nezařazené

Nositel Nobelovy ceny: Zelení šíří dezinformace

Tak hodnotí nositel Nobelovy ceny za fyziku Steven Chu současnou energetickou politiku

RT Deutsch píše:

„Americký nositel Nobelovy ceny za fyziku Steven Chu ostře kritizuje německou energetickou politiku a zejména vyřazování jaderné energie. Tvrdý je i vůči Zeleným, ti podle vědce šíří spoustu nepravdivých informací.

Chu je profesorem fyziky na Stanfordské univerzitě. V letech 2009 až 2013 byl ministrem energetiky za bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Jeho specialitou je ovlivňování atomů lasery, v roce 1997 obdržel Chu spolu s Williamem Phillipsem a Claudem Cohenem-Tannoudjim Nobelovu cenu za fyziku za chlazení a zachycení atomů laserovým světlem. Fyzik čínského původu se již nějakou dobu věnuje výzkumu obnovitelných energií.

Pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung kritizoval Chu jasně rozhodnutí federální vlády postupně ukončit jadernou energetiku a vyzval k přehodnocení rozhodnutí v energetické politice a zejména vzhledem k vyřazení jaderné energie. V rozhovoru řekl:

Byl jsem přesvědčen, že Němci nebudou schopni nahradit energii, kterou tyto elektrárny poskytují. Alespoň ne pouze obnovitelnými zdroji energie. Domníval jsem se, že k tomu budou nakonec potřebovat fosilní elektrárny. A přesně to se stalo.‘

Těžký průmysl, zejména chemický a petrochemický průmysl, ‚mají továrny, které se jen tak nezapínají a vypínají jako: Jejda, právě teď jsme bez proudu, tak je na den zastavme. Dokonce i montážní továrna, automobilka nebo továrna na výrobu polovodičů vyžadují ‚extrémně stabilní elektřinu‘.

Společnost proto musí pochopit, že tato odvětví potřebují levnou elektřinu – 24 hodin denně. ‚A pokud ji nedostanou, budou výrazně nepříznivě ovlivněna.‘

‚To by mohlo vést k exodu těžkého průmyslu z Německa, a to by bylo pro německou ekonomiku katastrofální. Takže když jednotliví lidé říkají, že nechtějí toto, nechtějí tamto, nechtějí jadernou energii, nechtějí uhlí, mohou všechno dělat s obnovitelnými zdroji energie, pak tito lidé evidentně neprovozují továrny na polovodiče, chemické továrny nebo výrobní závody,“ vysvětlil Chu.

Pokud si chcete udržet prosperující ekonomiku i pracovní místa a prosperitu a zároveň dosáhnout klimatických cílů, jaderná energie ‚už nevypadá tak špatně‘. Sezónní zásobníky energie jsou velmi drahé, a proto nejsou alternativou. Problém je, že je potřebujete pouze jednou nebo dvakrát ročně.

‚A pokud si pak operátoři účtují částku, kterou potřebují k přežití, pak náklady jdou do nebes. To jsou věci, na které musí odpůrci jaderné energie myslet.‘

Chu kritizoval zejména stranu Bündnis 90/ Zelení:

‚Mnoho dezinformací pochází od Zelených. Pokud by tito lidé byli rozumní, což mnozí nejsou, pak by dali přednost jaderné energii před jinou alternativou, totiž plynovými elektrárnami, jejichž skleníkové plyny se musí filtrovat.‘

Každý, kdo chce zemní plyn bez zachycování, se ‚ve skutečnosti nezajímá o klima a udržitelnost,‘ vysvětlil Chu.

Místo toho obhajuje použití menších modulárních reaktorů, které produkují několik stovek megawattů nebo méně, a jejich použití pro nouzové napájení. Kritizoval také iracionální strach z havárie v jaderné elektrárně. Statisticky řečeno, jaderná energie vede k 0,03 úmrtí na vyrobenou terawatthodinu (všechny jaderné havárie na světě sečteny). Dokonce i vodní energie je vyšší s 1,3 úmrtími, protože se občas protrhne přehrada.

