blognezařazené

„Žádná třetí světová válka nebude“: Spisovatel sci-fi předpověděl budoucnost

Spisovatel sci-fi Vadim Panov řekl, že nikdo nechce třetí světovou válku


S jedním z nejpopulárnějších spisovatelů sci-fi v Rusku, autorem cyklů „Tajné město“, „Enklávy“, „Hermetikon“, vítězem ceny „Fantasie roku“ – 2010 Vadimem Panovem, ve vysílání “Rádio Komsomolskaja Pravda” jsme mluvili o úžasné budoucnosti, podivné přítomnosti a nepředvídatelné minulosti.

DVA POHLEDY

– Co se děje se světem?

– Nic, co by se nedělo před deseti, sto, tisíci lety. Svět jde kupředu a přináší vědecké objevy. Obchoduje a bojuje o moc. Z globálního hlediska ve světě neděje nic neobvyklého.

– A myslíte si, že události posledních dvou let to vážně neovlivnily?

– Když čteme knihy o Velké vlastenecké válce, můžeme jasně vidět, jak stejné události – stejnou bitvu u Kurského oblouku – popisovali ve svých pamětech v “próze poručíci” a jak maršálové. Dva různé pohledy. Nyní se nacházíme uprostřed události, která je pro nás velmi důležitá. Zdá se nám, že se mnohé změnilo – ale z hlediska globálního světa se zatím nic nemění.

– V srpnu 2020 jste na pozadí běloruských voleb poskytl prognózu vývoje událostí v “Komsomolce”. Můžete nyní předpovědět, co se stane v roce 2024?

– Události, které se nyní odehrávají a které jsou rozsáhlé a složité, ovlivňuje mnoho faktorů. Některé vidíme, o některých slyšíme, některé jsou mimo naše chápání. Je mnoho věcí, o kterých nevíme. Možná se některé faktory projeví a věci se vyřeší před rokem 2024.


ÚŽASNÝ PŘÍBĚH

– Ruští autoři sci-fi aktivně komunikovali s autory sci-fi z Ukrajiny, kteří již dlouho předvídali rostoucí napětí v bývalém Sovětském svazu – měli jste takové pocity na začátku roku 2000?

– Ne, a na toto téma jsem se s nikým nebavil. A knihy tohoto druhu mě minuly. Jsem mírumilovnější člověk, více se zajímám o pozitivní dynamiku lidstva. Zajímá mě společnost, která nás čeká a do které už prakticky vstupujeme. A nijak zvlášť jsem se nezajímal o to, jaké možnosti jsou možné tady a teď.

– Ale v učebnicích dějepisu sousedních zemí, a nejen Ukrajiny, se v 21. století aktivně “opravovala” naše společná nedávná minulost – a to se odráželo v masovém povědomí.

– Ano, překvapilo mě, že interpretace historických faktů, včetně známých, dříve nesporných, v nezávislých státech, které byly součástí Sovětského svazu, je nyní podávána jinak. A bohužel se to netýká jen Ukrajiny. Část nových elit prostě řeší konjukturní úkoly.

– A jak zajímavá je minulost pro spisovatele beletrie, který se zabývá spíše budoucností?

– Ne každý chápe, co je to hodina dějepisu ve škole. Mnoho lidí si myslí, že dítě si přečte učebnici, zaklapne ji a běží na net. Ale všechno je uloženo v jeho podvědomí. Existuje obecné informační pole, v němž jsou další fakta, která nevyvolávají otázky.

Spisovatel sci-fi Vadim Panov
Foto: Michail FROLOV

– Co je to?

– Bylo mongolsko-tatarské jho? Bylo. Zeptejte se, kdy začalo a kdy skončilo – málokdo vám odpoví. Ale bylo. Jsou věci, o kterých nikdo nepochybuje. Podceňujeme poučení z dějin – a ta formují lidi s určitým pohledem na svět.

– Dějiny přetvářejí politici. Jsou ve vašich knihách předělávky dějin?

– Samozřejmě. Ale moje knihy jsou fikce. A v sekci beletrie. Kde jde o určitou konvenčnost. Když dítě otevře knihu o historii a čte fakta, vnímá je jinak než beletrii. A ten přístup je úplně jiný.

