4. 2. 2019 14:58 Prohlášení vlády České republiky k politické situaci ve Venezuele

Vláda České republiky vyjadřuje lítost nad skutečností, že i přes opakované apely mezinárodního společenství nebyly ve Venezuele přijaty kroky vedoucí ke konání svobodných a demokratických voleb.

Česká vláda uznala předsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa prozatímním prezidentem země. Stejný krok učinily i další státy Evropské unie. Guaidó za tento postoj na twitteru Česku poděkoval. Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident poté, co venezuelský parlament neuznal druhý prezidentský mandát Nicoláse Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb. Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci řekl, že vláda se rozhodla pro uznání Guaidóa na základě toho, že Madurův režim nevyslyšel mezinárodní výzvy k uspořádání prezidentských voleb. „Vláda České republiky vyjadřuje lítost nad skutečností, že i přes opakované apely mezinárodního společenství nebyly ve Venezuele přijaty kroky vedoucí ke konání svobodných a demokratických voleb. Vláda České republiky proto uznává Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta, který by měl dovést Venezuelu ke svobodným a demokratickým volbám,“ uvedl kabinet v tiskovém prohlášení. Upozornil také, že loňské prezidentské volby, v nichž vyhrál Maduro, nesplňovaly mezinárodní standardy. „Děkujeme vládě České republiky, že podporuje akce, které my, Venezuelané, podnikáme, abychom získali svobodu. Máme jasný plán, jak dosáhnout záchrany demokracie a našich základních práva,“ reagoval Guaidó na twitteru na rozhodnutí české vlády. Podobné poděkování adresoval Guaidó i dalším evropským zemím, které ho uznaly za úřadujícího prezidenta. Uznání Guaidóa za úřadujícího prezidenta Venezuely navrhl vládě ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Návrh dopoledne před zasedáním kabinetu projednala Bezpečnostní rada státu. Petříček před jednáním vlády novinářům řekl, že minulý týden na schůzce ústavních činitelů panovala shoda na tom, že současný Madurův režim není řešením. Petříček před jednáním vlády novinářům řekl, že minulý týden na schůzce ústavních činitelů panovala shoda na tom, že současný Madurův režim není řešením.

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/prohlaseni-vlady-ceske-republiky-k-politicke-sit

Více na https://www.e15.cz/domaci/ceska-vlada-uznala-guaidoa-prezidentem-venezuely-1355985

ANS zásadně nesouhlasí s prohlášení české vlády ohledně Venezuely

ANS zásadně nesouhlasí s prohlášení české vlády, která uznává Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely, který má údajně dovést tuto zemi ke svobodným a demokratickým volbám. Prohlášení české vlády považujeme za naprosto skandální obzvlášť proto, že od května 2018, kdy byl venezuelský prezident Nicolás Maduro legitimně zvolen prezidentem, nevyjádřila sebemenší pochybnosti s demokratickým průběhem tamějších voleb. Česká vláda se opět snaží vlísat k západním takzvaným “demokratickým” zemím, pro které je ignorování mezinárodního práva již faktickou normou. Členové ANS – na rozdíl od vlády ČR – považují za prezidenta Venezuely i nadále Nicoláse Madura.
Takto zákeřně praktikovaná mezinárodní politika “české” vlády, která se opět připojila k intervenční politice USA a EU, je pro členy ANS nepřijatelná. Tímto krokem “naše” vláda jednoznačně potvrdila, že není vládou České republiky, ale pouhým vazalem USA a EU. V této souvislosti oceňujeme postoj Itálie, která vetovala prohlášení EU, které mělo za cíl uznat Guaida za prezidenta.

<http://aliancenarodnichsil.cz/ans-zasadne-nesouhlasi-s-prohlaseni-ceske-vlady-ohledne-venezuely/>

PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D., předsedkyně Aliance národních sil

Ohodnotit příspěvek (5 / 1)
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ohodnotit příspěvek :
     

Ahoj včeličko:)) jsou to ubožáci, vazalové jak se píše v článku. V televizi také mluvil „expert“ na Latinskou Ameriku. Ohýbal si mezinárodní právo a venezuelskou ústavu jedna radost. Tady něco na doplnění: Juan Guaidó nemá žiadne ústavné oprávnenie na to, aby pôsobil ako dočasný prezident Venezuely. Uviedla to v pondelok venezuelská veľvyslankyňa v Belgicku Claudia Salernová-Calderová. „Prezidentské voľby z 20. mája 2018 boli pripravené v súlade s ustanoveniami venezuelskej ústavy“. Naopak, v rozpore s ústavou krajiny je podľa jej slov to, že sa predseda Národného zhromaždenia 23. januára vyhlásil za prezidenta Venezuely. Salernová-Calderová upozornila, že niektoré krajiny EÚ sa rozhodli… Číst vice »