ZVŮLE: Policie může až na tři měsíce nechat vypnout web jen podle svého uvážení

Bez větší mediální pozornosti prošla parlamentem novela zákona č. 141/1961 Sb. neboli trestního řádu. Ta přináší jen několik menších úprav, jedna je však poměrně nebezpečná a zásadně se dotýká fungování webů v případě řešení sporných situací. Upravený zákon již začal platit od 1. února a na jeho problematickou novinku upozornila na svém blogu společnost Wedos (viz ZDE), největší registrátor domén u nás.

Odstavení webu na tři měsíce

Jako sporný se jeví § 7b, ve kterém se definují nové postupy v případě zajištění dat potřebných pro trestní řízení. Ten se dotýká všech provozovatelů webů, ať už obsahových nebo e-shopů. Pokud na ně někdo podá trestní oznámení, ať už z důvodu domnělého porušení zákona příspěvkem v diskuzi, podezřením z podvodu nebo třeba autorskoprávním sporem, může být web zničehonic až na tři měsíce odstaven. Dotýká se to pochopitelně i provozovatelů hostingů, kteří toto budou muset zajistit.

Rozhodnout může policista

Pravomoci policie se značně rozšiřují. Pokud by zveřejnění sporných dat znamenalo pokračování trestní činnosti nebo jejímu opakování, lze nařídit třetí straně, která tato data uchovává, aby k nim znemožnila veřejný přístup. Jinými slovy, je možné po provozovateli hostingu vymoci, aby web vypnul.

Jenže pravomoc k tomuto radikálnímu řešení bude mít i policista, který se bude domnívat, že věc nesnese odkladu a nemůže čekat, než mu odstavení webu schválí státní zástupce. V takovém případě může hostingu nařídit, aby daný web až na tři měsíce okamžitě odstavil.

„Je to srovnatelné, jako kdyby mohla Policie ČR najednou provádět domovní prohlídky jen na základě uvážení příslušníka. Případně jako kdyby mohla zavírat továrny a firmy až na 90 dní a to opět jen na základě uvážení jednoho příslušníka,“ popisují na svém blogu zástupci Wedosu.

Dobrý záměr EU, nedobré české doplňky

První odstavec sporného § 7b zjevně vyplývá z usnesení Evropské rady z roku 2001 (viz články 16 a 17). Ačkoli se jedná o usnesení staré již 18 let, logicky a s nadhledem nastoluje základní principy řešení sporů týkající se elektronických dat. Že se mají uchovat a kdo k nim následně může mít přístup. Možnost okamžitě odstavit web na tři měsíce jen na základě uvážení policejního orgánu je však už věc, která přišla z hlav českých zákonodárců. V Poslanecké sněmovně pro novelu hlasovalo 114 přítomných poslanců, 14 se zdrželo a 35 bylo proti.

Rudolf Hruboň
https://bit.ly/2TcRP6A

sdílet na