politika

5 důvodů, proč dolar stále více ztrácí své pozice

5 důvodů, proč dolar stále více ztrácí své pozice. Vysvětluje Vjačeslav Volodin.

1. Dolar není krytý skutečným zbožím a zdroji.

Poté, co USA odstoupily od brettonwoodské dohody, dolar již nebyl navázán na zlato. Americký tiskařský lis je nespoutaný. Proto ten obrovský státní dluh USA a rekordní inflace Bidena.

2. Dolar je používán jako nástroj politického boje.

Nezákonné sankce: omezení provádění plateb, krádeže devizových rezerv – to vše nepřidává důvěru ostatním státům, že jejich peníze budou v bezpečí.

3. Geopolitické změny.

Unipolární model přežil sám sebe. Ve světě existuje poptávka po multipolaritě. Následek toho – alternativa k dolaru. Důkazem jsou rostoucí vzájemná vypořádání v národních měnách.

4. Neochota Washingtonu přiznat své vlastní chyby a pracovat na nich.

5. Cyklický charakter dějin.

Existuje vzorec: každá světová měna má své vlastní období – asi 100 let. Portugalský real byl nahrazen španělským. Poté trvale dominovaly holandský gulden, francouzský frank, britská libra a americký dolar. Ten bude rovněž nahrazen. Dnes můžeme říci, že s největší pravděpodobností to nebude euro (které stále více ztrácí), ale měny států se suverénními ekonomikami.

Jak rychle, to je otevřená otázka, ale je zřejmé, že proces dedolarizace po celém světě byl spuštěn a nelze jej zastavit.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3cZT2dG

sdíletj na

45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
[Trol-1] spam Dan
1. 8. 2022 21:42

Opak je pravdou, jako za každé krize, se investoři všude uchylují k dolaru. Ten je narozdíl od rublu obchodován po celém světě. Kurz rublu je zcela umělý. Kdyby byl volně směnitelný, zažil by strmý pád. Od ruské invaze index dolaru vůči hlavním měnám naopak roste.

Milan ze Zahrady Čech
1. 8. 2022 21:57
Odpovědět  [Trol-1] spam Dan

Investoři kolektivního záchodu, chcete říct. A jo, je obchodován. Zatím ještě ano. Zatím… Leč čím dál méně. A kde to jen trochu jde, tam se od něj největší ekonomiky světa odpoutávají. Umělý? Rusko má umělé zlato a umělé zdroje? Tsss… tsss… to jsou mi věci…
Tož si počkejme dva tři roky. Kde bude dolar.

[Trol-1] spam Dan
1. 8. 2022 22:03

Na špici, jako vždy, rubl pak marginální měnou, jako dosud. Čili se nic nezmění, byť byste si to moc přáli. Jak se taky Rusko vztekalo, když přišlo o dolary v západních bankách. Dobře vědí, na rozdíl od Vas, co má cenu.

Albi
1. 8. 2022 22:15
Odpovědět  [Trol-1] spam Dan

Natištěnými dolary se ovšem neohřejete, ani nenajíte.
Takže Val má pravdu. ZATÍM dolar ještě někde berou. Jinde už buď rubl, nebo třeba jüan. A špatná zpráva pro vás a ostatní trolíky – na vaše zbožná přání světová ekonomika zvysoka kašle. Vaše chyba je, že uvažujete maximálně v horizontu jednoho roku. Dějiny čehokoliv – vč. ekonomiky – “pracují” minimálnlě se stoletím. A dolar začal svůj odchod ze scény na počátku sedmdesátých let minulého století.
Tak to je a vy to nezměníte.

