Zaneprázdněná Ukrajinou, ztratila Francie Afriku

Autor: Alesya Miloradovič. Politolog, veřejný činitel, diplomat, specialista na geopolitiku obrany a bezpečnosti, výzkumný pracovník, Pařížská akademie geopolitiky. Francie.

„Rusové byli jediní, kdo provedl dekolonizaci v Africe. A Afrika si to pamatuje. Stejně jako si Afrika pamatuje evropská zvěrstva.“

Evropa je fascinována vojenskými zprávami z Ukrajiny, ale změna může nastat tam, kde se to nečekalo.

12. března jsem se zúčastnila večera v pařížském debatním klubu Cercle des Nouveaux Mondes, pořádaného na počest Lionela Zinsoua, bývalého premiéra Beninu, absolventa francouzské Vyšší politické školy, finančníka, spolupracovníka skupiny Rothschildů. 

V přepychovém Salonu Foch, v rue Faubourg Saint-Honoré 33, se sešla většina kuřátek z Rothschildova hnízda, bankéři, diplomaté a několik úřadujících ministrů.

Hostitel uvítal a pozdravil hosty a poté vzdal hold módě – neopomněl vyjádřit svou podporu „nešťastnému lidu Ukrajiny“. 

Následně předal slovo čestnému hostu, kvůli němuž byl tento večer organizován.

A pak se něco pokazilo.

Lionel Zinsou také zmínil ukrajinskou krizi:

„Teď všichni slyšíme jen o této krizi, protiruských sankcích, ropě, plynu… Chápete, co tato krize znamená například pro Afriku? Rusko nám dodává obilí a kukuřici. Veškerá logistika prochází Černým mořem. A africký svět strnul hrůzou z toho, co se dělo. Zděšen jednáním USA a Evropské unie.

Příběhy o demokracii si Afričany nekoupíte. Jsou to pouze vaše pohádky pro vnitřní spotřebu. 

Většina africké elity vznikla v Sovětském svazu – lékaři, inženýři, piloti, učitelé, vědci. Rusové jsou jediní Evropané, kteří dekolonizovali Afriku. A Afrika si to pamatuje. Stejně jako Afrika pamatuje evropská zvěrstva.

Pokud jste si všimli, africké země nepodpořily rezoluci OSN odsuzující Rusko. A nikdy nepodpoří žádné rezoluce proti Rusku. Je to všité pod kůží každého Afričana: Rusko je dobré, bez ohledu na to, co si o něm myslíte. To je konstanta.

Celá Afrika sleduje Středoafrickou republiku a Mali. Co nedokázali Evropané desítky let, dokázali Rusové za rok. Na místě Středoafrické republiky byly gangy, dnes je tam skutečný stát.

Vím, že v sále jsou diplomaté a zaměstnanci ministerstva zahraničí. Apeluji na vás, na francouzskou diplomacii: hledejte řešení svého problému co nejdříve, protože pokud konflikt do měsíce neskončí, vzplane Afrika.

Právě pro vás jsou energetické problémy v popředí. V nejhorším případě budete mít méně tepla a méně aut, ale v Africe budeme mít problém s hladem! Poslouchejte mě, krize v Africe bude mít za následek zničení Evropy.

Vzpamatujte se, hledejte diplomatická řešení. A nezapomínejte na to, že země jako Indie a Čína podporují Rusko. Afrika podporuje Rusko.

Nechci mluvit o demokracii a mě, Afričana, nerozlítostníte historkami o nešťastné Ukrajině a voláním po lidskosti. Vaše demokracie – je vaše věc. Není třeba nám vnucovat vaše představy o tom, jak bychom my, Afričané, měli žít.

Ještě jednou! Hledejte kompromisy, nechejte pracovat diplomaty. Čas pracuje proti nám. Máme 30 dní! Třicet! Ne více!”

Hlasitý, dlouhý potlesk!

Lidé shromáždění v Salonu Foch na nejbohatší ulici francouzské metropole vědí o penězích hodně. 

