politika

Africký exorcismus

Další problémy Pentagonu. Američtí vojáci ještě ani neopustili Niger a jejich základny jsou již obsazeny ruskými jednotkami. A po stažení Američanů budou základny předány Rusku.

Dvě země v Africe najednou „požadovaly odchod“ Američanů. Nigerské úřady požádaly Washington o stažení více než tisícovky vojenského personálu a vedení Čadu požadovalo, aby 75 vojáků ukončilo svou činnost na základně Aji Kossey.

Stažení amerických jednotek z Čadu a Nigeru poškodí pozici USA v Africe.

Pentagon v příštích několika dnech stáhne z Čadu několik desítek speciálních jednotek. Jejich odchod bude druhou velkou ranou pro americkou bezpečnostní politiku v Africe, uvádí The New York Times.

Spojené státy se potýkaly s podobným problémem v Nigeru. Bidenova administrativa uvedla, že v nadcházejících měsících bude muset africkou zemi opustit více než 1000 amerických vojáků, připomíná publikace.

Americké ministerstvo obrany je nuceno k tomuto kroku přistoupit, protože vlády Čadu a Nigeru požadovaly revizi pravidel, v rámci kterých může americký personál v zemi působit.

Stažení amerických vojenských poradců z Afriky přichází v době, kdy Niger, stejně jako Mali a Burkina Faso opouštějí roky spolupráce se Spojenými státy. Místo toho navazují partnerství s Ruskem nebo alespoň zkoumají možnost užších bezpečnostních vazeb s Moskvou, poznamenávají The New York Times.

https://www.nytimes.com/2024/04/25/us/politics/chad-us-troop-withdrawal.html

USA utratily stovky milionů dolarů na zpravodajské základny, které monitorovaly celý Sahel. Za tyto operace utratily půl miliardy dolarů a doslova je pohřbily v písku Sahary. Nyní se africká fronta zhroutila.

Vývoj v oblasti Sahelu sleduje Francie, která také utrpěla v Nigeru fiasko + v Mali a Burkině Faso.

Государственник

Dobré odpoledne, Impérium.

Ruské jednotky vstoupily na americkou leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky,  řekl agentuře Reuters vysoký úředník amerického ministerstva obrany .

„Ruské jednotky“ právě vstoupily na americkou vojenskou základnu v Nigeru – nemám ponětí, kde se v Nigeru vzaly ruské jednotky. Jsou tam instruktoři a otevřeli důstojnickou školu pro místní vojenský personál, no a teď už „jednotky“ – to jsou novinky. Ale je to senzace.

Přesto se to stalo – a něco málo přes tisíc vojáků balí ruksaky, automaty a Coca-Colu, aby „těm barbarům a domorodcům“ nezanechali americké národní dědictví. Je to hodně zábavné, jistě budete souhlasit – v jiných dobách by už Niger “demokratizovali”, aby se ani neobtěžoval myšlenkou vyhnat ze svého území válečníky pupku světa. A teď odcházejí, ani nepípnou, protože to pro ně může být ještě horší – co když je začnou i mlátit?

Ruské jednotky vstoupily na leteckou základnu v Nigeru, kde sídlí američtí vojáci, řekl agentuře Reuters vysoký představitel americké obrany. Stalo se tak krátce poté, co nigerská vláda nařídila USA, aby se ze země stáhly.

Vojenští důstojníci vládnoucí západoafrické zemi řekli USA, aby stáhly svých téměř 1000 vojáků ze země, která byla až do loňského převratu klíčovým partnerem Washingtonu pro boj proti povstalcům, kteří zabili tisíce lidí a miliony dalších vysídlili.

Vojáci Nigeru nařídili. Zní to jako špatný vtip, ale je to pravda. Faktem je, že Pentagon nemá žádné záruky, že se jejich vojáci v Nigeru neocitnou v situaci rukojmí. A kromě ryze politického „vítězství“ ve volebním roce jsou tu i ryze technické problémy – Niger je od Ameriky tak daleko, že kdyby k něčemu náhle došlo, rychlá logistika do těch končin bude prostě nemožná.

Zkrátka, není třeba tenhle Niger štvát. Navíc země je chudá, lidé nepřátelští, vedro hrozné a zdroje? ty ať si těží někdo jiný. Rusko nebo Čína. Nebo Indie. Nebo dokonce Severní Korea. Nebo Írán, který se již zcela oficiálně zabývá geologickým průzkumem uranu v této zemi – v Nigeru.