Chu uznal, že problém jaderného odpadu je významný. Přesto byl optimistou, že se to podaří dostat pod kontrolu. Dále kritizoval, že postoj zelených je ‚neslučitelný s budoucí realitou:

‚Toto je další postoj Strany zelených, který není slučitelný s naší budoucí realitou: rostoucí prosperita, rostoucí poptávka po energii. Pokud tato energie musí být čistá, pak to nemohou být uhelné elektrárny.‘

Chu je však optimista: ‚Žijeme v demokracii. A pokud se veřejné mínění změní, politici nakonec poslechnou. Lidé se nestarají jen o energii, klima, udržitelnost nebo životní prostředí. Starají se také o svou vlastní, slábnoucí prosperitu Pokud uvidí, že jsou přijímána rozhodnutí, která ohrožují tuto prosperitu, pak se znovu zamyslí. Musíme tedy správně diskutovat: Kam by měla cesta směřovat? A ne v ideálním světě, ale ve skutečném světě, ve kterém ekonomika roste a naše klimatické cíle přesto nebudou ohroženy.‘

Zda se však naděje nositele Nobelovy ceny za fyziku naplní, je úplně jiná otázka,“ píše se v článku RT.

sdíletj na

Souhlas
Upozornit na
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ijn
12. 2. 2024 18:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Vládnou-li nám idioti, …….vše je možné, ….problém jdou slušní odpovědní odborníci a zkorumpovaní vědci, co si nemají čůrat na hlavu těmi idioty co vládnou ke zkáze vlasti

skeptik
12. 2. 2024 19:30
Odpovědět  Ijn

Idioti dostali k moci idioty. Napravit to nebude jednoduché.

ryba
13. 2. 2024 11:54
Odpovědět  skeptik

Napravit ten úpadek kolem nás mohou jen vzdělaní a normální lidé. Nemůžeme ani doufat v to, že ta banda polovzdělaných nebo dokonce nevzdělaných to dokáže – a tou bandou myslím nejen ty blby u kormidla, ale žel i mlaďochy,které PRÝ vzdělává současné (otřesné ůrovní) školství. Takže narovnat vzdělávání (a tím myslím od školky a základního v. …) a za pár let můžeme doufat v lepší. Rozhodně tím nemyslím, že jen a pouze vysokoškolské vzdělání je podmínkou – obrovská skrytá síla je i v učňovském školství.

Teuton
12. 2. 2024 19:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Hele, jenom pro vaši informaci. Na ruském netu, konkrétně na serveru lenta.ru, jsem se dočetl zajimavou věc. Osobní zpověď jistého Viktora, 40 let. Tenhle panáček v roce 2020 spolu s kumpány vyloupil banku, přičemž byl zastřelen jeden člověk. Policie je za pár dnů dopadla, Viktor dostal 20 let natvrdo. Za dva roky začala válka s ukrajinskejma nacistama, do basy přišli náboráři z Wagneru. Vězňům ve vojenském věku bylo řečeno, že kdo podepíše kontrakt na jeden rok a v první linii přežije, dostane milost, do basy zpátky nepůjde. Viktor podepsal a dostal se do nejtěžších bojů s ukrajinskými nacisty u města Artěmovsk. Po několika měsících byl raněn, zbytek kontraktu strávil v týlových jednotkách. Pak byl propuštěn a dostal oficiálně milost. “Kdyby nezačala válka, dál bych hnil v base,” byla jeho poslední slova.

zdendulka
12. 2. 2024 19:32
Odpovědět  Teuton

A co….. slíbili, splnili. Tedy O.K. On také – slíbil, splnil. O co ti jde, Teutone ?

Teuton
12. 2. 2024 20:20
Odpovědět  zdendulka

O nic mi nejde, psal jsem to pro zajímavost. Jsme přece na necenzurním pokecu, ne ?!

zdendulka
12. 2. 2024 21:43
Odpovědět  Teuton

jasnočka 🙂

12. 2. 2024 20:34
Odpovědět  Teuton

Měl kliku. Ted to mají horší. Nyní žádného půl roku v první lini a pak milost, ale nasazení do konce specoperace (případně války, jestli se to vymkne) – zkrátka stejné podmínky, jako mají normálně mobilizovaní Rusové. No a protože jsou tito bývalí vězni posíláni do nejtěžších bojů v první linii, kde je 20%-tní šance na přežití, není to žádná sranda. Není kec – četl jsem to včera či převčírem na Cargradu. Včetně té šance na přežití.

