Akce Zet – v čem jsem se mýlil a proč

PATRICK ARMSTRONG

Invaze Ruska na Ukrajinu mě překvapila. Několikrát jsem to řekl zcela jednoznačně: „Rusko nevstoupí na Ukrajinu“. Uměl jsem si představit několik možností, ale ne to, co už několik týdnů sledujeme. 

Stavěl jsem na předpokladu, že Moskva nechce převzít odpovědnost za to, co Åslund nazval „nejbídnější zemí Evropy“. Stále si myslím, že nechce – věřím, že Moskva si přeje neutrální a de-nacifikovanou Ukrajinu, která je nárazníkem mezi Ruskem a NATO.

Začínám také věřit, že Novorusko, více či méně v  historických hranicích, jak je zformovala Kateřina po jeho získání od Otomanské říše, bude nezávislé. Šance, že by zůstalo součástí Ukrajiny, je už zřejmě minulostí. 

Platí, co jsem napsal v roce 2014: „Zkrátka, Západ Ukrajinu zničil a teď ji má na krku. Nebo abych byl přesnější, má na krku tu část, kterou Moskva nechce. A jak velká je ta část, si Moskva může vybrat podle vlastní vůle“. Teď si tedy Moskva vybírá.

Takže, proč jsem se mýlil? Čeho jsem si nevšiml?

Myslím, že tři věci jsem nebral v úvahu – o dvou z nich jsem předtím nevěděl a o jedné jsem věděl, ale nedocenil jsem ji. Ty tři věci jsou: aféra s jadernými zbraněmi, plánovaný útok na LLR a DLR a biologické laboratoře.

Na Mnichovské konferenci prezident Ukrajiny Zelenskij dělal narážky na možnost, že se Ukrajině dostanou do rukou jaderné zbraně. Ve veřejnosti je zakořeněný mýtus, že po rozpadu SSSR se Ukrajina vzdala svých jaderných zbraní, ale je to nesmysl. Je sice pravda, že některé z jaderných zbraní SSSR se nacházely v Ukrajinské SSR, ale Kyjev měl nad nimi asi tolik pravomocí, jako má nad základnou balistických střel v Montaně pravomoc guvernér státu v Helene.

Západ byl velmi spokojen, když Moskva převzala zodpovědnost za všechny jaderné zbraně SSSR.  Přesně tak, jak byl spokojen, že Moskva udělila ruské občanství každému sovětskému občanovi, který zůstal bez občanství. Byl spokojen, že Rusko jménem SSSR stáhlo všechna vojska z východní Evropy a přiznalo všechny zahraniční dluhy SSSR.

Představte si, že by Moskva prohlásila, že se postará jen o ty, které přímo připadají na RSFSR (šlo asi o polovinu) a Moldavsko například ať se postará o své. Teprve mnohem později se o této dobré vůli Moskvy začalo mluvit s podezříváním. Tehdy – (a velmi dobře si na to pamatuji) se nám velmi ulevilo: nebudou žádné bezprizorné jaderné bomby ani střely, žádné pohozené zbraně, žádní po zuby ozbrojení vojáci bez hlavního velitele, žádné nezaplacené dluhy, žádní lidé bez občanství.

Takže ve skutečnosti Ukrajina nikdy „nevlastnila“ jaderné zbraně. 

Ale tu možnost, o které mluvil Zelenskij, vnímala Moskva jako reálnou hrozbu: ne-li plnohodnotná jaderná zbraň, ale špinavá bomba se určitě dala sestrojit – nakonec v Černobylu je množství radioaktivního materiálu a Ukrajina zdědila celý arzenál střel Točka. Toto sehrálo jistou roli. 

Ať už tvrzení Azarova, že NATO to skutečně plánovalo, je pravdivé nebo ne, Moskva nemohla takovou možnost připustit. Putin to sám zmínil jako jeden z faktorů.