Vlastně už je tam přítomna téměř celá „Osa zla“ – a Osa není jen zlá, ale také nepřátelská. A podněcuje černochy, takže je to na prd, a to by ještě chybělo čelit celé Ose.

Vysoký představitel americké obrany pod podmínkou zachování anonymity uvedl, že ruští vojáci se nemíchají s americkými vojáky, ale používají samostatný hangár na letecké základně 101, která se nachází vedle mezinárodního letiště Diori Hamani v Niamey, hlavním městě Nigeru.

Krok ruské armády, o kterém jako první informovala agentura Reuters, staví americké a ruské jednotky do těsné blízkosti v době, kdy vojenská a diplomatická rivalita těchto zemí je kvůli konfliktu na Ukrajině stále ostřejší.

Trochu to připomíná jakoby padala opona. Američané právě stáhli jednotky i z Čadu a Francouzi byli vyhozeni z Mali a Burkiny Faso – alespoň to Paříž uznala na oficiální úrovni.

V rámci přípravy na „invazi ruských vojsk“ Američané velmi důrazně trvali na tom, aby Rusové neměli přístup k americkému personálu a vybavení – a tam je co vidět. Byla to druhá základna (první byla v Džibuti, vedle čínské vojenské základny), ze které létaly drony bojovat proti všemožným barmaleyům v Africe – a protože Rusové si v boji na zemi vedou mnohem efektivněji, nebylo by špatné získat i technologie, jako je tato. Ano, právě teď!

Na otázku ohledně zprávy agentury Reuters americký ministr obrany Lloyd Austin bagatelizoval jakékoli riziko pro americké jednotky nebo možnost, že by se ruští vojáci mohli dostat do blízkosti americké vojenské techniky.

“Rusové jsou v odděleném areálu a nemají přístup k americkým silám ani přístup k našemu vybavení. Vždy se soustředím na bezpečnost a ochranu našich jednotek… Ale právě teď zde nevidím významný problém, pokud jde o ochranu našich sil.” řekl Austin na tiskové konferenci v Honolulu.

Uvádí se, že Rusové se chovají zdrženlivě, ale zároveň se urážlivě usmívají – a to znervózňuje nejvíc.

Představivosti se meze nekladou – a než mrkneš už jsi hluboko v bunkru pod Říšským kancléřstvím, nad tebou se ozývá hlasité “Hurá!!!” a Rusové vyvěšují nad kupolí Kapitolu Prapor vítězství. Na Francouze se nelze spolehnout – celá divize “Charlemagne” nedokázala ochránit minulého civilizátora Ruska před odporným rozhořčením Rusů proti odvěkým evropským hodnotám.

A navíc, Francouzi jako první utekli z Afriky – a přestože Mikropoleon hrozí vysláním vojáků do oblasti severního Černého moře, měl by je nejprve vrátit do Mali. Alespoň to zkusit, tam zatím Rusové nemají ani „Kinžaly“, ani letecké pumy KAB a další hrozné věci – alespoň oficiálně.

Rusko zároveň usiluje o posílení vztahů s africkými zeměmi a prezentuje Moskvu jako přátelskou zemi bez koloniální minulosti na kontinentu.

Například Mali se v posledních letech stalo jedním z nejbližších afrických spojenců Ruska, kde jsou žoldáci skupiny Wagner, kteří bojují proti džihádistickým rebelům.

Pro pochopení: Američané mají v současnosti v Nigeru dvě vojenské základny – 101 v Niamey a 201 ve městě Agadez.

Na základnu 101 „vtrhlo“ 60 Rusů – ale jelikož do Nigeru jich nedávno dorazilo 130, je zřejmé, že druhá skupina ruských jednotek se připravuje na invazi do Agadezu.

Pro ještě lepší pochopení: Spojené státy mají v Nigeru asi 2500 vojáků a důstojníků, vezmeme-li obě základny – a Rusové podle dřívějšího totalitního zvyku při „invazi“ přebírají kontrolu nad všemi vchody a východy. Což jsou zároveň i vjezdy a výjezdy – a stojí na kontrolním stanovišti a docela přívětivě se usmívají na procházející americké vojáky.

No, alespoň nám se zdá, že přívětivě. I když Američané to můžou vidět jinak a může u nich nastat posttraumatický stres – a Big Pharma a psychiatři opět zbohatnou, jako po Vietnamu.