Albi
12. 2. 2024 21:42

A teď ke všemu – hrůza všech hrůz, tu nepřekonají snad ani zprávy z Ukrajiny – ztratil se nám prezident!
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nazory-komentare-glosa-prezident-nekam-odjel-245596#
“””Česko bylo – a v tuto chvíli, v pondělí kolem poledne, ještě je – týden bez prezidenta republiky. Jakoby, ale přece.
Petr Pavel si vzal dovolenou, což samozřejmě může, respektive musí. Jako každý jiný zaměstnaný člověk. Aby hlava státu mohla ve své službě a ve smyslu prezidentského slibu podávat kvalitní výkony (???? 🙂 ), potřebuje si čas od času vyčistit hlavu a odpočívat, to je normální a správné.
Potíž je v něčem jiném – dojem, že je Česko bez prezidenta, skutečně nastal. Vinou Hradu. ….
Prezident prostě „někam odjel“ – to je veškerá suma zpráv, které se nám z jeho kanceláře dostalo.”””
xxxxx
Ani jsem si toho nějak celý týden nevšimla. Že by zdrhl?
Já vím, fantazíruju – ale hezky, ne?

zdendulka
12. 2. 2024 21:46
Odpovědět  Albi

když může zmizet usácký ministr obrany, proč ne Pája ? Příklady táhnou a ty špatné nejvíc… 🙂

12. 2. 2024 22:12
Odpovědět  Albi

🙂 🙂 🙂

Velitel
12. 2. 2024 22:29

20% šance na přežití tj. 80% ztráty je kravina, obecně se tohle počítá na jeden cyklus, tj 6 měsícům. ale i kdyby to v tomhle případě počítali na rok byl by to nesmysl. Pro představu reálná čísla pro prvosledové jednotky ruských výsadkářů jsou ztráty kolem 6%, pokud to budeme počítat ze všech výsadkářů v SVO klesne tohle číslo na 4%.

Albi
12. 2. 2024 22:50
Odpovědět  Velitel

Jenže za každým sebemenším číslem ve statistice mrtvých je minimálně jeden mrtvý člověk.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
13. 2. 2024 00:17
Odpovědět  Velitel

Tož to vytkněte redakci Cargradu, že neupřesnili, zda se těch 20% týkalo půlročního závazku kuchtíkových koní. Hm… Tak fajn. Nechá se zverbovat bajvočko 10 000 muklů. A šup s nimi do první linie a hurá a hrrr na ně! No a takhle hrhaněj do vítězství, tedy do konce války – dejme tomu dva roky, které za pár dní uběhnou. Kolik jich přežije? Žeby 96%? Jen se ptám.

Noobody
13. 2. 2024 11:19
Odpovědět  Velitel

Vona to je sakra zapeklitá hra s čísli. Taková ta statistika, která je přesným výpočtem z velmi nepřesných vstupů a vzájemně nesrovnatelných dalších podmínek.
Když jde jednotka do boje, tak ty ztráty jsou naprosto rozdílné, závislé na bojišti, typu nasazení (obrana, útok, průzkum bojem,…), aktivitě, morálce a vybavení protivníka, na úrovni vlastní připravenosti, bojových zkušenostech, vybavení a td a td. To co je jeden den klídek a pohodička může být druhý den totální fiasko. Takže nějakých 6% může být tabulkové vyčíslení ztrát podle typu operace,nebo celkové tztráty na bojišti za cellou dobu fungování jednotky se započtením doplnění, ale nikoli skutečná mortalita původního osazení jednotky za dobu nasazení. Těch 80% ztrát za 1/2 roku v přední linii se mi jeví v kontextu výše uvedeného jako velmi realiastické číslo. Zvláště, když wágnerovci byli nasazováni na těch nejtěžších úsecích, proti zodolněné a dobře připravené obraně, kde jiné jednotky OS RF nebyly úspěšné.

13. 2. 2024 13:18
Odpovědět  Noobody

To info o 80%-tní ztrátovosti se netýkalo plošně wagnerovců jako takových, ani postwagnerovců, ale bývalých muklů v řadách wagnerovců a postwagnerovců, kteří byli, a jsou, posíláni na nejvíce exponovaná místa bojů. Měl jsem zato, že to jasně vyplývá z napsaného – a protože jsou tito bývalí vězni posíláni do nejtěžších bojů v první linii, kde je 20%-tní šance na přežití -, leč, jak vidno, opět jsem se v tomto punktu trapně zmýlil.

