nezařazené

Wo steckt die verdammte Turbine?

Vidlák

Dnešní doba je fakt zajímavá. Na jedné straně tu máme globalizaci s jejím nesmírně konkurenčním prostředím a obrovským tlakem na výrobce, k tomu výraznou orientaci na spotřebitele a propojení dodavatelských řetězců na celou planetu. Třeba z hlediska mého zemědělského oboru sahá globální byznys na téměř každé pole v této republice (vyhýbají se tomu jen vidlácké záhumenky) a platí to nejen o komoditách, ale i o hnojivech či chemii. Téměř všechno se vyrábí ze zaměnitelných dílů, málokdo je výrobcem něčeho od A do Z a skoro každá komponenta se vyrábí na mnoha místech a v mnoha firmách. Všechno se do odkudkoliv přepravit kamkoliv. Kdykoliv si mohu objednat ventilátory z Indonésie a pokud mi nebudou vyhovovat, mohu si koupit jiné z Turecka…

A na straně druhé… celá Evropa jde do prdele kvůli jedné blbé plynové turbíně…

Vezměte si mapku plynovodů v Evropě. To je síť snad hustší než železnice. Těch tras z Ruska, ze Severního moře, od plynových terminálů, Jamal, Nordstrým a desítky dalších. Propojené dokonce i pro reverzní chod. Říkali nám, že právě tato plynovodná infrastruktura je záruka, že Rusové plyn nezastaví, protože do Číny jim skoro nic nevede.

A propo… kde je Lipavský? Skoro to vypadá, že ho někam zavřeli, aby už nic neříkal… To byl on, kdo ještě před půl rokem tvrdil, že nám Rus dal skvělý vánoční dárek – vědomí, že se bez jeho plynu obejdeme. On tomu nejspíš fakt věřil, debil jeden. Ale to nebylo divné, tehdy to omílali všichni a byly toho plné noviny. Jen těch trolíků a vysíračů, co se tehdy na Kydech angažovali a neochvějně psali o tom, jak se Putin klepe strachy, že na plyn uvalíme sankce.

Teď jsme o půl roku dál a na jedné turbíně jednoho jediného plynovodu závisí konec kapitalismu, konec EU, konec líbodémo a nejspíš i konec lecjakého národního státu… Že přeháním? Francouzi znárodňují svoje energetické firmy, Němci musejí sanovat Uniper miliardami peněz, Fiala sice nemůže nařídit ČEZu, aby prodával českým domácnostem proud za české ceny, ale musel mu půjčit skoro sto miliard, aby si ten svůj vlastní proud mohl vůbec z burzy koupit zpátky. Rakušané vydávají instrukce zaměstnancům hytlermarketů, jak se chovat při rabování a nedostatku. V Dojčlandu zase dávají letáky, že si lidi mají mýt jen zadek a podpaží, aby naštvali Putina. Bidenova administrativa pro jistotu zablokovala jednání o plynovodu do EU z Azerbajdžánu přes Izrael, bo bylo zapotřebí vyhovět Erdoganovi, aby Putinovi alespoň trochu zatápěl. Jsme na hraně průseru, který si nikdo nedovede představit.

Zde musím zmínit i druhou možnost. Putin situaci určitě sleduje a je mu jasné, že lepší spojence, než Blyštivého Péťu, Uršulku Leyenovou a další bruselské imbecily nikdy mít nebude, takže bychom se neměli divit, kdyby nám Velký Láďa (nezaměňovat s Ládikem) trochu plynu pustil, aby se ta banda pitomců ještě chvíli udržela a nadělala další škody… Takže vy, co se kocháte nadějí, že díky zastavení plynu a následnému lidovému hněvu, dojde k pozitivním změnám ve vládách i ústavách, nebuďte zklamaní, kdyby vám to náhodou nevyšlo.

