1200 mrtvých Poláků za 10 měsíců SVO…

V této informaci je důležitý nejen počet ztrát polských žoldáků, ale i to, že tento údaj zveřejňují právě polská média. 1200 polských žoldáků zabitých na Ukrajině. Poláci byli skutečně aktivně přítomni v Charkovské oblasti, zejména směrem na Svatovo. 

Ať si myslíte cokoli, Poláci umí bojovat. Jsou Slované a historicky Poláci byli válečníci. 

Polská armáda a PMC mají bojové zkušenosti. Irák, Afghánistán, Afrika. Na Ukrajině však bojují regulérní armády a to je trochu něco jiného než iráckou provincií Anbar prohánět beduíny, kteří podporují Al Bagdádího. Takže 1200 mrtvých za 10 měsíců SVO, je myslím stále podhodnocené číslo.

Proč ale polská média, zcela loajální ke Kyjevu a tradičně rusofobní, najednou začala mluvit o ztrátách? S největší pravděpodobností je důvodem vznikající rozkol mezi Ukrajinou a Polskem. Přesněji řečeno – Polsku ukrajinská kauza nepřináší plánovaný politický zisk.

Ostatně už se zdálo, že Varšava má šanci konečně zabrat Halič a Volyň. A zdá se, že i kvůli tomu byl na Ukrajině přijat tak “úspěšný” zákon, který dává Polákům zvláštní práva.

Jenže věci se neposunuly dál a požadavky Kyjeva (dej více vybavení, přijmi více uprchlíků) a tvrzení Kyjeva (nepomáháš dost) začaly dráždit nikoli politiky, ale obyčejné Poláky.

Polská společnost je monoetnická a velmi nacionalistická. Situace s přílivem ukrajinských uprchlíků se pro Poláky stala velkým problémem. Tamní Ukrajince, pokud je někdo i považuje za “bratry”, pak za hodně mladší a naprosto nerozumné. 

Zároveň se Kyjev dostatečně nesnaží pomoci uskutečnit polský sen o iredentě (Ideologie o připojení – pozn.red.). 

Stručně řečeno, Varšava nejspíš hodlá změnit svou politiku vůči Kyjevu. Polsko zjevně není připraveno podporovat Ukrajinu zadarmo a jenom proto, že je veselejší nenávidět Rusy společně.

1200 mrtvých je cena, kterou Polsko již zaplatilo za ukrajinské zájmy. Nyní za to zřejmě budou od Kyjeva požadovat odškodnění v politické rovině. S největší pravděpodobností požádají o sdílení subjektivity.  Protože z pohledu obyčejného Poláka vypadá situace tak, že velkomožní páni zemřeli pro nějaké nevděčné vesničany (no, takhle funguje polská mentalita).

Těžko lze tyto úniky v polských médiích nějak jinak vysvětlit.

Novináři publikace Niezależny Dziennik Polityczny (NDP) již informovali o pohřbívání polských žoldáků bojujících na Ukrajině na nových hřbitovech „amerického typu“.

Podle nich vznikne ve městě Olsztyn speciální „americký“ hřbitov, kde budou pohřbíváni polští občané, kteří se účastnili bojů na straně Ukrajiny.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3gIX1NX

sdíletj na

4 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek
42 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
29. 11. 2022 20:39

Už jsem na Ukrajinu a banderovce alergickej, jinak řečeno mi je Ukrajina totálně ukradená. A naprosto mne vytáčí, když kvůli těmto Vasylům a Dorotám máme zde v ČR trpět a strádat. Kvůli Slovákům bych byl ochoten ledasco překousnout, máme s nimi dost společného, kvůli Ukroušům ale fakt ne. Jdi domů,Vasyle, čeká tě Volodymyr, jdi domů, Doroto, očekává tě Bandera. A už se nevracejte. Nikdy.