Bety
13. 2. 2024 08:31

Nevím, nakolik je ten Cargrad důvěryhodný, nezapomínejte na pátou kolonu, v jejímž zájmu by bylo, aby rodiny všech vojáků dostaly strach. Hlášené ztráty s tím nějak
nesouhlasí. A také mám dojem, že první linie je prakticky všude.

13. 2. 2024 13:53
Odpovědět  Bety

Založil ho pravoslavný vlastenecký oligarcha, ale nenarazil jsem u něj na lži. Když Cargrad zachytí nějakou zprávu, ale není ověřená, výslovně na to, a často nejednou, v textu upozorní. Od toho nás ostatně pánbů obdařil kritickým rozumem, abychom bezmyšlenkovitě nedůvěřovali, ale nejasné či podezřelé si ověřovali. Což přesně dělám. Nejen u Cargradu. Na Cargrad chodím hlavně proto, že věnuje poměrně dost místa vnitřnímu dění v Rusku, o kterém vládní rusweby začasté tu mží, tu mlčí.
Proto ostatně chodím i na politruka Pjakina – když se proklikám jeho vlajkoběsněním a touhám vlastizrádců otročit “páníčkům” (už jen těmi páníčky mě se-re nesmírně – a jinak je to blbost na entou; oni netouží “páníčkům otročit”, ale podílet se, spolu s “páničky”, na otrokářské moci a bezpracném zuzání, což je podstatný rozdíl, řekl bych, a Pjakin je vocas, když používá takovouto primitivní manipulaci nehodnou jak jeho intelektu, tak intelektu jeho posluchačů) a odšoupnu stranou jeho chimérického globálního prediktora, co to tu má už po tisíciletí, ne-li od počátku věků pod palcem -, dozvím se taktéž mnohé z vnitřního dění v Rusku zase z jiné strany, z jiného úhlu. Atakdál, atakdál.

Gales
12. 2. 2024 19:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Americký ministr obrany je na JIP. . Ten,prej,už dávno natáhl ráfy na Ukrajině,Teď ho nechají ,,oficiálně” exnout doma.

zdendulka
12. 2. 2024 19:33
Odpovědět  Gales

cože…. no to by byla bomba….

Albi
12. 2. 2024 19:47
Odpovědět  zdendulka

Ani ne. V tom množství mrtvých se jedinec ztratí jako nic.

Bylo by to jen téma – potrava pro novináře, když jim po ROZHOVORU z talířů mizí jídlo. Ty oschlé zbytky baští a mlakají si u toho jen mainstreamovi rusofobové a i těch začíná pomalu, ale jistě ubývat.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zdendulka
12. 2. 2024 21:48
Odpovědět  Albi

no, jsem taky zvědavá, co teď budou písálkové smolit pro bulvár…. 🙂 🙂 🙂

12. 2. 2024 21:53
Odpovědět  Albi

Dnes jsem v myslivně dumal nad tímto článkem z hovíínek:
Rusové sestavili na Donbasu 30 kilometrů dlouhý vlak, který tvoří 2100 vagonů. Upozornil na to Institut pro studium války s odvoláním na ukrajinský analytický server DeepState UA. Účel „car-vlaku“ není jasný, může však jít o druh bariéry proti případnému ukrajinskému útoku směrem na Mariupol…
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-rusove-sestavili-na-donecku-30-km-dlouhy-vlak-s-2100-vagony-40460340#source=hp&seq_no=2&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

No, tak tato informace je mylná – když jsem si to ověřoval na ruswebech, že mi vlak – tedy vagony na kolejích coby bariéra – přišel jako pýýčovina, tak jsem zjistil, že to není vlak, ale, cituji:
Ruská armáda vytvořila na Donbasu „Car vlak“ o 2 000 autech (auta – ne vagony !!!) o délce 30 km.
Jde vlastně o mobilní obrannou linii, píše analytický zdroj DS pracující pro ukrajinské ozbrojené síly a zveřejnil satelitní snímek. Stavba této kočárové stonožky začala v červenci 2023,“ stojí v prohlášení.

12. 2. 2024 21:54

Tento supervlak lze považovat za samostatnou obrannou linii, protože je extrémně obtížné poškodit, přesunout nebo vybuchnout 30kilometrovou masu kovu a postup vybavení v důsledku takového rušení není možný bez proražení koridoru, podle DS.