[Trol-1] spam Jan
2. 8. 2022 07:37
Odpovědět  Albi

Jüan to je něco jiného. Ten šanci má. Rubl však hned tak volně obchodován nebude. Rusko si další ostudu a kolaps vlastní měny dovolit nemůže. Zejména po odchodu západních firem by ji nikdo nechtěl. Ani zdejší kolaboranti 🙂

Pavel
2. 8. 2022 08:54
Odpovědět  Albi

Výborně řečeno paní Albi. A ještě je k tomu zapotřebí dodat, že tento zkažený a zkorumpovaný západ, který si žil ze zdrojů, potu a krve jiných národů přestávají mít všechny ostatní země na světě v oblibě. Tyto anglosasy a zápaďáky již nemá nikdo na planetě rád. To jim musí dělat obrovské vrásky. A tomu se také není co divit, vždyť africké a asijské země západ vykořisťoval celá staletí. Rozpoutával tam bratrovražedné boje a ekonomicky z toho těžil. Nyní se již musí amíci a západ smířit s tím, že nejsou pupkem světa. Takto se odvíjí lidské dějiny- po spirále. A každý začátek má I svůj konec. Tak to je nyní i s tímto západním společenstvím, prostě zdegenerovalo.

Milan ze Zahrady Čech
2. 8. 2022 23:56
Odpovědět  Albi

A rupie.

Milan ze Zahrady Čech
1. 8. 2022 22:43
Odpovědět  [Trol-1] spam Dan

Dolar na špici? Jak dlouho ještě? Vždyť celej ten slavnej dolar je uměle nafouklá bublina v umělé ekonomice a nic víc! Států, které může strejda Šmuel vykořisťovat rapidně ubývá, to jste si nevšiml? Jenže celá ta parazitická ekonomika dolaru je založená právě na vykořisťování a drancování. Nebude koho vykořisťovat a parazit jednoduše chcípne, jako každá štěnice když přijde o nositele. Něco podobného vás také čeká. Jednoho dne to tu řachne – a ono to řachne – a vás a ostatní troly odstřihnou od erárního cecku. Na kom budete potom parazitovat, až se nositel, tedy stát, svých štěnic zbaví? Hele, a to jako kdyby Rusku ukradly ruble tak by se nevztekalo? Tedy kačere, vy jste hlava!

Milan ze Zahrady Čech
1. 8. 2022 22:43

Jaká, ponechám na uvážení laskavým diskutujícím.

Pavel
2. 8. 2022 09:03

Já nevím Vale, má smysl s nimi diskutovat? Z druhé strany se dá ale říci, že diskuze je ta tolik jejich vychvalovaná demokracie. Takže diskuzí jim předvádíme, že jsme demokraté jak vyšití z příručky Masaryka. Třeba se poučí a nechají naše názory zaznít i na jejich liberálních webech. Ha, ha- to byl vtip. Já to nezkoušel, ale ty máš s nimi určitě zkušenosti, tak se prosím o ně s takovými neználky jako já poděl.

Milan ze Zahrady Čech
2. 8. 2022 16:20
Odpovědět  Pavel

Já s nimi nediskutuju! Jen si jimi vytírám pr-del.

Lev Prch
2. 8. 2022 06:26
Odpovědět  [Trol-1] spam Dan

Od poloviny 80.let 20.století je dolar krytý kočičím zlatem ty kuse hovězího😂

[Trol-1] spam Jan
2. 8. 2022 07:39
Odpovědět  Lev Prch

Pán je ekonom. Dokud má USA největší HDP na světě, investoři budou mít vždy zájem o dolar, bez ohledu na vysoký dluh USA.

Lev Prch
2. 8. 2022 08:57
Odpovědět  [Trol-1] spam Jan

Už i na Hovínkách přiznávají, že uSSa jde čoudit,. Joooo, už není kde krást, NIKDO JEJICH DEMOKRATŮRU V PODOBĚ MASOVÝCH VRAŽD A TERORU NECHCE…. DIVNÉ, ŽE?!!!!

Milan ze Zahrady Čech
2. 8. 2022 16:21
Odpovědět  [Trol-1] spam Jan

Dokud budeš mít HDP za reálný ukazatel stavu ekonomiky, dotud zůstaneš dutohlavem.

václav
2. 8. 2022 10:05
Odpovědět  [Trol-1] spam Dan

Jo, plyn, ropa, zlato a vzácné kovy. A ty Rusko má.