Pavel K
29. 11. 2022 20:56
Odpovědět  Teuton

Však to sám říkáte, že jste už na…..j no a o to tuna jde. Jsem si jistý. Proč? Protože naše vláda pro to dělá vše. Jen namátkou. Moc dobře ví, že spousta našich spoluobčanů je v (!) a spousta jich zřejmě ještě bude. Však se podívejte jaké kroky vláda proti nám podniká. Vše naopak jako na truc. A čecháčci ne a ne se vzbouřit. To snad není už možný co ti Češi vydrží. Rakušan musí být vzteky nepříčetný, ale nebojte oni si poradí.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
oldoo
30. 11. 2022 09:19
Odpovědět  Teuton

Ale to je přece správné,že trpíme a strádáme,vždyt jsme dvacet let na čele těch,kdo tu válku připravovali,provokovali,no a ted ji máme!My si to zasloužíme,JE to naše válka,jsme válčící stranou společně s NATO.Všichni ti,kdo provokovali,ti,co je volili i ti,kdo nešel k volbám by měli jít do boje.

Pavel z Moravy
30. 11. 2022 11:04
Odpovědět  Teuton

K tomu abychom ale my netrpěli, potřebujeme u moci jiné lidi a to vlastence. Proč nemá SPD podporu? Protože ji pomlouvají a obyčejný človíček má opravdu průvan v mozkovně. Proč lid nepodpoří všechny vlastence? Protože zdejší človíček není duševně vyzrálý a nic nepochopí. Bohužel, jaký národ, takový osud.

Markýza
29. 11. 2022 21:01

Polsko zřejmě není ani první, ani poslední, kdo ztrácí s arogancí Ukrajiny trpělivost. Inu, kdo chce kam…..chovají se od toho jejich Majdanu jako spratci, kteří zjistili, že jim fandí Velkej kluk – kápo na hřišti. Chovají se jako spratci – skončí jako spratci. Sebevražda medvědem.

josef
29. 11. 2022 21:41
Odpovědět  Markýza

Poláci v 99% podnikli něco, za co potom oprávněně trpěli. Byly to zrady vlastních králů, i když od jisté doby nebyla jasná dinastie. Litevsko polská únie, za účelem pošťuchování Švédů a Rusů (oni vlastně pořádně neválčili), šťourání do Prusů, Rusů a Rakušáků. Většinou dostali pěkně na díru. Skončilo to tím že, došlo k dělení Polska. Tuším, že jich bylo pět. No a posledně se lísali k Hitlerovi. Nabízeli společnou výpravu proti SSSR. Pilsudski byl přítomen u ratifikace mnichovského diktátu.Takže vyloženě dobrodruzi.
A jak dopadne nyní ? Nejspíš je dějiny opět semelou. Spojenci, náhodou ti samí jako v roce 1939, je opět ponechají osudu. A propó! Kdby jim vyšly jejich historické země na východě – Halič atd. mohl by to být pěkný průšvih. Co potom hranice na Odře a Nise? Byly by velmoci, tedy i Rusko, je ochotny garantovat ?
Moc otázek, málo odpovědí !

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gene
29. 11. 2022 22:18
Odpovědět  josef

Josefe, nepiste blbosti. Pilsudski zemrel v r. 1935.

josef
29. 11. 2022 23:00
Odpovědět  Gene

Za ten letopčet a Pilsudskeho se omlouvám. Ale k ČSR měli Poláci také zvášť vřelý vztah. Jak v roce 1918, tak v roce 1938,

Peter 008
30. 11. 2022 15:00
Odpovědět  josef

Aby ne, zabrali si kus naší země!

Gene
30. 11. 2022 18:22
Odpovědět  josef

To je bez reci. Mam dojem ze to meli s Nemci domluvene, ale prozatim to nemam overene.

PivoJ
1. 12. 2022 18:24
Odpovědět  Gene

Poláci uzavřeli s Němci smlouvu o neútočení v lednu roku 1934. Obdoba smlouvy Molotov-Ribentrop, která dle (prý)Evropského Parlamentu znamenala začátek 2. SV.

