíkem a už se začíná připravovat na nové volby? Je to součást taktiky? 

Já si nemohu pomoci, ale pokud je Zeman mimo hru, tak mi nedává žádný smysl jednání Ovčáčka a Mynáře. Chybí mi motiv proč jednají jak jednají a na nějakou jejich obecnou hajzlovitost věřit odmítám. Chybí mi motiv pro Ivanu Zemanovou. K čemu by bylo o pár dní oddálit oznámení Zemanova stavu? Nota bene, když existují nějací doktoři a novináři čmuchají všude kolem? Pro co získávají čas? 

Ovšem, pokud sledujeme politickou partii, tak mi to smysl dává.

Ovčáček s Mynářem vytvářejí falešné zdání, že Zeman je mimo. Toto zdání je tu a tam propíchnuto – Vondráček jde za Zemanem, Zeman si dal k obědu vinnou klobásu, Zeman je prohlédnut jiným doktorem, který konstatuje, že nepotřebuje transplantaci. K tomu přidejme i vyjádření nemocnice pro Nastrčila…. Nikdo jsme ten dopis neviděli, ale zřejmě splnil účel, protože Vystrčil si v něm přečetl, co si přečíst chtěl. 

K tomu Babiš řekne veřejně, že má od Zemana dvě nominace v kapse. Že je sice nehodlá využít, ale má je. Kdo ví, co řekl při vyjednáváních se Škodovkou nebo teď při jednáních o odpuštění DPH z energií. Chlapi, buďto mi to schválíte, nebo od Zemana přijmu nominaci a nebudete vládnout ani příští léto… Teď naopak dší síru na Mynáře i Vondráčka… Vondráček nesmí kandidovat do vedení sněmovny… je to proto, že oba vědí, že žádná sněmovna nebude?

Pokud je Zeman relativně v pořádku, tak mi zase nedává smysl Babišovo včerejší jednání, které má smysl jedině tehdy, pokud je už jisté, že se Zeman nevzpamatuje. 

Pořád mi zůstal pocit, že účelem celého tohoto divadýlka je vyprovokovat novou sněmovnu a starý senát, aby se pokusili Zemana sesadit. Aby prostě svolali to jednání sněmovny a senátu a až tam budou hlasovat, tak se Zeman najednou objeví na veřejnosti. Nevím, co by z toho mohlo vzejít, ale minimálně by je to všechny kvalitně demaskovalo a dost by to změnilo situaci.

A Vystrčil vypadá, že by na to skočil.  

Ale proč na to skáče i Andrej? Nebo je zapotřebí, aby právě Andrej dodal celé té hře důvěryhodnost? 

Každopádně, pokud je Zeman v pořádku, tak má nervy jako špagáty. A pokud v pořádku není, tak mají jeho melody boys pro strach uděláno. 

Hele já fakt nevím, jak to je. Ani se na to nijak neupínám.

Umím se docela dobře vyrovnat i s představou, že sledujeme začátek konce našeho prezidenta a zároveň i emancipaci končícího premiéra, která ale bude vyhodnocena jako slabost. 

Ale větší smysl mi dává nějaká politická hra kterou úplně nechápu, než pokus Mynáře a Ovčáčka o oddálení nevyhnutelného. Větší smysl mi dává, že Babiš tuhle hru hraje také a budí dojem, že už Zemana také odepsal. Dává mi větší smysl, že Mynář s Ovčáčkem prostě dělají to co tvrdí že dělají. Brání prezidenta. Že by se oba pánové snažili získat čas, to nějak nedokážu pochopit. I kdyby Zeman zemřel, tak se na jejich pozici nic nemění minimálně do svolání sněmovny. Bez problémů by mohli pokračovat v tom co dělají, ale nikdo by si jich nevšímal. Teď mají popularity až nad hlavu. 

Příliš se spěchá.