Источник: https://rusvesna.su/news/1707675845
Takže ne vagony, ale nákladáky – a to je setsakra rozdíl. No a předmět mého zádumu spočíval v tom, že mi za á není jasné, proč zabralo tolik času (od července 23) postavit nákladák vedle nákladáku, a za bé není jasné, co ty nákladáky skrývají; jaký náklad. No a dumal jsem dál. Ted je kolem toho drobet rozruchu, žejo. A co za nějaký čas? Nic – překryjí to za á jiné udélosti, a za bé si ukrobanda včetně KoZy na tu mobilní bariéru zvyknou, že. Prostě si tam stojí, no.
A ted – co kdyby se ta mobilní bariéra dala zčistajasna do pohybu? Kolik vojáků se zbraněmi pojme 2 000 vojenských nákladáků?
Tak drobet mi to připomíná ta ruská cvičení poblíž ukrohranice před specoperací. KoZa sice remcala, ale nakonec si na to zvykla. A ted ani není důvod k remcání… Prostě mobilní bariéra, no.  

12. 2. 2024 21:54

 A protože všechno souvisí se vším, tak tady je další nesouvisející souvislost. Nic převratného to není, jen taková nenápadná příprava na věci příští, řekl bych:
NABIULLINA – REZIGNUJTE, MIŠUSTIN – DO CENTRÁLNÍ BANKY? RUSKO BUDE LETOS NA JAŘE ČELIT PERSONÁLNÍM OTŘESŮM
Rusko letos na jaře čelí vážným personálním otřesům. Možné rošády a změny u moci, významné propouštění a jmenování spočítal Andrei Perla: Elvira Nabiullina – rezignovat, Michail Mishustin – do centrální banky.
Málokdo pochybuje o tom, že … Vladimir Putin ve volbách s velkým náskokem předstihne své tři konkurenty a bude zvolen… … To znamená, že mnoho úředníků u nás po desetiletí dělalo vše podle zásad a vzorů Západu… … A lidé celou tu dobu žili a ani si nevšimli, co se děje.. … prostřednictvím kontroly nad elitou může člověk ve skutečnosti vlastnit stát, jeho nerosty, rostliny, továrny.. … Nyní ale Rusko přijalo řadu opatření, která brání působení agentů západního vlivu v naší zemi.
Žeby žeby? Že by se zapřahání chýlilo ke konci a spřežení se chystalo vyrazit? Akorát jsem zvědavej zda ta rošáda proběhne před volbami nebo po nich.
Ale třeba jen tak konspiračně blbnu. Uvidíme.

12. 2. 2024 21:57

https://tsargrad.tv/news/nabiullinu-v-otstavku-mishustina-v-cb-rossiju-zhdut-kadrovye-potrjasenija-jetoj-vesnoj_959348
Ono je na ruswebech víc takových nesouvisejících souvislostí, ale nechci tu zasemit prostor.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
12. 2. 2024 22:58

Dík za odkazy, podívám se.

sergej
12. 2. 2024 20:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen grýndejlisti uhlíkové 100pičky?
https://www.facebook.com/roman.tomovcik1/videos/339161982428701/?locale=cs_CZ

Pravdomluvny
13. 2. 2024 08:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Kde jsou oni ZELENÍ Z DOB “”””ZLÝCH KOMUNISTŮ””””…..TŘEBA HNUTÍ BRONTUSAURUS,ty bych všema deseti podpořil??????

Bety
13. 2. 2024 08:37
Odpovědět  Pravdomluvny

Já také. Jenže tyhle původní ochránce přírody vytlačili grýndejloví bezmozci.

Pavel z Moravy
13. 2. 2024 09:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Je vidět, že žije u amíků. S tou demokracií mně tedy dostal. To nestojí ani za komentář.

Honzas
13. 2. 2024 12:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejsem žádný odborník ale jejich uhlíkový nesmysl je totální kravina. Důležitější roli při oteplování planety hraje metan. Když taje permafrost vytváří se metanová oka. Je to plyn který se drží v podzemí Díky ledové pokrývce. Když ten plyn nespálíme tak nám metan zrychlí oteplování planety rychleji než uhlík který po jeho spálení vzniká.

PřemekJ
14. 2. 2024 10:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Když zezelenají mozky i srdce, jde o slepou, vědomostmi nepodloženou víru. Už aby tu byly malé fúzní, tedy nikoli štěpné reaktory a volná energie.