politika

Levicově-populistická strana Smer bývalého premiéra Roberta Fica vyhrála sobotní volby na Slovensku poté, co slíbila, že přestane posílat zbraně na Ukrajinu, zablokuje potenciální členství Kyjeva v NATO a postaví se proti sankcím vůči Rusku.

S 98 procenty sečtených hlasovacích lístků v zemi s 5,5 miliony obyvatel získal Smer 23,4 procenta hlasů, před liberálním, západně orientovaným Progresivním Slovenskem o téměř sedm procentních bodů a téměř 200 000 hlasů. Vítěz voleb dostane první šanci utvořit většinu ve 150členném parlamentu.

Ficova kampaň vyvolala po celém kontinentu poplach kvůli obavám, že se Slovensko přesune do protiukrajinského tábora po boku maďarského premiéra Viktora Orbána. Fico zaujal velmi promoskevský postoj, přísahal, že ukončí dodávky zbraní do Kyjeva a postavil se proti sankcím, i když invaze ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu po roce a půl pokračuje.

I přes hlubokou polarizaci Slovenska je Fico v silné pozici pro návrat k moci s podporou Hlasu, sociálně demokratické strany, která se odštěpila od Smeru. Hlas skončil v sobotním hlasování třetí s 15 procenty.


Hlas vede Peter Pellegrini, který po Ficovi převzal vedení Slovenska v roce 2018 během politické krize, která následovala po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Po volební porážce Smeru v roce 2020 se Pellegrini obrátil zády ke straně a k Ficovi, aby vytvořil Hlas s 10 přeběhlými poslanci Smeru.

Ještě v únoru Pellegrini odmítal Fica jako „politika z minulosti“ a toho, kdo „už nemůže nabídnout Slovensku žádnou naději ani vizi pro 21. století“. Fico ale zjevně chce myslet na budoucnost, ne na minulost.

Proruská rétorika
„Je to trauma pro nás všechny,“ řekl Fico na politickém shromáždění ve svém rodném městě Topoľčanech 30. srpna. „Máme tady dvě strany se stejným sociálním programem, které vycházejí ze stejných kořenů ve Smeru a kdo ví navzájem. Takže si myslím, že základem úspěšné, stabilní, suverénní sociálně orientované vlády by měla být spolupráce mezi Smerem a Hlasem.“

Po vyhlášení výsledků voleb v neděli ve 4 hodiny ráno Pellegrini řekl, že očekává, že od Fica dostane nabídku na spolupráci, a že „vytvoření takové koalice nic nebrání“ – přestože má „dva bývalé premiéry v jedné vláda není optimálním řešením.’

Dalším potenciálním koaličním partnerem pro Fica by mohla být Slovenská národní strana (SNS), která získala 5,7 procenta podpory. SNS spolupracovala se Smerem ve vládě v letech 2006-2010 a 2016-2020. Šéf SNS Andrej Danko řekl, že existuje naděje, že příští vláda země bude „pronárodní, prosociální“.

Na základě svých volebních výsledků by tyto tři strany ovládly 81 křesel v zákonodárném sboru, což je dobré pro šestimístnou většinu.

http://6b.cz/9KVR

sdíletj na

52 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
1. 10. 2023 10:26

Gratulace na Slovensko a těším se na spolupráci Slovensko Maďarsko.Snad se za pár měsíců připojí i ČR.

ijn
1. 10. 2023 12:12
Odpovědět  Jiří

pro připojení musí Češi povstat a liberální krysy do kanálů nahnat, jinak nás KOZA rozloží na elementy a zkáza ČR nastane tak rychle, že se nebudeme stačit ani zachránit == rozklad státu a vláda Ukro-okupantů,…..!!! Proto je tady naše vláda přijímá!!!!!!

