Zásadní věc: analytik Chazin poukázal na nový status Ruska po speciální operaci na Donbasu.  Rusko může Evropě pomoci… ale nemusí…

Situace na světové geopolitické aréně se radikálně změnila a Západ nyní bude muset vnímat Rusko jako velmoc a nejen jako zemi, která dodává energetické zdroje. 

Tím si je jistý ekonom, politolog Michail Chazin.

Podle experta nyní sama Ruská federace určí pravidla hry a nedovolí nikomu vtrhnout do její zóny vlivu.

„Nejprve je třeba poznamenat jednu velmi důležitou okolnost: postoj Ruské federace k vnějším faktorům se radikálně změnil. Faktem je, že Rusko znovu získalo status velmoci a začalo se chovat a bude se chovat jako impérium. Impérium uznává pouze další velmoci a pouze v zóně interakce. Na svém území určuje pravidla samo,“ uvedl Chazin na svém kanálu YouTube.

Ekonom připomněl, že Rusko se posledních osm let snažilo přesvědčit Ukrajinu, aby zastavila válku na Donbasu a také skoncovala s šířením nacistických myšlenek. Místo toho však Kyjev nadále ohýbal svou linii a ignoroval všechna varování.

„V případě Ukrajiny se jí osm let vysvětlovalo, že není dobré zabíjet vlastní občany, není dobré rozvíjet nacistické myšlenky a obecně není dobré být zónou odpovědnosti a kompozitní částí impéria – chovat se tak, jako by váš šéf byl ve Washingtonu. Na toto téma se na Ukrajině nikdo ani nechystal mluvit,“ připomněl Chazin.

Analytik předpokládá, že Ukrajina se nevyhnutelně rozpadne, protože v předchozím formátu prostě nemůže existovat. Přitom podle jeho názoru budou všechny takto vzniklé státy spolupracovat s Ruskem.

„Na území dnešní Ukrajiny může vzniknout několik států, ale všechny budou loajální k Rusku. To je zásadní věc, kterou mnozí nechápou, zvláště na Západě ne. Skončila situace, ve které jsme – surovinový a marginální přívěsek „velkého liberálního impéria,“ zdůraznil ekonom Michail Chazin.

https://bit.ly/3pUHgVv

Řešení problémů EU…

Rusko může Evropě pomoci… – ale nemusí… Řešení všech problémů EU je jedno – změna vektoru.

Michail Chazin odpovídá do Vilniusu …

Okomentujte zastavení futures na prodej obilí:

Především neúroda v Číně, hlavními vývozci obilí jsou Rusko a Ukrajina. Tady to vypadá špatně, protože pochybuji, že Ukrajina sklidí ozimy (předpokládané diverze, miny), jařiny se zřejmě nezasejí.

V EU sice vypadá vše normálně, ale není. Především 80% draselných hnojiv dováží z Ruska a Běloruska, a dusíkatá hnojiva buď dováží z Ruska, nebo vyrábí z ruského plynu. Cena plynu 3.000 eur za 1.000m3 tato hnojiva mění ve zlato. Takže k podzimu máme kompletní obilnou krizi.

A je třeba přitom vzít v úvahu, že arabský svět, který je tradičně velkým spotřebitelem obilí (jedním z největších spotřebitelů ruského obilí je Egypt). Arabský svět podporuje Rusko do té míry, že šéfové Saudské Arábie a Emirátů odmítli telefonicky jednat s Bidenem o situaci na Ukrajině.

Dále se bude měnit situace, protože ruský genštáb publikoval dokumenty získané na Ukrajině rozvědkou, obsahující jasné rozkazy, z nichž vyplývá, že k 28. únoru byly ozbrojené síly Ukrajiny (VSU) připraveny zahájit válečné operace proti Bělorusku a přes Donbas i proti Rusku.

Jsou vážné důvody k předpokladu, že byly připraveny proti ruským městům Rostov, Voroněž, atd., použít „špinavou“ jadernou bombu.