K čemu bylo budování konkurenčního prostředí? K čemu byla celá ta liberalizace trhu s energiemi? K čemu jsou všechny ty burzy, všechny ty plynovody, zásobníky, k čemu jsou zmocněnci pro energetiku? K čemu jsou všichni ti Martinové Romanové a další energetičtí baroni z celé EU? K čemu jsou všechny ty zákony a směrnice, když nakonec všechno závisí na tom, jestli Rusové přijmou a namontujou jednu turbínu? K čemu je Nordstrým II? K čemu je Grýndýl, k čemu jsou norská těžební pole, když nás odrovná jeden trochu větší rotační bazmek?

Všimněte si, že máme trubek víc než dost, zřejmě máme na území EU i dostatek plynu a uhlí, ale celé je to k ničemu, protože jsme tak dlouho optimalizovali a optimalizovali a na trh s energiemi se přisálo tolik příživníků a postavilo se za to tolik paláců, vil i jachet, že teď Putinovi stačí dělat nám drahoty a všechno je na huntě.

Dovedete si představit, jak tohle Gosudara musí bavit? Jak se vyhřívá ve své moci, kterou si sám zařídil? Jak skvěle mu musí být u srdce, když stačí jeho jediné slovo a EU bude vypadat jako Ukrajina?

Kdyby to nebyla katastrofa a stalo se to někde jinde někomu jinému, tak bych se smál jak zjednaný. Ale ono se to děje nám. Ono se to děje tady. Jedna turbína, jedna trubka a dvacet let keců a optimalizací vzalo za své v jednom odpoledni.

A my se brzy dozvíme, čím je Putin víc. Jestli protřelým obchodníkem nebo spíš válečníkem. Jestli chce Evropu víc ožebračit a nebo rovnou zničit. Sám si nejsem jistý, co je pro něj výhodnější a pro nás horší.

A řeknu vám, jestli v tom novém světě, o kterém teď v Rusku a Číně pořád mluví, bude pro Evropu a Českou republiku nějaké důstojné místo, tak to bude víc, než si zasloužíme.

sdíletj na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
20. 7. 2022 16:13

Také nevím, co Putinovi bude stačit, ale buďme upřímní. Rusko dodávalo a dodává přesně podle smluv. Kdyby se neroztrhaly smlouvy, nebyly politické kecy kolem, měly bychom plynu prostě dost. Takže za to si můžeme sami. Jak tady, tak na úrovni EU. Kdo nepochopil, tak slova o tržním přístupu kolem plynu a ropy byla jen realizace obrovského finančního příjmu pro několik soukromníků. Co si budeme povídat.Turecko není přímo s Ruskem, je v NATO, ale oni udržují obchodní vztahy s Ruskem a vydělávají tolik, kolik se jim ani nesnilo.
Putin od Mnichovské řeči 2007 neustále chtěl jen dvě věci. Přátelské vztahy s vzájemnou bezpečnostní zárukou a pak normální vzájemně výhodné obchodní vztahy. Pak k tomu přistoupila situace na Donbasu.
Jediné, co se z “naší” strany stalo, byl výbuch rusofobie (jak si to musí užívat ti u nás!), sankce proti Rusku (Krym to byla jen záminka, zavedly by se stejně). A co vlastně Rusko udělalo? Mají pravdu, ještě ani pořádně nezačali. Definitivní zastavení energie do EU, zákaz jakýchkoli surovin, i některé výrobky jsou z Ruska, jen mívají “přešitou” visačku, jako v případě s Čínou. Mohli by toho udělat dost.
Ale Putin dobře ví a možná lépe než my tady, že ke všemu se jde na přání USA a VB za pomoci jejich loutek. A USA hájí zájmy ne lidí v USA, ale zájmy nadnárodních korporací! Tam je třeba hledat viníky a skutečné hlupáky, co neumí nic jiného, než okrádat, podvádět, ponižovat, ničit.
NWO sse nedělá pro nikoho jiného pro než korporace a bankéře.