Slovan
1. 10. 2023 13:49
Odpovědět  ijn

jiří já jsem laik a vůbec rkonomii nerozumím, ale tahle paní má celkem přehled, rád ji poslouchám. No a v pořadu říká, že nebýt RF tak už Maďarsko bylo cugrunt. Tak já nevím co říci na Orbánovo oblibu. 😊🙄😨

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomka-varuje-muze-byt-mnohem-mnohem-hur-jeden-priklad-je/r~7fa233225d2211ee8980ac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=videobox&utm

Albi
1. 10. 2023 15:45
Odpovědět  Slovan

Možná svůj pohled na přehled paní ekonomky přehodnotíš.
Např. ekonom – nějaký Vít Hradil:
https://echo24.cz/a/H8J6z/statni-rozpocet-vlada-v-pasti-dluhu-a-porusovani-slibu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#
ČR – … výše navrženého deficitu (pro r. 2024), tedy 252 miliard korun….
….je naprosto šílené, že si náš stát musí půjčovat takto obří množství financí v situaci, kdy se nic mimořádného neděje. „Zároveň se stáváme i evropskou raritou, když většina ostatních zemí po pominutí pandemické a válečné krize své rozpočty již narovnala a předchozí dluhy splácí, zatímco my naopak plánujeme je dále navyšovat prakticky nezměněným tempem,
….Deficit 252 miliard odpovídá zhruba 25 tisícům korun na každého Čecha, včetně kojenců, dodává pro ilustraci Hradil. „Průměrná čtyřčlenná rodina si tak prostřednictvím vlády příští rok na finančním trhu vypůjčí 100 tisíc korun, které bude muset v budoucnu splatit i s úroky prostřednictvím daní.

Tak co, ještě nás někdo může víc vystrašit? A zrovna maďarskou cestou? Nebude náhodou cu grunt dřív ČR?

Putinovec
1. 10. 2023 19:02
Odpovědět  Albi

Už v začátku píše o smrtící závislosti Maďarska Na RF , která jim dodává plyn za nějakých 6? korun za kubik . A tuto cenu mají dlouhodobě zabukovanou .A Nám , kteří v té smrtící závislosti nejsme , dodává fricek kubík stejného plynu za 28 .
Pokud toto je ekonomka , tak já jsem pilot letadla .

Slovan
1. 10. 2023 19:10
Odpovědět  Putinovec

….ale to tam říká ta ekonomka. Ne Já.

Putinovec
1. 10. 2023 20:07
Odpovědět  Slovan

Já na Vás nijak neútočím , ani se nesnažím hádat , protože hádky nevyhledávám . Jen poukazuji na to , že se tato ekonomka snaží ekonomii přebalovat do politických polotovarů a to jinak řečeno znamená , že se účastní na propagaci lží .
Z každého ústního či psaného projevu , se dá vytáhnout alespoň nějakou použitelnou informaci . Ale je potřeba si z těchto informací skládat informační mozaiku . A pokud do této informační mozaiky nějaká informace nezapadá , tak je třeba danou informaci odmítnout a nebo jí dát do karantény , pro pozdější ověření . Ta analogie s antivirovým programem , do toho svojí funkcí plně zapadá .
Když si takový systém svojí psychiky postupně vytvoříte , tak nebudete 100% chráněný před omylem , protože nikdo neví všechno , ale bude velice problematické , utáhnout Vás na vařené nudli .
Tohle se snaží lidi naučit DVTŘ – Dostatečně Všeobecná Teorie Řízení .
Zde je k prostudování v sekci Základní knihy – https://1url.cz/yuBpy
Dá se zakoupit i kniha – https://1url.cz/ZuBGL
Ale otevřeně Vám mohu říci , že četba této publikace , je velice náročná na samostudium . Ale stojí to za to .

Slovan
1. 10. 2023 20:38
Odpovědět  Putinovec

😊 🙋‍♂️ 👍

Slovan
1. 10. 2023 19:09
Odpovědět  Albi

Však píšu že je to pro mě španělská vesnice. Nebudu zuna zde dělat jaký jsem ekonom a hledat moudra na Googlu. Jsou tu tací že. Jen prodávám jak jsem nakoupil. A kdo bude dříve cugrunt nevím. 😊🙋‍♂️

Albi
2. 10. 2023 01:47
Odpovědět  Slovan

I pro mě je ekonomie velká neznámá.
To není nic proti tobě, jen se mi to tématicky hodilo právě pod tvůj příspěvek.
Četla jsem to dřív, a dala bych to sem kamkoliv, třeba samostatně.

A chtěla jsem jen upozornit (podobně jako Putinovec), že paní ekonomka jen vysílá ty správné “signály”.

Slovan
2. 10. 2023 08:45
Odpovědět  Albi

Nó a já blbec to sežral i s naviákem. A Milan mě nic neřekne, nechá mě v tom zase vykoupat. To je kamarád. 😊😊🙋‍♂️

Ladislav 💤
1. 10. 2023 13:05
Odpovědět  Jiří

👍👍👍👍👍👍

Helena
1. 10. 2023 14:20
Odpovědět  Jiří

Také gratulace, ale budou se všemožně snažit, aby Fico nesestavil vládu. Všemi možnými způsoby i kdyby měli Ficovi dát pistoli k hlavě. No bude to ještě zajímavé. To co na Slovači amíci obsadili, nebudou se chtít jen tak vzdát.

