politika

A. Jay Smuskiewicz: Americké impérium se na Ukrajině připravuje na další fiasko

Americké impérium po desetiletí pomalu upadá a nyní je ve stavu aktivního rozkladu. Takové závěry vyslovil spisovatel a politický expert ze Spojených států A. Jay Smuskiewicz v článku pro portál “The Unz Review”. Zejména pro své čtenáře představuje PolitRussia překlad publikace.

Smuskiewicz vzpomíná, že když chodil do základní školy v Illinois, učitelé dějepisu dětem říkali, že Spojené státy nikdy žádnou válku neprohrály. Ve skutečnosti, jak poznamenal Smuskiewicz, Spojené státy od druhé světové války nedělají nic jiného, ​​než že přecházejí od jednoho vojenského fiaska k druhému. 

Spojené státy jsou téměř neustále ve válečném stavu, nebo konfliktu, a to s kýmkoli, a každý konflikt buď končí neúspěchem, nebo v lepším případě má nejednoznačné výsledky. 

Jedním z nejkřiklavějších selhání poslední doby byl potupný útěk americké armády z Afghánistánu.

„Od 50. let do současnosti Spojené státy vyprovokovaly, rozpoutaly a účastnily se stovek vojenských konfliktů, jejichž hlavními výsledky bylo sakra velké množství vražd, chaos a ničení, a také všeobecné zhoršení problémů v cizích zemích,“ píše Smuskiewicz.

Poznamenal, že Spojené státy tvrdí, že jsou mezi ostatními národy „exkluzivní“, takže si samy sobě daly právo zasahovat a vměšovat se, kde a kdy chtějí, bez ohledu na negativní důsledky. Mnohé konflikty a geopolitické nepokoje vyvolané americkými vojenskými intervencemi byly velmi finančně přínosné pro americký vojensko-průmyslový komplex. A dnes se Spojené státy snaží profitovat ze situace na Ukrajině – dalšího konfliktu vyvolaného a rozpoutaného americkým impériem.

„Další válka proti imaginárnímu nepříteli bez žádného jiného důvodu, než je finanční zisk a klamný pocit udržování své zjevně zmrzačené a rychle upadající světové hegemonie. Plýtvání cennými zdroji na zničení další země, prosazování nějaké choré neoliberální agendy, i když se zdá, že samotná Amerika se hroutí ve všech sférách své společnosti,“ popisuje situaci americký spisovatel.

Ale nehledě na to, že jsou Spojené státy na pokraji další velkolepé porážky – tentokrát od ruských sil na Ukrajině – neopustily svou militaristickou politiku. Místo přípravy na fiasko na Ukrajině Washington mluví o nutnosti zaměřit se na Čínu a Tchaj-wan. A do budoucna jsou odloženy Severní Korea a Írán. 

Jak píše Smuskiewicz, vždy lze najít nezávislou zemi, která odmítá uznat hegemonii Spojených států a rozpoutat proti ní válku.

Normálnímu, racionálnímu člověku nekonečné americké válečné štvaní po celém světě, které vždy končí hanebnými a ponižujícími prohrami a ještě větším chaosem a šílenstvím, připadá vysoce nelogické. Ale jak vysvětluje Smuskiewicz, skrytou logikou amerického vojensko-průmyslového komplexu je dosahovat velmi reálných finančních zisků a snažit se zachovat upadající americké impérium.

“O to tu jde. O to USA vždy usilovaly. Peníze. Chamtivost. Nadvláda. Řízení. Ignorujte smrt a ničení…. Netřeba dodávat, že tato klamná, sebevražedná situace nemůže trvat věčně. V konečném výsledku se americké impérium vyčerpá a nakonec úplně zkolabuje,“ předpovídá expert.

Podle Smuskiewicze už nyní USA ztrácejí pozici světového hegemona, ale odmítají si to přiznat. A čím horší to pro Spojené státy bude, tím zoufaleji se budou snažit demonstrovat svou moc a podněcovat další a další konflikty. USA se chovají jako kterékoli jiné skomírající impérium (např. římské nebo britské) v zoufalé, bezmocné snaze zakrýt fakt svého pádu.

“Jejich domnělá ‘exkluzivita’ je kravina,” řekl stroze odborník.