John
4. 8. 2022 10:37
Odpovědět  [Trol-1] spam Dan

myslím, že dolar je potřeba vidět v souvislostech. Začalo to Fedem, pokračovalo vyvlastněním zlata občanů us, dále Bretowoodskou dohodou začátkem odpoutání dolaru od zlata a v roce 1971 za Nixona definitivním přetržením vazby na zlato. Tím vznikl boom pro neomezený tisk zelených papírků, ale bylo potřeba tyto nekryté papíry vnutit světu, což se povedlo v roce 1973 spoluprácí se Saudy a stvořením petrodolaru. To byla ta údajná síla dolaru, všichni kdo chtěli ropu a to chtěli všichni museli tyto papírky mít. Toho využila US a začala po světě vyvážet inflaci nákupem skutečného reálného zboží zejména z Číny a ta je dnes největším věřitelem US. Dolar nutně zanikne, je vzhledem k množství nekrytý.

Gales
2. 8. 2022 10:04
Odpovědět  [Trol-1] spam Dan

Opak není pravdou ale pravdou je,že ho při životě drží i Čína páč má ty jejich posraný dluhopisy.A strmej pád dolaru by způsobil kolaps větší než je teď.

janle57
1. 8. 2022 22:41

Dávám těm popcornovským tiskařům peněz s jejich dollary rok,maximálně dva,
jak říká klasik Jiří Kodet.

Radek
1. 8. 2022 23:52
Odpovědět  janle57

Ono se někomu ten film snad i líbil? Vždyť to je v bledě modrém to, co se děje nyní. Jen v té době bylo ještě peněz a všeho dost k odklánění, tak to většinová společnost ještě tak neviděla, ale dalo se to poznat.

Klasická mafiánsko-zlodějská povýšenecká slátanina.

Milan ze Zahrady Čech
2. 8. 2022 02:35
Odpovědět  Radek

Tak běžte na Ramba. Tam si přijdete na svý.

Pavel K
2. 8. 2022 08:39

Kolego VAL jsem si jistý, že takhle to Radek nemyslel. 🙋‍♂️

Milan ze Zahrady Čech
2. 8. 2022 16:23
Odpovědět  Pavel K

Trvám na svém. Pelíšky měli více rovin.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
2. 8. 2022 17:03

Postradatelní,to je dobrá komedie.

Milan ze Zahrady Čech
2. 8. 2022 23:40
Odpovědět  Lev Prch

Proboha, neříkám že je to vrchol čs. kinematografie! Ale rozhodně se mnou nebude nikdo skrytě manipulovat trikem: “ono se to snad někomu i líbí?” A za to: “Klasická mafiánsko-zlodějská povýšenecká slátanina” by se nemusel stydět ani Jan Rejžek.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
2. 8. 2022 08:37
Odpovědět  Radek

Ono jsme v té době ještě neměli tolik otevřené oči a čecháček černý humor miluje. A my starší jsme tu šaškárnu zažili, tak tomu se smějeme, ale toto co je nyní, tak to jsou supr idioti. Když se byvíme o filmech tak Černý Barony můžu jednou za rok vidět a řechtám se jak sswyňa. Tohle jsem zažil tak proto. Amík tomuhle rozumět nebude.

Milan ze Zahrady Čech
2. 8. 2022 23:53
Odpovědět  Pavel K

Kurwa, vždyť přece stačí odfiltrovat si dobovou úlitbu Jednostraně a můžeme se řehtat u téměř všech našich komedií! Já se například dobře bavil i u Hudby z Marsu – a navíc jsem po dlouhé době viděl skutečné herce. Taksamo si musím teď, v pohadrákové době, odfiltrovávat i úlitbu z druhého gardu, co teď tak tak frčí. Akorát že herci už nejsou – jen politologové. Tedy pár jich zůstalo, ale ti nejsou vidět. Asi mají zaracha, že zlobí.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
me2d44
4. 8. 2022 12:50

No, třeba – a to je fakt – Troškovi, který tvrdil, že má plný šuplík nových scénářů, tomu řekli, že už je “stará garda”, kterou nepotřebují. Jaký je rozdíl oproti komunistům před listopadem? Ano, ti zakázali a nedovolili zveřejnit, dnes se řekne “stará garda” – a výsledek je stejný. Štvalo mne, že v osmdesátých byla zakázána slova v Chalupářích, nebo Trampotách kuchaře Svatopluka – Matuška emigroval. Ale vysílání šlo dál – i když bez textu písní. Dnes se člověk prokecne – a zítra je bez práce…. Hrušínský sen., Menšík, Vl.Dvořák, J.Dvořák, Kopecký – bavili celý národ a hráli. Hrál i Werich v Hej rup – i po útěku Voskovce….

