Žiletkový plot na španělských hranicích půjde dolů, zraňoval přelézající migranty.

30.12.2019 11:00 Pohraničníci varují

„Ploty na hranicích Španělska již nebudou migranty ‚odrazovat‘,“ píše Soeren Kern na serveru Gatestone Institute.org. Kritici tohoto rozhodnutí však říkají, že žiletkový drát je významným odrazujícím prostředkem proti ilegální migraci a že jeho odstraněním španělská vláda riskuje nejen nové vlny masové migrace z Afriky, ale také odevzdání účinné kontroly španělské hranice Maroku, se kterým má Španělsko napjaté vztahy.

Jak píše server Gatestone Institute, jde hlavně o hraniční ploty na hranici se španělskými severoafrickými exklávami Ceutou a Melillou, které přitahují Afričany hledající lepší život v Evropě. Odstranění žiletkového drátu je v souladu s proimigračním postojem současné socialistické vlády.

Plot se začal odstraňovat poté, co se na něm zranili migranti, kteří chtěli tyto hraniční ploty zdolat, aby se ilegálně dostali do Evropy. U Ceuty tvoří hranici dva paralelní ploty vysoké šest metrů, u Melilly jsou dva čtyři metry vysoké ploty. Každý rok se ploty pokouší přelézt tisíce migrantů, kteří jsou často úspěšní.

Ti pak následně pokračují do bohatších zemí severní Evropy.

„Žiletkový drát je tam proto, aby si lidi rozmysleli svůj úmysl plot přelézat, a v případě, že se o to někdo přece jen pokusí nebo dojde k hromadnému pokusu plot zdolat, umožní žiletkový drát policistům získat čas, protože útočící migranty zpomalí,“ poznamenali k tomu španělští pohraničníci.

sdílet na