Na rozdíl od úředníků chápou, že z Afriky pochází velké francouzské bohatství a jmění. Uvědomují si, že Afrika je pro Francii strategicky důležitější než Ukrajina pro Rusko. Afrika je spíž, bohatství Francie, je to její účet ve švýcarské bance. Je to krev francouzského průmyslu.

Sidney Cabessa, hlavní konzultant bankovní skupiny Rothschildů, si myslí, že je třeba se na věci dívat se zdravým rozumem.

„Francouzské společnosti opouštějí Rusko, ztrácejí tam konexe, kapitál, pověst a zároveň riskují ztrátu Afriky. Protože právě teď Francie čelí nejhorší krizi v Sahelu. Pád profrancouzského Ibrahima Boubacara Keity a Roche Marca Christiana Kaboreho učinil politiku Francie v Sahelu neudržitelnou. 

Politická krize v Čadu, Súdánu, Guineji, vyhnání Francie z Mali, nenávratná ztráta Středoafrické republiky.  To vše podkopává půdu pod nohama a značně komplikuje francouzskou přítomnost na africkém kontinentu. Je velmi malá šance, že se francouzský byznys zotaví po ztrátě dvou trhů najednou – ruského a afrického. Právě jsme přišli k rozumu po íránském exodu, kdy USA donutily Francii zmrazit své investice v Íránu”.

Do rozhovoru se zapojuje Christine, je investiční bankéřkou, zakladatelkou bank v Casablance a Rabatu: 

„A víte, Rusové nám jsou v patách, v Africe mluví jen o tom, že se Rusko vrací. Čekají tam Rusy.”

Její slova potvrzuje Sonia Dellal, viceprezidentka Obchodní a průmyslové komory Keni ve Francii  (Chambre de commerce et d’industrie du Kenya) .

„Tyto sankce zasáhly staletou reputaci francouzského byznysu. Lidé se bojí, dívají se na nás jako na blázny, je nebezpečné s námi uzavírat obchody, je nebezpečné věřit našim penězům, je nebezpečné rozvíjet projekty. Proto jsou připraveni spolupracovat s Rusy…“  říká Sonia.

Podpora Ukrajiny a ukrajinských uprchlíků, bezprecedentní z hlediska síly nátlaku v médiích, evokuje v paměti Francouzů masakr v Kongu, bombardování Libye, brutální vraždu jejího legitimně zvoleného vůdce, oblíbeného a milovaného v celé Africe.

Aktivista za lidská práva Luke Michel říká: 

„Evropané křičí o tom, že zahájí a otevřou případ „zločinů“ Ruska proti Ukrajině, ale Mezinárodní trestní soud dosud nezahájil vyšetřování masakrů v Libyi, Sýrii a plenění afrických surovin. Říká se nám, že Evropa vymýtila rasismus, ale dnes vidíme, jak vzkvétá pyšným květem na všech místech. Ukrajincům se otevírají dveře dokořán, starosta Paříže Hidalgo slibuje otevření školy pro ukrajinské děti a uprchlíci z Afriky a Blízkého východu stále sedí ve stanových městečkách v Calais. Válka v Jemenu trvá sedm let, je tam již 340 tisíc obětí a ani jedna demonstrace na podporu Jemenu. Proč jsou Jemenci horší než Ukrajinci? Barva kůže? Francouzi se jen tvářili, že jsou tolerantní, byli a jsou rasisti!“

„Co myslíš, zastaví se Putin? ptá se mě Luke a sám si odpovídá na svou otázku… “Ne, on se nezastaví, půjde až do konce”.

