Živé zprávy Rusko-Ukrajina: Obrovský ruský konvoj se blíží ke KyjevuKilometrový ruský konvoj se blíží k hlavnímu městu poté, co rozhovory na vysoké úrovni nepřinesly příměří.

  • Obrovský ruský vojenský konvoj se blíží k ukrajinskému hlavnímu městu Kyjevu.
  • Prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou.
  • Nejméně 70 ukrajinských vojáků bylo v pondělí zabito při ruském dělostřeleckém útoku na vojenskou základnu v Ochtyrce, uvedl místní úředník.
  • Starosta Mariupolu říká, že klíčové přístavní město na jihovýchodě je „bušeno“ ruským ostřelováním.
  • Ruské rakety zasáhly obytné oblasti v severovýchodním městě Charkov, uvedl regionální činitel.
  • Jednání mezi delegacemi z Kyjeva a Moskvy, která se v pondělí konala na ukrajinsko-běloruské hranici, skončila žádnou dohodou kromě toho, že budeme dál mluvit.

Zde jsou všechny nejnovější aktualizace:

Ruský Lavrov – Ukrajina si dělá nárok na jaderné zbraně

Ruský ministr zahraničí prohlásil, že Kyjev usiluje o získání jaderných zbraní, a řekl na ženevském odzbrojovacím setkání, že jde o skutečné nebezpečí, kterému musí Moskva zabránit.

„Ukrajina má stále sovětské technologie a prostředky pro dodávání takových zbraní,“ řekl Sergej Lavrov Konferenci o odzbrojení v předem nahraném projevu. „Nemůžeme nereagovat na toto skutečné nebezpečí.“

Projev přednesl úzkému davu poté, co diplomaté z několika zemí, včetně Francie a Spojeného království, odešli na protest proti ruské invazi.

Stáli v kruhu mimo jednání po dobu Lavrovova projevu a drželi ukrajinskou vlajku. Lavrov se měl zasedání osobně zúčastnit, ale návštěva byla zrušena a Rusko obvinilo neidentifikované státy EU z blokování jeho trasy letu.

(GMT 10:25) Podle agentury OSN pro uprchlíky z Ukrajiny uprchlo více než 660 000 lidí

Od ruské invaze uprchlo z Ukrajiny do sousedních zemí více než 660 000 lidí, většinou žen a dětí, uvádí Úřad OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Mluvčí UNHCR Shabia Mantoo na tiskové konferenci ve švýcarském městě Ženeva uvedla, že existují zprávy o lidech, kteří na vstup do Polska čekají až 60 hodin, zatímco fronty na rumunských hranicích jsou dlouhé až 20 km (12 mil).

(10:14 GMT)

Rusko požaduje žádné vojenské základny v bývalých sovětských zemích

Západ nesmí stavět vojenská zařízení v žádné ze zemí bývalého Sovětského svazu, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, citovaný ruskými tiskovými agenturami.

Lavrov také řekl, že Moskva považuje za nepřijatelné, že některé evropské země hostí jaderné zbraně ze Spojených států a přijímají opatření, aby zabránily Ukrajině získat podobné zbraně, uvedly agentury RIA Novosti a TASS.

Rusko bude pokračovat v „operaci“ Ukrajiny, dokud nebude dosaženo cílů, říká ministr obrany

Rusko bude pokračovat ve své takzvané „vojenské operaci“ na Ukrajině, dokud nedosáhne svých cílů, řekl ministr obrany země podle zprávy tiskové agentury Interfax.

Sergej Šojgu řekl, že hlavním cílem Moskvy byla ochrana před hrozbami vytvořenými Západem a tvrdil, že Rusko neokupuje území Ukrajiny.

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank
1. 3. 2022 20:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Žádná dohoda je zase špatně. Ukrajinci si myslí, že přijetím do EU by něco změnili? Nehledě na to, že nesplňují ani jednu podmínku přístupových bodů.