„A to je ruská diplomacie“: Západ komentuje začátek jednání mezi úřady a opozicí Venezuely

Západní političtí analytici komentují první přímá jednání mezi vládou a opozicí ve Venezuele, která začala po několika letech. A mluvíme o té samé opozici, která svého času neuznávala Nicholase Madura za prezidenta a byla zaměřena na plnou a bezpodmínečnou podporu Juana Guaidóa, který se na jedné z ulic Caracasu prohlásil za prezidenta Venezuely. 

Jak je známo, pak byla velká města Venezuely pohlcena masovými demonstracemi, „nesmiřitelná“ opozice si otevřeně přála zahraniční invazi, Guaidó za potlesku promluvil před americkými kongresmany ve Washingtonu.

Poté aktivita opozice začala upadat a vnější podpora byla stále méně zdůrazňována. 

Dostalo se to do bodu, kdy Evropská unie od ledna letošního roku stáhla uznání Juana Guaidóa za „prozatímního prezidenta Venezuely“. Snižovala se také podpora venezuelské opozice ze strany Spojených států amerických.

Nyní nastal nový milník ve venezuelském politickém životě. 

Poprvé od začátku politické krize se opozice ocitla u stejného jednacího stolu se zástupci venezuelské vlády. Proces vyjednávání začal v hlavním městě Mexika. A Rusko hraje jednu z hlavních rolí v dialogu politických oponentů. Právě z iniciativy Ruska, které v tomto ohledu nakonec podpořilo několik států v Evropě a Latinské Americe, včetně Nizozemska, Turecka, Mexika a Bolívie, začal v Mexico City otevřený dialog.

Německý tisk nemohl tyto informace ignorovat. Němečtí političtí analytici poznamenávají, že „na diplomatické frontě se Rusku daří všude dobře“.

Z německého tisku:

Začal politický dialog o problému Venezuely. Kdo to podle vás inicioval? Odpověď: Rusko. 
A to je ruská diplomacie …

Německé vydání Der Spiegel oznamuje, že první kolo rozhovorů mezi zástupci venezuelských úřadů a opozice proběhlo v Mexico City. Je třeba poznamenat, že je důležité, aby toto setkání, jelikož bylo první, rozhodně nebylo poslední. Strany, včetně zástupce opozičního hnutí Gerarda Blydeho, se dohodly na dalším kole jednání, které se uskutečnilo 30. srpna. Úřady a opozice se dohodly na spolupráci při budování politického života země a podepsaly memorandum o porozumění.

Němečtí odborníci:

Ještě před dvěma lety si to nebylo možné představit. Zdálo se, že Madurův režim je odsouzen k zániku. Nyní zástupci venezuelské opozice hlásají své požadavky nikoli z barikády, ale za jednacím stolem, a venezuelská vláda v tomto ohledu přebírá určité závazky.

Sabotáž externích aktérů

Komentář ministerstva zahraničí Ruské federace k situaci kolem venezuelských rozhovorů:

Rusko jako země podpory procesu vyjednávání mezi vládou Venezuely a opoziční jednotnou platformou vždy vyzývalo všechny členy mezinárodního společenství, aby pomohli vytvořit co nejpříznivější a nejkonstruktivnější atmosféru kolem dialogu, který se v současné době v Mexico City rozvíjí. 

V tomto ohledu jsou znepokojující některá opatření externích aktérů, která představují rizika pro narušení křehké důvěry, která mezi stranami vznikla.

Zvláště bychom chtěli znovu upozornit na situaci kolem zvláštního vyslance vlády Venezuely A. Saaba. Jak víte, v červnu 2020 byl zadržen na žádost Spojených států donucovacími orgány Kapverd.  Od té doby Washington vyvíjí silný tlak na kapverdské úřady a soudní systém této země ve snaze dosáhnout jeho vydání.

Trestní stíhání A. Saaba, který má diplomatický status a vykonává humanitární misi, považujeme za politicky motivované.

Ponecháme-li právní aspekty tohoto problému mimo, na povrchu je jasná spojitost mezi „dokončením“ případu A. Saaba a současném procesu dialogu v Mexico City. Když se tam nyní podstatně diskutuje o důležitých otázkách a tak či onak to ovlivňuje politiku USA vůči Venezuele, Washington se ve skutečnosti pokouší využít A. Saaba jako páku dodatečného tlaku na venezuelskou vládu. Vnímáme to jako vážnou hrozbu pro snahy stran vypracovat vzájemně přijatelné způsoby dalšího rozvoje této země.

Zdůrazňujeme, že pouze Venezuelané sami mohou určit svůj vlastní osud a jsou schopni překonat rozdíly existující ve venezuelské společnosti v průběhu vzájemně respektujícího politického procesu. 

Považujeme za důležité dát Venezuelanům příležitost, aby k takovému rozhodnutí dospěli sami. 

Pokusy o vnější destruktivní vměšování jsou zde nevhodné, odpovědnost za důsledky takových činů budou nést ti, kteří je přímo nebo nepřímo přijímají.

https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4856454

https://bit.ly/2X7GAR2

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
josef
12. 9. 2021 21:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Pouze u nás jsou političtí poseroutkové schopni pokleknout i před Fašistickou Ukrajinou.