BEZ TŘETÍ SVĚTOVÉ VÁLKY

– Jsme na pokraji třetí světové války?

– Je pro mě těžké něco takového předpovědět, je zde příliš mnoho faktorů. Jsou věci, které nás učili od dětství, vysvětlovali nám je na jasných příkladech a my jsme jim bez pochybností věřili – jedním z takových příkladů z mého dětství je, že třetí světová válka bude jaderná. A tedy i poslední. Pokud správně chápu psychologii lidí, nikdo nechce žít na radioaktivním asteroidu.

– Takový scénář jste ve svých knihách nikdy nepopsal.

– Nikdy. A protože velká horká válka bude poslední, upřímně doufám, že si to všichni aktivní účastníci moderních procesů uvědomují.

– A velká válka nevypukne kolem malého Tchaj-wanu?

– Ne, samozřejmě že ne. Malý Tchaj-wan má téměř monopol na výrobu čipů. Až Madagaskar, Amerika nebo někde jinde dokáže soustředit podobnou kapacitu výroby čipů, pak bude mít Tchaj-wan důvod k obavám. A může vzniknout napětí. Do té doby tam nikdo nepůjde.
LIDÉ NEPOTŘEBNÍ?

– Před rokem a půl jste řekl: “Lidé už nejsou potřeba.” Co jste tím myslel?

– Během toho roku a půl vyšla moje první kniha literatury faktu, studie o budoucnosti Simulátor šílenství («Симулятор безумия» – zde možno přečíst – http://flibusta.is/b/730218 ). Rozvíjí mimo jiné otázku potřebnosti lidí v budoucnosti. V globálním průmyslu je lidí stále méně a méně. A ve vyspělých evropských zemích podíl lidí zaměstnaných v zemědělství nepřesahuje 5 procent.
– V Evropě – ne v Asii a Africe.

– Řekněme, že v Evropě je velký rozdíl oproti Barmě. Ale ve srovnání s Indonésií, s Thajskem už tak obrovská propast není. Technologie se rychle rozvíjejí, čím méně lidí, tím nižší jsou náklady na jejich vydržování. A ty profese, které vyžadovaly velký počet lidí, mizí.

– Co ale úřady udělají s těmi, kteří kvůli tomu přijdou o práci?

– Dojde k sociální explozi, to si uvědomuje každý. Proto teď například zavádění robotizace neprobíhá takovým tempem, jakým by mohlo. Dochází k plynulému přechodu na automatizaci.

– Pod kontrolou umělé inteligence?

– Tato otázka je zajímavá. To, čemu dnes říkáme umělá inteligence, je pokročilá neuronová síť.

– Nesdílíte Muskovy obavy z této nákazy?

– Obavy tu jsou. Ale jedna z výkonných analytických neuronových sítí, která byla požádána, aby předpověděla ekonomiku na příští rok, dospěla k zajímavým závěrům.

– Přečetli si je všichni s potěšením?

– Ano. Ale najednou se ukázalo, že první dvě vědecké práce, které v této prognóze citovala a které byly uvedeny v seznamu prací podílejících se na zpracování dat – no, tyto práce ona … ona si je vymyslela. Lidé, kteří měli tuto síť na starosti, byli dotázáni: Je něco, co vás mate? Odpověděli: mate, ale zatím nevíme, co probíhá.

V globálním průmyslu je méně lidí
Foto: Shutterstock

– Naučila se neuronová síť lhát?

– Nebo si přizpůsobuje fakta svým potřebám. Neuronové sítě se stále více podobají lidem.

– A to je pro lidi nebezpečné?

– Naprosto bezpečné. Když víte, jak váš protějšek přemýšlí, přestává to být nebezpečné. V čem byl Skynet pro lidi nebezpečný? Postava v tomto filmu nechápala, jak umělá inteligence funguje a co chce. A neuronové sítě jsou vetknuté do společnosti, napodobují lidi – jsou to “jejich vlastní lidé”.