Pavel
20. 7. 2022 17:27
Odpovědět  Peter

ano rus se drží práva dle OSN viz článek 51 a plní veškeré smlouvy které má uzavřené takže veškeré sankce které byly uvalené tzv. demokratickými zeměmi jsou protiprávní a někdo ty ztráty bude muset zaplatit hádejte kdo asi

sizok
20. 7. 2022 18:23
Odpovědět  Peter

Rusko bylo, ať si říká kdo chce, co chce, pro EU vždy spolehlivý partner. Slyšeli jste snad
někdy, že by s ním byly problémy? S ukrajinou byly problémy, protože ta kradla jak plyn,
tak ropu. Topolánek to tehdy vyřizoval. Na to se už zapomnělo. Rusko vždy drží slovo.
Je to v jeho povaze. Dnes na něho nasadili další sankce, a on se přesto ke svým dodávkám hlásí. Udělali byste to vy? Ať jde celá EU do pr-dele. I s fialou.

Gales
20. 7. 2022 16:31

Vono je to těžký.Fiala vyhlásil rusku válku a proto musíme válčit.Aže při tom budeme mít holej zadek? Podle Fialy je to pouze oběť za demokracii. Za takovou ,,demokracii” se nemám chuť obětovat.

Pavel
20. 7. 2022 17:04
Odpovědět  Gales

Tito škůdci zemští nemohou nikomu nic vyhlásit, to jsou trapáci od přírody. Kdyby v naší kolonii vládlo právo, tak by už dávno na svých sesílcích neseděli. Je trapné co za lidé to tady řídí. Přes 30 let náš národ likvidují a ještě toho nemají dost. Bohužel, toto už žádný národ není, tím,že předal moc takovým lidem se už úplně odepsal. Nás už nikdo nebere, my musíme být všem pro smích a to ještě v lepším případě. Dnes je lepší být tuleňem než Čechem.

Ladislav
20. 7. 2022 17:31
Odpovědět  Gales

Na Fyjalovou fašistickou “demokracii” z vysoka … u!

sizok
20. 7. 2022 18:24
Odpovědět  Gales

Na jeho gestapáckou demokracii se-ru.

konzerva
20. 7. 2022 16:48

A koncem měsíce další turbína na opravu NS 1. A tlak bude ještě nižší. Takže ne 40 %, ale kolik.

Bozena K
20. 7. 2022 17:46

ale vždyt jsme si to vše zavinili sami…proč se viní Putin… EU si zakázala sama sobě rusky plyn, ropu, uhlí, dokonce i zlato, vše co je ruské…uvalila sankce a ted se diví, že se to otočilo proti nim… je přece funkční NS2, akorát ho spustit a bude plynu dostatek… za vše můžou dementní politici EU

Ivana
20. 7. 2022 18:53
Odpovědět  Bozena K

Chce-li tě Bůh potrestat,splní ti tvé přání 🙂

Albi
20. 7. 2022 20:25

Vidlák píše sice vtipně, ale taky asi patří k těm, kdo hodnotí prezidenta Putina z pohledu “pánů světa”. A pak dochází k mylnému hodnocení.

“Dovedete si představit, jak tohle Gosudara musí bavit? Jak se vyhřívá ve své moci, kterou si sám zařídil? Jak skvěle mu musí být u srdce, když stačí jeho jediné slovo a EU bude vypadat jako Ukrajina”?

Já ne. Všechno, co jsem kdy o Putinovi četla (a co se taky niásledně potvrdilo) svědčí o něčem naprosto jiném, než o tom, že by se současnou situací bavil a bylo mu “skvěle u srdce”.
Právě naopak.

Jiří
21. 7. 2022 00:59

Holt se vyplatila korupce politiků ze strany USA . V našem oudoličku si parta zaprodanců tzv.ODS dokonce úspěšně vyskoušela volební podraz a může nic nedělat ,protože statisíce bezmozků slintá a hýká blahem nad demokracii a svobodou.Fuj.