“Uzavření smlouvy je ukazováno jako akt, který umožnil aktivizaci polské zahraniční politiky proti Československu, vůči kterému mělo Polsko územní požadavky. Také rozbití Československa je často přisuzováno německo-polskému spojenectví. Pravdou je, že během mnichovské krize Polsko své nároky vůči Československu uplatňovalo agresivně bez spolupráce s Německem (dlouhodobý spor o Těšínsko a další území), nicméně je jisté, že také využilo oslabené pozice Československa k získání nárokovaných území na Těšínsku.
Při odjezdu ze Ženevy 28. září 1934 ministr zahraničí Polské republiky Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa… Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“”

Citát z:https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmecko-polsk%C3%BD_pakt_o_ne%C3%BAto%C4%8Den%C3%AD

Boomer
29. 11. 2022 22:32
Odpovědět  josef

.. no na hranici Odra-Nysa už nějaké ty spory zaznamenali, ale prý se týkaly jen nějakých stavebních záležitostí. Ovšem historie, učitelka života nás učí, že války hranice na mapách překreslují, ale v lidských myslích zůstávají.
No považte, rodištěm slavného německého leteckého esa všech es “Rudého Barona” Richthofena je.. Wrocław.

No je todleto možný?.. no možný to je!

José
30. 11. 2022 10:33
Odpovědět  Boomer

Když se Richthofen narodil, tak se Wroclaw jmenovala Breslau.

sizok
30. 11. 2022 21:05
Odpovědět  Boomer

Dnes jim ve Wroclavi začínají vybuchovat auta. Samozřejmě s ukrajinskýma
značkama. Mají, co chtějí. A my také.

Rattus
30. 11. 2022 13:55
Odpovědět  josef

Spíše se obávám hranic u Těšína a Ostravy.

Peter 008
30. 11. 2022 14:59
Odpovědět  josef

Nevzpomenu si přesně na datum, ale jednalo se o to, že Poláci měli v Ruském impériu za carů větší práva, než byla v samotném Rusku. Pak se jednou opět pokusili o boj o samostatnost a bojovali s ruskými jednotkami. Dokonce tehdy v Petersburgu mnoho lidí, především “intelektuálů” s nimi otevřeně sympatizovalo. Car dokonce prý přemýšlel o samostatnopsti Polska. Jenže … Když došlo na výpravu ruských jednotek, pohybovaly se polské skupiny rychleji a efektivněji. Porazila je jejich vlastní namyšlenost. Dělali prakticky to samé, co dělají na Ukrajině, za pomoc Rusům, či spolupráci s Rusy zabíjeli a mučili. Tím ztratili podporu i v Rusku. Došlo to tak daleko, když je před tím Ruská armáda marně honila, že byla vyhlášena pozemková reforma více méně ve prospěch vesničanů, obyčejných Poláků. A ti teď udali “vojska šlechtične”. Tyto dvě okolnosti zapříčinily nakonec porážku osvobozeneckých sil Polska.

Boomer
29. 11. 2022 22:16
Odpovědět  Markýza

.. inu, dějí se strašlivé věci.. nejdřív vstřícnost a vřelost a najednou ohnivý kohout na doškové střeše.

https://1url.cz/mrdEz

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
29. 11. 2022 21:07

Poláci stále nepochopili, co jsou ukrajinci zač. Sen o Velkém Polsku se rozplývá.
Kaczynského a Morawieckého budou ještě lynčovat. V tom pravém slova smyslu.
Stejně, jako naši.

janle57
29. 11. 2022 21:37

Polští interbrigadisté určitě nejeli na Ukrajinu kvůli demokratickým ideálům a touze
zachránit banderovský režim,kdo jim tenhle výlet královsky platí je nadmíru jasné,
to je ta humanitární pomoc chudákům kteří hladoví,nesvítí a drkotají zuby zimou,
co na tom,že v tom jejich demokratickému zápalu povraždí nevinné ženské a děti,
dost jich přitom ovšem natáhne brka a to mohou být rádi,že je nedostal do parády
Kadyrov a jeho věrní,na takových jako jsou tihle ušišlaní polští ” hrdinové” by si
jaksepatří smlsnul.

