Polistopadový kapitalismus

240 let tu prakticky nebyli bezdomovci. Josef II nařídil stavět obecní pastoušky a obce měly POVINNOST v nich ubytovat každého, kdo neměl střechu nad hlavou. Existovaly pro všechny obyvatele “domovské listy”, které byly vlastně poukazem na bydlení v pastoušce v dané obci..

Po druhé světové válce pastoušky zanikly a jejich funkci převzaly podnikové ubytovny (lidově “svobodárny”) . Jejich fungování jsem zažil na studentské brigádě v 70. letech. Jednak jsem zjistil, že na podnikové ubytovně, kde jsem dočasně bydlel, žije cca 30 % lidí, kteří u firmy nepracují a také jsem zažil, jak se tam lidé ubytovávali. Přišel invalidní důchodce, kterého po rozvodu manželka vykopla z bytu s nějakým lejstrem (asi od tehdejší sociálky), které strčil správci pod nos a on mu přidělil postel. (Bydlel se mnou a s dalším brigádníkem). Po roce 1989 byly postupně podnikové ubytovny zprivatizovány, za ubytování už se neplatilo 50 Kčs měsíčně, ale postupně 5000 Kč…. Všichni ti invalidní důchodci, duševně nemocní schizofrenici a alkoholici se octli na ulici. Po cca 200 letech opět davy bezdomovců….. Proto se mne v té době moje matka ptala “Prosím tě co je to ten bezdomovec?” Pamatovala první republiku a pastoušky…..
Bydlení je v poměru k platům bezkonkurenčně NEJDRAŽŠÍ V HISTORII!!! Například v roce 1912 zaplatila nejhůře placená dělnice za jednopokojový byt čtvrtinu svého platu! V Praze je to dnes nedostižný sen. Je dnes hodně bezdomovců s pravidelným měsíčním příjmem, (i když na černo) , kteří si přesto vlastní byt nemohou dovolit, neměli by na jídlo a ostatní věci.
Chtělo by se říci “zkur**ný kapitalismus”, jenže ten kapitalismus tu byl i před válkou a přesto tu nebylo sto tisíc bezdomovců. Takže zkur**ný polistopadový kapitalismus, který od začátku vychovává lidi k bezcitnosti. Takže tu žije podle odhadu odborníků na ulici třetina duševně nemocných, kteří by měli být v léčebnách, třetina “absolventů” z děcáků a třetina se záznamem v trestním rejstříku. Jsou i výjimky ale v podstatě je to takhle. Že jsem zapomněl na alkoholiky? Kdybych byl na ulici, také bych buď chlastal nebo se oběsil….
Pro tupce, kteří současný systém hájí, připomenu podstatné: I vrazi mají ve vězení střechu nad hlavou, pravidelné jídlo a lékařskou péči. … Otec zavražděné holky začal chlastat a dostal se na ulici. Žije tisíckrát hůř, než vrah jeho dcery…
Jan Skalský
zdroj: email

Slunná, vysněná Kalifornie:

https://www.latimes.com/politics/la-na-pol-2020-homelessness-presidential-campaign-20190610-story.html
https://www.latimes.com/politics/la-na-pol-2020-homelessness-presidential-campaign-20190610-story.html
https://boingboing.net/2016/10/15/billionaire-tech-investors-bac.html

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
11. 12. 2019 23:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Americký sen???
Teda já nevím, ale autor článku pan Skalský tady evidentně šíří fejky… vždyt do nás horem dolem pumpují, že tak skvěle jako dnes se Čechům nikdy nežilo. Tak jakýpak bezdomovci. Aby ho ještě HamáčkoJandovskoKoudelkovské komando neoznačilo za podvratného živla… určitě placeného Kremlem.

laylaatwood27
12. 12. 2019 13:23
Odpovědět  Janinna

V tom filmu Hej rup! říká Voskovec taxikáři: “do noclehárny U Kateřiny.”
Taxikář udiveně: “káám?”
A Voskovec hrdě a důrazně: ” No DO NOCLEHÁRNY U KATEŘINY.”