Druhým důvodem útoku na Ukrajinu byl předpoklad – a údajně to potvrzují některé získané dokumenty – že Kyjev na březen plánoval útok na LLR a DLR. Přesvědčivý důkaz ještě nebyl zveřejněn, ale očividná je skutečnost, že většina ozbrojených sil Ukrajiny se nacházela v postavení výhodném k útoku na LLR a DLR a ne na obranu Ukrajiny. Na tomto základě se Moskva zřejmě rozhodla pro preemptivní úder. Putin to zmínil jako jeden z faktorů.

Věděl jsem, že USA mají mnoho biologických laboratoří po celém světě – a celý svět dnes už ví minimálně o jedné – o té ve Wu-chanu.  Myslím, že něco neurčitého jsem věděl i o laboratořích na Ukrajině. V tomto smyslu udělala velký kus investigativní práce Bulharka  Diljana Gajtandžieva a její články jsou základní literaturou.

Jen před týdnem to byla „konspirační teorie“ a nikdo menší než sama Nulandová potvrdila, že existují

Příběh se proto změnil z původní konspirační teorie, přes pár neškodných labáků na obavy, že Rusové by mohli zaútočit pomocí materiálu, který z nich získají

Vzpomínám si na odhalení před několika lety, že armáda USA shromažďovala vzorky DNA Rusů. Ale tehdy jsem si tyto fragmenty neposkládal dohromady. Do jaké míry je tento problém závažný, bychom měli posoudit: údajně byly ukořistěny relevantní dokumenty.  Putin zmínil tento problém.

Takže nyní vidíme tři důvody k útoku: preemptivní úder k eliminaci možných jaderných nebo biologických útoků a kvůli ochraně LLR a DLR. 

Dnes je evidentní, že reakce na „ultimátum“ byla poslední příležitostí: kdyby Washington, skutečná síla, která vše řídila ze zákulisí, se vážně zabýval obavami Moskvy – zrušení ambicí Ukrajiny na členství v NATO a přinucení Kyjeva k plnění Minských dohod – dnes bychom nemuseli mít válku. 

Někdy koncem roku 2021 se Moskva zřejmě rozhodla pro Plán B a začala se připravovat.

Později, když se rozvinula válka, zapomněl jsem na slavnou Clausewitzovu tezi, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky a neodhadl jsem správně rychlost vývoje. 

Putin na začátku definoval cíle:  de-nacifikace, odzbrojení a žádné členství v NATO

První cíl se zřejmě splní jejich porážkou a přeživších postavením před soud, druhý cíl je již prakticky splněn a třetí se ještě nezačal řešit (přestože Zelenskij to už občas zmiňuje jako možnost). 

Těchto cílů lze dosáhnout násilím nebo jednáním (podpořeným násilím – těmi „jinými prostředky“).  Ruská operace bude pokračovat, dokud všechny tři cíle nebudou splněny. 

Nepředpokládám, že ruská vojska proniknou příliš hluboko na západní Ukrajinu: ať si NATO, a zvláště Polsko, užijí problémy s Haličinou.

Ale až to všechno skončí, stále bude existovat něco jako Ukrajina a miliony Ukrajinců na prahu Ruska.  Moskvě by bylo milejší, kdyby tito Ukrajinci nebyli plní nenávisti a proto pečlivě váží své kroky, aby po sobě zanechali co nejméně vdov a sirotků. V prvním týdnu byl proto vývoj událostí velmi rychlý, ale pak se objevovalo mnoho přestávek na rozhovory – pokud víme, zatím ne příliš úspěšných – přestávek na lokální příměří a humanitární koridory. 

Jak řekl plukovník MacGregor, Rusové se snaží minimalizovat civilní oběti.

Ruská armáda má již mnoho zkušeností s tímto přístupem v Sýrii. V okolí měst jsme svědky pomalého obklíčení a rozvinutí jednotek vždy počítá s koridory na únik civilistů (a bojovníků, kteří už dál nechtějí bojovat). I Čečeni mají s tímto způsobem své zkušenosti.  (Zejména proto, že mají zkušenost v boji proti Rusku v první čečenské válce. A kdo by si tehdy byl pomyslel, jak se časem situace otočí?)

Larry Johnson to skvěle shrnul zde: Úspěchy ruské armády v kontextu.