Boomer
29. 11. 2022 22:22
Odpovědět  janle57

..ale tvrdí chlapi to jsou, ne že neééé! Já bych proti Rusům nešel za ubohých 1500€ denně.
Slovenský strejda proti Rusům bojoval ve II. světové a měl k nim setsakra respekt..

Boomer
29. 11. 2022 22:52
Odpovědět  Boomer

.. já ty mínusy prostě žeru! Vždycky si řeknu.. zase jeden k*k*t, který nedokáže sesmolit ani holou větu.. ale postoj, ten má a pevnej!
Viacej takýchto špecialistov nám treba..

Markýza
30. 11. 2022 09:06
Odpovědět  Boomer

Vyprdněte se na minusy. Však to netlačí v botě. A proti Rusům bych taky dobrovolně nešla – jsouc ze čtvrtiny Ruska, trochu tuším 🙂 Ale taky bych rozhodně nehrbila hřbet. Je v nich něco pra – válečnického – já pán – ty pán a král jede v čele.

Boomer
30. 11. 2022 11:57
Odpovědět  Markýza

..tož podráždit ty mínusáky musím, nelze mi jináče. Ale jinak je nahlížím z pozice.. flusni do moře, stejně se nezapění.
A strejda říkal, že bojovníci jsou Rusové zdrcující, když prý vyrazili z postů, tak na slovenské straně stříleli i kuchaři.. lebo nám o život išlo!

Markýza
30. 11. 2022 14:54
Odpovědět  Boomer

Tohle nevím. Děda byl celé SNP v horách, takže ten bojoval spíš po jejich boku; bohužel umřel, když jsem byla malá. Nehledě k tomu, že jejich generace zažila tolik, že o tom nechtěli ani mluvit.

Boomer
30. 11. 2022 18:28
Odpovědět  Markýza

..inu, strejda měl tu smůlu, že byl tři roky po maturitě a ve firmě nejmladší mistr, navíc svobodný. Tak dostal povolávák a už mašíroval. Pod Malárovým velením se dostal až pod Kavkaz a jak říkal.. nebylo na vybranou, když odmítneš.. ke zdi, když budeš střílet pánubohu do oken.. zabije tě první Rus odnaproti nebo tvoji vlastní za zbabělost.
A když začalo SNP, byla jeho odloučená ženijní jednotka mimo dění, Němci je odzbrojili, mladí smradi v uniformách SS je fackami a kopanci nahnali do dobytčáků, ale byli rádi že je nepostříleli jako psy, a za pár dní už hloubil opevnění v Pomořansku. Tam naštěstí padnul do zajetí Kanaďanů a že byl chlap urostlý jako sosna, tmavovlasý tmavooký, padnul i do zajetí jedné kanadské vojenské lékařky.. rusovlasá a pihovatá kam se podíval, zelené oči.
Takže se domů vrátil za půl roku po válce, živý, v dobré kondici..

Rattus
30. 11. 2022 16:24
Odpovědět  Markýza

Jasně berte to takhle.6plus 4 mínus.Oslovila jste 10 lidí,kterým stálo za
to váš příspěvek hodnotit.

Jaroslav
30. 11. 2022 13:47
Odpovědět  Boomer

No, jsem vážně v pochybách, že by tam dostávali 1500Euro denně. Možno, že za měsíc je to pro některé málo, ovšem na Ukrajině býval běžně plat kolem 100 Euro,čili za 1500 Euro měsíčně by na UK seznali spoooustu dobrovolníků. Naši vojáci v Pouštní bouři dostávali od Saudů příspěvek ca 3000USD, no a naše ministerstvo války to pak přerozdělilo a drtivá většina dostala méně. Zřejmě je něco podobného děje i na Ukrajině a to nejen se žoldy, ale hlavně s výzbrojí, jejíž prodej je lukrativnější, než odrbávat žolďáky.
A že by poláci pomáhali Ukrajině jen tak pochybuji, oni jsou vyčůraní a dělají to hlavně ve svých zájmech

Boomer
30. 11. 2022 18:49
Odpovědět  Jaroslav

.. pochybovat můžete, ale za 50 € denně nedostanete žoldáka s výcvikem a zkušenostmi, ale maximálně amatéra ošlehaného internetovými střílečkami. A průměrný plat na Ukrajině v tomto případě nikoho nezajímá.
Ale jsou už stížnosti, že jim to stáhli na 1000€..