Putinovec
1. 10. 2023 19:12
Odpovědět  Helena

I když vládu sestaví , tak to bude vláda ústupků , kterou pořád bude řídit hnUSA ambasáda , prostřednictvím svých skřetů . Pellegrini mezi ně plně patří . A Fico bude moci dělat jen to , co mu bude “dovoleno” . Tak , jako to dělal šmejd Babiš .
Dokud se lidé nerozhodnout plně odmítnout ten systém , který jim většinově generuje předpřipravené kreatury , na cizím vodítku , tak se to nezlomí .
Ale já bych zde viděl jinou přípravu . To přeformátování stř. a vých. Evropy , už je na spadnutí a Globalisté potřebují mít na tento manévr předpřipravené kádry , které budou chápat , jakým směrem mají postupovat, v rámci zachování národů v novém uskupení , Rakousko – Uhersko 2 . Jen čekám na to , kdy bude znovu použit Rakouský zázračný chlapec , který byl v době covid teroru odsunut stranou , aby se politicky neušpinil .

Vladimir888
2. 10. 2023 07:49
Odpovědět  Jiří

Bohužel to půjde nejdřív za 2 roky v parlamentních volbách. ale ono je to vlastně dobře, protože my česi jsme a doufám že jen o ty 2 roky pozadu za Slováky. takže nás čeká obrovské množství práce přesvědčováním totálně zblblých občanům české republiky.

janle57
1. 10. 2023 10:33

Dopadlo to tak jak jsme si všichni přáli,brzy se začnou na Slovensku dít věci,banderovci
mají odteď utrum,brzy přijde osekání nebo zrušení podpor pro ukr.přivandrovalce
a další nalezlou svoloč,plyn přímo z Ruska,cena elektřiny jak stanoví vláda a ne vyděračská
Lipská burza atd.atd.,tady všichni lidé vědí, že to jde jen když se chce,teď jen očekávám
až podá Fico žalobu na Čaputovou,aby jí dostal za katr a hradní zrádcovský rozvědčík
s upocenou Černochovou vyhlásí Slovensku válku !!

Plebej
1. 10. 2023 11:26
Odpovědět  janle57

Ano, dopadlo to dobře. Mohlo to však být i lepší.
Slovenští “progresivci” (Šimečka i Pellegrini, kteří mají neskrývanou US/EU podporu) totiž dostali až příliš mnoho hlasů.
Ficovo vládnutí nebude procházkou růžovým sadem. To spíše trnitou cestou mezi Skyllou a Charibdou.

zuza
1. 10. 2023 12:56
Odpovědět  Plebej

tiež si myslím…
Ale je stále veľmi pravdepodobná možnosť, že vládu bude skladať niekt iný, Pelegríni je predajná kur_a. A aj istá ambasáda sa bude veľmi snažiť…
Pellegrini zdôraznil, že si treba porovnať trojkoalíciu, kde sa ideovo strany zhodnú, a štvorkoalíciu, kde je “mišmaš” strán a hodnôt. … Strana Hlas-SD bude rokovať o povolebnej spolupráci s každým, kto ju pozve.
Ľudia sa podľa neho nemusia báť, že by začalo Slovensko meniť zahraničnopolitický kurz. Deklaroval, že Hlas-SD nebude asistovať pri žiadnej demontáži demokratického zriadenia. Nepôjde do koalície, pokiaľ v nej nebude mať istotu stabilnej zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. Pripomenul, že vzhľadom na výsledok, ak by Hlas-SD šiel do opozície, na Slovensku podľa neho nemôže vzniknúť žiadna normálna vládna koalícia.
Musíme urobiť všetko pre to, aby nevznikla vláda Smeru-SD, vyhlásil v nedeľu podpredseda SaS Branislav Gröhling.
HnutieProgresívne Slovensko (PS) chce urobiť všetko pre to, aby vládu nezostavoval Smer-SD, vyhlásil šéf PS Michal Šimečka. Rozhodujúce podľa Šimečku bude, ako sa k výsledkom postaví Hlas-SD. Myslí si, že Hlas-SD stojí pred civilizačnou voľbou.

