Al Arabiya: v Saúdské Arábii bylo Bidenovi doporučeno, aby nevnucoval americké hodnoty jiným zemím

Saúdský korunní princ řekl Bidenovi, že každá země má své vlastní hodnoty, které by ostatní měli respektovat.

Saúdský představitel řekl Al Arabiya, že během setkání se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem americký prezident Joe Biden zdůraznil potřebu dodržovat některé „společné hodnoty“.

Korunní princ odpověděl, že „pokus prosadit tyto hodnoty silou vede k velkým kontraproduktivním výsledkům, jako se to stalo v Iráku a Afghánistánu, kde Spojené státy neuspěly. Proto je důležité pochopit, že každý stát má své vlastní hodnoty a je třeba je respektovat.

A princ pokračoval: „Pokud předpokládáme, že Spojené státy americké budou jednat pouze se zeměmi, které 100% sdílejí jejich hodnoty a zásady, Spojené státy budou muset jednat pouze se zeměmi NATO, proto musíme koexistovat nehledě na rozdíly, ve kterých žijeme.

Saúdskoarabský zdroj dodal, že během schůzky prezident USA nastolil otázku vraždy novináře Džamála Chášukdžího, ke které došlo na podzim roku 2018 v budově saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu.

Načež korunní princ řekl: „To, co se stalo, je politováníhodné a my v Království jsme přijali všechna zákonná opatření, včetně vyšetřování a soudních procesů. Království také zavedlo opatření. aby se takové chyby v budoucnu neopakovaly.“

Princ Mohammed bin Salman poznamenal, že k podobným incidentům dochází kdekoli na světě a že ve stejném roce, bylo zabito několik novinářů v jiných částech světa a připomněl americkému prezidentovi, že Spojené státy také udělaly řadu chyb, jako byl incident v Abú Ghrajbu v Iráku kde americká armáda mučila a ponižovala irácké vězně.

Princ Mohammed bin Salman také Bidenovi připomněl vraždu americké novinářky Sherine Abu Aqleh a zpochybnil opatření, která v tomto ohledu přijaly Spojené státy americké.

Al Arabiya
https://bit.ly/3cj0zno

P.S.

Korunní princ Mohammed bin Salman Al Saud se uchechtl do tváře amerického prezidenta Joea Bidena, který se neodvážil odpovědět na otázku o vztazích mezi Washingtonem a Rijádem.

Video z epizody zveřejnila na VKontakte orientalistka, autorka knih o historii a politice Blízkého východu Maria Kicha. Video zachytilo moment z vyjednávací místnosti, kde u společného stolu sedí americká a saúdská delegace v čele s Bidenem a bin Salmánem.

„Prezidente Bidene, je Saúdská Arábie stále vyvrhelskou zemí?“ zeptala se novinářka.

Americký prezident ignoroval otázku, zatímco princ se potutelně usmál, když se podíval Bidenovým směrem.

Během kampaně se Biden zavázal, že po atentátu na novináře saúdské Washington Post Džamála Chášukdžího v Turecku v roce 2018 promění Saúdskou Arábii v „zemi vyvrhela“.

V pátek šéf Bílého domu přicestoval do Saúdské Arábie, kde se s ním setkal korunní princ Mohammed bin Salman Al Saud. Biden řekl korunnímu princi Saúdské Arábie, že  ho činí odpovědným za vraždu novináře Džamála  Chášukdžího. Biden také řekl, že nelituje svých hrozeb, že po vraždě novináře promění Saúdskou Arábii v zemi vyděděnce. 

Korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salmán zase připomněl hlavě amerického státu iráckou věznici Abú Ghrajb, kde americká armáda mučila a ponižovala irácké vězně.

Německá publikace Welt napsala, že rozdíly v ceremoniálu při návštěvách ruských a amerických prezidentů Vladimira Putina a Joea Bidena v Saúdské Arábii ukazují rostoucí roli Moskvy.

Bidenovo přijetí v Saúdské Arábii nelze srovnávat s přijetím prezidenta Ruska.

Novinář Daniel-Dylan Behmer poukázal na rozdíl v přijetí Bidena, předchozí hlavy státu USA Donalda Trumpa a ruského vůdce Vladimira Putina. 

Bidenovo přijetí se podle něj nedá srovnávat s tím, jak se kdysi Saúdové setkali s Trumpem a šéfem Kremlu.

Například Trumpovi se v květnu 2017 dostalo okázalého přijetí. Monarchie dokonce uspořádala národní tance s mečem, kde spolu s Trumpem za zvuku bubnů tančil sám král Salmán ibn Abdulaziz Al Saud. Americké delegaci byl přidělen celý samostatný hotel.

Novinář poukázal na to, že i Trumpovo působivé přijetí je kaleno pohostinností, kterou projevili Saúdové při návštěvě ruského prezidenta v roce 2019. 

Při průjezdu Rijádem doprovázelo Putinův průvod šestnáct jezdců na ušlechtilých koních. Delegace se usadila ve skutečném paláci ve vlastnictví královské rodiny.

Bylo to šik… čest a opravdu vrchol – říká autor.

Biden byl přijat bez zvláštních poct. 

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3AVQmYs

4.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
16. 7. 2022 22:18
Ohodnotit příspěvek :
     

„Hodnoty“ USA a EU je jen kupa hnoje využitelná jen jako záminka liberálním fašismem pro ničení světa.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
VAL
16. 7. 2022 22:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Takže dem-entní apoštol společných hodnot doma podává ruku duchům a na papírku má pokyny jako „tuto větu neopakuj“, nebo „nyní se posaď“, případně „když je na tebe vidět, neupravuj si plínu a neškrábej se v pr-deli“, a pak jedná na vysoké úrovni v zahraničí? Obdivuhodný druh dem-ence. Fakt země netušených možností. First Amerika!

Ladislav
17. 7. 2022 06:55
Odpovědět  VAL

1*

Frank
17. 7. 2022 08:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Na USA už se.e čím dál, tím více států. A o tom starém dementovi snad ani nemá cenu psát. Ten už druhý den neví, kde byl den předtím.

katango
17. 7. 2022 10:27
Odpovědět  Frank

Ten už odpoledne neví, že v poledne obědval.

Gales
17. 7. 2022 11:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Jo,jo.Na západní demokravii už kašlou i v Saúdské Arábii.A dobře dělají.Tam to za lidi vyřeší vládci.U nás to bude muset vyřešit lid.

Pavel K
17. 7. 2022 11:16
Odpovědět  Gales

👍 👍 👍 👍
Tak,tak. Už aby to bylo.