politika

Agentura Associated Press vyhodila novináře za falešnou zprávu o ruském raketovém útoku na Polsko

Agentura Associated Press (AP) propustila reportéra, který riskoval vypuknutí 3. světové války dezinformacemi o ruských raketách v Polsku.

Agentura Associated Press ukončila pracovní poměr s novinářem, který psal o údajných ruských raketách ve východním Polsku, uvádí The Daily Beast.

Pět dní poté, co agentura Associated Press citovala anonymního „vysokého představitele americké tajné služby“, který tvrdil, že ruská raketa zabila dva polské civilisty, byl vyhozen jeden ze dvou reportérů stojících za tímto příběhem.

Připomeňme, že několik hodin po incidentu agentura Associated Press zveřejnila zprávu, v níž uvádí, že „vysoký představitel amerických zpravodajských služeb, který hovořil pod podmínkou anonymity, tvrdí, že ruské rakety přeletěly do Polska, které je členem NATO a zabily dva lidi“. 

Tyto zprávy Associated Press se podařilo odeslat tisícům zpravodajských kanálů po celém světě, což by mohlo vyvolat vojenskou reakci Západu v souladu s ustanoveními NATO o kolektivní sebeobraně.

Publikace uvádí, že zveřejněná informace „vyděsila svět“. Zprávy byly později smazány a sama Associated Press přiznala, že zveřejnila „chybné informace“. 

Věc se má tak, že podle pravidel musí být informace obdržené z anonymního zdroje podpořeny alespoň jedním dalším zdrojem, což autor článku James Laporte neudělal (spoluautor článku John Lester ve vydavatelství stále působí), uvádí TASS s odkazem na The Daily Beast.

Samotná agentura situaci nekomentuje s odkazem na „přísné redakční standardy“.

Po skandálním zveřejnění přesto přiznali, že raketu, která dopadla na území Polska, odpálila ukrajinská armáda.

Polský prezident Andrzej Duda označil událost na hranici za ojedinělý incident.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3gtJCJq

sdílet na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
23. 11. 2022 03:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Hm… U nás by to nešlo. Kdyby se u nás za podobný maličkosti mělo vyhazovat, tak je majstrým bez reportérů.

Per
23. 11. 2022 10:03

V rámci názorového smýšlení je zde aspoň jeden nesouhlas. Tak to ma byt a tak je to spravne. Je vidět, že admini dbají přísně na demokratické pochody v naší zemi.
Nebo je to jen jeden, který má v hlavě jen jeden mozkový závit a neuronové spojení je velmi, velmi daleko od sebe? Dalo by se až říci na mezigalaktickou vzdálenost?

Ratus
23. 11. 2022 15:01

A neměly by dle této logiky u nás vyhozeny naše podivné válkychtivé ženštiny?

Gales
23. 11. 2022 16:58
Odpovědět  Ratus

Dříve se čarodějnice upalovali.

23. 11. 2022 07:29
Ohodnotit příspěvek :
     

A kdy vyházíme u nás ČT a Seznam? Ta fašistická špína v redakci Seznamu to je deno deně jen propaganda, články od psychopatů co maj sedět ve vězení, ne v redakci. …Protiustavní cenzura,porušování svobody slova, a žádnej jejich vlastní etický kodex na tom nic nemění. Právě ten je v rozporu s Ustavou a právě za ten jejich etický kodex je třeba Seznam žalovat a odsoudit.
Majitele tu špínu Nacistickou zavřít až bude černej. Presstitukám likvidační pokuty…pod most s nima. Jinak to prostě nejde, protože to co se tu děje to se dá srovnat snad jen s Protektorátem Čechy a Morava.

Aleš
23. 11. 2022 08:02
Ohodnotit příspěvek :
     

U nás řada médií a politiku spáchala trestný čin šíření poplašné zprávy v této návaznosti na raketu v Polsku, podněcovaní nenávisti vůči Rusku, a jejich kroky lze posuzovat i jako přípravu útočné války.
Co prosím dělá Policie ČR ? Jestli je neseberete, nemáte u Policie co prohledávat, jste pak k smíchu, pokud si troufnete jen na někoho kdo napíše, že tu nechce Ukrajince, nebo islám.
Nebo rovnost před zákonem neplatí ?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
23. 11. 2022 08:22
Odpovědět  Aleš

Neplatí…to už by Řeporyjec kouřil cikány v lochu….

Pavel z Moravy
23. 11. 2022 09:41
Odpovědět  Veny232

Dokud se národ té zvůli nepostaví jako jeden muž, tak tu zákony již nikdy platit nebudou. Jenže zatím je většina v předklonu a prosí o almužnu a pohlavky. Musím zde znovu dodat i když je to již profláklé- chceš- li člověku dobře, výškrábe ti oči, chceš- li mu zle, plazí se před tebou. Teď jsou lidé ve fázi plazení, jenom nevím proč.