Nová sněmovna se má sejít až osmého listopadu. Do té doby se stejně nic nestane a vlastně ani stát nemůže. Vystrčilovi by stačilo počkat, ale on ne, on musí nutně tlačit na pilu a popohánět vývoj kupředu. A to je další věc, kterou nechápu. Ta netrpělivost… Nebo mají kluci ODSácký fakt strach, že sice vyhráli volby, ale Babiš na ně něco chystá a tak se rychle potřebují zbavit jeho spojence, který mu nasliboval nominace na premiéra? Proto si nemohou dovolit počkat a potřebují alespoň dočasně převzít jeho pravomoci, aby Fiala mohl skládat vládu a žádat o důvěru? 

Znovu opakuju… abych si připustil, že je na tom Zeman opravdu špatně, tak bych potřeboval nějaký argument, proč Mynář dělá to co dělá. Že je to vykutálený podvodník, to mi nestačí. Co tak zoufale potřebuje uklidit, proč se snaží získat čas? A proč to s nimi hraje i Ivana Zemanová? 

Dokud na tyto otázky nenajdu odpověď, je pro mě pohodlnější předpokládat, že věci nejsou tak jak se jeví. Že zaručené zprávy o Zemanovi, co je jednou nohou v hrobě, jsou nejspíš poněkud upravené. 

A nejspíš nás ještě čeká ještě nějaké překvapení. 

Zírám, kolik komentátorů a blogerů začíná docházet k tomu stejnému. Úvahy se obírají různými cestami, ale na konci je konstatování velmi podobné tomu mému – že za tím vším ještě něco musí být, protože v současné podobě to nedává smysl. 

Zeman ještě žije a zatím všichni dělají účet bez hostinského. 

Vidlákovy kydy
https://bit.ly/2Z6us3B

4.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Anonymní jméno komentáře
20. 10. 2021 09:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Definitivně to je divné/… A mě se zdá navíc divné, že se nikdo nevyjadřuje k prohlášení
ústavního právníka Hasenkopfa, který na svém facebookovém profilu upozornil, co stojí v § 77 odst. 5 zákona č. 90/1995 Sb. (Zákon č. 573/2006 Sb) o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, v platném znění:
„K ustavení poslaneckého klubu na začátku nového volebního období jsou oprávněni poslanci zvolení do Sněmovny za samostatně kandidující politickou stranu. K ustavení klubu podle věty první je třeba nejméně tří poslanců.
„Ergo poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN nemají nárok na poslanecký klub, a to ani společně (koalice není politická strana), ani každý zvlášť (žádná z jmenovaných politických stran nekandidovala samostatně)…
Proč se o tom mlčí? Je to k ničemu?

Figure
20. 10. 2021 11:36
Ohodnotit příspěvek :
     

SPD měla z pekla štěstí, že nemusí dělat Babišovi přícmrdu ve vládnutí, protože za čtyři roky by celý Babišův mejdan zaplatila stejně, jako teď ho zaplatily ČSSD a KSČM. Podle průzkumů skutečně nejvíc hlasů odčerpal těmto dvěma stranám Babiš.
V tomto směru SPD volby vlastně vyhrála a měla by se z toho poučit a důkladně promyslet novou strategii, pokud nechce spáchat harakiri.

Editor
20. 10. 2021 18:28
Odpovědět  Figure

Nesmysl, ČSSD nezaplatila za účast ve vládě, ale za totální odchod od toho, proč a jak vůbec soc. dem. vznikla a existovala. Hlavní příčina krachu je složení vedení od odchodu Paroubka. Namátkou Chovanec, Vaňhová, Gajdůšková, Marksová, Štech, Hamáček, NETOLICKÝ, INKLUZE VALACHOVÁ, poloviční lidovec Seďa a tak dále.

josef
20. 10. 2021 13:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Má vůbec nemocnice bez souhlasu Zemana právo vydávat zprávu o zdravotním stavu ? Kdo psal zprávu , byla to vůbec nemocnice nebo nějaký Taiwanec ? Komu se v tomto státě může věřit když se falšují volby pomocí nějakých uskupení ? K čemu ústavní soud když jeho předseda ovlivnuje svobodné volby ?A mnoho dalších otázek na které korupčníci odmítají odpovídat s vidinou lehkého živobytí za peníze daňových poplatníků. Pravda je v pouze v přímé demokracii !

krtek
20. 10. 2021 15:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Když se zbytečný senát nechce rozpustit, tak bych použil radu prezidnta – vyhladovět.