Zmatek v sazbách DPH na pivo se stal terčem vtipálků.

Provozovatelé restaurací se budou muset od května vyrovnat se dvěma změnami daně z přidané hodnoty (DPH) u piva. Na sociálních sítích se objevila tabulka, která uvádí osm variant pro účtování tří sazeb DPH v restauracích a u stánků. Dle ministerstva financí je účelová a obsahuje i extrémní modelové příklady. Okamžitě se však stala hitem a začalo vznikat množství vtipů na toto téma. Předchozí12345PokračovatFoto: Aktuálně.cz

Návod, jak počítat daň z piva.

Babiš vyhrožuje hospodským, aby zlevnili pivo o 5 korun kvůli snížení DPH

Premiér Babiš vyzval hospodské, aby mu poděkovali a současně zlevnili pivo o 5 korun na základě snížení DPH. Dosáhnout zlevnění mají podle Babiše tím, že se restaurace „podělí“ on to, co získají po snížení sazeb daně z přidané hodnoty na točené pivo.

DPH na pivo se snižuje od 1. května 2020 ve vazbě na zahájení 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb. Není však jasné, zda snížení DPH povede ke zlevnění piva. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že pivo levnější nebude.

Premiér Andrej Babiš (ANO) nyní uvedl, že půllitr točeného piva může být téměř o pět korun levnější. Chce ovšem, aby se hospodští podělili.

„Nevím, jak na to (ministryně Schillerová) přišla. Hospodský se může se slevou podělit se zákazníky. Záleží jen na něm. Šlo o to, jak dostat peníze přímo do hospod, kde nedostali slevu z DPH na jídlo kvůli EET. Takže bych očekával od hospodských poděkování a můžou lidem zlevnit půllitr točeného piva o 4,95 koruny,” napsal Babiš pro Novinky.

Schillerová před tím v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedla, že pivo levnější nebude.

„Ono nebude levnější právě. To je to, že my sice snižujeme DPH na točené pivo, podporujeme tím restaurace, ale víme, že ty restaurace si to prostě nechají. To se neprojeví na konečné ceně na pivo,” konstatovala Schillerová.

Babiš by chtěl, aby se hospodští podělili. „Chtěl bych, aby se hospodští podělili a pivo zlevnili,” kontroval premiér.

Již několik dní jsou kritizovány zmatky kolem nepřehledného snižování sazeb DPH na pivo. Není tak jasné, jestli pivo natočené do skla bude levnější než pivo servírované v plastovém kelímku.

Návrh vlády snižuje daň u točeného piva konzumovaného v restauraci na 10 procent. Pokud však bude pivo točené a zákazník si ho ponese s sebou nebo si ho zakoupí jinde, bude nápoj zdaněn sazbou DPH ve výši 21 procent…

Nealkoholické nápoje včetně nealkoholických piv zůstanou ve snížené 15procentní sazbě DPH.

Kvůli třem odlišným sazbám DPH se ministryně Schillerová stala terčem posměchu na sociálních sítích.

Změny v DPH na pivo vláda zavádí společně se závěrečnou fází EET, která se týká drobných podnikatelů a zasáhnout by měla až 300 tisíc lidí. (sfr)

sdílet na