Země EU získala povolení darovat Ukrajině letouny MiG-29

Česká republika bude od září hlídkovat ve vzdušném prostoru Slovenska a umožní Bratislavě dopravit na Ukrajinu své stíhačky

Slovensko může darovat Ukrajině své stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce poté, co Česká republika souhlasila s tím, že bude od září hlídat slovenský vzdušný prostor, uvedl v neděli český premiér Petr Fiala. Na dohodě o darování letounů MiG se údajně pracuje již několik měsíců.

„Budeme Slovensku pomáhat, dokud nebude mít k dispozici nové letouny,“ řekl Fiala v televizní debatě se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. „Nevidím v tom žádný problém, vláda to určitě schválí.“

Předpokládá se, že slovenské letectvo provozuje 12 letounů MiG-29, které zůstaly v jeho inventáři po rozpadu SSSR. Zvěsti o tom, že Slovensko daruje tyto letouny Kyjevu, se začaly šířit několik dní poté, co Rusko v únoru zahájilo vojenskou operaci na Ukrajině, když šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell oznámil, že blok získá pro poničené ukrajinské letectvo stíhačky sovětské výroby z východoevropských zemí.

Borrellův plán se nikdy neuskutečnil, Polsko a Bulharsko – další dva provozovatelé sovětských stíhaček – svá letadla na Ukrajinu nikdy neposlaly. Heger však v dubnu prohlásil, že by byl ochoten předat své zemi tucet MiGů, pokud by spojenci Slovenska byli ochotni pokrýt jeho obranné potřeby do doby, než budou MiGy nahrazeny americkými bojovými letouny.

Slovenské MiGy měly být původně nahrazeny 14 stíhačkami F-16 americké výroby v letošním roce, ale termín dodání byl posunut na rok 2024.

USA v březnu zmařily polský plán na převod vlastních sovětských stíhaček na Ukrajinu, ale Pentagon v dubnu prohlásil, že „rozhodně nebude mít námitky“ proti slovenskému plánu. Od té doby však nebyl oznámen žádný pokrok směrem k vyslání MiGů na Ukrajinu.

Po zjevném vyjasnění dohody zůstávají otázky kolem toho, jak by Slovensko stíhačky přes svou východní hranici s Ukrajinou skutečně převedlo. Přelet těchto letounů na Ukrajinu ze slovenské základny by Moskva mohla vnímat jako válečný akt, který by NATO zatáhl do otevřeného konfliktu s Ruskem. Na druhou stranu, při dopravě letounů po zemi by mohlo hrozit, že dopravní prostředky budou po překročení ukrajinského území napadeny ruskými letouny nebo raketami.

Slovensko poskytlo od února Ukrajině vojenskou pomoc ve výši více než 160 milionů dolarů a otevřelo své opravárenské závody pro poškozená ukrajinská vojenská vozidla. Minulý měsíc Bratislava poslala kyjevským silám pět vrtulníků sovětské výroby a tisíce raket ráže 122 mm a údajně zvažuje vyslání 30 tanků T-72, pokud za ně spojenci poskytnou vhodnou náhradu.
https://bit.ly/3Akltwt

3.8 10 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.8 10 hlasy
Ohodnotit příspěvek
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pozor
4. 7. 2022 10:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Mám obavy, že Slovensko za tento svoj čin draho zaplatí. Slovenská štátnosť sa doslova trasie v základoch. Česko na tom nie je oveľa lepšie, uvidíme čo s nami bude, ale nič dobrého to nebude.

Alfred
4. 7. 2022 11:30
Odpovědět  Pozor

Je ten Heger Slovák? Myslím Slovák.

Pavel K
4. 7. 2022 11:35
Odpovědět  Pozor

Budeme v čiči všichni, co jiného si zaslouží vypatlaní kreténí, kteří sebou nechávají orat a je jim všechno jedno, ono to nějak dopadne. Jo dopadne, ale bude to osudný konec.

janle57
4. 7. 2022 13:35
Odpovědět  Pozor

Zdravím Vás,doufám,že u Vás pan Fico a jeho přátelé dostanou většinu
Vašich lidí do ulic než bude pozdě a zametete tam všichni společně
s agentkou CIA Ćaputovou a tou proradnou vládní sebrankou,která
může Rusy vyprovokovat natolik,že na to doplatí,bez rozdílu,všichni.
Takže pro Vás všechny správné Slováky:Mor ho !

Jura
4. 7. 2022 15:41
Odpovědět  janle57

Vždyˇto musíme mi Češi a Moravané, Slezané udělat to samé k čemu nabádáte Slováky , situace je úplně stejná i u nás . My dostaneme přes hubu stejně jako oni.

Pavel K
4. 7. 2022 16:17
Odpovědět  Jura

👍 👍

😂 😂 😂
Přesně, my už jsme dávno to udělat měli.
Radit umíme. 🤣

VAL
4. 7. 2022 14:35
Odpovědět  Pozor

Co by bylo – spolu kradli, spolu oběsili.