Připomínám, že 22. února Zelenský podepsal mobilizaci a den poté byla vyhlášena. Což by zvýšilo počet ukrajinských mužů ve zbrani na 450-500 tisíc. Situace byla hrozivá a Rusko ji předběhlo jen o pár dní – proto je zcestné ho vinit z agrese. Ve vojenské literatuře už ze 30.let minulého století se píše, že mobilizace už je válka, a proto netřeba čekat, až protivník válku vyhlásí, jinak tu válku s velmi pravděpodobně prohrajete.

Pokud jde o EU:

Ta žila v rámci určitého ekonomického modelu – a nehraje roli, zda byl dobrý nebo špatný, protože objektivně skončil. Přičemž skončil už v roce 2008 a od té doby probíhalo jen ucpávání děr.

To ale není všechno.

Dalším faktorem je, že politická kultura EU je založena na totální nezodpovědnosti – tím se, mj. liší od politické kultury americké. Politické pole je kompletně vyčištěno, reálná opozice neexistuje.

Jsou tam 2-3 politické strany se stejnými nebo podobnými hesly a idejemi, mezi nimiž stále probíhá jakýsi kruhový pohyb. A jedinou odpovědností, kterou zakouší politik EU je, že svým příbuzným odpovídá za to, že se v dalším období stane poslancem a získá přístup k dělbě státního rozpočtu. Opoziční poslanci sice svůj kousek dostanou, nicméně malý. 

Z těchto důvodů se pokoušeli tuto historii rozehrát obvyklým způsobem:

– začít mohutnou propagandistickou kampaň v logice „my máme pravdu, protože ji nemůžeme nemít“.

Vtip je v tom, že poprvé musejí převzít odpovědnost. Dosud, když pronesli nějakou blbost, tak se nic nedělo. Ale pokud nyní evropský politik navrhuje uvalení sankcí a za 2 týdny vyskočí ceny, tak si dokonce i úplně hloupí obyvatelé pokládají otázku, zda to náhodou spolu nesouvisí… A pokládají jim nepříjemné otázky spojené s jejich kompetencí.

Do tohoto dilematu spadli všichni evropští politici – někdo více, jiný méně, ale to bude růst. Co s tím provedou, nevím. Teoreticky se mohou pokusit vymyslet alternativní ekonomický model, ale …

Navíc Bidena čekají v listopadu doplňovací volby, a on rovněž nemůže snížit inflaci. A proto, pro úspěch ve volbách, bude potřebovat rozdat lidem cca bilion dolarů. A tento bilion se chystá sebrat EU, což politici EU rovněž začínají chápat a vědí, že pokud bilion odejde, už ho zpátky nevrátí. 

Lze jim pomoci?

Lze. Vždycky se najde řešení, nicméně je jasné, že někteří budou muset odejít, že se vyvalí nějaké korupční kauzy, zkrátka budou někteří muset přes palubu – pro „usmíření Bohů“.

Hlavní je ale model. Tady problém spočívá v nezodpovědnosti dnešních politiků, kterým takové řešení vůbec nepřichází na mysl.

Zatím mají v hlavě jedinou myšlenku – jak se vyhnout odpovědnosti. A to je vlastně celý obrázek.

Proto se domnívám, že bude zle – jak občanům, s ohledem na prudký růst cen, tak i politikům EU.

Jsem silně nakloněn názoru, že v některých zemích přijdou noví lidé (někteří už se objevují)…

I Macron si uvědomuje, že buď on, nebo ten, kdo přijde po něm, bude muset zrušit sankce. Ceny budou sice vyšší, nicméně poklesnou. Například ceny před začátkem protiruské plynové kampaně byly kolem 300 dolarů za tisíc kubíků, teď překročily 3.000 dolarů a následně poklesnou na 800-900 dolarů. Bude to dost, nicméně lépe než dnes. 

