50 odstínů hnědé

Evropu čeká tuhá zima. 

Bez ruského zemního plynu blok pociťuje nedostatek energie. To vedlo ke zvýšení účtů za vytápění a jak jsme viděli, hlavní břemeno nákladů nesou domácnosti. 

Například v Německu může nyní průměrná čtyřčlenná rodina očekávat, že po zavedení příplatku za spotřebu plynu zaplatí za plyn dalších 480 eur (509 USD) ročně.

Jen ve Spojeném království se očekává, že jedna ze tří domácností bude tuto zimu v energetické chudobě. Snížení garance cen za energie od dubna příštího roku by mohlo uvrhnout téměř 11 milionů britských domácností do energetické chudoby, asi 26 milionů lidí.

Ještě před vypuknutím energetické krize nebylo dostatečně vytopené bydlení samozřejmostí pro každého. V Evropské unii nemohlo v roce 2021 pořádně vytopit své domovy téměř sedm procent populace.

Jak ukazuje mapa Statista založená na údajích Eurostatu, zemí nejvíce postiženou palivovou chudobou bylo Bulharsko, kde  byl v loňském roce postižen téměř každý čtvrtý člověk (23,7 %), dále Litva (22,5 %) a Kypr (19,4 %).

Nejnižší míry byly zaznamenány ve Švýcarsku (0,2 %) a Norsku (0,8 %). Naopak země jižní Evropy vykázaly v roce 2021 vyšší podíl lidí, kteří si nedokázali řádně vytopit své domovy.

Evropský průměr byl 6,9 %.

Až budou zveřejněna data za rok 2022, je logické očekávat, že tato čísla budou mnohem vyšší.

Zdá se, že v Evropě se rozpoutá kapitalistická soutěž o titul energetického žebráka. Některé země vydrží déle kvůli nahromaděným zásobám ve skladech ropy a podzemních zásobnících plynu.

Mapa za rok 2022 se zbarví trochu do červena, ale od ledna/února se změní na 50 odstínů hnědé.

Hlavními kandidáty na prvenství jsou Pobaltí, Bulharsko, Albánie, Británie. Ovšem pokud nebudou existovat žádné zásoby uhlovodíků a elektrická síť se zhroutí kvůli výpadkům dodávek, mohou se do čela dostat neočekávaní vítězové. A k výpadkům dojde: Nord Streamy opraveny nebudou a dodávky LNG budou menší, protože v USA a východní Asii začne chladné počasí.

V zóně relativní bezpečnosti jsou samozřejmě země: Norsko se svým plynem, Polsko se svým uhlím, Francie se svými jadernými elektrárnami. Ale i tam v bezpečí zcela nebudou, protože kvůli vysokým cenám budou nuceni energetickou politiku zpřísnit.

Dá se tedy očekávat, že v Evropě začnou „Studené Hry“.

Bude teplo i elektřina, ale koupit si je nebude moci každý. Nejprve půjdou do kamen lesy, pak parky, pak nábytek a pak může dojít i na evropské úředníky.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3FLgKGV

sdíletj na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Buchtík
7. 11. 2022 00:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten Kypr mě docela překvapil teda. Vzhledem k tomu jaké je tam podnebí. Kdo chce, může sledovat tady toho maníka, který na Kypru žije a pendluje mezi Kyprem a pevninským Řeckem.
https://www.youtube.com/watch?v=bTyNkSzMra4
Ještě včera měl tričko a azůro, dneska jim prý v Aténách zapršelo, tak si vzal bundu 🙂

Jinak tady ty články a nadšený výkřiky zdejšího osazenstva, jak Evropa konečně pozná, jaké to je bez ruských energetických surovin, mi vždycky vybaví tuhle scénu z Návštěvníků:
https://youtu.be/cSjda4QF9wI?t=175

Že jako vy nadšeně hýkající si asi myslíte, že vás se to týkat nijak nebude? Nebo vy nebydlíte v Evropě? Co Vy, Janinno?