Lubek
4. 7. 2022 11:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Uniká mi už, ale že úplne význam prezidenta, vlády, parlamentu. Načo to tu američanom je? Stačí predsa ich ambasádor, ktorý by rozhodoval priamo, nie cez sprostredkovateľov, ktorí vraj boli slobodne a demokraticky zvolení. Neverím, že by tí zbytoční ľudia dokázali robiť niečo užitočné, pridávať skutočnú hodnotu, ale aspoň by ľudí nedráždili a možno by sa ani toľko nerozkrádalo a zbytočne nemíňalo ako teraz. Svojprávnosť nemáme reálne žiadnu, jednoduchšie by bolo rovno odviesť určenú čiastku kam bude nariadené a nestrápňovať sa dvoma (možno)funkčnými stíhačkami či desiatimi tankami. Zbytočný úradníci a armádny personál by mohli ísť makať na tri zmeny do automobiliek pridávať skutočnú hodnotu a pomôcť zarábať na tie povinné odvody.
V inej prizme už vnímam bábkoherečku, čo má vysokú politickú funkciu. S troškou predstavivosti človek vidí maličké pódium, v ktorom sa natriasajú handrové bábky vodené bábkohercom na motúzoch. Napokon primeraná kvalifikácia našej realite.

Frank
4. 7. 2022 11:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Američané se jen chechtají, jak jim jdou kšefty. A blbí Slováci si zadělávají na to, že mohou být srovnání se zemí. Ostatně není to poprvé, kdy slovenská vláda kolaborovala. A bohužel my na to nejsme o mnoho lépe. Senilní dědek Zeman chválí naši ministryni války!!! Copak mu v té nemocnici udělali, že se obrátil jako korouhvička?

me2d44
4. 7. 2022 12:13
Odpovědět  Frank

Snadná odpověď: chce to jen v klidu dožít. Jeho denodenní stres jsem pocítil i sám osobně, takže se mu nedivím. Otázka je, kdo tam nastoupí po něm. Moje zkušenost říká, že KAŽDÝ dnešní kandidát si myslí jen na jedno: tam se dá nakrást. Při volbách v osmdesátých letech byl problém sehnat někoho do kandidátky na předsedu MNV (ona se očekávala ZODPOVĚDNOST). Dneska by chtěl kandidovat i Pepek Vyskoč……

Ladislav
4. 7. 2022 18:13
Odpovědět  Frank

Asi mu vymiškovaly kule a vlezlo mu to na mozek!

Gales
5. 7. 2022 09:16
Odpovědět  Frank

Lobotomii.

me2d44
4. 7. 2022 12:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Svoji službu v armádě jsem ukončil, když jeden papírožrout z ministerstva obrany prohlásil, že PVOS nepotřebujeme (na radarového specialistu jsem se učil 9 let – a pak dalších 12 ve službě, protože co radar, to originál). Letectvo jsme redukovali na 12 Gripenů – pronajatých. Po rozchodu se Slováky jsme se o ZAKOUPENÉ Mig29 rozdělili – a pak jsme ten zbytek vyměnili s Poláky za v té době ještě neexistující vrtulníky Sokol. Ještě, že už jsem byl v civilu – infarkt by mne neminul. A k tomu vlastenectví? Národ, který přenechá výchovu a vzdělání svému nepříteli, je odsouzen k záhubě. Proto se naše děti učí podle amerických a bruselských osnov, proto Vám dítě školního věku bude tvrdit, že Američani osvobodili Hradec Králové, proto žádný školák neví o tom, že v Plzni v 1945 padl JEDEN Američan – zabil se, když opilý spadl z auta, v němž vezl Němce na výlet….

Pavel K
4. 7. 2022 12:16
Odpovědět  me2d44

Napsáno naprosto přesně. Jsem od Plzně, tak o tom něco vím.
Jsem 61 ročník a také jsem sloužil u PVOS v Brně. 🙋‍♂️

VAL
4. 7. 2022 18:46
Odpovědět  me2d44

Nemluvě už o tom, že Plzeň se v podstatě sebeosvobodila sama. Ale to je normální. Podobně se sebeosvodil Buchenwald, ale sláva Americe a hurá a bla… bla… bla… Ušáci snad mají to chlubení se cizím peřím už geneticky zakódováno.

Kolem
4. 7. 2022 21:35
Odpovědět  me2d44

Souhlas, a to, co provedli ti deprivanti nejen s PVOS je čistá VLASTIZRADA. Něco o tom vím, slouzil jsem u PVOS, na VS, pražská brigáda, a stěhoval rotu jako mlaďas do tehdy nových kasáren v katastru obcí Podlešín, Drnov u Slaného…

Pavel
4. 7. 2022 13:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Pavle, jsem o deset let starší, takže těch sra- ček již tolik neužiji. Dr. Beneš asi přesně tušil, co se stane s našimi národy. Tyto populace objektivní skutečnost nevidí a neslyší a co je ještě horší, oni ani nechtějí. To, že jsme ve stádiu rozkradené a vybrakované země, to se s touto zemí vleče již dlouho, nyní se ale k tomu ještě přidali škůdci zemští, kteří bez ostychu tuto zemi zaprodávají. Ani ten nejvlastenečtější vůdce bez podpory lidu nic nesvede. Ale, bohužel většina našeho lidu je již natolik přeformátovaná a bez vlastního myšlení, že se dá předpokládat, že toto vše pro nás skončí katastrofou. My zde na pokecu s tím více udělat nemůžeme.