Proto je třeba tuto vojenskou operaci chápat jako nástroj politiky a logicky je proto pomalejší, než by byla, kdyby jejím jediným cílem byla destrukce.

Dodatek – výběr z článku Larryho Johnsona

Západní vojenští analytici se mýlili, když opatrnost Rusů, se kterou se vyhýbají zbytečným civilním obětem a ničení infrastruktury, interpretují jako slabost. Není to nic takového. Rusové při své ofenzivě na zlomení ukrajinské armády a „de-nacifikaci“ Ukrajiny prokazují pozoruhodný stupeň vyzrálosti. Ale jejich opatrnost má své hranice. Pokud Ukrajinci nevyužijí opakované příležitosti k tomu, aby složili zbraně, Rusko zřejmě přikročí k uplatnění plné síly svých možností ke zlomení odporu.

Skutečnost je taková – Rusko obsadilo za 19 dní větší území a porazilo mnohem silnější Ukrajinskou armádu, než co předvedla americká armáda v Iráku v roce 2003. USA tehdy k dosažení srovnatelného výsledku potřebovaly více než 26 dní. Myslím, že západní vojenští analytici, kteří se předbíhají v dehonestování ruské armády, dělají smrtelnou chybu.

Spekulace, že Rusko při své kampani použije chemické zbraně, je iluzorní nesmysl. Chemické zbraně by použila armáda, která se brání a chce zpomalit postup útočníka. Tímto způsobem používali chemické zbraně ve vzájemné válce Írán a Irák v 80. letech. 

Nástražné výbušné miny jsou také defenzivní prostředek. Například během Kurské bitvy ve Druhé světové válce Rusové používali miny ke zvrácení nacistické ofenzívy. Armáda, která útočí, nemá čas, aby se zastavovala a kladla miny. Dnes právě Ukrajinci kladou miny vedle cest a v polích, aby Rusy zpomalili (mimochodem, považuji to za neúčinné).

Kdyby se na bojišti na Ukrajině měly objevit chemické zbraně, je pravděpodobné, že by za tím byl poslední zoufalý pokus ukrajinské armády něco se situací udělat. Jsem přesvědčen, že do deseti dnů se zcela ztratí schopnost ukrajinské armády cokoli proti postupu Rusů podniknout a Rusové budou fakticky ovládat celou Ukrajinu.

.

Autor – Patrick Armstrong – od roku 1984 působil jako analytik Ministerstva obrany Kanady v oddělení se specializací na SSSR/Rusko a v letech 1993 – 96 jako poradce na Velvyslanectví Kanady v Moskvě.
Od roku 2008 je v důchodu a publikuje o Rusku a souvisejících tématech.

https://bit.ly/36j2QMW

sdíletj na

4.6 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ladik
24. 3. 2022 07:11

Naprosto přesné zhodnocení událostí na Ukrajině. Rusko úkoly, které si předsevzalo, splní a posílí naději lidstva na lepší život na této ničené planetě.

Pavel
24. 3. 2022 07:37
Odpovědět  ladik

Pro naši zemi se toho ale moc nezmění. My zůstaneme žít dál v této zbídačelé zemi, kde osobní prospěch plutokracie jasně převyšuje zájem o národ. Kolonie, která sama na kolenou prosí o své ožebračení bez vlastních vůdců národa nemá šanci na změnu. S generací, která tu nyní vegetuje se toho opravdu moc dělat nedá. Nezlobte se tedy za úpřimnost, protože osobně vy máte výborný rozhled a velmi si vážím vašich příspěvků. Myslím, že všichni zde na pokecu víme co se děje a jsme zralí lidé, abychom dokázali vše bez emocí posoudit.

Kolem
24. 3. 2022 19:58
Odpovědět  Pavel

Je to jednoduché – český volič chtěl změnu, tak ji má. Není to poprvé, co český volič požadoval změnu obdobnou té poslední, a páč je “prý bystrý, flexibilní” , sedá opakovaně na “přátelsky se tvářící plotnu” , a pranic mu nevadí jizvy na seškvařených půlkách z minulých pokusů. Teď to prý vyjde, a žádné lapálie se prý konat nebudou … Fajn, Sláva Ukrajině, nebo snad Sieg H… ??? Obojí je ze stejné líhně, a obojí je v kurzu …

Gales
24. 3. 2022 13:23
Odpovědět  ladik

Naše vládnoucí svoloč tomu brání.Fiala furt vysílá nějaké signály.Asi už mu hráblo.