Je nutné radikálně měnit politickou kulturu a uvědomit si, že Rusko radikálně změnilo svůj přístup k životu. Že Rusko už není vyvrhelem liberálního světa, ale velmocí, jež ve svém okolí píše pravidla hry. Pokud se nacházíte ve vlivové sféře Ruska a začínáte hrát proti němu, pak proti vám začne uplatňovat imperiální politiku.

Tady vysvětlím:

– ano Rusko se v první etapě snažilo na Ukrajině uplatňovat humanizmus a byl dokonce pokus oddělit ukrajinskou armádu od nacistických praporů. Teď se ukázalo, že je to blbost, protože velitelé do roty, praporu, jsou všichni výchovou náckové.

Proto bylo rozhodnuto je nešetřit a šetřit jen svoje vojáky. Všichni ostatní se musí vzdát.

Pokud snad ruská armáda postoupí až na západ, tam bude vše jednodušší – sebemenší výstřel z okna budovy bude znamenat její srovnání se zemí.

Mohu vás ujistit, že stejná situace bude za pár let v západní Evropě… – jakmile z nějaké budovy vystřelí nějaký islamistický bojůvkář, srovnají budovu se zemí.

To, co je dnes na Ukrajině, bude za 2 roky v západní Evropě.

Zda toto potřebuje Pobaltí, to nevím – to jsou vaše problémy, ne moje. Ale uvědomte si, že skončily časy, kdy Rusko bylo ubližovanou marginální částí liberálního světa. 

Velmoc chápe dva druhy rozhovoru: 

  • Vy jste náčelníci a my vám nasloucháme – předejte nám seznam pravidel

  • Pokud říkáte, že je za vámi jiná velmoc, pak spolu budeme bojovat – pak si ale stěžujte sami na sebe.

Ukrajina se pokusila sehrát hru „my s vámi budeme bojovat“.

Znovu opakuji, že my jsme předešli jejich útok o méně než týden.

https://www.youtube.com/watch?v=67731xXmJr0

Překlad:  st. hroch
https://bit.ly/3J4QTbM

4.5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
VAL
11. 3. 2022 01:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak trochu mimo, přesto však v jisté souvislosti.
Všimli jste si, jak tisk kvílí – viz hlavní titulek na Hovínkách – že Rusko bude evakuovat Ukrajince humanitárními koridory do Ruska? Ti jsou ale ošklivý ti mužici v láptích, na chudáky ušlechtilé Ukry, že? Ani domů je nepustí, fujtajblové.
Kdyby pustili, mohli by se mezi skutečné chudáky pozašívat benderzmetci, dostat se tak z obklíčení a vesele dál řádit – a nejlíp těm ošklivcům rovnou vpadnout do týla. Ale takhle? Je to zkrátka od těch mužiků móóóc vošklivý.

VAL
11. 3. 2022 01:42
Odpovědět  VAL

oškliví jako mladí, pitomče

Janaz
11. 3. 2022 04:45
Odpovědět  VAL

Odbavovať sa na gramatike môže len debil.

VAL
11. 3. 2022 15:39
Odpovědět  Janaz

Vítej v klubu, génie

Petr
11. 3. 2022 06:12
Odpovědět  VAL

Kdo je tu skutečný pitomec ????????

VAL
11. 3. 2022 15:42
Odpovědět  Petr

Jojo. Jeden už ani nemůže vynadat sám sobě, jak je vidět…

Pedro
11. 3. 2022 09:53
Odpovědět  VAL

Psal to schválně v dialektu, pitomče.

Milan h
11. 3. 2022 11:27
Odpovědět  Pedro

me taky neco ujede z naseho reci ale snazim se protoze kdybych mluvil po nasem tak se vsadim ze tady by me nikdo nerozumel tak jako ja kdyz sem se tu ozenil no uz je to 46 roku

krpo
11. 3. 2022 11:44
Odpovědět  VAL

A co tím mělo být řečeno? O gramatiku se jistě nejedná.

