nezařazenépolitika

Zprávy z 1. běloruské fronty: “Lukašenko – když zavedete sankce, vypneme plyn…”

Evropská komise pohrozila rozšířením západních sankcí proti Bělorusku

Evropská unie a Spojené státy rozšíří sankce proti Bělorusku, které se budou vztahovat na fyzické i právnické osoby. Uvedla to šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě, uvádí Life .

„Velmi rychle rozšíříme naše sankce proti Bělorusku,“ varovala a dodala, že EU zavede nová omezení začátkem příštího týdne, uvedla agentura Bloomberg.

Von der Leyenová také poznamenala, že Spojené státy připravily sankce, které vstoupí v platnost začátkem prosince. Půjde o jakousi reakci úřadů za organizování „hybridního útoku“ na EU uvedla s tím, že situaci na bělorusko-polské hranici nepovažuje za migrační krizi, ale pokus Minsku destabilizovat své sousedy.

Agentura Reuters již dříve uvedla, že EU uvalí sankce na 30 právnických a fyzických osob v Bělorusku.  Omezení mohou dopadat na šéfa ministerstva zahraničních věcí republiky Vladimira Makeiho a další úředníky, které EU považuje za zodpovědné za vytvoření migrační krize na hranicích s Polskem.

Lukašenko vyzval EU, aby před uvalením sankcí přemýšlela o tranzitu.

Lukašenko pohrozil Evropské unii, že odřízne plynovod Jamal-Evropa.

MOSKVA 11. listopadu – RIA Novosti. 

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko doporučil EU, aby se před uvalením sankcí na Minsk zamyslela nad tranzitem plynu a přepravě zboží přes území Běloruska.

“Příliš mnoho lidí nás začalo strašit pátým balíčkem. Nemusíme jim nic odpouštět. Polsko nás děsí, že uzavře hranice. Prosím, zavřete: bude se tam pohybovat méně uprchlíků. Otázka není o tom.

Jen jsem poslouchal ty šmejdy, kteří jsou obecně bezhlaví. A když uzavřeme tranzit přes Bělorusko? Přes Ukrajinu neprojede: tam je ruská hranice uzavřená. Přes pobaltské státy nevedou žádné silnice. Pokud tranzit zavřeme pro Poláky a například pro Němce, co se stane potom? Při obraně naší suverenity a nezávislosti bychom se neměli zastavit před ničím,“ řekl. 

Prezidentova slova jsou citována na oficiálních stránkách prezidenta Běloruska.

Lukašenko poznamenal, že zemí prochází nadnárodní hlavní exportní plynovod „Jamal – Evropa“ a v poslední době výrazně vzrostl objem tranzitu plynu z Ruska na Západ.

“Dnes jsme zvýšili čerpání zemního plynu přes Bělorusko. Vyhříváme Evropu a oni nám ještě vyhrožují, že uzavřou hranice. A jestli zavřeme zemní plyn? Proto bych doporučil polskému vedení, Litevcům a dalším bez hlavy, aby se zamysleli, než promluví. Ale je to jejich věc. Ministerstvo zahraničí musí varovat všechny v Evropě: pokud na nás uvalí další sankce, pro nás “nestravitelné” a “nepřijatelné”, musíme odpovědět. Jak odpovědět, .. na tom jsme se dohodli před půl rokem,” řekl Lukašenko.

Evropa zareagovala na Lukašenkovu hrozbu o odstavení plynu

„EU nedovolí Lukašenkovi, aby zastrašoval hrozbami přerušení dodávek plynu”. Tak reagoval evropský komisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni na slova běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, uvádí TASS. Evropský komisař učinil odpovídající prohlášení na tiskové konferenci v Bruselu.

„V otázkách dodávek plynu musíme maximálně využít naše vztahy s dodavatelskými zeměmi – africkými státy, Norskem, Ruskem,“ zdůraznil Gentiloni.

Svaz producentů ropy a zemního plynu Ruska (SNP) vyhodnotil hrozby běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka Evropě, uvádí  «Секрет фирмы».

Prezident svazu Gennadij Šmal zdůraznil, že pokud plynovod přestane fungovat, Moskva nebude schopna plnit své závazky vůči evropským zákazníkům. 

Ropovod pochází z Ruska a jeho běloruská část patří Gazpromu.

“O blokování tranzitu by se ani nemělo mluvit. To dává Evropanům důvod si myslet:
“Aha, jste nedůvěryhodný dodavatel, využíváte export plynu pro politické účely.” Potřebujeme to? Samozřejmě, že ne. Proto si myslím, že Lukašenkovo ​​prohlášení je chybné a nemělo by být podporováno ani vedením Gazpromu, ani vedením země jako celku,“ vysvětlil Šmal.

Připomněl také slova ruského prezidenta Vladimira Putina, že i v době vrcholící studené války proudil plyn ze SSSR do Evropy bez přerušení. Rusko nadále dodržuje stejnou praxi a výroky běloruského vůdce jí odporují, zdůraznil prezident SNP.

https://bit.ly/3D7ytE8
https://bit.ly/3F6jF9j

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
11. 11. 2021 22:52

Soudruzi z Bruelu, máte přeci potavený Nord Stram 2? A ti co jsou napojeni na plynovod Jamal-Evropaby měli požádat kamaráda největšího USA, ať jím dodává plyn.