Milan h
24. 3. 2022 07:45

je videt ze su aj rozumni lidi kteri serou na propagandu a dokazi to vyborne rozebrat je to velmi dobry clanek

Albi
24. 3. 2022 08:45

Víc než často se objevují názory, že se Ukrajina nějakým zopůsobem rozdělí – nezůstane “celistvá”.
“Začínám také věřit, že Novorusko, více či méně v historických hranicích, jak je zformovala Kateřina po jeho získání od Otomanské říše, bude nezávislé. Šance, že by zůstalo součástí Ukrajiny, je už zřejmě minulostí. ”

Jenže já myslím, že Rusko to vidí přesně naopak.
Jak říkává V. V. Pjakin ve svém pořadu: Pokud by se Ukrajina rozdělila, zůstala by zachována “banderovská líheň” a tedy de-nacifikace by se de facto nekonala.

Pavla
24. 3. 2022 11:31

No právě, proč by měla východní Ukrajina rezignovat na část území? Kdo má motivaci vrátit právo na Ukrajinu, západní nebo východní Ukrajinci? Za jakým účelem Rusko vlítlo na Ukrajinu, aby získalo odstup od Zemí aliance a mělo čas reagovat na rakety z druhé strany. Platí to obecně pro obě strany, když se jedná o jaderné velmoci. Z tohoto pohledu je dělení země blbost, protože se tato vzdálenost zkrátí a navíc by hranice byla východněji než Běloruská. Při podpisu samostatnosti těch republik seděl Putin od nich do daleko, jakoby se od toho “distancoval” a nikdo to neuznal mezinárodně, není to fixní.
Toto bylo v minulosti častým předmětem sporu, když chce nějaká skupina žít jinak. Jsou o tom u nás nějaký dekrety…

Pavla
24. 3. 2022 11:32
Odpovědět  Pavla

jako reakce na ALBI to bylo prý příliš dlouhé 🙂

Milan h
24. 3. 2022 12:25
Odpovědět  Pavla

no nevim Rusko se chtelo vratit k roku 1989 v prvnim navrhu pred spustenim operace ted uz rika ze se chce vratit k roku 45 po valce tak myslim ze to zkousi fiala ktery je fasista co nejvic protahovat aby se to vyvijelo v jejich prospech protoze maji strach

Albi
24. 3. 2022 12:36
Odpovědět  Milan h

A opravdu to říká Rusko – Putin? Není to jen pokračování toho “kdyby se nezastavil na Ukrajině a šel dál…. bojím, bojím”?
Co jsem četla já, chtějí, aby se NATO stáhlo na úroveň r- 1997.

Pavla
24. 3. 2022 15:07
Odpovědět  Albi

Zpět do 45 roku neznamená, že přijedou k nám na tanku, ale nějak to souvisí s právem v SSSR a souvisí to se statusem republik v něm.

Albi
24. 3. 2022 16:08
Odpovědět  Pavla

Samozřejmě, že ne, ale evropští politici to úspěšně využívají ke strašení – i když je možné, že i oni se takového scénáře bojí. Bůhví, jak by dopadli.
Protože není málo těch, kteří si v diskuzích přejí, aby Rusové do ČR opravdu přišli. A není se jim co divit.

Ale ono je to podobné jako při 2.světové. Sovětská armáda nikdy neměla ambice “ovládnout celou Evropu – chtěli dojít jen do centra zla, do Berlína, tak jako dnes chtějí na Ukrajině vykořenit tu “banderovštinu”.

Albi
24. 3. 2022 16:15
Odpovědět  Albi

Za 2. světové Stalin vyzýval několikrát západní spojence k urychlenému otevření západní fronty – marně. Samé výmluvy, proč to nejde apod.
Až když prý řekl, jestli ji v dohledné době neotevřou, “zastaví ho jen Atlantik”.
A pak najednou nebyl problém. To nejhorší “vyžrali Rusové, Západ za kořist zaplatil mnohonásobně méne než oni.