Peter
7. 11. 2022 08:16
Odpovědět  Buchtík

Buchtíku, Buchtíku.
Pokud vím tak nikdo si nepřeje mrznout, kromě tuleňů a tučňáků. Ty nadšené výkřiky, které jsem nenašel, znamenají, že se „něco“ může stát. Hlupáci (ve smyslu střední vrstva), co se starají jen o sebe, o své pohodlí nás zatáhli sem, do dnešní situace. Tihle nechápou, že v první řadě jde o ně, že jim chtějí taky sebrat všechno. Každý trochu myslící dobře ví, kde a jak začala tahle kalvárie s energiemi.
A pokud to nevíte, my jsme také kolonie, proto máme nejdražší elektřinu, nebudeme mít na 70% dost plynu atd. atd. Za podpory těch, co minimálně mlčeli. Neexistuje nic jiného než ano – ne v tom, jestli něco může nebo nemůže být. A když mlčení podporuje zlo, je mlčení zlem.
Jen tak bokem – v samotné kolébce „demokracie“ Anglii umírá každý rok docela dost lidí chladem.
Máte pravdu v tom, že jen hlupák by se radoval ze zimy v bytě, ale „víte vo co gou?“ Třeba jste celou dobu – 33 let – protestoval, burcoval lidi, ukazoval na rozkrádání, na aroganci i oslavovaných politiků, likvidaci hodnotného školství atd. A třeba jste mlčel nejméně značnou část doby. Nebo je to jinak?
Já vám dal plus. Ne za to, co jsem kritizoval, ale za trošku myšlení.

Buchtík
7. 11. 2022 09:19
Odpovědět  Peter

Vy jste slušný, tak Vám taky budu Vykat, i když nad jinýma už jsem tady zlomil hůl.
Mně bylo v době kabátové revoluce 10 let, takže jsem těžko mohl pak hned začít burcovat a protestovat. Ale když jsem byl pak v později v devadesátkách na gymplu, tak už jsem si asi hubu na špacír pouštěl, protože si pamatuju, jak mi tehdejší chemikář, kovanej skaut, říkal před celou třídou „Buchtíku, já mám strach, abys mi nezarazil do hlavy srp kladivem“. O čem jsem s ním vlastně diskutoval, to už si fakt nepamatuju, ale tady tu jedovatou poznámku si pamatuju. No, asi to bylo tím, že po té kabátovce najednou životní úroveň naší rodiny šla docela rychle dolů. Tak jsem si to asi nenechával pro sebe. Nebo to bylo možná tím, co říkala matka hned po té revoluci, když nám tady Vovka Eisenstein začal kázat z obrazovky N@vy spolu s Klausem, Kočárníkem, Dlouhým nebo Dybou, jak nás čeká rozvoj a doženeme úroveň Německa, protože teď přijdou ti investoři, tak ona na to „jo, on tady někdo bude investovat korunu, aby z ní nechtěl dostat minimálně dvě zpátky“. Tak možná jsem to říkal i tomu přiblblýmu skautíkovi tenkrát, nevím.

Buchtík
7. 11. 2022 09:23
Odpovědět  Peter

Ale jinak jsem nedělal žádnou revoluci, to uznávám, snažil jsem se postavit na vlastní nohy, vystudovat, sehnat slušnou práci a pořídit si vlastní bydlení, abych nemusel brečet, jak je na mě svět zlej.

Uznávám, že to, co činí vlastníci a tvůrci zdejšího webu, je 100% víc, než jsem kdy udělal já (oproti nule je cokoliv zvýšení o 100%, že?), jen jako teda je otázné, jestli je i to dostatečný, a jestli to má potenciál cokoliv změnit.

Já teda maximálně chodil pravidelně k volbám a můžu říct, že pětidemolici jsem nikdy nevolil. Ba naopak téměř pokaždý komouše, což mě naposledy docela nasralo, protože to byl vyhozenej hlas do hajzlu, kterej spadl právě pětidemolici a ANO. Proto jsem na ně od té doby docela nasranej a už je volit nebudu, jestli bude ještě nějaké příště.

A co jste dělal Vy těch posledních 33 let?