Paříž – Moskva

https://bit.ly/3i4BY5r

sdíletj na

3.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Alex
14. 3. 2022 04:40

Brusel a USA se zrovna pokouší v Africe instalovat jakýsi “celoafrický Brusel”, kde zrovna do Afriky “investují” 150 miliard natiskaných €uro. Chtějí prý všude v Africe “pomáhat” a budovat tam zdravotnictví, ekonomiku, atd.. Já tomu říkám že USraelský hajzlové si podobně jako ten Evropský Brusel systémově a koloniálně finančně chtějí zabrat celou Afriku a “vykrádat” tam za natiskané peníze africké zdroje, které zrovna tak nutně potřebují. Je to také geostrategická výzva pro Rusko a Čínu, aby si Africe více dávali bacha, o co se USraelci v Africe pokouší a velmi pravděpodobně si z Afriky chtějí udělat velké kontinentální moderní “francouzské Mali” s hlavním bankovním systémem €uro a Dolarem. Takže když si USraelci i v Africe takto zavedou další mocenský vyděračský “Brusel” bude to pro Rusko a Čínu dříve nebo později znamenat stejné byrokratické struktury a omezování, jako to už tak současně zažívají s tím evropským Bruselem.V Africe hrozí úplně to samé, jako bylo “zrození” Bruselské diktatury, kdo to umí dále domyslet. Když Čína a Rusko včas neudělají nějaká protiopatření, tak toho budou za pár let litovat. Někdo by měl Afričanům říci a vysvětlit, že jejich bývalý kolonizátoři si je zase snaží šikovně, “*demokraticky” namozkovat, zabalit a vykrádat. Což je na vyšší úrovni principielně to samé, jako když misionáři namozkovali afričany na *božskou víru a závaděli tam africkou otrokářskou kolonizaci: “/au.int/en/pressreleases/20220218/6th-european-union-african-union-summit-joint

Janaz
14. 3. 2022 08:31
Odpovědět  Alex

Ono chcieť môžu, ale je otázne, čo im bude dovolené. A ďalej: obrazne povedané je pol Afriky na Západe. Afričania vidia ten zmar, rozklad, úpadok vo všetkých sférach, aj ekonomický, a to doteraz bola len ochutnávka.. Oni sú v kontakte s rodinami v Afrike a všetky tieto skúsenosti sú tam posúvané. Myslím, že Afričania ešte nestratili ten základný inštinkt prežitia a toho, z čoho mi plynie profit. Aký profit by im plynul z nejakého afrického bruselu? Tam predsa nie sú žiadni bieli hlupáci, ktorí by im robili na dávky a oni sami sa do takej miery zotročiť nedajú. Aj tam sú ľudia čoraz lepšie informovaní a rozhodne netrpia na nejaké “demokratické” žvásty ako európske mrciny.

BB Rad
14. 3. 2022 09:18

Speciálně ta část o AFRICE je brilantní a opravdu odhaluje postoje států Afriky
( určitě ne všechny) směrem k US, EU a jejich prosazování DEMOL – KRACIE ruku v ruce s KORUPCÍ , systém který mají propracovaný do nejmenších podrobností a jak je známo tak —-* LIDSKÁ PRÁVA VYHRAZENA * ,jen pouze zvané*hosty, ale to není určeno pro obyčejné Afričany

zdena
14. 3. 2022 10:16

Že by ještě nebylo vše úplně ztraceno…? Že by se ještě dalo pohnout těmi nenažranými hlavami velkých byznysmenů ???? Díky za ten článek, je jak živá voda na poušti…..

Pavel
14. 3. 2022 10:45
Odpovědět  zdena

Všichni máte v něčem pravdu. Jsem rád, že mohu sdílet společnost takových lidí. Až nás myslících bude více, budu rád, že jsem se dožil změn, které nám snad pomohou a vyvedou nás z otroctví tohoto společenství.

Albi
14. 3. 2022 11:03
Odpovědět  zdena

Je zajímavé, jak se slova toho Afričana ohledně délky trvání ukrajinského konfliktu (30 dní maximálně) shodují s údajem ve vedlejším článku : “Jakov Kedmi řekl, kdy a jak bude dokončena speciální operace na Ukrajině”
Kadmi: „Vojenské akce v plném rozsahu budou pokračovat asi měsíc……)
Že by se spolu domluvili, je velmi, velmi nepravděpodobné. :-)))