A jen doplněk k té spolupráci: Kdyř západním spojencům hrozil debakl v Ardenách, Stalin urychli ofenzívu na východě, aby zabránil přesunu vojsk na západ.
Tolik k té “tradiční” spolupráci Západu s Východem.

Evix
24. 3. 2022 19:56
Odpovědět  Albi

Západní spojenci zvedli zadky když Rudá armáda překročila hranice a postupovala na západ. Došlo jim, že by opravdu převálcovali Evropu.
A do Berlína jeli rycle, protože rozvědka se dozvěděla o plánech evakuovat archívy a nacisty západními spojenci.

Sims.
25. 3. 2022 09:31
Odpovědět  Albi

No a ono se také jednalo o případnou “revitalizaci” Evropy po válce. Aby se USA mohla zadráůnout tak zde bylo nesmyslné bombardování průmyslových komplexů (Škodovka, Brno, chemie a další továrny). Šlo o obnovu průmyslu a na tom se dá přeci vydělat. On ten Marshallův plán nebyl také jen tak pro nic za nic. USA vždycky vydělalo na válkách, to vidíme i nyní. Když je dluh neúnosný, tak se zahájí válka. Osvědčená metoda.

Františe
24. 3. 2022 17:25
Odpovědět  Albi

Je to trochu jinak. Na konci války chtěl Londýn, se zbytkem německé armády zaútočit na Rusko. Proto neodzbrojoval Němce. Ale USA byli proti, protože ruský válečný průmysl v té době byl největší na světě. Stalin v té době mohl zahnat do Atlantiku anglány i s USA. Dokumenty možno najít na VBikipedii.

Albi
24. 3. 2022 20:23
Odpovědět  Františe

Vím, Operace Nemyslitelné.
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2018/05/operace-nemyslitelne-1-cast.html

A navíc k tomu, co píšeš, tenkrát USA jeetě potřebovalo Sovětský svaz proti Japonsku.
Přesto ta operace měla začít 1. července 1945.
To by svět určitě přivítal s nadšením – na rozdíl od dneška, kdy pod hrozbou enormní chudovy vláda soustavně volá do boje! :-(((

Evix
24. 3. 2022 19:48
Odpovědět  Albi

Psalo se to v rozhovoru s nějakou Procházkovou pro DeníkN, jméno ruského politika si nepamatuji. On řekl, když se vám nelíbily návrhy o úrovni roku 1997, půjdeme k roku 1945. A nemyslel to jako legraci, psal vážně.

Kolem
24. 3. 2022 20:53
Odpovědět  Evix

Petra Procházková, konkrétně tato osoba ( neplést si s její jmenovkyní ), je septik plný nenávisti vůči Rusku. V době Čečenského konfliktu podporovala islamisty, kamarádka Štětiny ( registrovaný donašeč , myslím Plavec ) , je známá svojí nenávistí vůči Rusku. Deník N je stoka jak má vypadat, ta můra je tendenční demagog, lhář, fabulátor. Kdo ví, co a jak ten Rus formuloval. A to, jakým způsobem se o Rusech píše, mluví v médiích, jak se o nich, jejich predstavitelých kde kdo, včetně politiků, dennodenně vyjadřuje, jaké výrazy se používají, atd. – to si fakt někdo myslí, že to projde jen tak, že ty naše nevymáchané tlamy jsou bez odezvy a povšimnutí ???

Evix
25. 3. 2022 19:01
Odpovědět  Kolem

Já ten pochybný deník nečtu a že jsou tam pitomci, to vím také. Možná, že jsem to četla na Infokurýru, který je zablokovaný.
Prostě ji ten Rus poslal někam.
A přitom ji řekl, co si myslí o chytrosti západu. A právě proto řekl, nelíbilo se vám,. že chceme záruky z roku 1997, tak půjdeme do roku 1945.

