Žárovku vynalezl černoch, ne Edison. Proč neučíme dějiny? ptal se Biden

Žárovku podle demokratického kandidáta na amerického prezidenta Joea Bidena nevynalezl běloch Thomas Alva Edison, nýbrž černoch. Prohlásil to při čtvrteční návštěvě Wisconsinu a zároveň zkritizoval výuku historie na školách. Rasová rovnováha není podle něj dostatečná.

„Proč proboha neučíme dějiny v hodinách dějepisu? Černoch vynalezl žárovku, ne běloch jménem Edison. Dobře? Je toho tolik. Věděl to někdo?“ ptal se Biden pod střechou luteránského kostela v Kenoshe ve Wisconsinu.

Biden proslov v kostele pronesl po setkání s rodinou Afroameričana Jacoba Blaka, který byl v srpnu sedmkrát střelen policistou, když neuposlechl výzvu, aby se vzdal, a šel ke svému autu.

Blake ochrnul a stále leží v nemocnici. Čelí obvinění z nezákonného vstoupení na cizí pozemek, sexuálního napadení třetího stupně a nepřístojného chování. 29letý muž však trvá na své nevině.

Demokratický kandidát na amerického prezidenta slibuje, že pokud vyhraje volby, zlepší rasovou spravedlnost v USA. Ve svém proslovu kritizoval její nedostatečné zastoupení ve výuce dějepisu. 

Koho konkrétně Biden považuje za vynálezce žárovky, neřekl. Pravděpodobně ale myslel Afroameričana Lewise Howarda Latimera. Ten svého času působil v elitním výzkumném týmu Thomase Edisona a žárovku vylepšil pro širší použití.

Původní prototyp žárovky byl osvětlen žhavým, elektrifikovaným vláknem z papíru, které rychle shořelo. Latimer vytvořil verzi s vláknem vyrobeným z odolnějšího uhlíku. Poté také vyvinul závitovou objímku.

Latimer vynalezl také první toaletu pro železniční vagóny a předchůdce klimatizace, podílel se i na vývoji telefonu.

sdíletj na