Zveřejněno VIDEO z havárie tryskáče amerického námořnictva v Jihočínském moři

Armáda potvrzuje pravost videoklipu ukazujícího okamžik, kdy nouzově přistálo neviditelné letadlo F-35C Lightning II

Na internetu se objevilo video, které ukazuje, jak jedna z nejpokročilejších amerických stíhaček, F-35C Lightning II, naráží na palubu letadlové lodi v Jihočínském moři. Americké námořnictvo v prohlášení pro CNN potvrdilo, že záběry spolu s fotografií zachycující trosky letadla plující v moři jsou autentické.

Na videu, které bylo natočeno na palubě nosiče, bylo z dálky vidět, jak se stíhačka F-35C přibližuje k palubě USS ‘Carl Vinson’. Bylo slyšet hlasitou ránu a před přerušením klipu se začal objevovat oblak bílého kouře.

Trosky letadla plující ve vodách Jihočínského moře byly zachyceny na fotografii, která unikla i online. 

Americké námořnictvo v rozhovoru pro CNN potvrdilo pravost záběrů. 

“Loď vyhodnotila, že video a fotografie, o kterých dnes média mluví, byly pořízeny na palubě USS ‘Carl Vinson’… během havárie,” komandér. Hayley Sims to v pátek řekla deníku.

Mluvčí poznamenal, že vyšetřování toho, co vedlo k havárii, stále probíhá, spolu se snahami získat zpět trosky, které se nyní nacházejí na dně Jihočínského moře – sporné vodní cesty, na kterou si téměř jako celek nárokuje Čína.

V amerických médiích se objevily zprávy, že Washington se snaží získat zpět letadlo v hodnotě 100 milionů dolarů v obavě, že bude zachráněno a následně nárokováno Pekingem. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian však ve čtvrtek prohlásil, že Peking „nezajímá jejich letadla“, a naléhal na Washington , „aby dělal věci, které vedou k regionálnímu míru a stabilitě, spíše než aby napínal svaly v regionu“.

K incidentu došlo v pondělí během vojenského cvičení, kterého se účastnilo několik letadlových lodí. Sedm příslušníků amerického námořnictva včetně pilota, který se katapultoval během havárie, bylo zraněno. Tři námořníci byli letecky přepraveni k lékařskému ošetření na Filipínách.

sdíletj na