Pavla
24. 3. 2022 15:01
Odpovědět  Milan h

No dobře, ale tím pádem by nemělo mít zájem na dělení Ukrajiny, které by ho vrátilo zase o něco na východ. Chápu ten plán tak, že chtěji vytvořit neutrální stát a později, až bude vůle ze strany tohoto státu, nechaji je hlasovat pro vstup do federace.

Kolem
24. 3. 2022 21:10
Odpovědět  Pavla

Rusko možná ne, ale co Maďaři a Poláci – ti cítí možnost. Maďaři podnikají kroky, postupné, efektivní. Poláci dle mne časem vycení zuby také – u obou jde o historická území na západě Ukrajiny. Zatímco Maďaři uvažují, a dle toho jednají, Poláci mají klasický rudo před očima, a díky vrozené rusofobii se mermomocí chtějí nasrat v současné situaci na Ukrajinu, a rozpoutat tím skutečný válečný konflikt.

Anonymní jméno komentáře
24. 3. 2022 12:58

Na světě nežijí jenom blbci, jaké u nás vidíme v politice.

Gales
24. 3. 2022 13:21

Kéž by Pánbůh dal a do deseti dnů byl konec. I s naší vládnoucí svoločí.

Albi
24. 3. 2022 14:57
Odpovědět  Gales

Obávám se, že reálnější je to stažení Rusů do 10 dnů, než že by naše vládnoucí svoloč v dohledné době skončila.
Zůstane nám tu minimálně ještě 3,5 roku nebo – nedej bóže – potom ještě další 4 roky s nějakou nevýznamnou obměnou. A navíc Kalousek nebo generál prezidentem. :-(((

Evix
24. 3. 2022 19:59
Odpovědět  Albi

Rusové se nestáhnou a ti naši zmetci už vůbec né. Ti dělají vše proto, aby si upevnili moc cenzurou, korespondenční volbou a když bude třeba i zákazem opozice.
Jsou schopní všeho.

Albi
24. 3. 2022 20:28
Odpovědět  Evix

Jo – v tom jsou “flexibilní”! Když jde o plyn, elektřinu, potraviny, najednou je všechno nemožné. A samkozřejmě všechno vina Putina.

Kolem
24. 3. 2022 20:21
Odpovědět  Albi

Nevidím do hlav ruských stratégů a politiků – tedy si nedovolím predikovat jakýkoliv termín ukončení této vojenské akce. Jisté je jedno: nezbývá jim, než SKUTEČNĚ DOSÁHNOUT SVÉHO, VYTRVAT DO KONCE. Pokud by cokoli odpískali díky ječícímu západu brzo, NIKDO BY JE UŽ V BUDOUCNU NEBRAL VÁŽNĚ, a přišli by o všechny, i ty malé či potencionální, sympatizanty … Čas dle mne pracuje pro ně, a zdaleka nejde jen o onu vojenskou akci – byla rozehrána podstatně mohutnější, na podstatně více šachovnicích, za zatím nepřímé i přímé účasti mnoha dalších hráčů, větší množství podstatně složitějších partií.

Kolem
24. 3. 2022 20:32
Odpovědět  Albi

Co se týče Bohemie, a místního plebsu – ten je dle mne ztracen. Postrádá jakýkoliv pud sebezáchovy. Švejkovsky bude rýt rypákem v betonu, a věřit, že vyhrál… Tentokráte totiž destrukce přichází především zevnitř, mají ji na svědomí domácí zmrdi ( a že se jich za 3 dekády urodilo ), domácí kolaboranti, domácí verbež. Tedy je dost pravděpodobné, že nynější svoloč skutečně vydrží, přežije své volební období, realizuje destruktivní nevratné změny, a možná i toho Kaldu díky zfasizovana veřejnosti na Hrad opravdu dostanou, nebo jinou kreaturu ( bohužel, nebudu popisovat, jakou metamorfózou prošel v posledních měsících stávající prezident, smutná událost ).

Milan
24. 3. 2022 21:46


A pak že nás všichni přehlíží: ----topcor.ru/24645-mid-chehii-predlozhil-chego-boitsja-putin.html ---- At žije Lipavský, pilíř demokracie a grunt euromoudrosti! Hip hip huráááá!