Milan ze Zahrady Čech
7. 11. 2022 01:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Špatně!
Začít se musí evropskými úředníky. A bude po problému.

janle57
7. 11. 2022 09:30

jen drkotání zuby zimou a kručení prázdného žaludku vyžene lidi
konečně do ulic,čummobily nevyjímaje !!

jiří
7. 11. 2022 10:23
Odpovědět  janle57

Čummobilové.
comment image

sergej
7. 11. 2022 04:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Obšírnější pojednání i s tím jak to je s energiemi.
https://www.youtube.com/watch?v=0kXDLE5cKI4

Pavel K
7. 11. 2022 10:50
Odpovědět  sergej

NO PODÍVEJME, JAK VŠE SOUVISÍ SE VŠÍM. SERGEJ DÍKY ZA TEN ODKAZ, SAMOZŘEJMĚ PŘEPOŠLU. TAKHLE SE ŘEŠÍ PROBLÉMY NA ZÁPADĚ. KUURWII.

Peter
7. 11. 2022 07:46
Ohodnotit příspěvek :
     

– Za 17 let Putin zvýšil ruský rozpočet 22krát, vojenské výdaje 30krát a HDP 12krát (Rusko poskočilo z 36. místa na světě podle HDP na 6. místo),
– Zvýšil devizové rezervy 48krát!
– Vrátil 256 ložisek nerostných surovin do ruské jurisdikce (zbývá vrátit 3 ložiska!).
– Zrušil nejvíce zotročující“liberální“ dohody o sdílení produkce v historii – PSA (vysvětleno níže).
– znárodnil 65 % ropného průmyslu, 95 % plynárenského průmyslu a mnoho dalších odvětví.
– pozvedl průmysl a zemědělství (Rusko je již 5 let po sobě 2. – 3. největším vývozcem obilí na světě a předstihlo USA, které jsou nyní na 4. místě).
– Zvýšil průměrné platy ve veřejném sektoru na 18,5 násobek za 12 let,
– A v neposlední řadě Putin (právě on) snížil vymírání ruské populace z 1,5 milionu lidí ročně v roce 1999 na 21 000 v roce 2011, což je 71,5násobný pokles.
– Putin také kromě toho zrušil Chasavjurtskou dohodu, čímž bránil integritu Ruska, zviditelnil neziskové organizace – pátou kolonu a zakázal poslancům mít účty v zahraničí, ubránil Sýrii, zastavil válku v Čečensku.
Putinovo zrušení PSA je velkým úspěchem! PSA je TA dohoda, na jejímž základě Amerika od 90. let okrádala Rusko a poskytovala za to Jelcinovi půjčky.

Peter
7. 11. 2022 07:48
Odpovědět  Peter

A nyní, když jsme začali zapomínat na 90. léta, jsme začali být hrubí a přístupní provokacím. Chápu, že v 90. letech nebylo možné pozorovat takový obraz blahobytu, jaký je nyní. I kdyby člověk v 90. letech byl zaměstnán 24 hodin denně, nemohl by vydělat peníze ani uživit rodinu. To byla ta doba.
A teď, když přišly postupné změny a většinou se nám žije lépe (samozřejmě, nikdo nepolemizuje, každý by chtěl žít ve vile a mít hodně peněz, ale bohužel nic takového nikde není), no a když se nám začalo žít lépe, tak jsme nějak začali zapomínat, kolik práce a dřiny Putin do naší země vložil, a klidně podlehneme každé provokaci. Ano, ne všem se žije dobře, ne všechno se podařilo a je třeba udělat ještě hodně, ale to není důvod ke zradě muže, který vytáhl zemi ze zkázy! Tím spíše, že se proti němu nyní vrhly velké síly a prostředky.
https://matveychev-oleg.livejournal.com/13676307.html

Peter
7. 11. 2022 07:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak píše Faktxeber, Rusko použilo zajímavou ekonomickou taktiku, omotalo si všechny kolem prstu a za pár dní vydělalo více než 20 miliard dolarů. Navíc získalo zpět přibližně 30 % akcií svých vlastních monopolů. Putin napálil EU i Ameriku, a jak krásně! Jejich vlastními zbraněmi. Před celým světem to zahrál jako hodinky. Některé energetické společnosti vlastnili zahraniční investoři, Američané a Evropané, což znamená, že téměř polovina příjmů z ropného a plynárenského průmyslu nešla do ruské pokladny, ale na účty „finančních žraloků“ v Evropě a USA. V důsledku situace na Krymu začal rubl prudce klesat, ale centrální banka neudělala nic na jeho podporu. Dokonce se objevily zvěsti, že Rusko jednoduše nemá měnové rezervy na podporu rublu. Tyto zvěsti a Putinova prohlášení, že je připraven a bude chránit ruskojazyčné obyvatelstvo Ukrajiny, vedly k velkému poklesu ceny akcií ruských energetických společností a „finanční žraloci“ začali prodávat akcie tak, až byly úplně bezcenné. Putin celý týden vyčkával a na tiskových konferencích se jen usmíval, a když cena klesla až do sklepa, dal povel k nákupu akcií současně od všech Evropanů a Američanů.