janle57
2. 8. 2022 09:26
Odpovědět  Radek

V té době,o které ty Pelíšky jsou,se nekryté peníze určitě netiskly,jestli si
dobře vzpomínáte byl na každé nápis,že jsou kryté zlatem a to zlato
v celkové hodnotě oběživa leželo ve sklepě ČNB,ať byli komunisté jací byli,
tisknout peníze bylo něco jako pro křesťany zapalovat krucifix.

me2d44
4. 8. 2022 13:13
Odpovědět  janle57

Komunisti byli takoví, že znárodňovali (slabí duchem říkají, že kradli) a vše dávali na jednu hromadu – proto měla ČNB dostatek zlata ve sklepě ke krytí měny, novomanželské půjčky, bezúroční půjčky, dokonce někdy i nenávratné (dneska tomu říkají dotace, ale zapotí se stát). Ovšem po sametu, stát nemá podnikat. Tak se vše rozprodalo, včetně velké části státních rezerv – účastnili se toho všichni, které dneska sdružuje pětikolka – dokonce z toho financovali i Sudetenlasmasnschtaft….. A najdete je v ní všechny – když ne osobně, tak jejich příbuzné….

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
[Trol-1] spam Jan
2. 8. 2022 07:55
Odpovědět  janle57

Mám Pelíšky taky rád, akorát se o pár desítek let spletl.

Pavel K
2. 8. 2022 08:40
Odpovědět  [Trol-1] spam Jan

Široká definice, trochen upřesnit, něpanimaju.

Lev Prch
2. 8. 2022 08:58
Odpovědět  [Trol-1] spam Jan

A co Odcházení, nemáš už nejvyšší čas?!

Pavel K
2. 8. 2022 17:04
Odpovědět  Lev Prch

To právě dokončují, bude se to jmenovat PŘESLUHUJEME.

Frankie
2. 8. 2022 08:21

Dolar má dávno hodnotu jen ceny toho natištěného papírku. Zatím se s ním někde ještě obchoduje, ale moc dlouho to nepotrvá. Ten, kdo má trochu zdravého rozumu, přece nebude dobrovolně obchodovat s nekrytou měnou prohnilého a proradného státu.

[Trol-1] spam Jan
2. 8. 2022 08:52
Odpovědět  Frankie

To někde je celý svět, včetně Ruska, Číny I Indie.

Aleš
2. 8. 2022 09:57

Měna amerického satana.

[Trol-1] spam Jan
2. 8. 2022 11:13
Odpovědět  Aleš

Zajímavé, že ji Rusko tak masivně nakupovalo, dokud mohlo. Teď už jen pokoutně.

Lev Prchala
2. 8. 2022 12:34
Odpovědět  [Trol-1] spam Jan

Amiokupant do Ruska nakupuje pořád!

[Trol-1] spam Jan
2. 8. 2022 12:54
Odpovědět  Lev Prchala

Můžeš ten blábol napsat česky?

Lev Prchala
2. 8. 2022 13:11
Odpovědět  [Trol-1] spam Jan

Čtení psaného nepatří mezi tvé oblíbené činnosti….s F73+A52 není divu

[Trol-1] spam Jan
2. 8. 2022 13:32
Odpovědět  Lev Prchala

Píšeš, že Amíci něco nakupují do Ruska. To fakt smysl nedává.

Lev Prch
2. 8. 2022 17:04
Odpovědět  [Trol-1] spam Jan

Psala to ta kund)í držka Psaky,ale tobě to zase neřekli viď Pepku 😂

Jan
2. 8. 2022 17:10
Odpovědět  Lev Prch

Tos nepsal Ty, prcale?

Lev Prch
2. 8. 2022 17:58
Odpovědět  Jan

Prcal je tvoje jméno za svobodna felkuráte Havle