Zkuste si u nás najmout kvalitní osobní ochranku a uvidíte, co si řeknou za hodinu práce.. a to se u nás nestřílí a nepoletují drony ověšené granáty.

Já dnes pracoval většinu dne venku, každou hodinu na jsem se na chvilku ohřál v domě, dal si čaj a večer horkou sprchu, venkovní teplota se motala nahoru dolu kolem nuly, vlhkost vzduchu 76%.. a v takovém počasí mrznout v zákopu, běhat po poli, chvíli zpocený, chvíli zmrzlý jak sobolí ho*no, studené jídlo, bůhvíjak dlouho v jednom oblečení.. a ještě po sobě nechat střílet, to vše za 50€..? Tak kulový a ještě s přehazovačkou!
Byl jste vůbec na vojně?

Rapa
29. 11. 2022 21:57

Polsko a mrtví poláci vůbec nedoplácí na ukrajinské zájmy,příčina je jiná a dobře známá.Ta příčina je v rozvíjení fašizmu v Evropě a USA.Fašizmus tvoří nově Washington,Londýn,ale taky Kanada,Austrálie,Nový Zéland a u nás v Evropě – EU spolek fašistů bestie Schwaba,fašizuje se Holandsko(ničení vývozců potravin),fašizuje Macron ve Francii,fašizují se i další země eu včetně Polska. Taky ČR díky pětibestiím pětikolky. A to jen proto,že jim to lidé s vymytými mozky dovolují,bohužel. Tyto bestie uplatňují svou moc jenom proto,že jim to lidské masy,podvedené,líné ovce dovolují,Jinak to jsou sráči bez moci,nejsou to vůbec žádní vůdcové,ale totální omezenci bez moci,kteří jen zneužívají podvedené masy.Masy lidí,kteří nevědí,že skutečnou mocí jsou oni sami,nikoli odpadlíci na ůrovni zrůd,co pomáhají globálnímu fašizmu za korýtka a za peníze cizáků.Ti poláci,co zařvali na UK padli za tyto fašisty,fašistické bestie usilující o globální nadnárodní moc.

josef
29. 11. 2022 22:09
Odpovědět  Rapa

Neřešte ty polské, americké, anglické a jiné mrtvé. To jsou žoldáci, kteří si dobrovolně přijeli vydělat !!! ČÍM ? Vražděním nevinných lidí, kteří jim ani jejich vlasti nic špatného neudělali. Tito žoldáci nemají právo na proces, ale jen právo na provaz.Kulky je pro ně škoda.

Jaris
30. 11. 2022 02:44
Odpovědět  josef

Taky mi jich neni lito.Jit vrazdit za penize, tak takove hovado je pro me nejhorsi odpad spolecnosti.

Markýza
30. 11. 2022 09:09
Odpovědět  Jaris

S nejhorším odpadem bych byla opatrná. Soudit vypadá velice snadně – zkuste ale někdy roz-soudit.
Ale taky si myslím, že litovat žoldnéře padlé v boji je prostě nesmysl. Museli s tím počítat, ne?