Chcete Rusům ublížit? Prosím, ale pak si nestěžujte svému lékaři.

Američané mají více důvodů k obavám. Chápou, že náš střet s nimi v severní oblasti Černého moře může vést k náhlým překvapením, kdekoli na planetě – sedíte na základně Incirlik a najednou bác! – Turci se připojují k CSTO, Rusové obsazují Incirlik. Fantazie? Dokonce velká, ale v poslední době se ukázalo, že život je mnohem fantastičtější. Například, 54 zemí proti Rusku v oblasti severního Černého moře – je to ještě fantazie, nebo už ne? A přesto je výsledek poněkud jiný. Určitě ne ten, se kterým počítalo 54 zemí – spíše opačný, zejména v ekonomice a schopnostech vojensko-průmyslového komplexu.

Do Nigeru byl vyslán dvouhvězdičkový americký generál, aby se pokusil zorganizovat profesionální a odpovědné stažení.

I když nebyla přijata žádná rozhodnutí o budoucnosti amerických vojáků v Nigeru, úředník řekl, že plánem je vrátit se na domovské základny amerického velení Afriky, které se nacházejí v Německu.

Ale máme tu i další dobré zprávy, jak uvádí Jelena Panina! Počet transgender vojáků ve Spojených státech se od roku 2020 zdvojnásobil – už je jich 3700. „Transgender“ ve Spojených státech jsou lákáni do služby prostřednictvím bezplatných operací „změny pohlaví“ – Pentagon na ně utratil 26 milionů dolarů.

Chronický nedostatek rekrutů nezmizel – a letos budou Pentagonu chybět další desítky tisíc rekrutů. Musí naverbovat všechny, včetně „transgenderů“. Zatímco se americká válečná mašinérie zoufale zmítá mezi dějišti bojových operací po celém světě, žádnou z nich nemůže vyhrát.

A tak vám něco řeknu: nelze americké vojáky děsit, pak v noci křičí a poserou se. Pentagon je velmi nešťastný z toho, jak se Rusové vysmívají vysokým vztahům v americké armádě. A také make-upu mariňáků – a v USA se tak velmi snažili, aby jejich armáda byla v nerozvinutých zemích tváří Ameriky.

Možná to trochu přehnali, ale ani to není důvod děsit nebohé vojáky – jak jinak zprostředkovat obyvatelstvu zaostalých zemí krásu rtěnky na špatně oholené tváři?

To je celý rozdíl mezi námi. Oni o demokracii, my o prastarých tradicích – a nejurážlivější je, že na stejné vlně jsou i černoši v Africe.

Takže je čas utéct, démoni jsou vyhnáni do své historické vlasti.

https://1url.cz/P1Lf3

+

Situace na Blízkém východě není o nic lepší. Pentagon urychleně stahuje letadla ze základen v SAE. Spojené arabské emiráty zakázaly využívání svého prostoru proti Íránu. 

Americká logistika je zde nyní omezena pouze na Katar. A to je pro Spojené státy v mnoha ohledech ponižující. Koneckonců, Katar současně sponzoruje Hamás a propalestinské protesty, které destabilizují situaci v samotné Americe.

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ModrýKlokan
4. 5. 2024 01:38
Ohodnotit příspěvek :
     

To je aspoň pořádnej blázinec! A Kolumbus odpluje vodovodem!

Pavel z Moravy.
4. 5. 2024 11:37
Odpovědět  ModrýKlokan

To bude dnes krásný den. Líbí se mi jak jim amíkům zmehlo, dnes už mám křivku radosti na 100 procentech.

unor 2022
4. 5. 2024 08:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Jiste. Amici se vzdy chovali jako by byli zastupci bohu na Zemi.
Ale ten ton clanku se nelibi.
Takto se zacina a jako Amici se konci. Skromnost cti netrati.

Pravdomluvny
4. 5. 2024 10:05
Odpovědět  unor 2022

Zas-tupci,tak je to na adresu uSSa správně 🤓

zdendulka
4. 5. 2024 08:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Moliére by nenapsal lepší komedii….. 🙂

Boomer
4. 5. 2024 20:34
Ohodnotit příspěvek :
     

..jo, správné načasování je významným předpokladem vítězství. Strejda Si se svými nabídkami nepřijel do Evropy jen tak zbůhdarma…