VIRY A ASTROLOGOVÉ

– Jednou jste řekl, že ti, kdo jsou u moci, pověří vědce vytvořením viru, který by radikálně snížil nadbytečnou populaci – přišel Covid, radikálně ji nesnížil, a co dál?

– Covid je na ústupu, ale pro civilizaci udělal hodně. Naučil nás znovu se bát. V devatenáctém století se lidé báli hladu, ve dvacátém století jaderné bomby, v jednadvacátém století strachy skončily, ale bez nich je to těžké. A tady jste dostali strašáka – celá planeta je v sebeizolaci. Ale když se podíváte, jaké viry existují, kovid není nejnebezpečnější.

– V roce 2022 vám vyšla kniha ze série Hermeticon, Tři neznámosti («Три Неизвестности»), o událostech na podivné planetě Martin, kde je astrologie vysokou vědou, a co tam postavy hledají?

– Těm se v podstatě nedaří najít odpověď na své otázky, ale hádejte, o co se snaží ti, kteří na Martině žijí. A usilují mimo jiné o moc.

– Stejně jako na Zemi?

– A poté, co se jim do rukou dostaly jedinečné výdobytky, jedinečné zdroje, nenašli tito lidé nic lepšího, než je využít, obecně řečeno, ke zlu.

– Neříkejte mi, že zlo vítězí.

– Rozhodně ne. Naše dobro má velmi velké pěsti. Mimochodem, už v září vyjde pokračování cyklu “Hermeticon”, nový román “Zahrady pěti aspirací” («Сады пяти стремлений»).

– Vydávají se nyní vaše knihy v zahraničí?

– V Číně.

– A v Evropě?

– Nemohu říci, že bych s nimi měl nějaký velký románek (v přeneseném slova smyslu), ale obecně – ano, po známých událostech zájem opadl.

– Zajímají se Číňané o ruskou beletrii obecně, nebo o konkrétní oblasti?

– Číňané vydali mé “dětské” romány, 4 knihy o tom, jak se dívky z našeho světa dostanou do světa kouzel. Čínští nakladatelé o ně měli velký zájem.

– Proč by se ruská sci-fi nemohla zfilmovat tak, aby byla stejně úspěšná jako u čtenářů?

– Nejsem natolik ponořen do světa filmového byznysu, abych zde mohl podat analytické hodnocení.

– Píšete scénáře?

– Redaktuji. Je velmi těžké vytvořit dobrý scénář, zejména fantastický scénář. A my s tím zatím nemáme moc zkušeností. Pouhé převedení knihy do filmu není řešením. V knize je příliš mnoho nuancí, které se do filmu přenést nedají. Napsat scénář tak, aby film vypadal tak, jak se kniha čte – to je úkol pro profesionály na velmi vysoké úrovni.


Většina knih Panova je zdarma zde v e-podobě:  http://flibusta.is/a/9311

https://www.kp.ru/daily/27538.5/4804085/

Překlad Peter 008

sdílet na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Bozena K
1. 9. 2023 23:11
Ohodnotit příspěvek :
     

všichni tvrdí, že v budoucnu budou lidi přebyteční, nahradí je roboti a AI, ostatně, celá ta LGBT+ideologie je vlastně propagována za účelem snížení plodnosti a tím i snížení populace…ale je tady určitý problém, o kterém se nemluví…kdo bude spotřebovávat všechno to zboží, které ti roboti a AI vyprodukují ? Pro koho to vše budou vyrábět ? Oni sami to nepotřebují, tudíž by zkrachovala celosvětová ekonomika, kdyby nebylo spotřebitelů… jenom takové zamyšlení

Albi
2. 9. 2023 03:45
Odpovědět  Peter 008

“Vládci prstenů si představují….že si budou skvěle žít”.
Nebudou. Ty představy velmi rychle vezmou za své. Nebudou ani žít, natož skvěle.

Dovede si někdo představit tu nudu? Všechno mít, nic nedělat, o nic se nesnažit, nic netvořit…. ?
Z čeho vezmou radost ze života, když se v něm nic, naprosto nic neděje?

Albi
2. 9. 2023 08:16
Odpovědět  Peter 008

To funguje jen v případě, že “obslužný lid” bude v početní převaze.