Boomer
30. 11. 2022 12:20
Odpovědět  Jaris

.. i profesionální vojenský pilot musí počítat s tím, že někdo tam dole hluboko pod ním asi umře, když on zmáčkne tlačítko. A bere za to peníze(žold), a dává je manželce, a kupuje za ně dětem dárky.
Naše společnost je civilizovaná a svoji civilizovanost projevuje kupříkladu tím, že deleguje právo beztrestného zabíjení jen na určité skupiny.. policista, voják, kat.. kterých se současně tak trochu farizejsky štítí, ač zabíjejí z jejího pověření ve jménu zákona či v zájmu státu. Rozdíl mezi tzv. žoldákem a skupinami k zabíjení pověřenými a placenými společností je minimální. Konec konců těm zabitým to může být šumafuk, kdo je odkrouhnul a jak ušlechtilé nebo podlé byly jeho pohnutky.
Člověk, který do vybrané skupiny patří a je pro svoje poslání v zájmu společnosti připravován, se časem může ocitnout v situaci, kdy jeho normy chování mohou být pro společnost mimo rámec, který si společnost stanovuje z pohledu těch, kteří nezabíjejí.
A je tu rázem problém.. v menších dimenzích ho zažíváme denně, kupříkladu když se před dětmi ani náznakem nezmíníme, že ty chutné párečky, na jejich talířku s kytičkami, jsou z těch miloučkých selátek nebo kraviček, co tuhle tak rozkošně skotačila v TV.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
30. 11. 2022 14:57
Odpovědět  Boomer

Naše společnost je natolik civilizovaná, že zabíjíme ve velkém, aniž bychom si umazali ruce krví. To jsme to dopracovali…….

Boomer
30. 11. 2022 18:58
Odpovědět  Markýza

..a proto si málokdo uvědomuje, co tam ti lidi prožívají, vojáci, civilisti, na obou stranách. Každá následující válka vždy překoná brutalitu té předchozí a tahle navíc přinesla masově fenomén dronů.. to je totální odosobnění zabíjení, uhrovitý platfusácký operátor, dřepící někde na řídícím stanovišti, může mít za den na kontě víc mrtvých než Breivik a večer má jediný problém.. zapudrovat si zapařenou řiť!!!!!!!
Kdo dnes ví, jak chytit zezadu strážného a kam ho bodnout nožem, aby ani nehlesnul, aby se necukal..

Pavel z Moravy
30. 11. 2022 11:13
Odpovědět  Rapa

Rapo, lépe to říci nelze. I vzhledem k úrovni myšlení našich spoluobčanů. Máte absolutní pravdu. Blbouni, kteří se nechají ovládat nepočetnou skupinkou grázlů bez svědomí, pouze s touhou po moci i když je výsledkem zaprodání a ožebračení národa.

Jaroslav
30. 11. 2022 13:54
Odpovědět  Rapa

Teď čtu knihu Orwela- “Válečný denník”. Zkuste si to koupit v levných knihách, je to z druhé svv., postřehy u Anglie. Dá se z toho pochopit situace v UK i postoj různých vrstev obyvatelstva k válce. Snad tam není jenom to, že Hitlera mezi jinými zafinancovala Velká Británie a tím mu dopomohla k moci. Oni ostatně byli i za vznikem 1.svv a jejich podíl na vzniku 2svv, který byl významný, není všeobecně znám. V obou případech šlo o záchranu rozpadajícího se impéria a v obou případech hlavním prosperujícím byly USA

Milan
30. 11. 2022 15:48
Odpovědět  Rapa

To je přesné. A stačí se podívat na hlasování v OSN o rezoluci proti fašizmu.

Rattus
30. 11. 2022 16:30
Odpovědět  Rapa

Jistě,že nejen dovolují ale ani aktivně nebrání ani nechápou.Zkuste říct ve společnosti
lidí,třeba i přátel,že jsme stát s pomalu nastupujícím fašismem.Sklidíte salvu smíchu.
Skoro nikdo se nad tí ani nezamyslí.

Boomer
30. 11. 2022 18:59
Odpovědět  Rattus

..fašismus tady už nějakou dobu máme a to v korporátní formě.

Jaris
30. 11. 2022 02:36

Oni ti Polaci maji nejaky komplex a porad se chteji s nekym rvat. Pokazde dostanou pres drzku a na chvili daji pokoj a opet se venuji na nejaky cas smeline. Neni divu, vzdyt spousty Polaku jsou vlastne polovicni zidi.

Veny232
30. 11. 2022 14:43

Realita bude tak někde kolem 20-40 000 mrtvých Polských žoldáků… tohle je jen špička ledovce, je to tam tím ksindelm Nacistickým prolezlé celé na Ukrajině…bez ohledu na národnost…každý Nácek z celé Planety vyrazil ,lovit Rusy… a všichni tam akorát nakrmí Vrány…