Smuskiewicz je přesvědčen, že nadešel čas na další ponižující selhání upadajícího amerického impéria.  Hegemonní globální impérium Spojených států se nám dnes, po desetiletích pomalého rozkladu, zjevně hroutí před očima.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3kyYEzB

sdílet na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ladik
27. 2. 2023 07:23
Ohodnotit příspěvek :
     

USA představují koncentraci toho nejhoršího, co mohl ze sebe kapitalismus vyprodukovat. Místo vývoje regres, běsnění a prznění lidství zrychlujícím se tempem.

ijn
27. 2. 2023 07:54
Odpovědět  ladik

ještě je to horší, pokud se prznění světa stane státní politikou jejich spojenců, kteří nemají výnosy z katastrof, z drog, z frančíz, z obchodu s orgány a unesených dětí,….prostě zmrdi ve vedení států kryté prokurvenou justicí i ČR

Autor
27. 2. 2023 08:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Copak že v Americe říkali, že neprohráli ani jednu válku! Ale tady v Evropě i jinde je spousta těch, co si to nechali nakukat a věří tomu jako svatému Grálu. Podívejte se na vlády – někde pravda jen části – u “nás”, v Německu, na Macrona, na Polsko, na Slovensko, pobaltské země … atd.

nato-combat-Copy-41890227591.jpg
josef
27. 2. 2023 09:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Válka je hrozná a zlá. Ale každé zlo a zkáza v sobě obsahuje zárodek dobra a příštího života. Stejné je to v té nešťastné válce na Ukrajině. Vyprovokované USA a jeho slouhy NATO.
Tak v čem je te zárodek dobra ? Ten je v jevu, který já nazývám kondenzačními jádry. Aco nám to tady kondenzuje ? Odpor proti USA a jejich pohunkům. Kdo všechno nabídl pomoc Rusku ? Čína, Korea, Iraq, Iran, Zrazené jednotky z Afghanistánu. Je to málo ? Nikdo jim nic nenařizoval. Přišli sami. A tady, tady už končí legrace. Vždy je lépe u vítěze, než u zrádce a neúspěšného válečníka.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
josef
27. 2. 2023 11:08
Odpovědět  josef

No a ještě mne napadá taková velmi veselá myšlenka. Ty zrazené jednotky z Afghanistánu nehledují a nevybojovávají si nový domov u Kadyrova. Pro něj by to bylo krásné taktické a strategické obohacení. A pro nemuslimský svět … . Raději nemyslet. Nebo myslet ?

ANTIUKRAJINEC
27. 2. 2023 16:33
Odpovědět  josef

no,na straně Ruska je i plno američanů a západoevropanů,jen se o tom moc nemluví-hodně z nich je z těchto “západních hodnot” taky hodně frustrovaných

Pavel z Moravy
27. 2. 2023 11:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Oni jsou již dávno out, morálně rozložení, protože to co činí jejich tzv. elity je ten největší duševní úpadek, který může lidského tvora postihnout. Přespávat a vegetit pod stany nebo nějakými krabicemi na ulicích a pak stát ve frontě na polévku, to je přece ten největší morální kolaps společnosti. Zde vidíme jak se o nás socík staral. Žili jsme důstojně jako lidé. Kdo ani toto nechce uznat, tak je prostě zapšklý antikomunista, ale každý máme svůj názor. Já osobně děkuji za to, že jsem mohl téměř 40 roků prožít v socialismu. Zábavy a srandy jsem prožil s kamarády opravdu mnoho. A nikdy mně ani nenapadlo, že bych mohl skončit někde na ulici pod krabicí. Když ten socík ale lidem nevoněl, musela se ochutnat i jiná medicína. To, že tuto společnost vychvalují novopečení miliardáři chápu, ale, že i někteří z chudiny, tomu moc nerozumím i když chápu, že propaganda dokáže ledacos.`

luboš
28. 2. 2023 00:01
Ohodnotit příspěvek :
     

A USA je jako jediné nelidské prase atomovku použilo proti lidem.Nestačilo Japoncům zaslat videa z testů nebo je na testy pozvat.Museli jako malé dítě zkoušet co se stane když hodí sirku do mraveniště? Opravdu to potřebuje někdo dospělý vidět na vlastní oči? Jsou to sprostí vrazi a nikdy neodčiní co spáchali.
Jen připomenu, že NATO v Jugoslávii například zbombardovalo i budovu ministerstva obrany. Kromě toho desítky mostů, kilometry železničních tratí, 69 škol, 19 nemocnic, 20 poliklinik, 176 historických objektů (plus skvost moderní architektury, telekomunikační Věž Avala) a poškodilo či zničilo 25 tisíc obytných jednotek (bytů a domů).