Slovan
1. 10. 2023 13:57
Odpovědět  zuza

Sorry vás jsem ještě nečetl, takže mi dáváte za pravdu co jsem výše teď napsal. 😊🙋‍♂️

František
1. 10. 2023 13:00
Odpovědět  Plebej

Fico by měl jet za Putinem, aby mu Putin poradil, jak to má dělat. Putin také převzal Rusko ve zbídačeném stavu. Jeho zkušenosti by se Ficovi hodily.

Ladislav 💤
1. 10. 2023 13:09
Odpovědět  František

👍No to by tu fašistickou EU jeblo! Vůbec bych se nezlobil. Žili jsme si krásně bez zločinecké EU a budeme i po zločinecké EU.

Slovan
1. 10. 2023 13:59
Odpovědět  František

Měl by nejdříve zajet snad k nám a chtít vysvětlení řečiček někde v zákoutí Hradu mezi čtyřma očima.

primak
1. 10. 2023 15:10
Odpovědět  Slovan

To co už mu vzkázal (nebylo to video tady?), to bylo mistrně řečeno. Slušně, leč trefně, to si náš p.p. za klobouk jistě nedá. Podobně trefně jak Fico odpověděl té novinářce.

Markýza
1. 10. 2023 13:47
Odpovědět  Plebej

Co dneska není mezi Skyllou a Charybdou…………..

Albi
1. 10. 2023 15:55
Odpovědět  Markýza

EU – ta dřepí na svém soukromém Olympu a cítí se bohem všemohoucím.

Rozhodne, moře ustoupí a ona se svou kamarilou přejde suchou nohou a ty obludy jí nebudou stát ani za pohled. 🙂

katango
2. 10. 2023 11:25
Odpovědět  Albi

Člověk se cítí gigantem a je h.o.v.n.o, kamaráde. Pravil jednoroční dobrovolník Marek.

Markýza
2. 10. 2023 14:05
Odpovědět  Albi

Jojo. Takoví pak dopadnou přímo kostrčí na obrubník, co si myslej, že Olymp a nevšimnou si, že Skylla a Charybda.

Slovan
1. 10. 2023 13:54
Odpovědět  Plebej

Tak jak jinak, jak to mohlo dopadnout? Kdyby Fico nevyhraál tak to by byl mazec, bo slováci by se nedali jako bééé v Česku. Tak alespoň jen těsně a bude mela stejně, jen né tak okatá. Alespoň už to globalisti a příznivci vobřezanců vzkazují po médiích.

Albi
1. 10. 2023 15:58
Odpovědět  Slovan

No, zdá se, že tohle výjimečně nemají na triku globalisté, ale deep state.

Slovan
1. 10. 2023 19:13
Odpovědět  Albi

Mě se to plete, tak jim budeme říkat ty 🐖🐖🐖

unor 2022
1. 10. 2023 10:39

Levicove populisticka proruska .. jednim slovem normalni.
Slovaci tomu dali nejdrive na frak Caputovou.
Cesi kontrovali Pavlem.
Slovaci dospeli o otocili Ficem.
A co Cesi na to?

sizok
1. 10. 2023 11:02
Odpovědět  unor 2022

Nič.

Pavel z Moravy
1. 10. 2023 13:12
Odpovědět  sizok

Vóbec nič.

Slovan
1. 10. 2023 14:02
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jak to?!! Já se celkem slušně bavím, když čtu jak je v průzkumu ANO v předstihu. Co si více prát, béééé.

Markýza
1. 10. 2023 13:48
Odpovědět  unor 2022

česi sú huncúti. Ticho, ale za 😀

primak
1. 10. 2023 15:13
Odpovědět  unor 2022

A přitom je to tak jednoduché: žádné velké okecávání, jenom přímá řeč a fakta, žádné přizdi…

Gales
1. 10. 2023 10:46

No vidíš Pavle.Si s tou svoji politikou v pr*deli.

Jura S
1. 10. 2023 11:26
Odpovědět  Gales

PePa kdyby byl charakter, tak vezme vojenskou pistoli a vymaluje strop Lumbeho vily svým mozkem (jestli by tam vůbec něco k rozmáznutí bylo…) 🙂

Trojta
1. 10. 2023 13:46
Odpovědět  Jura S

Zelená barva se ale blbě přemalovává. 🤢🧟🥦Mohl by to udělat třeba někde v lese.😂

Slovan
1. 10. 2023 14:04
Odpovědět  Jura S

To je právě ono, víte co je to za ránu když bouchne vakuum?