Ale v okamžiku, kdy robotizace a UI by byla (je-li to vůbec možné) na takové úrovni, že se vyrobí více, nebo všechno – mimo nezbytně nutného, aby jejich “otroci” přežili – by si přivlastnili ti “NADLIDÉ”, to fungovat přestane. Převáží bohatí nad chudými
Nebude nad kým se vyvyšovat, s kým srovnávat, nezbude ani taková “radost” – přehled jakéhokoliv majetku – co s tím, když už VŠECHNO mají, členové jejich “bubliny” taky a ten “obskužný póvl” nestojí ani za pohled…… ?
V nejlepším případě začnou soupeřit a následně se rvát mezi sebou.

Budou to považovat za štěstí, za život, který si představovali?

Markýza
3. 9. 2023 09:48
Odpovědět  Peter 008

No tak aspoň to neprochlastal a chvíli mohl dělat haura 😀

Putinovec
2. 9. 2023 10:21
Odpovědět  Albi

Ta jejich představa světa budoucnosti , je plně zobrazena ve filmu Hladové hry .
https://www.csfd.cz/film/291670-hunger-games/prehled/
Zhruba takový svět chtějí vytvořit . Zábava bude na úkor mluvícího pracujícího dobytka . Zrovna tak je nemusí zajímat ekonomika . Oni budou mít vše a budou uspokojovány všechny jejich degradační potřeby . A dobytek ať chcípá .

Boomer
2. 9. 2023 14:08
Odpovědět  Putinovec

.. jenže lid se ukolébává představou “to by přece neudělali, oni nás přece potřebují!” Jenže to udělají a nechají si jen ty, které potřebovat budou.. cíleně vybraný a udržovaný genetický základ stáda. U chovu zvířat nám to přijde normální, u lidí se nad tím pozastavujeme.
Jak snadno a rychle může člověk sklouznout na úroveň zvířete, nám ukázaly koncentrační tábory..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
2. 9. 2023 03:34
Odpovědět  Bozena K

Přesně to mě napadlo taky.
K čemu bude to všechno, když nebudou lidi?
Ne, když nebude dost těch, kteří budou na to mít (jakékoliv) prostředky, ale když nebudou VŮBEC?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
2. 9. 2023 14:11
Odpovědět  Albi

.. uvědomte si, že prostě existuje skupina, která při svém rozhodování dělá stále méně chyb, která se učí z chyb svých i jiných. To je deviza vítězů..
A že vám některé jejich myšlenky a skutky připadají nesmyslné?! Copak si myslíte, že váš názor je pro ně relevantní? Nevěřte tomu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
3. 9. 2023 09:49
Odpovědět  Boomer

No, deviza vítězů…..existuje něco, čemu se říká “smrt úspěchem”. Život jako takový prostě potřebuje i blbé a nemožné.

Boomer
2. 9. 2023 08:57
Odpovědět  Bozena K

.. všechny vaše otázky se stanou bezpředmětnými v okamžiku, kdy tvůrcové systému dokáží vybalancovat parametry sytému do rovnovážného stavu. Robotizovanou výrobu můžete kdykoli vypnout a zapnout podle potřeby, kontingent lidské síly, s přesně stanoveno profesní skladbou, lze také snadno regulovat, to vše za pomoci a pod dohledem AI.

Boomer
2. 9. 2023 14:00
Odpovědět  Peter 008

.. a co si asi tak představujete pod termínem “kontingent lidské síly s přesně stanovenou profesní skladbou”?!
Nástup AI přinese zásadní změny na trhu práce, ve vzdělávání, mnohé profese zaniknou a nové budou vytvořeny podle potřeb nového systému.
O moje chápání současného dění neračte mít starost, ale zkuste blízkou budoucnost nepoměřovat tradicemi minulosti. Věta “To by přece neudělali..” je už dávno překonané klišé, přinejmenším od Hirošimy a Nagasaki.
Asimov byl ve svém vidění budoucnosti příliš lidumilný..

Gales
2. 9. 2023 19:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Válka nebude ale bude bohovskej boj o mír…