VAL
11. 3. 2022 15:48
Odpovědět  krpo

Ježíšmarjá lidi, já si všim kopance, tak jsem promptně vynadal sám sobě, protože ondyno se mi stalo, ještě jako Milanovi (včera před půlnocí, po tom bordelu s kradením nicků jsem transformoval do Patriota) že se do mě různí mentoři začali strefovat. Tak jsem vynadal sám sobě, bych mudrlantům vzal vítr z plachet.

11. 3. 2022 21:50
Odpovědět  VAL

Jo, je to vtipné.
Až na ty reakce se žlučí v bělmu.
Jsem si vzpomněl na oxymoron „slepý řidič“.
To jednoho přejde používat veselo na veřejnosti.

Lidi stojíte ve frontě na oprátku a křičíte „nepředbíhej, my tu byli dříve!!“

Pavel
11. 3. 2022 09:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Pan Chazin je kapacita a má to v hlavě dokonale srovnané. Věřím, že přesně tak jak to píše se to bude odvíjet. Americká kolonie jménem EU je s lidmi, kteří ji dlouhé desítky let řídí na dně, to musí vidět i slepý trotl. Tito lidé jsou sebestřední slouhové globální plutokracie bez vlastního myšlení a důstojnosti. A o naší malé pokořené a duševně zlomené zemičce je škoda mluvit. S těmito kapitalisty v tomto systému, kterému je lhostejný osud svého lidu jste dobačovali, to bude v brzké době jasné slepým i hluchým. Takže co je nejdůležitější, je duševně vyzrát a pochopit souvislosti. Hlavní média kapitalistického proudu vám to ale nevysvětlí.

BB Rad
11. 3. 2022 14:37
Odpovědět  Pavel

PROSTĚ BRILANTNÍ A SROZUMITELNÉ i pro každého politika
& TROLLA*
BRAVO a ještě jednou BRAVÓ

VAL
11. 3. 2022 15:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Může pomoci… ale nemusí…
Sama s jedla, sama s pila, tak si sama pomáhej, jak se praví v jedné naší pohádce.
Nebo také „Líbí nelíbí, trp krasavice“, jak řekl Putin v jednom svém projevu.

Kiril
11. 3. 2022 18:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Nic není černobílé, ale není známka kritického myšlení pochybovat? Ve válce mohou mít objektivní informace jen nezávislí pozorovatelé, vše ostatní je propaganda. Ruská propaganda lže, západní propaganda lže. Opravdu jsme skálopevně přesvědčení že Rusové a Ukrajinci spolu nikdy dřív nemohli vycházet dobře? Umění je hledat pravdu upřímně. Občas je nutné přijmout realitu, která se nám nelíbí, ale je to lepší než se obelhávat a ujišťovat se o placatosti Země. Kdo si myslí, že je dobře informován, tak je buď blb nebo lže sám sobě. Jak Rusové, tak Ukrajinci mají různé názory… nenávist vůči jednomu či druhému národu, východu či západu je primitivismus. Co je ale neoddiskutovatelné, že Rusko je stát, který přepadl jiný suverénní stát, viditelně se pokusilo svrhnout vládu a Ukrajinu ovládnout vojenskými silami. Když to Rusku nevyšlo, postupuje agresivně a přitom zabíjí civilisty.

VAL
11. 3. 2022 22:00
Odpovědět  Kiril

Hele Kirile, ty trolí šášo, to jsi jednou Helga a jednou Kiril? Trochu nápaditosti bych prosil, kašpárci.

ozz
12. 3. 2022 10:33
Odpovědět  Kiril

To není suverénní stát, ale americký protektorát. Kde byla zákonná vláda svržena tím nejhorším co na Ukrajině bylo, toto bylo financováno americkými dolary. Následně bylo proruské obyvatelstvo zastrašováno, deptano a zabíjeno. Proto jakékoliv další volby tuto vládu, vzešlou z puče, nelegitimuji, je to porad vláda zločinná. Takže Rusko nesvrhava legitimní vládu suverénní země, ale vládu nelegitimní a zločinnou v americkém protektorátu. Rusko bojuje s Amerikou na území Ukrajiny.
Tak zalez do nory a drž hubu