Slovan
2. 10. 2023 08:50
Odpovědět  Slovan

Jdóu po mě jdóu, všude na rohu mají fotku móóu, kdyby mě chytli………
🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

Albi
2. 10. 2023 10:44
Odpovědět  Slovan

A výsledek – bohužel:
“Kladou mě pasti a do pastí špek – já na ně mastím, ať mají vztek”! 🙂

Pan Tau
1. 10. 2023 10:47

Tak doufejmě, že to se určitě již nikdy tomu fijalovému “…jak to nazvat slušně”,. nikdy nepodaří, aby opětně vyhrál, tak jak Fico.
I když s tou naší voličskou základnou…tak nic no.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
1. 10. 2023 11:25

Stejně si myslím že Fico bude chtít řádné volby.Záleží na tom jak se budou chovat partneři.

zdendulka
1. 10. 2023 12:59

Slováci, moc gratulujeme a móóóóc závidíme….. (v dobrém slova smyslu) Držíme vám palce 🙂

jsladin
1. 10. 2023 22:02
Odpovědět  zdendulka

Není co závidět,(snad jen ceny energijí) jsou tak jako my v ohrádce a na krátkém provázku. Někdo jiný řídí kokrhání.

Pavel z Moravy
1. 10. 2023 13:10

Řešíme tady vše, ale jak vychovat potomky k lásce k vlasti, jazyku a jeho kultuře nikdo. Takže co z toho? Jaký je smysl vášnivých debat jaké probíhaly v článku, kde se probírala úloha presidenta Beneše. Všichni jsme chytří, ale co máme před nosem nevidíme. Tedy absolutně odlidštěnou společnost plnou egoistických s sobeckých jedinců, kteří jdou pouze za svým mamonářským a mocenským cílem. Základ bude vychovat nové generace skutečných Slovanů a vlastenců. Nebo snad svatý Petr mávne kouzelným proutkem a tady budou najednou žít nesobečtí a zralí lidé? Nebuďme naivní, bez tvrdé vzdělávací práce omladiny se nikdy k ničemu nepřiblížíme a může vyhrát Fico i dvakrát po sobě, i když samozřejmě první krůček k nápravě stavu to je. Ale to je dlouhá cesta, jak napravit stav, který ta banda liberálních škůdců způsobila v povědomí těch dětí, mládeže a konkrétně i většiny střední generace.
.
.

Skeletor
1. 10. 2023 15:10

A jak to půjde dál? No naprosto stejně jako předtím, neb voli či jsou nepoučitelní. Podívejte se do nedávné minulosti, stále stejní mazači medu kolem tlam ovcí, nic nového, prostě ovce si pamatuje pouze pár jí předkládaných jmen a nic víc, no u ovce bych to pochopil, ale u lidí, holt mozková degenerace naprosto stejná jako v česku, takže ani rozdělení nepomohlo.

Frank1
1. 10. 2023 19:45

Narodni zajem je silnejsi nez zajmy kolonizatora USA a EU ! Vlastenci zvitezili! Na muj vkus nemeli zase tak velky vysledek! Jako v Cesku ma politicka scena i na Slovaci spoustu stran, ktere znemoznuji silnou vladu k prosazeni cilu volicu.
Prozapadni kokot Simecka nevyhral. To by byla katastrofa!

PremekJ
1. 10. 2023 20:47

Gratuluji! Slovensko si zaslouží národní a sociální vládu. Každý Slovák se nyní bude moci zapojit do budování své vlasti. Nás to čeká také.

Frank1
2. 10. 2023 09:13

Ted CIA a zapadni fizlove hledaji horecne kompra na vsechny, kdo porazili jejich proamerickeho kokota Simecku.

Janek
2. 10. 2023 11:23

Rychlokvašná strana “Agresívne Slovensko” už hrozí, že budou Robertovi házet klacky pod nohy, aby se vláda nesestavila. Co čekat od “demogratů a liberálů”. Stejné fašistické bojůvky sundaly po posledních volbách v ČR stranu ANO, i když měla nejvíce procent. A jedou podle stejného mustru i na Slovensku. Jinak posílám zdravice všem Slovákům a brzký návrat zdravého rozumu a progresivisty vyvést kam patří, na hnůj.