Z G7 se nestane G8

Po Emmanuelovi Macronovi začal mluvit o rozšíření G7 na G8 i Donald Trump.

Přání amerického prezidenta, který není prvním, kdo takový návrh učinil, je pochopitelné – platforma pro příležitost jednat s Vladimírem Putinem. Je však nepravděpodobné, že Rusko vstoupí do této řeky podruhé.

Co je skoro jisté – Rusko se nebude chtít stát plnoprávným členem této podmíněné unie. Je jasné, že i za časů G8 vždy byla … G7 + Rusko. Nyní se mezera v systému hodnot a cílů mezi Západem a Ruskem prohloubila.

Trump však veřejně oznámil, že by rád viděl Vladimíra Putina na summitech G7.

“Proč máme schůzku bez Ruska? Doporučil bych, aby se Rusko připojilo„ Řekl novinářům před odjezdem do Quebeku. – Na tomto zasedání by mělo být přítomno Rusko. Ať se vám to líbí nebo ne, nemusí to být z politického hlediska správné, ale máme svět, který máme. Velká sedmička Rusko vyhnala. Musí Rusku umožnit návrat.“

Trump mluvil upřímně. Nudí se jen mluvením s vazaly. S Putinem by to bylo mnohem zajímavější.

Hlavní důvod tohoto návrhu je však jiný: odtrhnout Rusko od Číny.

Když bude tohoto cíle dosaženo, můžete vždy snížit G8 na G7 podruhé. Americký prezident a jestřábi kolem něj, kteří přišli s touto jednoduchou kombinací, si jsou dobře vědomi toho, že je nepravděpodobné, že se podaří opět nalákat Rusko zpět do jejich láskyplných sítí.

Vladimír Putin však během tiskové konference s Emmanuelem Macronem upřímně prohlásil, že žádné kontakty neodmítá. A to samozřejmě platí – pokud přeformulujete prastarý aforismus – když komunikují politici, děla mlčí.

Další věcí je, že příští summit by neměl být nazýván G8, ale jak již bylo řečeno G7 + Rusko.
Nebo G7 + Rusko, Čína a Indie. A ještě lepší je fórum Východ – Západ, což lépe nastíní okruh účastníků.

Opravdu je o čem mluvit. Nějak se musí na této malinké planetě navzájem vyjít.

Pavel Šipilin
https://pavel-shipilin.livejournal.com/1032676.html

sdílet na