Peter
7. 11. 2022 07:51
Odpovědět  Peter

Když si tito „finanční žraloci“ uvědomili, že se nechali napálit, bylo už pozdě: akcie byly v ruských rukou (Byla to prakticky ta taktika, často využívaná samotným „západem“). Nejenže Rusko v těch dnech vydělalo více než 20 miliard dolarů, ale také vrátilo Rusku akcie svých společností. Nyní příjmy z ropy a plynu neodejdou do zahraničí, ale zůstanou v Rusku, rubl poroste sám od sebe a není třeba utrácet ruské devizové rezervy na jeho podporu, a „finanční žraloci“ z Evropy zůstali s nudlemi u nosu. Během několika minut od nich skoupili za kopějky akcie, které přinášejí miliardy dolarů, a nechali je bez příjmů z ropy a plynu. Tak brilantní operace se v historii burzy ještě nikdy nepodařila.
https://matveychev-oleg.livejournal.com/13676307.html

Pedro
7. 11. 2022 09:37
Odpovědět  Peter

Skvělé.

josef
7. 11. 2022 09:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Díky zbabělé politice EÚ, podřízenosti USA a chamtivosti nás má Putin na talíři ve vlastní šťávě. Jen osolit a okořenit. Nebojte. To příjde taky.

Per
7. 11. 2022 11:59
Odpovědět  josef

Co to meleš? Máš na mysli, že zbytek světa půjde proti putinovi? Přijde mi, že ani nevíš, jaká je situace ve světě!
Zase ta přiblblá odrhovačka, že nás přijde obsadit putin.
Nakonec, tyran,podle tebe, který vsází na rozvoj své země, nezdá se býti tyranem.
A ještě prosím vysvětlit, výraz „podřízenost USA“. Komu je podřízena USA? Sama sobě?
Nerozumím, podle toho, co jste psal, nás má putin přijít obsadit? Proč by to dělal? Aby mohl cpát finance do světa, po kterém mu vůbec nic není?

ryba
7. 11. 2022 13:36
Odpovědět  Per

Já jsem to nepochopil tak,že nás Putin obsadí – ale že nám pomůže zbavit se těch fialových z.mrdů,a to by nebylo špatné.

Petr
7. 11. 2022 09:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Bulharsko , Španělsko ???? Co je to za blbost !

Pavel z Moravy
7. 11. 2022 11:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Měl jsem rozepsaný článek, který se mi ztratil, i ráno mi zmizel jeden, který byl již odeslán. Už se mi to znovu nechce psát, ale řeknu pouze toto, v roce 89 jsme měli možnost opravit to co bylo špatné, ale zahraniční i naše buržoazie chtěla národní bohatství pro sebe. Oni nechtěli zlepšení života všech, těm jde vždy jen o sebe. A toto vše je výsledek. Proto musí přijít opět změna systému, systému, kde si budou opravdu všichni rovni a nejen na papíře a kde budou mít všichni svá práva a také povinnosti. Jinak to, že jsme na zasedání OSN jasně nepodpořili rezoluci vyjadřující glorifikaci nacismu jasně ukazuje, kam se naše republika posunula. Člověk ani nechce domyslet co zde bude za rok, pokud se k moci nedostanou vlastenci a lidé normálního rozumu.

Veny232
7. 11. 2022 12:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale bude, lidem dojde, že stačí pokácet sloupy na hranicích a cena elektřiny půjde dolu jako kámen, protože bez sloupů nevyvážíš…..bez vývozu není burza… bez burzy nejsou nehorázné ceny elektřiny…A že nějaká sfině jako Křetínský tím totálně padne na hubu? No co těch 75 miliard zálohy co jsme za něj dali, oželíme… hlavně když uvidím jak takové kreatury jako on ryjou držkou v zemi. Už nás za ta léta okradli o víc… Lano traktor, sloupy dolu a je konec nacismu a ožebračovaní národa. Za jednu noc.