Pavel
4. 7. 2022 13:13
Odpovědět  Pavel

My se ženou jsme již staří a také již s nějakými těmi zdravotními problémy, které se v tomto věku kupí. Člověk ví, že když nic špatného ve své zemi zrození neprovedl, měl by zůstat. Ale dnes bych se opravdu nedivil těm, kteří by emigrovali. Umím velmi dobře španělsky a být skutečně mladší a zdravý, asi bych opustil vlast a šel bych žít na Kubu, kdyby nás přijali. Raději bych svůj život dožil v mnohem větší skromnosti, ale s lidmi, kteří jsou lidští, přátelští a jejich priority jsou někde jinde, než v pouhém mamonění věcí. Kdo je ale všímavý, tak přesně tuto lidskou vlastnost mohl v osmdesátých letech již v naší společnosti identifikovat a to zde panoval socialismus.

Pavel K
4. 7. 2022 14:39
Odpovědět  Pavel

🤣 🤣 🤣
A co tam mají za temperantní baby. Já nevím, mě se líbí zde a tady taky odejdu. S tím zdravím to má každý jinak, jsem uštván léty tím jak jsem se kopal do (!). Jsem stavař a celý život dřel. No a k tomu ne moc spořádaný život a je průseerr hned. Teď jsem v ID a v klidu si užívám času co mi zbývá. 🙋‍♂️

me2d44
4. 7. 2022 16:15
Odpovědět  Pavel K

Na to abyste byl sedřený, není potřeba dřít. Jsem jen o rok starší 1960. V armádě – včetně škol 20 let ( na důchod mi přiznali 18, první dva roky, než začala základní služba, jsem byl „jen“ žák – stejné povinnosti, ovšem jiné pravomoce). Když uťali PVOS, tak jsem začal v civilu – povedlo se mi v jedné firmě dělat asistenta majitele a místo něj jsem učil projektanty elektro, jak zajistit sítě proti přepětí. Když jsme se pak trochu nepohodli, tak jsem změnil – v duchu naší generace „člověk se učí celý život“ – profesi. Do důchodu jsem to dotáhl jako technolog-specialista v tiskárně (5 technologií, jedna horší, než druhá). Proto si s Vašimi názory celkem notuji.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
4. 7. 2022 19:40
Odpovědět  me2d44

Kde jste sloužil u PVOS?

Jozef
4. 7. 2022 13:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Kedy konečne niekto pošle toho zmrda Na..a kdesi do pekla. Takého vlastizradcu táto krajina ešte nezažila.

janle57
4. 7. 2022 13:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Odkud tyhle 40 let staré krámy chtějí létat?Jedině tak z Rumunska,Polska nebo
samotného Slovenska,tohle je nepřípustné vměšování států NATO do války
a důvod k tomu,aby Rusové letiště,odkud Migy budou vzlétat,zničili,už s tím
asi otálet nebudou,agresivní banda jménem NATO provokuje čím dál více.

Pro všechny ještě ukázka vrcholné demokracie na pražském magistrátu:

https://www.youtube.com/watch?v=b2CsFNykDhg

Pavel K
4. 7. 2022 14:50
Odpovědět  janle57

Toho Pospíšila bych si osobně někdy chtěl podat, bohuže zdraví mi to už nedovolí.
Buzerantskej zzmrrd si vykřikuje, jiného školí a sám se topí v howneech. Nesnesu tyhle lidi. Prase nemorální.

zdena
4. 7. 2022 17:11
Ohodnotit příspěvek :
     

To je vtip ? Slováci darujou své stíhačky a Češi pak za ně budou lítat a hlídat je, případně padat k zemi ? No která hlavička zase tohle schválila….. ???

Jar
4. 7. 2022 18:19
Odpovědět  zdena

Jako řada ve frontě starších mašin k likvidaci. Rusové zlikvidují ty slovenské,jen co přibudou na ůzemí,kde probíhá denacifikace,posun a likvidace těch z čr.Probíhá i neskutečné zadlužování vazalů,států s otroky.Nejprve se kradlo ve stamilionech,pak v miliardách a dnes bilion sem,bilion tam. A zítra ? Smrtící injekce pro kontrolu a likvidaci ovcootroků se už zkouší,i se selekcí,kdo půjde do krematoria hned a kdo až později.A kápo fialpětky se usmívá jak měsíček na hnoji,s ovcootroky mu jdou jn kšefty.A leinová s hejnem schwábů žerou a žerou,jen zlatá vejce neserou,to jim jaksi nejde v tom lejnoEUhejně.

Ladislav
4. 7. 2022 18:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Ze dvou jim daruje jedno? Potroublenci jako ta naše demoliční pětilejno!

Gales
5. 7. 2022 09:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Cíl je jasný.Zbavit se ruských zbraní,aby měli američané kšeft.